Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ


stibens

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟ 2005 ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ 5 ΗΜΕΡΩΝ ,ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟ 2006 ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ;

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΕΝΗΣΕΙ ΔΙΔΥΜΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΕΠΙ ΔΥΟ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ.

ΑΥΤΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άδεια γάμου δίνεται μια φόρα είτε για πολιτικό είτε για θρησκευτικό γάμο (γάμος με το ίδιο πρόσωπο ). (αρθ.1367 ΑΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η άδεια γάμου δίνεται μια φόρα είτε για πολιτικό είτε για θρησκευτικό γάμο (γάμος με το ίδιο πρόσωπο ). (αρθ.1367 ΑΚ)

Θα συμφωνήσω με τον cel .Οταν πρόκειται για γάμο που γίνεται με το ίδιο πρόσωπο και έχει δοθεί άδεια στην τέλεση για π.χ. του πολιτικού γάμου , τότε δεν δίδεται νέα άδεια αν παντρευτεί το ζευγάρι με θρησκευτικό γάμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Tassos-

Επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω το εξης:

Α. Παντρευτηκα με πολιτικο γάμο τον 04/2007 και πηρα δυο μερες αδεια αντι για πεντε. Αν παντρευτω με θρησκευτικο το 2010 μπορω να παρω τις υπολοιπες 3 μερες?

Β. Στα μηχανογραφημενα ενσημα του ΙΚΑ για εκεινο τον μηνα θα φαινεται αν μου τις δηλωσε ο τοτε εργοδοτης μου εκεινες τις δυο μερες? Αν παω στο ΙΚΑ και ρωτησω φανταζομαι θα φαινεται στην καρτελα μου , ετσι?

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ήσουν στον ίδιο εργοδότη.. άντε να το θυμόταν και να σου έδινε..

Σε νέο εργοδότη ξέχνα το.. την έχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω το εξης:

Α. Παντρευτηκα με πολιτικο γάμο τον 04/2007 και πηρα δυο μερες αδεια αντι για πεντε. Αν παντρευτω με θρησκευτικο το 2010 μπορω να παρω τις υπολοιπες 3 μερες?

Β. Στα μηχανογραφημενα ενσημα του ΙΚΑ για εκεινο τον μηνα θα φαινεται αν μου τις δηλωσε ο τοτε εργοδοτης μου εκεινες τις δυο μερες? Αν παω στο ΙΚΑ και ρωτησω φανταζομαι θα φαινεται στην καρτελα μου , ετσι?

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Καλησπερα.

Α. αν ειναι καλος ο εργοδοτης & θελει, τοτε μπορει....

αλλιως... ο παντρεμενος θα παρει αδεια γαμου?

Β. η αδεια γαμου δεν εχει καμια σχεση με τα ενσημα, δεν θα βγαλετε ακρη στο ΙΚΑ. Μονο στο βιλιο

αδειων, λογικα, θα αναγραφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Tassos-

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=630

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=55895

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ζητώ συγνώμη που δε είχα ψάξει καλυτερα στο forum μιας και εχει καλυφθεί το θέμα με την παρακάτω πρόταση:

"Μισθωτός που έχει προσληφθεί ως έγγαμος (με πολιτικό γάμο) και λαμβάνει για το λόγο αυτό επίδομα γάμου, δεν δικαιούται άδεια γάμου για την τέλεση και θρησκευτικού γάμου με το ίδιο πρόσωπο".

Τάδε έφη το έγγ. Υπ. εργ. 16178/13-10-2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...