Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΟΡΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΛΟΓΩ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ - ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΙ ΧΩΡΟΙ


επισκέπτη ZAPATA

Ερώτηση

ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ ΜΕ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΓΟΡΑΖΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 115 τμ

ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ 60 τμ.Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΑΡΑ ΧΤΙΖΕΙ 120 τμ

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ (110 τμ) ΑΡΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΔΟΥ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣ ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟ.

ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΥ (ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ)ΑΦΑΙΡΟΥΝ 10% ΩΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ τμ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ.

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ Η ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΤΙΖΕΙ ΚΑΘΑΡΑ 120 - 10% =108

ΑΡΑ Η ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

ΑΠΛΑ ΔΕ ΕΧΩ ΕΓΓΡΑΦΟ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΩ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αναφέρεις ότι "ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ 60 τμ.Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΑΡΑ ΧΤΙΖΕΙ 120 τμ

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ (110 τμ) ΑΡΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΔΟΥ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣ ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟ.

ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΥ (ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ)ΑΦΑΙΡΟΥΝ 10% ΩΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ τμ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ.

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ Η ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΤΙΖΕΙ ΚΑΘΑΡΑ 120 - 10% =108"

εκεί που λες μονοκατοικία φαντάζομαι θες να πεις οικόπεδο γιατί ο συντελεστής δόμησης πολλαπλασιάζεται

με το εμβαδόν του οικοπέδου και το γινόμενο είναι το πόσο κτίζει το περί ου ο λόγος οικόπεδο.

anyway. σαν έγγαμος με 2 ανήλικα παιδιά απαλλάσσεσαι αν δεν κάνω λάθος για 110 τ.μ. (70+20+20)

αφού λες οτι αγοράζεις διαμέρισμα 115 τ.μ. και απο εκει υπερβαίνεις τα τ.μ. που σου αναλογούν.

παρ' ολα αυτά, γνώμη μου είναι να αναθέσεις την δουλειά σε ενα συμβολαιογράφου που είναι και ο αρμοδιος

για να σε βοηθήσει γιατί, ακόμα και αν δεν μπορείς να πάρεις απαλλαγή τώρα, με το νέο νόμο,

επειδή πιθανόν σε εμποδίζει το ακίνητο που έχεις, ίσως σε συμφέρει να το μεταβιβάσεις σε κάποιον

έμπιστο προσωρινά και να το ξαναπάρεις μετά πίσω. αν σε συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ ΜΕ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΓΟΡΑΖΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 115 τμ

ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ 60 τμ.Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΑΡΑ ΧΤΙΖΕΙ 120 τμ

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ (110 τμ) ΑΡΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΔΟΥ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣ ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟ.

ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΥ (ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ)ΑΦΑΙΡΟΥΝ 10% ΩΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ τμ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ.

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ Η ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΤΙΖΕΙ ΚΑΘΑΡΑ 120 - 10% =108

ΑΡΑ Η ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

ΑΠΛΑ ΔΕ ΕΧΩ ΕΓΓΡΑΦΟ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΩ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

συνάδελφε ή δέν μας τα λές καλά, ή δέν τα έχεις καταλάβει καλά, γιατί μονοκατοικία 60 τ.μ. χ2=120-10%=108τ.μ., σωστά τα υπολογίζεις, μόνο που δέν μας λές η μονοκατοικία των 60 τ.μ. σε πόσα τ.μ. οικόπεδο είναι κτισμένη?????

, διότι ο Σ.Δ. δέν υπολογίζεται επί τα τ.μ. του διαμ/τος αλλά του οικοπέδου. ΄Αρα άν το εμβαδόν του οικοπέδου είναι 100τ.μ.*2= 200-10%=180τ.μ., κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΙΑ ΕΓΓΑΜΟ ΖΕΥΓΑΡΙ.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ 63,608 ΚΑΘΑΡΟ ΕΜΒΑΔΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ 5,10 ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΩΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟ

ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΣΙΜΟ 61 ΤΜ Κ 5,50 ΑΠΟΘΗΚΗ. ΤΙ ΦΟΡΟ ΘΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟ? ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η υπ΄αριθμ.πρωτ.1067780/82/9-6-1994 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών (αριθ. 2 παρ.17) ΦΕΚ 549 τ.Β΄/94 , ορίζει ότι αν στην επιφάνεια του κτίσματος , περιλαμβάνονται και οι κοινόχρηστοι χώροι , ως επιφάνεια για τον προσδιορισμό της φορολογητέας αξίας του, λαμβάνεται η μικτή μειωμένη κατά ποσοστό 10%.

Το ανωτέρω απόσπασμα προέρχεται από απόφαση της :

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

ΤΜΗΜΑ Β

Αρ.Πρωτ : Δ13Β 1142428 ΕΞ.

Αθήνα 29/10/2010

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνείστε με το Υπουργείο τηλ.210-3375000 για επιβεβαίωση και λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...