Jump to content

Τι γυρεύει η αλεπού στο παζάρι? ή αλλιώς... έλεος πια !

Recommended Posts

ΚΕΝΤΡΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ

Μέλη Διοικητικού Συμβουλίου ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ

10/1/2007

ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ

Πιερρουτσάκος Ιωάννης - Πρόεδρος Δ.Σ. Ιατρός

Αραμπατζής Ευάγγελος - Αντιπρόεδρος Δ.Σ.

Ευσταθίου Παναγιώτης - Ιατρός, Διοικητής Ε.Κ.ΕΠ.Υ

Σκουτέλης Αθανάσιος - Καθηγητής Παθολογίας - Λοιμωξιολογίας, Διευθυντής Ε΄Παθολογικής Κλινικής Γ.Ν.Α "Ο Ευαγγελισμός"

Γιαμαρέλου Μαρία - Ελένη - Καθηγήτρια Παθολογίας Ε.Κ.Π.Α., Διευθ/ντρια Παθολογικής Κλινικής Π.Γ.Ν.Α "Αττικόν"

Αντωνιάδης Αντώνιος - Καθηγητής Μικροβιολογίας Ιατρικής Σχολής Α.Π.Θ

Καλαποθάκη Βικτωρία - Καθηγήτρια Επιδημιολογίας Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α

κ.Δανιήλ - Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος & Υμηττού

Κουσκούνη Ευαγγελία - Εκπρόσωπος Π.Ι.Σ. Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Βιοπαθολογίας

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΛΗ

Κύρλεση Αθηνά - Προϊσταμένη Γενικής διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας Υ.Υ.Κ.Α

Μπεκιάρης Γεώργιος - Ιατρός, Διευθυντής ΙΚΑ Περιστερίου

Παυλοπούλου Ιωάννα - Διδάκτωρ Ψυχολογίας

Μπολέτης Ιωάννης - Διευθυντής Νεφρολογικής Κλινικής ΓΝΑ "Λαϊκό"

Συριοπούλου Βασιλική - Καθηγήτρια Παιδιατρικής, Διευθύντρια Παιδιατρικής Κλινικής Γ.Ν.Π.Α "Αγία Σοφία"

Στεφάνου Ιωάννης - Διευθυντής Παθολογικής Κλινικής Γ.Ν.Α "Γ.Γεννηματάς"

Αρχιμανδρίτης Νικόλαος Λιόλιος

Μηλιώνης Στυλιανός - Αναπληρωτής Διευθυντής Αγγειοχειρουργικής Κλινικής Νοσοκομείου "Ελπίς"

Διευθυντής

Θεόδωρος Παπαδημητρίου - Ιατρός Βιοπαθολόγος

Ιερό φρένο...

Η άγνοια ευθύνεται για την ανησυχητική αύξηση των κρουσμάτων AIDS στη χώρα μας, επισημαίνουν οι επιστήμονες. Ενας λόγος παραπάνω, ώστε να μην υπάρχει χώρος για οποιαδήποτε μορφή λογοκρισίας σε ό,τι αφορά την πρόληψη της νόσου.

Πρακτικά, όμως, το περιεχόμενο των σχετικών φυλλαδίων και εκστρατειών δεν εγκρίνεται συχνά από τον εκπρόσωπο της Εκκλησίας, που συμμετέχει στο συμβούλιο του Κέντρου Ελέγχου Ειδικών Λοιμώξεων και Πρόληψης Νοσημάτων, με αποτέλεσμα η ενημέρωση για το θέμα στη χώρα μας να μην ανταποκρίνεται στις ευρωπαϊκές προδιαγραφές.

Καλό είναι να το λάβει υπόψη του το υπουργείο Υγείας, τώρα που λήγει η θητεία του Δ.Σ. του ΚΕΕΛΠΝΟ. Ας αναρωτηθούν οι αρμόδιοι, ποια είναι η συμβολή του εκπροσώπου της Εκκλησίας σε ένα καθαρά επιστημονικό όργανο που ασχολείται με τη δημόσια υγεία.

κάθε χρόνο και χειρότερα

Σημαντική αύξηση παρουσιάζουν τα νέα κρούσματα AIDS στους άνδρες με ομοφυλοφιλική σεξουαλική επαφή, ενώ η μεγαλύτερη συχνότητα περιστατικών αφορά άνδρες 30-34 ετών και γυναίκες 25-29 ετών. Από το 2002 και μετά έχουμε συνεχή αύξηση των νέων κρουσμάτων, με κορύφωση το 2005 όπου έφτασε το 25%!

Από τα 420 νέα περιστατικά του 2007 το 83,1% αφορά άνδρες και το 16,9% γυναίκες. Από αυτά, το 42,9% έχουν δηλωθεί ως «ακαθόριστα» σε σχέση με τον τρόπο μετάδοσης, το 36% αφορά άνδρες με ομοφυλοφιλικές σεξουαλικές επαφές, ενώ 19,3% ετεροφυλόφιλους άνδρες και γυναίκες. Σε μία μόνο περίπτωση αναφέρθηκε μόλυνση από μετάγγιση αίματος, που είχε γίνει στο εξωτερικό. Τα στοιχεία που έχουν καταγραφεί μέχρι τώρα για το 2007 δείχνουν προς το παρόν μια σταθεροποίηση της κατάστασης, ανακοίνωσε χθες ο υπουργός Υγείας Δ. Αβραμόπουλος, ο οποίος παρουσίασε το Εθνικό Σχέδιο Δράσης για το AIDS για τα έτη 2008-2013.

Σημειώνεται ότι σήμερα ο συνολικός αριθμός των ανθρώπων που έχουν μολυνθεί παγκοσμίως έχει ξεπεράσει τα 40 εκατομμύρια, ενώ στην υποσαχάρια Αφρική σχεδόν τα 2/3 του πληθυσμού ζουν με τον ιό.

Ο κ. Αβραμόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων ότι συμπληρώνεται το ισχύον νομικό πλαίσιο με κανονιστικές διατάξεις, που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων πλέγμα μέτρων για την ελεύθερη πρόσβαση κάθε ατόμου, που βρίσκεται στην ελληνική επικράτεια και πάσχει από AIDS ή άλλο λοιμώδες νόσημα, στις υγειονομικές υπηρεσίες της χώρας.

Επίσης το υπουργείο προχωρά σε συνεννόηση με το υπουργείο Εθνικής Οικονομίας στην επέκταση των μέτρων της δωρεάν παροχής φαρμακευτικής περίθαλψης για τους ασθενείς με AIDS και στα φάρμακα που καταπολεμούν τις συμπαρομαρτούσες νόσους.

Δεν φταίνε οι παπάδες, αλλά αυτοί που τους έβαλαν στο Δ.Σ.

Μήπως "παίζει" σενάριο δωρεάς κτηρίων ή εγκαταστάσεων από την Εκκλησία;

doctor

Γιατί δεν φταίνε οι παπάδες;

Αν ήταν σωστοί δεν θα δεχόντουσαν να μπουν στο Δ.Σ. .

Βεβαίως και φταίνε και αυτοί που τους το πρότειναν.

Δυστυχώς (κατ' εμέ) οι "ιερωμένοι" κατέχουν εξέχουσα θέση στην κοινωνία.

Με ποια δικαιολογία ισχύει δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω.

Επί το πλείστων , και αυτοί απλοί εργαζόμενοι είναι όπως και όλοι οι υπόλοιποι.

Εργαζόμενοι και μάλιστα χωρίς να εξασκούν καλά- σωστά - ευσυνείδητα το επάγγελμά τους.

Υ.Σ. Επαναλαμβάνω : ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΛΕΙΣΤΩΝ.

Γιατί δεν φταίνε οι παπάδες;

Αν ήταν σωστοί δεν θα δεχόντουσαν να μπουν στο Δ.Σ. .

Βεβαίως και φταίνε και αυτοί που τους το πρότειναν.

Δυστυχώς (κατ' εμέ) οι "ιερωμένοι" κατέχουν εξέχουσα θέση στην κοινωνία.

Με ποια δικαιολογία ισχύει δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω.

Επί το πλείστων , και αυτοί απλοί εργαζόμενοι είναι όπως και όλοι οι υπόλοιποι.

Εργαζόμενοι και μάλιστα χωρίς να εξασκούν καλά- σωστά - ευσυνείδητα το επάγγελμά τους.

Υ.Σ. Επαναλαμβάνω : ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΛΕΙΣΤΩΝ. Ως επι το πλείστον

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι. Επί της ουσίας συμφωνώ.

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι. Επί της ουσίας συμφωνώ.

Κάθε διόρθωση δεκτή.

Να πω την αλήθεια, είχα χρόνια να γράψω την συγκεκριμένη φράση.

"Ότι αφήνεις σε αφήνει"

Δεν φταίνε οι παπάδες, αλλά αυτοί που τους έβαλαν στο Δ.Σ.

Μήπως "παίζει" σενάριο δωρεάς κτηρίων ή εγκαταστάσεων από την Εκκλησία;

doctor

Οι παπάδες απαιτούν την συμμετοχή γιατρέ μου

Δωρεά ? το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ?

Οι παπάδες απαιτούν την συμμετοχή γιατρέ μου

Συμφωνώ απόλυτα.

Τι ζήτησε, τι θα πάρει

Κρίσιμες και αλλεπάλληλες συναντήσεις με κορυφαία στελέχη της κυβέρνησης έχει ο αρχιεπίσκοπος στην κατοικία του στο Ψυχικό. ..

....

Ο Χριστόδουλος ζήτησε κι έλαβε διαβεβαιώσεις ότι θα αντιμετωπισθούν οι εκκρεμότητες για την εξομοίωση των μισθών των μητροπολιτών με εκείνους των αρεοπαγιτών.

Εξομοίωση μισθών

Ετσι, οι 79 ιεράρχες θα φτάσουν από τα 1.700-2.000 ευρώ, στα 3.000 έως 4.000 των δικαστικών....

Καλά εκείνη η ΠΟΦΕΕ ή ΠΟΛ τι κάνουν?

γιατί δεν ζητάνε μια εξομοίωση των μισθών και απολαβών των λογιστών με τους Ιεράρχες? :)

Τι ζήτησε, τι θα πάρει

Κρίσιμες και αλλεπάλληλες συναντήσεις με κορυφαία στελέχη της κυβέρνησης έχει ο αρχιεπίσκοπος στην κατοικία του στο Ψυχικό. ..

....

Ο Χριστόδουλος ζήτησε κι έλαβε διαβεβαιώσεις ότι θα αντιμετωπισθούν οι εκκρεμότητες για την εξομοίωση των μισθών των μητροπολιτών με εκείνους των αρεοπαγιτών.

Εξομοίωση μισθών

Ετσι, οι 79 ιεράρχες θα φτάσουν από τα 1.700-2.000 ευρώ, στα 3.000 έως 4.000 των δικαστικών....

γιατί δεν ζητάνε μια εξομοίωση των μισθών και απολαβών των λογιστών με τους Ιεράρχες? :)

Τι θες να κάνουν βρε SOULI οι ανθρωποι έχουν παιδιά να ταΐσουν. :P

Για να μην πω πόσο κάνουν οι φορεσιές τους, τα άμφια ντε. :)

Τι ζήτησε, τι θα πάρει

....

Εξομοίωση μισθών

γιατί δεν ζητάνε μια εξομοίωση των μισθών και απολαβών των λογιστών με τους Ιεράρχες Μητροπολίτες? :)

Ας είμαστε πιο αισιόδοξοι με τα αιτήματά μας...... Κάνουμε που κάνουμε τη κίνηση..... :P:):D :D

Τι ζήτησε, τι θα πάρει

Εξομοίωση μισθών

Ουαι υμιν, γραμματεις και Φαρισαιοι υποκριταί, οτι καθαρίζετε το εξωθεν του ποτηρίου και της παροψίδος, εσωθεν δε γέμουσιν εξ αρπαγης και ακρασίας (ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ.23:25)

Guest NIKANOR

Δύναμη-εξουσία αποκτά κάποιος όταν του τα δίνει κάποιος άλλος.

ΕΜΕΙΣ (λαός) είμαστε υπεύθυνοι για την ανεξέλεγκτη εξουσία-παρέμβαση-δύναμη που έχουν.

Οταν επί πάρα πολύ καιρό έχουμε μπλέξει αρχαιοελληνισμό, ορθοδοξία, Εκκλησία, πολιτική ζωή, θρησκευτικό συναίσθημα και τά 'χουμε κάνει όλα μαζί "αχταρμά", είναι λογικό να τα βλέπουμε αυτά.

Όποιος θέλει να δει τη σχέση της εκκλησίας με τον Ελληνισμό ας διαβάσει ένα βιβλίο:

ΘΩΜΑΣ ΘΕΟΛΟΓΗΣ - Η διάδοση του Χριστιανισμού και οι επιπτώσεις επί του ελληνικού πολιτισμού - (σελ. 160, 11,00 ευρώ)

ISBN 978-960-89797-2-7 ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΣΟΚΟΛΗ-ΚΟΥΛΕΔΑΚΗ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗ 3-5 ΑΘΗΝΑ 106 83 ΤΗΛ: 210 3828654-210 3805520 FAX: 210 3828654

http: www.sokolis.gr

Ο συγγραφέας είναι θείος μου.

Μην το πάρετε σαν διαφήμιση.

Οταν επί πάρα πολύ καιρό έχουμε μπλέξει αρχαιοελληνισμό, ορθοδοξία, Εκκλησία, πολιτική ζωή, θρησκευτικό συναίσθημα και τά 'χουμε κάνει όλα μαζί "αχταρμά", είναι λογικό να τα βλέπουμε αυτά.

Από μία blogger με "κουσούρι", προς τον κ.Χριστόδουλο, που ακόμη και σε αυτήν την κατάσταση, δολοπλοκεί και το μόνο που σκέφτεται είναι να "φτιάξει" οικονομικά τους συνεργάτες του:

Χριστόδουλε, πού την κόλλησες την Ηπατίτιδα C άραγε;

Στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία της 1ης Ιουλίου αναφέρεται ότι ο Χριστόδουλος πάσχει από κίρρωση που οφείλεται σε χρόνια λοίμωξη από Ηπατίτιδα C.

Για δική σας γνώση, η χρόνια Ηπατίτιδα C, μετά από 10-20 χρόνια, ίσως και νωρίτερα προκαλεί κίρρωση του ήπατος και αυξάνει πολύ τις πιθανότητες για την εμφάνιση ηπατοκυτταρικού καρκίνου.

Οι τρεις βασικοί τρόποι μετάδοσης είναι η χωρίς προφύλαξη σεξουαλική επαφή, η ενδοφλέβια χρήση ναρκωτικών ουσιών και η μετάγγιση μολυσμένου αίματος. Κοινώς ό,τι περιλαμβάνει επαφή με αίμα.

Η πιθανοτήτα να κολλήσεις Ηπατίτιδα C μέσα από μια μακροχρόνια μονογαμική σχέση είναι 2-3%. Κι είναι πιο πιθανό να μεταδοθεί από άνδρα πάσχοντα στη σύντροφό του, κι όχι το αντίστροφο. Επίσης είναι πολύ πιο πιθανό να μεταδοθεί μέσω πρωκτικής παρά κολπικής σεξουαλικής επαφής. Άτομα ιδιαίτερα ενεργά σεξουαλικά και με πολλούς συντρόφους έχουν πιθανότητα 4-6%. Τα κύρια εκτεθειμένα σήμερα άτομα είναι όσα κάνουν χρήση ενδοφλέβιων ναρκωτικών ουσιών, 60%, με το (κυρίως πρωκτικό) σεξ να ακολουθεί με περίπου 20%.

Τώρα εγώ τι συμπέρασμα να βγάλω, ε;

Από το ιατρικό ιστορικό του, δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι έχει χρειαστεί ποτέ να κάνει κάποια μετάγγιση, έναν διαβήτη έχει μόνο τα τελευταία χρόνια. Επίσης από όσο ξέρω είναι άγαμος, ε; Ή τελοσπάντων τα τελευταία 20 χρόνια που θα χρειαζόταν για να φτάσει σε αυτό το σημείο η κίρρωσή του, σύμφωνα με τα βιογραφικά του στοιχεία θα έπρεπε να είναι άγαμος (από το 1974 Μητροπολίτης).

Κι αν δεν ήταν, οι πιθανότητες που θα είχε να κολλήσει Ηπατίτιδα από μια μονογαμική σεξουαλική επαφή θα ήταν τόσο τόσο μικρές, ιδιαίτερα αν ήταν κολπική η επαφή κι ειδικά αφού θα ήταν αυτός που θα έκανε την διείσδυση, ε; Ρωτάω για να μαθαίνω... Λέτε όμως να παίρνει ναρκωτικά τελικά; Λέτε να έπαιρνε ναρκωτικά και τότε επί Χούντας και για αυτό να μην κατάλαβε τίποτα, ε;

«Ομολογώ ότι δεν ήξερα πως γίνονταν βασανιστήρια, πως υπήρχε ΕΑΤ-ΕΣΑ. Όλα αυτά ήρθαν στο φως μετά. Δεν πειράζει, μπορεί να τα ήξερε ο τότε αρχιεπίσκοπος, αν τα ήξερε και σιώπησε έκανε άσχημα. Στον κύκλο μου δεν είχα ακούσει τέτοια πράγματα, δεν άκουγα ξένους σταθμούς, εκ των υστέρων τα έμαθα. Θα πει κανείς ότι ήμουν βαθιά νυχτωμένος. Μπορεί γιατί εγώ τότε σπούδαζα».

Να κλάψω; Να γελάσω; Να κάνω τι;

Αχ κι εγώ στον κύκλο μου όμως ακούω άλλα..Ακούω ότι το καλλιτεχνικό σου κ. Παρασκευαΐδη (κατά κόσμον..) είναι Τζένη..Χαριτωμένο..Αλλά μπορεί να είμαι και βαθιά νυχτωμένη, σπούδαζα κι εγώ..που να ξέρω τι γίνεται γύρω μου, ειδικά όταν με συμφέρει κιόλας, όταν χτίζει το δρόμο της Εκκλησιαστικής εξουσίας που ονειρευόμουν, πώς να ξέρω τι συμβαίνει; Νά'ναι καλά ο Τάπερμαν (αχ ρε Μαλβίνα..) - κι ας μην του έχω συμπάθεια ιδιαίτερη - που στάθηκε απέναντι στις άγριες προθέσεις σου το 2001.

Κι αν τολμήσουν να σου κάνουν μεταμόσχευση κι αν την δεχτείς θα είναι μεγαλύτερη η αθλιότητα από ότι θα ήθελα να φανταστώ. Με τόσα νέα παιδιά να περιμένουν στις λίστες, για να πάρει ένα νέο ήπαρ....ΠΟΙΟΣ;

Λέω να γιορτάσω το κουσούρι μου και σήμερα κι άυριο και κάθε μέρα να το γιορτάζω..θες να γιορτάσω και για εσένα;

Ή να μαζέψω αυτούς που ονομάζεις "φωταδιστές" να γιορτάσουμε...μια μέρα κάπου τον Αύγουστο..

http://changegreecenow.blogspot.com/2007/07/c.html

doctor

Χριστόδουλε, πού την κόλλησες την Ηπατίτιδα C άραγε;

Στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία της 1ης Ιουλίου αναφέρεται ότι ο Χριστόδουλος πάσχει από κίρρωση που οφείλεται σε χρόνια λοίμωξη από Ηπατίτιδα C.

Για δική σας γνώση, η χρόνια Ηπατίτιδα C, μετά από 10-20 χρόνια, ίσως και νωρίτερα προκαλεί κίρρωση του ήπατος και αυξάνει πολύ τις πιθανότητες για την εμφάνιση ηπατοκυτταρικού καρκίνου.

Οι τρεις βασικοί τρόποι μετάδοσης είναι η χωρίς προφύλαξη σεξουαλική επαφή, η ενδοφλέβια χρήση ναρκωτικών ουσιών και η μετάγγιση μολυσμένου αίματος. Κοινώς ό,τι περιλαμβάνει επαφή με αίμα.

Η πιθανοτήτα να κολλήσεις Ηπατίτιδα C μέσα από μια μακροχρόνια μονογαμική σχέση είναι 2-3%. Κι είναι πιο πιθανό να μεταδοθεί από άνδρα πάσχοντα στη σύντροφό του, κι όχι το αντίστροφο. Επίσης είναι πολύ πιο πιθανό να μεταδοθεί μέσω πρωκτικής παρά κολπικής σεξουαλικής επαφής. Άτομα ιδιαίτερα ενεργά σεξουαλικά και με πολλούς συντρόφους έχουν πιθανότητα 4-6%. Τα κύρια εκτεθειμένα σήμερα άτομα είναι όσα κάνουν χρήση ενδοφλέβιων ναρκωτικών ουσιών, 60%, με το (κυρίως πρωκτικό) σεξ να ακολουθεί με περίπου 20%.

Τώρα εγώ τι συμπέρασμα να βγάλω, ε;

Από το ιατρικό ιστορικό του, δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι έχει χρειαστεί ποτέ να κάνει κάποια μετάγγιση, έναν διαβήτη έχει μόνο τα τελευταία χρόνια. Επίσης από όσο ξέρω είναι άγαμος, ε; Ή τελοσπάντων τα τελευταία 20 χρόνια που θα χρειαζόταν για να φτάσει σε αυτό το σημείο η κίρρωσή του, σύμφωνα με τα βιογραφικά του στοιχεία θα έπρεπε να είναι άγαμος (από το 1974 Μητροπολίτης).

Κι αν δεν ήταν, οι πιθανότητες που θα είχε να κολλήσει Ηπατίτιδα από μια μονογαμική σεξουαλική επαφή θα ήταν τόσο τόσο μικρές, ιδιαίτερα αν ήταν κολπική η επαφή κι ειδικά αφού θα ήταν αυτός που θα έκανε την διείσδυση, ε; Ρωτάω για να μαθαίνω... Λέτε όμως να παίρνει ναρκωτικά τελικά; Λέτε να έπαιρνε ναρκωτικά και τότε επί Χούντας και για αυτό να μην κατάλαβε τίποτα, ε;

«Ομολογώ ότι δεν ήξερα πως γίνονταν βασανιστήρια, πως υπήρχε ΕΑΤ-ΕΣΑ. Όλα αυτά ήρθαν στο φως μετά. Δεν πειράζει, μπορεί να τα ήξερε ο τότε αρχιεπίσκοπος, αν τα ήξερε και σιώπησε έκανε άσχημα. Στον κύκλο μου δεν είχα ακούσει τέτοια πράγματα, δεν άκουγα ξένους σταθμούς, εκ των υστέρων τα έμαθα. Θα πει κανείς ότι ήμουν βαθιά νυχτωμένος. Μπορεί γιατί εγώ τότε σπούδαζα».

Να κλάψω; Να γελάσω; Να κάνω τι;

Αχ κι εγώ στον κύκλο μου όμως ακούω άλλα..Ακούω ότι το καλλιτεχνικό σου κ. Παρασκευαΐδη (κατά κόσμον..) είναι Τζένη..Χαριτωμένο..Αλλά μπορεί να είμαι και βαθιά νυχτωμένη, σπούδαζα κι εγώ..που να ξέρω τι γίνεται γύρω μου, ειδικά όταν με συμφέρει κιόλας, όταν χτίζει το δρόμο της Εκκλησιαστικής εξουσίας που ονειρευόμουν, πώς να ξέρω τι συμβαίνει; Νά'ναι καλά ο Τάπερμαν (αχ ρε Μαλβίνα..) - κι ας μην του έχω συμπάθεια ιδιαίτερη - που στάθηκε απέναντι στις άγριες προθέσεις σου το 2001.

Κι αν τολμήσουν να σου κάνουν μεταμόσχευση κι αν την δεχτείς θα είναι μεγαλύτερη η αθλιότητα από ότι θα ήθελα να φανταστώ. Με τόσα νέα παιδιά να περιμένουν στις λίστες, για να πάρει ένα νέο ήπαρ....ΠΟΙΟΣ;

Λέω να γιορτάσω το κουσούρι μου και σήμερα κι άυριο και κάθε μέρα να το γιορτάζω..θες να γιορτάσω και για εσένα;

Ή να μαζέψω αυτούς που ονομάζεις "φωταδιστές" να γιορτάσουμε...μια μέρα κάπου τον Αύγουστο..

http://changegreecenow.blogspot.com/2007/07/c.html

doctor

Απο πότε οι blogers απέκτησαν και την ειδικότητα του ιατρού ? Καλό και αυτό , πραγματικά γέλασα πολύ ....

Δημήτρη απο την μία διατείνεσαι πως δεν σου αρέσει να "τρως" ότι σου σερβίρουν και απο την άλλη παραθέτεις αυτούσιο κομμάτι απο κάποιον bloger χωρίς καν να μπείς στον κόπο να διαβάσεις έστω και κάποια βασικά πράγματα σχετικά με την ηπατίτιδα είτε C , είτε Β κλπ .

Φυσικά ο λόγος για τον οποίο το κάνεις είναι γνωστός , μιας και το έχεις αφήσει να εννοηθεί άμεσα ή έμμεσα , ούκ ολίγες φορές στο φόρουμ ( για το συγκεκριμένο πρόσωπο ) . Και φυσικά όχι μόνο εσυ .

Προσωπικά πιστέυω πως η εμπάθεια είναι κάτι το πολύ άσχημο και αν πραγματικά αυτό ισχύει και στην δική σου περίπτωση σε σχέση με τον Χριστόδουλο ( ή με οποιονδήποτε άνθρωπο ) , τότε πραγματικά λυπάμαι . . .

Εκφράζουμε ελεύθερα την άποψη μας , λέμε ελεύθερα αυτό που σκεπτόμαστε , υπάρχουν όμως και κάποια όρια τα οποία κάποιες στιγμές καλό είναι να τα σεβόμαστε... Δεν χτυπάμε ποτε άλλωστε κάποιον όταν είναι πεσμένος εκτός και άν μόνο τότε μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε ...

Η Ιατρική είναι πάρα πολυ ενδιαφέρουσα επιστημη και η βιβλιογραφία της τεράστια . Οποιος επιθυμεί να μάθει περισσότερα για την συγκεκριμένη ασθένεια μπορεί κάλλιστα να το πράξει . Το ιατρικό παρελθόν του Χριστόδουλου και το πως προέκυψε η ασθένεια του , το γνωρίζουν μόνο οι θεράποντες ιατροί του και κανείς άλλος

Τρίτη 28 Αυγούστου 2001

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

«Ο θεός ξέρει τι κάνει»...

Ο γνωστός ηθοποιός Θύμιος Καρακατσάνης, συζητώντας, σε μια συνέντευξή του, με τον δημοσιογράφο παρουσιαστή, έκανε, μεταξύ άλλων, την περιγραφή κάποιας παλιότερης συνάντησής του με τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο.

Ο Χριστόδουλος, λοιπόν, είπε ο καταξιωμένος ηθοποιός, που ήξερε το πρόβλημά μου με τον καρκίνο, μου λέει σε κάποια στιγμή: «Ο Κύριος σε αγαπάει πολύ και γι' αυτό σου έδωσε τον καρκίνο. Ο θεός, όποιον αγαπάει, παιδεύει». Και ο Καρακατσάνης, με τη γνωστή θυμοσοφία και το χιουμοριστικό ύφος του, αναρωτήθηκε: «Καλά, εμένα, περισσότερο απ' το Χριστόδουλο μ' αγαπάει ο Θεός, και μου έδωσε τον καρκίνο; Γιατί δεν τον έδωσε σ' εκείνον, που είναι και αρχιεπίσκοπος, άρα θα τον αγαπάει πιο πολύ από εμένα;..».

Προκαλούν θλιβερές σκέψεις, αλλά και οργή δικαιολογημένη, περιστατικά σαν το παραπάνω, που δεν είναι, βέβαια, και το μοναδικό. Για οποιοδήποτε κακό μας συμβεί (σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί, πόλεμοι, επιδημίες θανατηφόρες και όποιες άλλες «πληγές του Φαραώ»), οι ιθύνοντες της «Αγίας μας Εκκλησίας» έχουν έτοιμη στη γλώσσα τους την εξήγηση: « Ο θεός...». Μας αγαπάει και γι' αυτό μας δοκιμάζει. «Γραδάρει» την πίστη μας, αν είναι βαθιά και ακλόνητη ή απλώς επιφανειακή... Και εμείς, τα αγαθά ανθρωπάκια, είμαστε πάντα έτοιμοι όχι μόνο να δεχτούμε μοιρολατρικά κάθε πλήγμα της φύσης και κάθε συμφορά, από οπουδήποτε και αν προέρχεται, αλλά και να δοξάσουμε τον «Υψιστο», που δε μας έστειλε κάτι ακόμα χειρότερο. Και είναι, πραγματικά, εξοργιστικό, ακόμα και άνθρωποι μορφωμένοι και σοβαροί, υποτίθεται, να πιστεύουν - στον 21ο αιώνα- ότι οι σεισμοί, για παράδειγμα, η βροχή και τα άλλα φυσικά φαινόμενα είναι «θέλημα θεού» και όχι δραστηριότητες της Γης και του πλανητικού μας συστήματος γενικότερα. «Ο Αϊ- Γιώργης προστάτεψε τη Σκύρο», λένε κάποιοι ανεγκέφαλοι, γι' αυτό δεν είχαμε θύματα κατά τον πρόσφατο σεισμό. Αν το επίκεντρο του σεισμού ήταν δέκα χιλιόμετρα πιο κοντά, και έκανε το νησί «σκορποχώρι», θα έλεγαν «ο θεός μας αγαπάει και δοκιμάζει την πίστη μας». (Με το σεισμό της Πάρνηθας, ο ίδιος ο Χριστόδουλος είπε επί λέξει, έτσι ωμά και ξετσίπωτα: « Ο θεός ξέρει τι κάνει» (!!!). Και στην Ιταλία, με το πρόσφατο «ξύπνημα» της Αίτνας, έστησαν, λέει, ένα άγαλμα της Παναγίας απέναντι από το ηφαίστειο, για να σταματήσουν τις εκρήξεις και το ποτάμι της πυρωμένης λάβας...).

Ο Θεός ξέρει τι κάνει Κώστα, πεσμένος είναι ο τύπος αλλά συνεχίζει και δαγκώνει...

Διάβασες κάπου ότι έγραψα ότι ένας blogger δύναται να υποκαταστήσει την ιατρική επιστήμη;;; Έλεος...

Τον κ. Χρήστο Παρασκευαϊδη τον συμπονώ, τον Χριστόδουλο τον Αρχιεπίσκοπο, τον οικτίρω, είναι αξιοθρήνητος...

Ουδείς στο απυρόβλητο, ακόμη και ο εκπρόσωπος της εκκλησίας που απέδειξε (με την σπέσιαλ μεταχείριση που έλαβε από το ΕΣΥ και από τους αφελληνιστές, δαίμονες της Νέας Τάξης, Αμερικάνους) ότι τα όσα έλεγε τόσα χρόνια ήτανε αέρας κοπανιστός.

doctor

Και λίγα είναι τα 3000-4000.

Ξέρεις πόσα προσωπικά έξοδα έχει ο μητροπολίτης τον μήνα?

Κατοικία,δεξιώσεις,πολυτελή αυτοκίνητα,τραπεζώματα,δωράκια,κλπ.Βγάινουν αυτά με 1700 ευρώ?

Αμ δε! Αυτά πληρώνονται απο τη Μητρόπολη. Ο μισθός πάει καθαρός στη βαθειά τσέπη.

Δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται Δημήτρη.

και επι πλέον ειναι ανέντιμο να "θαβουμε", κάτω απο την ίδια βρωμιά όλους τους ιερείς.

όσο για το άλλο αυτό με τον Τοτό που λετε μερικοί, έρχονται καιροί για να δωρίσει η εκκλησία.

και αντι να γράφετε για τα πόσα "αρπαζει" ο κάθε παπάς, δείτε και τα πόσα του χώνει η μητέρα σας, η γιαγιά σας, η θεία σας στην τσεπη για να "διαβάσει τα ονόματα", αν πάνε στην εκκλησία βέβαια. Είναι ανοήτο, μην πω βλακώδες αλλα γίνεται.

Για τα ομόλογα είχαμε κανενα θέμα... ?

Για το χρηματιστήριο πρεπει να ειχαμε .!?!?

Αλλα για τους παπάδες, τα ζωνιανα και τις παρελάσεις είχαμε σίγουρα.

διυλιση του κόνοπως και κατάποση της καμήλου λέγεται αυτό

ήρθε σε σας κανένας παπας να βάλει το χέρι στην τσέπη σας.

για τους φαρισαίους και τους γραμματείς, που προαναφέρθηκαν, (όχι οτι σε καποιο ποσοστό οι ιερείς δεν είναι.)

και για να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία απο μια συζήτηση που είχα πριν καιρό, υπάρχει διάταξη στην νομοθεσία που να μιλάει για παραγραφή χρεών αν κάποιος ενταχθει στους κόλπους της εκκλησίας ? :D μου φάνηκε αστείο

Για τα ομόλογα είχαμε κανενα θέμα... ?

Για το χρηματιστήριο πρεπει να ειχαμε .!?!?

Τα έχουμε ήδη συζητήσει αυτά Ευάγγελε, μολόγα το ομόλογο... δεν θυμάσαι;

Αν και δεν γνώριζα ότι πρέπει να λύνεις τα τεθέντα θέματα πριν θέσεις κι άλλα.

Φοβάσαι μην δεχθεί overdose η εξουσία; :D

και αντι να γράφετε για τα πόσα "αρπαζει" ο κάθε παπάς, δείτε και τα πόσα του χώνει η μητέρα σας, η γιαγιά σας, η θεία σας στην τσεπη για να "διαβάσει τα ονόματα", αν πάνε στην εκκλησία βέβαια. Είναι ανοήτο, μην πω βλακώδες αλλα γίνεται.

Έγραφαν στο χωριό μου τα ονόματα, και όσοι δεν έβαζαν χρήματα μέσα, ο παπούλης τα πέταγε και δεν τα διάβαζε.

Όταν τον ρώτησαν οι γιαγιάδες, τους απάντησε ο παπούλης εντελώς φυσικά:

"Μα καλά, πάει το γράμμα χωρίς γραμματόσημο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;"

Στην Ε.Ε. η εκκλησία έχει μέλη τα οποία πληρώνουν ετήσια εισφορά και με αυτήν μισθοδοτεί τους ιερείς της, εδώ όμως, στην χώρα του χαβαλέ και της τεμπελιάς, ο κρατικός προϋπολογισμός είναι μια μεγάλη αγελάδα που όλοι θέλουν να αρμέγουν αλλά κανένας δεν θέλει να ταϊζει.

Καλή σας εβδομάδα.

doctor

Τα έχουμε ήδη συζητήσει αυτά Ευάγγελε, μολόγα το ομόλογο... δεν θυμάσαι;

Αν και δεν γνώριζα ότι πρέπει να λύνεις τα τεθέντα θέματα πριν θέσεις κι άλλα.

Φοβάσαι μην δεχθεί overdose η εξουσία; :D

.........

Καλή σας εβδομάδα.

doctor

Μα αγαπητέ μου κτηνίατρε δεν έμαθες ακόμη ότι η εξουσία προσέχει τι παίρνει ? Αν φουμάρεις Ζωνιανίτικο δεν παθαίνεις overdose.... αποχαύνωση παθαίνεις.... ;)

Έγραφαν στο χωριό μου τα ονόματα, και όσοι δεν έβαζαν χρήματα μέσα, ο παπούλης τα πέταγε και δεν τα διάβαζε.

Όταν τον ρώτησαν οι γιαγιάδες, τους απάντησε ο παπούλης εντελώς φυσικά:

"Μα καλά, πάει το γράμμα χωρίς γραμματόσημο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;"

Πάει το έρμο πάει....

o Γρηγόρης κατι θα ξερει... ;)

Εσύ παιδί μου πόσο συχνά εκκλησιάζεσαι; Θα στείλω τον Γληγόρ' να ρωτήσει τον παπά τσενορία'ς!!!!

Γληγόρ' η χασισοκαλλιέργεια, μετά τις πυρκαγιές σε Ηλεία και Μεσσηνία, και μετά από την υπόθεση των Ζωνιανών δέχθηκε ανεπανόρθωτο πλήγμα.

Τώρα κλαιν όλα τ΄αλάνια, που θα μείνουνε χαρμάνια.... :D

Εσύ παιδί μου πόσο συχνά εκκλησιάζεσαι; Θα στείλω τον Γληγόρ' να ρωτήσει τον παπά τσενορία'ς!!!!

Γληγόρ' η χασισοκαλλιέργεια, μετά τις πυρκαγιές σε Ηλεία και Μεσσηνία, και μετά από την υπόθεση των Ζωνιανών δέχθηκε ανεπανόρθωτο πλήγμα.

Τώρα κλαιν όλα τ΄αλάνια, που θα μείνουνε χαρμάνια.... :D

Ο Βαγγελάκης δεν ξέρω που εκκλησιάζετε, προσπαθώ να τον κάνω μέλος στο People !!!!

Υ.Γ.

Άστα να πάνε μαύρα χάλια.... παν τα μαύρα δλδ.... κάηκε και Μελιβοία... μόνο με τα τσιπρα θα μεινουμε στο τέλος ;)