Jump to content

Εγγραφή πώλησης μετοχών εισηγμένων στο χρηματιστήριο


Recommended Posts

για να δούμε .. γιατί δεν μούρχεται .. όποτε μπορέσετε μέχρι Δευτέρα 09.00 π.μ. :angry:

πουλήσαμε 1175 μετοχές της Χbank σε διάφορες τιμές ..

Σύνολο είσπραξης 12801,00

Προμήθεια 32,00

Μεταβιβαστικά 7,68

Φόρος 19,20

Έξοδα χρηματιστηρίου 1,92

Καθαρή είσπραξη 12740,20

εγγραφή?

33.95 :) Χρέωση 12740,20

34.00 Πίστωση 12458,50 (αξία κτήσης)

76.04.02 Πίστωση 342,50

? Χρέωση 32,00

? Χρέωση 7,68

? Χρέωση 19,20

? Χρέωση 1,92

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε .. γιατί δεν μούρχεται .. όποτε μπορέσετε μέχρι Δευτέρα 09.00 π.μ. :angry:

πουλήσαμε 1175 μετοχές της Χbank σε διάφορες τιμές ..

Σύνολο είσπραξης 12801,00

Προμήθεια 32,00

Μεταβιβαστικά 7,68

Φόρος 19,20

Έξοδα χρηματιστηρίου 1,92

Καθαρή είσπραξη 12740,20

εγγραφή?

33.95 :) Χρέωση 12740,20

34.00 Πίστωση 12458,50 (αξία κτήσης)

76.04.02 Πίστωση 342,50

? Χρέωση 32,00

? Χρέωση 7,68

? Χρέωση 19,20

? Χρέωση 1,92

? Χρέωση 32,00>>>> 64.11.XXX

? Χρέωση 7,68>>>> 64.11.XXX

? Χρέωση 19,20>>> 76.04.02

? Χρέωση 1,92>>> 64.11.XXX

Link to comment
Share on other sites

? Χρέωση 32,00>>>> 64.11.XXX

? Χρέωση 7,68>>>> 64.11.XXX

? Χρέωση 19,20>>> 76.04.02

? Χρέωση 1,92>>> 64.11.XXX

Κατ'αρχήν ευχαριστώ.. :angry:

όμως 64.11 ή 64.10 ? (μου κολάει καλύτερα..).

ο φόρος να υποθέσω ότι δεν συμψηφίζεται οπότε απλά μειώνει το κέρδος?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ.. :)

όμως 64.11 ή 64.10 ? (μου κολάει καλύτερα..).

ο φόρος να υποθέσω ότι δεν συμψηφίζεται οπότε απλά μειώνει το κέρδος?

64.10...ορθον!

ο 64.11 αφορα την αποτιμηση.

Μειωνει το κερδος και δεν συμψιφιζεται οπως στις ΜΗ...και αυτο ορθον!!

Να σου πω κατι Θαναση...γιατι δεν χρεωνεις με τα παντα τον 76.04?

να σου μεινει καθαρο το ποσο στη πιστωση του αυτο που αναγραφεται

και στο πινακιο της χρηματιστηριακης?...ε? :D

υ.γ.

σου υπενθυμιζω

αν ο πωλητης ειναι ΟΕ,ΕΕ κτλπ του αρθ.2 παρ.4 ...παιζει αφορολογητο αποθεματικο(αθρ.38 κφε)

:angry:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ.. :angry:

όμως 64.11 ή 64.10 ? (μου κολάει καλύτερα..).

ο φόρος να υποθέσω ότι δεν συμψηφίζεται οπότε απλά μειώνει το κέρδος?

64.10 και τον φορο δεν τον καταχωρεις πουθενα .

Link to comment
Share on other sites

64.10 και τον φορο δεν τον καταχωρεις πουθενα .

Σωστος ο Χρηστος (αρθρ.2 ν.2859/98)

αλλα...

για να μην εχουμε μικτο το ποσο στον 76.04 η γνωμη μου ειναι να βγει διαφορα στη δηλωση

ή να μπει σε καποιον 63.98.99χχ μη εκπιπτομενο στη φορολογια εισοδηματος.-γνωμη μου και μονον-

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Χρηστος (αρθρ.2 ν.2859/98)

αλλα...

για να μην εχουμε μικτο το ποσο στον 76.04 η γνωμη μου ειναι να βγει διαφορα στη δηλωση

ή να μπει σε καποιον 63.98.99χχ μη εκπιπτομενο στη φορολογια εισοδηματος.-γνωμη μου και μονον-

μήπως 2579/98 άρθρο 9 & 2 όπως τροποποιήθηκε στην συνέχεια?

2859 για 2000 το βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

μήπως 2579/98 άρθρο 9 & 2 όπως τροποποιήθηκε στην συνέχεια?

2859 για 2000 το βλέπω..

Οντως σε 64.10 μπαινουν τα υπολοιπα εξοδα.

Ο φορος συμψηφιζεται με το κερδος.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που καταλήξαμε βλέπω αυτό..

Οι προμήθειες και τα έξοδα στα οποία υπόκειντε οι επιχειρήσεις κατά την πώληση μετοχών εισηγμένων στο ΧΑΑ, δεν εκπύπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα τους, αλλά διαμορφώνουν το αποτέλεσμα που προκύπτει από τις πωλήσεις αυτές,

το οποίο και εμφανίζεται στην συνέχεια σε λογαριασμό ειδικού αποθεματικού.

(εγγ.1017094/10136/Β0012/11-6-2002).

και τι τον θέλουμε τότε τον 64.10?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εδώ είμαστε πάλι.. :lol:

είχαμε λοιπόν πάρει (μια Α.Ε.), 5.000 μετοχές της Χbank ..

μέσα στην χρήση πούλησε 2.000 μετοχές , άλλες με κέρδος άλλες με ζημία..

οπότε έχουμε χρεωμένο τον 64.12.02 με 300,00 ευρώ & τον 76.04.02 πιστωμένο με 800,00 ευρώ.

κάνουμε και την αποτίμηση των μενόντων 3.000 μετοχών, με αποτέλεσμα ζημίες αποτίμησης 2.400,00 ευρώ.

με δεδομένο ότι μιλάμε για Α.Ε. ..

που θα πηγαίνατε της ζημίες αποτίμησης και που θα μεταφέρατε τα κέρδη/ζημίες από τις πωλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε πάλι.. :lol:

είχαμε λοιπόν πάρει (μια Α.Ε.), 5.000 μετοχές της Χbank ..

μέσα στην χρήση πούλησε 2.000 μετοχές , άλλες με κέρδος άλλες με ζημία..

οπότε έχουμε χρεωμένο τον 64.12.02 με 300,00 ευρώ & τον 76.04.02 πιστωμένο με 800,00 ευρώ.

κάνουμε και την αποτίμηση των μενόντων 3.000 μετοχών, με αποτέλεσμα ζημίες αποτίμησης 2.400,00 ευρώ.

με δεδομένο ότι μιλάμε για Α.Ε. ..

που θα πηγαίνατε της ζημίες αποτίμησης και που θα μεταφέρατε τα κέρδη/ζημίες από τις πωλήσεις?

64.11 ζημια αποτιμησης

64.12 ζημια απο πωληση

76.04 κερδη απο πωληση

Link to comment
Share on other sites

64.11 ζημια αποτιμησης

64.12 ζημια απο πωληση

76.04 κερδη απο πωληση

Τα περί 68.01 / 34.99 / 41 κ.λ.π δεν έχουν εφαρμογή σε Α.Ε.?

Link to comment
Share on other sites

Τα περί 68.01 / 34.99 / 41 κ.λ.π δεν έχουν εφαρμογή σε Α.Ε.?

ναι sorry, αν δεν εχεις πουλησει ολα τα κομματια, μπορεις να χρησιμοποιησεις τον 68,34 κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τα αποτελέσματα της πώλησης (64.12 & 76.04), πρέπει να συμψηφιστούν με την ζημιά της αποτίμησης και να μείνουν σε "εκκρεμότητα" ή μπορούν και πρέπει να επηρεάσουν τα αποτελέσματα χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Guest ARδην

Αν δεν κάνω λάθος το ΕΓΛΣ μιλαει για τον λ/μο 64,11 για μετοχες ΑΕ , ο 68 είναι για τις λοιπές πλην ΑΕ .

Όπως και να χεις θα βγαλεις το αποτελεσμα απο τον 80 θα κανεις το ειδικο πινακάκι στην διαθεση και το αποτελεσμα θα το μεταφέρεις στο αφορολογητο αποθ. 41 .

Εγω μια ΕΛΔΕ που ειχα παλαιότερα (Θεός 'σχωρέστην ) ετσι τα καταχωρουσα .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το ΕΓΛΣ μιλαει για τον λ/μο 64,11 για μετοχες ΑΕ , ο 68 είναι για τις λοιπές πλην ΑΕ .

Όπως και να χεις θα βγαλεις το αποτελεσμα απο τον 80 θα κανεις το ειδικο πινακάκι στην διαθεση και το αποτελεσμα θα το μεταφέρεις στο αφορολογητο αποθ. 41 .

Εγω μια ΕΛΔΕ που ειχα παλαιότερα (Θεός 'σχωρέστην ) ετσι τα καταχωρουσα .

ο 64.11 νομίζω ότι έχει καταργηθεί γενικά.. και μπήκε ο 68.01..

η ΑΕΛΔΕ έγιναν ΑΕΕΔ και μία απ'αυτές επιμένει να με ταλαιπωρεί. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest ARδην
ο 64.11 νομίζω ότι έχει καταργηθεί γενικά.. και μπήκε ο 68.01..

η ΑΕΛΔΕ έγιναν ΑΕΕΔ και μία απ'αυτές επιμένει να με ταλαιπωρεί. :lol:

Έχεις δίκιο για τον λ/μο 68 , γνωμη μου είναι να συμψηφησεις το αποτελεσμα της πωλησης/αγορας μετοχων με την ζημία της αποτίμησης .Δεν μας ειπες βεβαια τα προηγουμενα ετη αν ειχες υπολοιπο προς συμψηφισμό στον λ/μο 41 . Το τελικό αποτέλεσμα σου είναι κέρδος ή ζημία στην εταιρεία ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τα αποτελέσματα της πώλησης (64.12 & 76.04), πρέπει να συμψηφιστούν με την ζημιά της αποτίμησης και να μείνουν σε "εκκρεμότητα" ή μπορούν και πρέπει να επηρεάσουν τα αποτελέσματα χρήσης.

Τα αποτελεσματα χρησης θα επηρεαστουν και απο την τυχον ζημια αποτιμησης που θα εχεις κανει μεσα στην χρηση, αλλα και απο την ζημια/κερδος απο την πωληση. Απλα εμφανιζεις την ζημια αποτιμησης και το ζημια/κερδος απο πωληση σε διαφορετικους λ/σμους για να γνωριζεις απο που εχει προκυψει το συμφηφισθεν αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα υποδείγματα που έχω μιλάνε για παραμονή των κερδών/ζημιών σε ειδικό αποθεματικό αν η επιχείρηση είναι ατομική/προσωπική και συμψηφισμό της ζημίας αποτίμησης επίσης .. με μένοντες λογ/μούς 34.99 & 41 ..

με σκοπό τον μελλοντικό συμψηφισμό με τυχόν κέρδη.

άρα δεν έχουμε επηρεασμό των αποτελεσμάτων χρήσης..

ισχύει το ίδιο για ΑΕ & ΕΠΕ ?

δεν έχουμε υπόλοιπο από προηγούμενα έτη.

και η κουβέντα γίνεται για το τυπικό της υπόθεσης, καθότι μιλάμε για ζημιογόνο χρήση. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest ARδην
Τα υποδείγματα που έχω μιλάνε για παραμονή των κερδών/ζημιών σε ειδικό αποθεματικό αν η επιχείρηση είναι ατομική/προσωπική και συμψηφισμό της ζημίας αποτίμησης επίσης .. με μένοντες λογ/μούς 34.99 & 41 ..

με σκοπό τον μελλοντικό συμψηφισμό με τυχόν κέρδη.

άρα δεν έχουμε επηρεασμό των αποτελεσμάτων χρήσης..

ισχύει το ίδιο για ΑΕ & ΕΠΕ ?

δεν έχουμε υπόλοιπο από προηγούμενα έτη.

και η κουβέντα γίνεται για το τυπικό της υπόθεσης, καθότι μιλάμε για ζημιογόνο χρήση. :lol:

Μαλλον βασιζεται στο άρθρο 38 το οποίο αν θυμάμαι καλά ισχύει και για τα ΝΠ της παρ.1 αρθρου 101 .

Άρα αυτά ισχύουν και για ΑΕ ΕΠΕ .

Το κακό είναι ότι σε θεματα αγορας/πωλησης/αποτιμήσης μετοζών , μπλέκονται το ΕΓΛΣ , το ΠΔ186 , ο Ν2190 και ο Ν2238/94 . Τρεχα γυρευε δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...