Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Μαραγκός φτιαχνει κατασκευή με δικά του υλικά.

Εκδίδει τιμολόγιο πώλησης για το μισό ποσό από το συμφωνηθέν.

Ο πελάτης του κάνει καταγγελία στην εφορία για αυτό το λόγο, έχοντας σαν αποδεικτικό στοιχείο ένα λευκό χαρτί (με την σφραγίδα και την υπογραφή του μαραγκού) που αναγράφει διπλάσιο του τιμολογίου ποσό.

Σε αυτό αναγράφονται ποσά και εμπορεύματα ( δηλ. ντουλαπι = 100Ευρω), χωρίς να αναφέρονται διαστάσεις, είδος ξυλίας κλπ..

Στον έλεγχο στο κατάστημα του μαραγκού, βρέθηκαν όλα εντάξει.

Η εφορία λέει πως το χαρτί που έχει στα χερια του ο πελάτης θα μας δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα αφού ο έλεγχος το λαμβάνει υπ' όψην.

Δεν μας άφησαν φύλλο ελέγχου, αλλά μας κάλεσαν αύριο το πρωί στην ΔΟΥ.

Σκοπεύω να πάω μαζί με τον πελάτη στην ΔΟΥ και να ισχυριστούμε πως το χαρτί που αναφέρει άλλο ποσό από το το τιμολόγιο, αφορά άλλη κατασκευή.

Με προβληματίζει μόνο με πιο σκεπτικό ο έλεγχος μας προειδοποίησε για μεγάλο πρόβλημα και ποιά είναι η φορολογική παράβαση που προκύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Μαραγκός φτιαχνει κατασκευή με δικά του υλικά.

Εκδίδει τιμολόγιο πώλησης για το μισό ποσό από το συμφωνηθέν.

Ο πελάτης του κάνει καταγγελία στην εφορία για αυτό το λόγο, έχοντας σαν αποδεικτικό στοιχείο ένα λευκό χαρτί (με την σφραγίδα και την υπογραφή του μαραγκού) που αναγράφει διπλάσιο του τιμολογίου ποσό.

Σε αυτό αναγράφονται ποσά και εμπορεύματα ( δηλ. ντουλαπι = 100Ευρω), χωρίς να αναφέρονται διαστάσεις, είδος ξυλίας κλπ..

Στον έλεγχο στο κατάστημα του μαραγκού, βρέθηκαν όλα εντάξει.

Η εφορία λέει πως το χαρτί που έχει στα χερια του ο πελάτης θα μας δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα αφού ο έλεγχος το λαμβάνει υπ' όψην.

Δεν μας άφησαν φύλλο ελέγχου, αλλά μας κάλεσαν αύριο το πρωί στην ΔΟΥ.

Σκοπεύω να πάω μαζί με τον πελάτη στην ΔΟΥ και να ισχυριστούμε πως το χαρτί που αναφέρει άλλο ποσό από το το τιμολόγιο, αφορά άλλη κατασκευή.

Με προβληματίζει μόνο με πιο σκεπτικό ο έλεγχος μας προειδοποίησε για μεγάλο πρόβλημα και ποιά είναι η φορολογική παράβαση που προκύπτει.

Κατα την προσωπική μου αποψη.....όπως εστρωσε ας κοιμηθεί........κατι μου έλεγε ο παππούς μου για την υπογραφη...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είχε καλές σχέσεις με τον παπού του!

Το ερώτημά μου παραμένει.

Είναι αποδεικτικό συναλαγής ένα τέτοιο χαρτί?

Και αν αφορά αρχική συμφωνία η οποία στην πορία άλαξε?

Και τέλος πάντων αν το τιμολόγιο στέκει από όλες τις απόψεις (κόστος ξυλίας+εργατικά, τιμολόγια αγοράς ξυλίας...), ποιά είναι η φορολογική παράβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είχε καλές σχέσεις με τον παπού του!

Το ερώτημά μου παραμένει.

Είναι αποδεικτικό συναλαγής ένα τέτοιο χαρτί?

Και αν αφορά αρχική συμφωνία η οποία στην πορία άλαξε?

Και τέλος πάντων αν το τιμολόγιο στέκει από όλες τις απόψεις (κόστος ξυλίας+εργατικά, τιμολόγια αγοράς ξυλίας...), ποιά είναι η φορολογική παράβαση?

Υπαρχει περιπτωση να το δεσουν με κατι άλλο? π.χ. καμια καταθεση στην τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα 99,99% ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. !

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΝΑ ΤΑ ΕΟΙΜΑΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΥΓΗ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είχε καλές σχέσεις με τον παπού του!

Το ερώτημά μου παραμένει.

Είναι αποδεικτικό συναλαγής ένα τέτοιο χαρτί?

Και αν αφορά αρχική συμφωνία η οποία στην πορία άλαξε?

Και τέλος πάντων αν το τιμολόγιο στέκει από όλες τις απόψεις (κόστος ξυλίας+εργατικά, τιμολόγια αγοράς ξυλίας...), ποιά είναι η φορολογική παράβαση?

Μην παίζετε με την φωτιάάά …..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να το δεσουν με κατι άλλο? π.χ. καμια καταθεση στην τραπεζα?

OXI. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ

ΚΑΙ ΕΛΗΞΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΒΑΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίζετε με την φωτιάάά …..

Πόσο κρίσιμο σημείο είναι αυτο?

Πως το αντιμετωπίζουμε εφ' όσον είναι πραγματικό και βρίσκεται στα χέρια της εφορίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ

ΚΑΙ ΕΛΗΞΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΒΑΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ.

Εχω την αισθηση οτι αλλαζει το πραγμα.....να αρνηθει το χαρτι ειναι δυσκολο...αλλα αν μπορει να αποδειξει οτι τελικα πληρώθηκε όντως το ποσό του τιμολογίου και οχι παραπάνω.....τοτε δεν πιστευω οτι εχει κανενα θεμα......

Το χαρτι ηταν μια αρχικη προσφορα η οποία σε μεταγενεστερο χρονο θα μπορούσε να μειωθηκε οταν διαπιστωθηκε η αδυναμια του πελάτη να πληρωσει....πχ. λεω τωρα

...και μια και πιασαμε τις παροιμιες..."ειπα- ξειπα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ

ΚΑΙ ΕΛΗΞΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΒΑΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ.

Αν υπάρχουν αυτά .. δλδ απόδειξη είσπραξης ποσού Α.. Αγωγή για ποσό Β= Ποσό Τιμολογίου - Α ..

τότε μην μασάς και πολύ.. έχε τα μαζί σου..

ελπίζω βέβαια το επίσημο Τιμολόγιο να έχει τις σωστές διαστάσεις της κατασκευής.. :lol:

και ο ελεγκτής της εφορίας να μην ενημερώνεται από το forum.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αισθηση οτι αλλαζει το πραγμα.....να αρνηθει το χαρτι ειναι δυσκολο...αλλα αν μπορει να αποδειξει οτι τελικα πληρώθηκε όντως το ποσό του τιμολογίου και οχι παραπάνω.....τοτε δεν πιστευω οτι εχει κανενα θεμα......

Το χαρτι ηταν μια αρχικη προσφορα η οποία σε μεταγενεστερο χρονο θα μπορούσε να μειωθηκε οταν διαπιστωθηκε η αδυναμια του πελάτη να πληρωσει....πχ. λεω τωρα

...και μια και πιασαμε τις παροιμιες..."ειπα- ξειπα..."

Δεν υπάρχει απολύτως καμία απόδειξη πως πληρώθηκε κάτι παραπάνω από το ποσό του τιμολογίου.

Εδώ βέβαια νομίζω ότι όσον αφορά το ποιος δύναται να αποδείξει την άποψή του είναι νομικό το θέμα.

Όσον αφορά όμως τον ισχυρισμό που σκέφτομαι να προβάλω στην εφορία (ελπίζω thiseos2002 να μην διεκδικίσεις πνευματικά δικαιώματα αν δανειστώ την σκέψη σου :rolleyes: ) και δεδομένου πως από πουθενά δεν προκύπτει είσπραξη μεγαλύτερου ποσού

από αυτό του τιμολογίου, υπάρχει κάποιος λόγος αυτός(ισχυρισμός) να μην γίνει δεκτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν αυτά .. δλδ απόδειξη είσπραξης ποσού Α.. Αγωγή για ποσό Β= Ποσό Τιμολογίου - Α ..

τότε μην μασάς και πολύ.. έχε τα μαζί σου..

ελπίζω βέβαια το επίσημο Τιμολόγιο να έχει τις σωστές διαστάσεις της κατασκευής.. :lol:

και ο ελεγκτής της εφορίας να μην ενημερώνεται από το forum.. :lol:

Διαστάσεις => Ο.Κ.

Ελεγκτής => Ο.Κ. (δεν χρειάζεται ενημέρωση....λέει :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαστάσεις => Ο.Κ.

Ελεγκτής => Ο.Κ. (δεν χρειάζεται ενημέρωση....λέει :rolleyes: )

Μια αγωγή ακόμη ενάντια στον Πελάτη για ψευδή καταγγελία.. ηθική βλάβη κ.λ.π. θα ισχυροποιήσει την θέση σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κάθε περίπτωση αντιμετωπίζεται βάσει πραγματικών γεγονότων.

Αν καταλαβα καλα ο μαραγκός δεν εισέπραξε το ποσό που αρχικά είχε προσφέρει σε αυτο το λευκό χαρτί.

Γιατι λοιπόν να γίνει η καταγγελία;

Υπάρχει δεδικασμένο και αναφέρεται μάλλον στο βιλίο "δαπάνες επιχειρήσεων" του Σταματόπουλου. Το θέμα που αναφέρεται εκει είναι οτι το ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνεί με το τελικό παραστατικό αξίας διότι στο μεταξύ είναι φυσικό να υπάρχουν αποκλίσεις απο την αρχική παραγγελία.

Αυτο που θέλω να πω -ελλειψει χρονου- είναι ότι ένα λευκο χαρτι που περιλαμβανει μια προσφορά δεν σημαίνει απαραιτητα οτι η προσφορα αυτη εκτελέστηκε στο ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου είπε και ο Σούλης μην μασάς.

Το λευκό χαρτί που παρουσιάζει ο πελάτης ,ο ελεγκτής μπορεί να το θεωρήσει:

1.Σαν συμφωνητικό.Που δεν έχει καμμία νομική ισχύ από την στιγμή που δεν κατατέθηκε στην ΔΟΥ (σύμφωνα με αποφάσεις του Α.Π).

2.Σαν προσφορά,η οποία απέχει παρασάγγας από το εκτελεσθέν έργο και από την πραγματική του αξία.

Από την στιγμή,που είσαι νόμιμος σε όλα μην φοβάσαι τίποτε.

Ως προς το παραπάνω σημειώνω:

1.Tα συμφωνητικά που δεν θεωρούνται βάση του Ν.1882/1990 άρθρο 6 έχουν νομική ισχύ (απόφαση Αρείου Πάγου 90/2005).Η ακυρότητητα μόνο, μπορεί να βασιστεί στην φορολογική αρχή (χωρίς να έχει δικονομική τύχη).

2.Αυτό θα κριθεί στα διοικητικά δικαστήρια.

3.Τα παραπάνω, δεν σημαίνουν ότι τον εαυτό μου, τον υπερασπίζομαι με όποιο τρόπο γουστάρω.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα , η τιμή της κατασκευής πραγματικά ποιά είναι ?

Γιατί από όσο καταλαβαίνω , είχαν πεί πχ 100,00 € και ο ξυλουργός έκοψε 50,00 € για τον χ,ψ λόγο .

Αν ισχύει το παραπάνω κοίτα τι μπορεί να έγινε :

Σαν καταναλώτής λοιπόν αξιώνω απόδειξη για τα 100,00 € , ο ξυλουργός μου λέει 100 + φπα και τελικά τα βρίσκουμε στη μέση ή σου λέει ο μάστορας " εγώ θα σου κόψω τόσο και άμα θές"και απο εκεί ξεκινά η διαμάχη .

Η φορολογική αρχή είναι υποχρεωμένη να κοιτάξει την οποιαδήποτε καταγγελία και σε αυτή τι περίπτωση είναι ο λόγος σου προς το λόγο μου και η κάθε πλευρά έχει τα στοιχεία της . Ο μάστορας έχει Τιμολόγιο(απόδειξη) το οποίο ας μη ξεχνάμε ότι είναι το επίσημο στοιχείο συναλλάγης και ανάλογα πως έχει γραφεί σε αυτό και αν έχει υπογράψει και ο πελάτης τότε ο μάστορας μπορει όπως είπαν και οι συνάδελφοι να αξιώσει αποζημίωσει για συκοφαντική δυσφήμιση,διαφυγόντα κέρδη , ψυχική οδύνη κλπ δικηγορίστικα .

Από την άλλη ο πελάτης έχει στα χέρια υπογεγραμένο ένα χαρτί το οποίο αφορά την ίδια κατασκεύη και με το διπλάσιο ποσό , εάν όντως μπορεί να αποδείξει ότι η προσφορά(την ονομάζω έτσι για ευκολία) τελικά πληρώθηκε ακριβώς τότε ο μάστορας θα έχει πρόβλημα . Μη ξεχνάμε επίσης ότι τα δικαστήρια λαμβάνουν σοβάρα υπόψην τους οποιοδήποτε έγγραφο υπάρχει ενυπόγραφο (στην πορεία βέβαιαι αποδυκνείεται αν και κατά πόσο έχει ισχύ) :rolleyes: .

ΥΓ 1 Με την ίδια λογική αυτοί που τηρούν διπλά βιβλία μπορούν να ισχυριστούν ότι δεν γίνονται αυτές οι συναλλάγες αλλά πως θα ήθελαν να είναι η επιχείρηση τους !! :huh:

ΥΓ 2 Πςςςςς τι συλλογισμούς κάνω , άμα σου έχουν μείνει συγκεντρωτικές σκέφτεσαι !! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εχω την άποψη, μετά από την όλη συζήτηση, ότι η παρουσίαση του επιδικού εγγράφου ως προσφορά, είναι και το μεγάλο άτου σας, πάντα με την προϋπόθεση ότι σε επιμέτρηση δεν θα υπάρξη πρόβλημα.

Αρα ή στην συζήτηση στην ΔΟΥ ή στο δικαστήριο δν θα υπάρξει πρόβλημα.

Ενας ακόμη ισχυρισμός σας μπορεί να είναι και τα ίδια τα γεγονότα.

Αν στο επίδικο έγγραφο δεν υπάρχει τρόπος πληρωμής, ή είναι διάφορος από αυτόν που πραγματοποιήθηκε, μπορείτε ακόμη να πείτε ότι το αρχικό σχέδιο΄και οι τιμές ήταν αυτές., αλλά λόγο του ότι δεν εκπληρώθηκάν οι υποχρεώσεις απο τον πελάτη σας, δεν ολοκληρώθηκε το έργο.

Όσο για την καταγγελία, συνδιάστε τις ημερομηνίες της δική σας αγωγής με τις ημερομήνιες της καταγγελίας.

Είμαι σίγουρος ότι μπορείτε να αποδείξετε την εκδικητικότητα της πράξής του πελάτη σας λόγο της αγωγής.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...
επισκέπτη Tsouknidas

Συγνώμη, για να καταλάβω. Και έκανε μαμουνιά και το θέμα σας είναι πως θα την γλυτώσει.. Πρώτα εσάς πρέπει να δέσουν. Λαμόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, για να καταλάβω. Και έκανε μαμουνιά και το θέμα σας είναι πως θα την γλυτώσει.. Πρώτα εσάς πρέπει να δέσουν. Λαμόγια...

Δουλειά του λογιστή είναι να προστατέψει τον πελάτη του με κάθε τρόπο. Δουλειά του δικηγόρου είναι να μειώσει τις αξιόποινες πράξεις του πελάτη του με κάθε τρόπο.Δουλειά της βουλής είναι να προστατέψει τους βουλευτές της με κάθε τρόπο βλέπε siemens, βατοπέδι, υποβρήχια και όσα άλλα ξεχνάω. Για πες μας τώρα ποιούς πρέπει να δέσουν και ποιούς να αφήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...