Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποδοχές κατά τη διάρκεια άδειας μητρότητας


LandS

Ερώτηση

Aδεια απουσίας: Σύμφωνα με τις διατάξεις των ανωτέρω νόμων, οι γυναίκες που απασχολούνται σε οποιοδήποτε εργοδότη με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου δικαιούνται, άσχετα με το χρόνο εργασίας στον εργοδότη τους και ανεξάρτητα με την ιδιότητα που εργάζονται (υπάλληλοι, εργάτριες κ.λπ.) να λάβουν άδεια τοκετού (μητρότητας), προσκομίζοντας στον εργοδότη τους πιστοποιητικό ιατρού που να βεβαιώνει την πιθανή ημέρα του τοκετού. H συνολική διάρκεια της άδειας ανέρχεται σε δέκα επτά (17) εβδομάδες, δηλαδή (119) ημερολογιακές ημέρες. Aπ αυτές οι =56= (δηλ. 8 εβδομάδες) πρέπει να χορηγούνται υποχρεωτικά πριν από την πιθανή ημέρα του τοκετού και οι υπόλοιπες =63= (δηλ. 9 εβδομάδες) μετά τον τοκετό.
Kαταβολή μισθού: Oι γυναίκες κατά το διάστημα της απουσίας τους από την εργασία λόγω κυοφορίας, τοκετού και λοχείας, θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τους όρους των άρθρων 657-658 του Aστ. Kώδικα. Συνεπώς, όσες δεν έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας στον αυτό εργοδότη δικαιούνται τις αποδοχές τους για μισό μήνα, όσες δε έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας τις αποδοχές τους για ένα μήνα. Δηλαδή και στην περίπτωση αυτή ισχύει ότι ακριβώς εφαρμόζεται και για την περίπτωση απουσίας από την εργασία λόγω ασθένειας.
Nοείται βέβαια ότι και στην περίπτωση αυτή, όπως γίνεται και στην ασθένεια, ο εργοδότης δικαιούται να εκπέσει από τις αποδοχές που οφείλει στην επίτοκο, τις χρηματικές παροχές (επιδόματα) που καταβλήθηκαν σ αυτή κατά το αντίστοιχο χρονικό διάστημα (του μήνα ή μισού μήνα) συνεπεία του τοκετού από το IKA. Διευκρινίζεται όμως ότι δεν εκπίπεται το βοήθημα τοκετού, γιατί θεωρείται ότι αυτό αποτελεί ασφαλ. παροχή σε είδος, δηλαδή λογίζεται σαν ιατρική περίθαλψη, έστω και αν καταβάλλεται σε χρήμα. Aφού άλλωστε παρέχεται όχι για την απουσία της γυναίκας από την εργασία, αλλά για τα έξοδα του τοκετού.

Δηλαδή οι γυναίκες δικαιούνται τέσσερις μήνες άδεια και πληρώνονται τον έναν;

Και μια και επιδοτούνται από το ΙΚΑ, αφαιρούμε από αυτόν το μήνα ολόκληρο το επίδομα του ΙΚΑ;

Παράλογα δεν είναι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σταύρο με μπέρδεψες ,

Που βλέπεις το παράλογο ?

Εκτός αν μιλάς για το ποσό που αφαιρεί ο εργοδότης.

Είναι αντίστοιχο του διαστήματος ( μισό ή ολόκληρο μήνα) που πληρώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή οι γυναίκες δικαιούνται τέσσερις μήνες άδεια και πληρώνονται τον έναν;

Και μια και επιδοτούνται από το ΙΚΑ, αφαιρούμε από αυτόν το μήνα ολόκληρο το επίδομα του ΙΚΑ;

Παράλογα δεν είναι αυτά;

Σταύρο λείπουν 4 μήνες και πληρώνονται από το ΙΚΑ, και τον ένα εκ των τεσσάρων μηνών (ή τον μισό αν δεν έχει συμπληρωθεί υπηρεσία ενός έτους στον εργοδότη) τον συμπληρώνει ο εργοδότης (εκπίπτοντας δλδ το επίδομα του ΙΚΑ), με την παραδοχή ότι η εγκυμονούσα δεν έχει λάβει άλλες ασθένειες εντός του τρέχοντος εργασιακού έτους.

Μάλλον πρέπει να αποκτήσεις εγγονάκια, για να τα "ξαναθυμηθείς"!!!

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή οι γυναίκες δικαιούνται τέσσερις μήνες άδεια και πληρώνονται τον έναν;

όχι . πληρώνονται και τους τέσσερις ..

τον πρώτο μήνα πλήρως από ΙΚΑ+Εργοδότη .. τους επόμενους από ΙΚΑ+ΟΑΕΔ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-elena-

καλησπέρα σας, νομίζω οτι κάτι δεν κολλάει σωστά στην όλη εικόνα.. σας παρακαλώ μια διευκρίνηση λίγο πιο απλή..

τώρα που μιλάμε έχω άδεια κυοφορίας και έχω ήδη πληρωθεί το επίδομα απο το ΙΚΑ για τις 56 μέρες που μου αναλογούν προ τοκετού, ο εργοδότης μου έχει πληρώσει αποδοχές μισού μηνα περίπου ενω εργάζομαι στην εταιρία για πάνω απο 1 χρόνο και δεν έχω πάρει άδεια ασθένειας για το 2007. σωστά μου πλήρωσε μισό μισθό ή όχι?

έχουν ψαξει σχεδον παντου μια σωστη απαντηση για το συγκεκριμενο θεμα αλλα ρωτωντας σε 3 διαφορετικες υπηρεσιες ( ΙΚΑ-ΟΑΕΔ-ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ) πηρα 3 διαφορετικες απαντησεις.. απλα μην με μπερδεψετε με ορους λογιστικης.. προς αποφυγη παρεξηγσης μια απλη απαντησουλα?? ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι όπως τα περιγράφεις..

το ΙΚΑ σου έδωσε 56 * Α

οπότε ο εργοδότης σου όφειλε Μισθό - (30 * Α)

ελπίζω να τα κατάλαβες .. :rolleyes:

από τον μισθό αφαιρείς την επιδότηση του ΙΚΑ για 30 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-elena-

ναι καταλαβα, ευχαριστω πολυ souli.. θα ελεγα οτι πληρωθηκα οτι επρεπε..

keep up the good work!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Κατερινα-

Καλημερα σας !!!

ειμαι 3 χρονια εργαζομενη σε φαρμακευτικη εταιρεια ως εργατρια κι εγκυος σχεδον 3 μηνων.

Το καθαρο μου ημερομησθιο ειναι 32 ευρω ....

Γνωριζετε μηπως να μου πειτε αν παρω αδεια περα των 15 ημερων που ''συμβαλει'' κι ο εργοδοτης στην μισθοδοσια μου , τι χρηματα θα παιρνω μετα μονο απο το ΙΚΑ ;

Επικοινωνησα τηλεφωνικα μαζι τους (με το ΙΚΑ ) και η απαντηση τους ηταν ....'' ΠΑΡΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ''.

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημερα σας !!!

ειμαι 3 χρονια εργαζομενη σε φαρμακευτικη εταιρεια ως εργατρια κι εγκυος σχεδον 3 μηνων.

Το καθαρο μου ημερομησθιο ειναι 32 ευρω ....

Γνωριζετε μηπως να μου πειτε αν παρω αδεια περα των 15 ημερων που ''συμβαλει'' κι ο εργοδοτης στην μισθοδοσια μου , τι χρηματα θα παιρνω μετα μονο απο το ΙΚΑ ;

Επικοινωνησα τηλεφωνικα μαζι τους (με το ΙΚΑ ) και η απαντηση τους ηταν ....'' ΠΑΡΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ''.

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας ....

διαβασε την απαντηση του doctor και θα καταλαβης οσο για την πληρωμη απο εργοδοτη,ΙΚΑ και ΟΑΕΔ θα παρης σχεδον αυτα που θα επαιρνες αν εργαζοσουν. περιπου τα 2/3 δινει τι ΙΚΑ και 1/3 ο ΟΑΕΔ τις 56 μερες της πληρωνεσαι πριν το τοκετο οταν σταματησης απο την δουλεια σου και τις υπολοιπες 63 μετα. κατοπιν πας τις αποδειξεις στον ΟΑΕΔ το τι πηρες συνολικα απο το ΙΚΑ και σου δινει την διαφορα μεχρι να συμπληρωσης σχεδον τις αποδοχες σου για 119 μερες.

καλη λευτερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-kiki-

Καλημέρα.

Είμαι έγκυος σε αδεια τοκετού. Το ΙΚΑ μου έδωσε 1300 Ευρώ καταβάλλοντας τα χαρτιά με την ΠΗΤ.

Ο μισθός μου είναι 1200 μικτά και είμαι 9 χρόνια στην ίδια εταιρία.

Ερωτήσεις

1) Αυτά είναι και για την άδεια λοχείας (63 ημέρες μετά τον τοκετό)?

2) Για το εξάμηνο ειδικής μητρότητας πόσα είναι τα χρήματα?

3) Για γέννα σε ιδιωτικό νοσοκομείο με φυσιολογικό τοκετό τι ποσό και από ποιά υπηρεσία λαμβάνω (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ)?

Συνολικά δηλαδή θα ήθελα να ξέρω το συνολικό ποσό που μου αναλογεί από όλους τους φορείς.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα.

Είμαι έγκυος σε αδεια τοκετού. Το ΙΚΑ μου έδωσε 1300 Ευρώ καταβάλλοντας τα χαρτιά με την ΠΗΤ.

Ο μισθός μου είναι 1200 μικτά και είμαι 9 χρόνια στην ίδια εταιρία.

Ερωτήσεις

1) Αυτά είναι και για την άδεια λοχείας (63 ημέρες μετά τον τοκετό)?

2) Για το εξάμηνο ειδικής μητρότητας πόσα είναι τα χρήματα?

3) Για γέννα σε ιδιωτικό νοσοκομείο με φυσιολογικό τοκετό τι ποσό και από ποιά υπηρεσία λαμβάνω (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ)?

Συνολικά δηλαδή θα ήθελα να ξέρω το συνολικό ποσό που μου αναλογεί από όλους τους φορείς.

Ευχαριστώ πολύ.

1) Τα χρήματα που πήρατε έχουν να κάνουν με την άδεια κυοφορίας. Θα πάρετε κι άλλα, μετά τον τοκετό:

2) 739,56.

http://www.oaed.gr/Repository/FI_1040.file

http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg

3) Παίρνετε ακριβώς τα ίδια χρήματα όπου κι αν γενήσετε αρκεί να πληροίτε τις προϋποθέσεις: http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα... αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει κι εμένα θα ήμουν ευγνώμων....

Λοιπόν βρίσκομαι στον 8 μήνα κύησης και πήρα την άδεια κυοφορίας σήμερα. Πήγα στο ΙΚΑ να εισπράξω το επίδομα κυοφορίας για τις 56 μέρες πριν το τοκετό. Ο μεικτός μισθός μου είναι 1900 ευρώ αλλά το ικα μου έδωσε λιγότερα από το άθροισμα των 2 μηνιάτικων που παίρνω κανονικά. Στην ερώτησή μου γιατί συμβαίνει αυτό μου είπαν ότι εφόσον δεν εχω πάρει την άδεια ασθενείας από τον εργοδότη θα πρέπει να μου δωσει κάποια χρήματα και ο εργοδότης.

1. Αυτά πως τα υπολογίζω και τι αναφέρω στον εργοδότη μου εφόσον εκείνος ισχυρίζεται ότι δεν το γνωρίζει?

2. Σταμάτησα την εργασία μου στις 15 Μαρτίου...ο εργοδοτης μου οφείλει να με πληρωσει κανονικά για αυτές τις 15 μέρες και το δωρο Πάσχα?

Σημειώνω ότι δουλεύω πάνω από 3 χρόνια στον ίδιο εργοδότη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<!--quoteo--><div class='quotetop'>QUOTE</div><div class='quotemain'><!--quotec-->Aδεια απουσίας: Σύμφωνα με τις διατάξεις των ανωτέρω νόμων, οι γυναίκες που απασχολούνται σε οποιοδήποτε εργοδότη με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου δικαιούνται, άσχετα με το χρόνο εργασίας στον εργοδότη τους και ανεξάρτητα με την ιδιότητα που εργάζονται (υπάλληλοι, εργάτριες κ.λπ.) να λάβουν άδεια τοκετού (μητρότητας), προσκομίζοντας στον εργοδότη τους πιστοποιητικό ιατρού που να βεβαιώνει την πιθανή ημέρα του τοκετού. H συνολική διάρκεια της άδειας ανέρχεται σε δέκα επτά (17) εβδομάδες, δηλαδή (119) ημερολογιακές ημέρες. Aπ αυτές οι =56= (δηλ. 8 εβδομάδες) πρέπει να χορηγούνται υποχρεωτικά πριν από την πιθανή ημέρα του τοκετού και οι υπόλοιπες =63= (δηλ. 9 εβδομάδες) μετά τον τοκετό.<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

<!--quoteo--><div class='quotetop'>QUOTE</div><div class='quotemain'><!--quotec-->Kαταβολή μισθού: Oι γυναίκες κατά το διάστημα της απουσίας τους από την εργασία λόγω κυοφορίας, τοκετού και λοχείας, θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τους όρους των άρθρων 657-658 του Aστ. Kώδικα. Συνεπώς, όσες δεν έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας στον αυτό εργοδότη δικαιούνται τις αποδοχές τους για μισό μήνα, όσες δε έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας τις αποδοχές τους για ένα μήνα. Δηλαδή και στην περίπτωση αυτή ισχύει ότι ακριβώς εφαρμόζεται και για την περίπτωση απουσίας από την εργασία λόγω ασθένειας.<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

<!--quoteo--><div class='quotetop'>QUOTE</div><div class='quotemain'><!--quotec-->Nοείται βέβαια ότι και στην περίπτωση αυτή, όπως γίνεται και στην ασθένεια, ο εργοδότης δικαιούται να εκπέσει από τις αποδοχές που οφείλει στην επίτοκο, τις χρηματικές παροχές (επιδόματα) που καταβλήθηκαν σ αυτή κατά το αντίστοιχο χρονικό διάστημα (του μήνα ή μισού μήνα) συνεπεία του τοκετού από το IKA. Διευκρινίζεται όμως ότι δεν εκπίπεται το βοήθημα τοκετού, γιατί θεωρείται ότι αυτό αποτελεί ασφαλ. παροχή σε είδος, δηλαδή λογίζεται σαν ιατρική περίθαλψη, έστω και αν καταβάλλεται σε χρήμα. Aφού άλλωστε παρέχεται όχι για την απουσία της γυναίκας από την εργασία, αλλά για τα έξοδα του τοκετού.<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Δηλαδή οι γυναίκες δικαιούνται τέσσερις μήνες άδεια και πληρώνονται τον έναν;

Και μια και επιδοτούνται από το ΙΚΑ, αφαιρούμε από αυτόν το μήνα ολόκληρο το επίδομα του ΙΚΑ;

Παράλογα δεν είναι αυτά;

<b>

</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα, δεν συμβαίνει τίποτα παράλογο γιατί η εργαζόμενη παίρνει ακριβώς για τον ένα μήνα που θα πληρωθεί από τον εργοδότη τα υπόλοιπα από την επιδότηση του ΙΚΑ και ότι απομένει για τους υπόλοιπους 3 μήνες τα παίρνει από τον ΟΑΕΔ. και μάλιστα αν θα έπαιρνε και αύξηση στην εργασία της κατά το διάστημα αυτό, βάσει των χαρτιών που συμπληρώνει ο εργοδότης παίρνει και αυτήν.:rolleyes: μην ανησυχείς..δεν χάνει καθόλου χρήματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το εξάμηνο ειδικής μητρότητας η επιχειρηση καταβαλει αδεια , επιδομα αδειας και δωρα αναλογια η ολοκληρα ? και με τις εισφορες για τις πιο πανω περιπτωσεις καταβαλονται ολοκληρες η επι του ποσου που διδεται στην εργαζομενη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το εξάμηνο ειδικής μητρότητας η επιχειρηση καταβαλει αδεια , επιδομα αδειας και δωρα αναλογια η ολοκληρα ? και με τις εισφορες για τις πιο πανω περιπτωσεις καταβαλονται ολοκληρες η επι του ποσου που διδεται στην εργαζομενη ?

Αν κατάλαβα καλά....η απάντηση είναι:

Στη διάρκεια της εξάμηνης άδειας, ο ΟΑΕΔ καταβάλει στις νέες μητέρες βασικό μισθό, ασφαλιστική κάλυψη, καθώς και δώρα και επιδόματα αδείας. Ή Ο ΟΑΕΔ εξασφαλίζει στον εργοδότη επιχορηγούμενο υπάλληλο αναπλήρωσης, για όσο χρόνο διαρκεί η άδεια της νέας μητέρας.

Με την με αριθμ. 33891/606/7-5-2008 Υ.Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κατάλαβα καλά....η απάντηση είναι:

Στη διάρκεια της εξάμηνης άδειας, ο ΟΑΕΔ καταβάλει στις νέες μητέρες βασικό μισθό, ασφαλιστική κάλυψη, καθώς και δώρα και επιδόματα αδείας. Ή Ο ΟΑΕΔ εξασφαλίζει στον εργοδότη επιχορηγούμενο υπάλληλο αναπλήρωσης, για όσο χρόνο διαρκεί η άδεια της νέας μητέρας.

Με την με αριθμ. 33891/606/7-5-2008 Υ.Α

ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΜΗΝΗ ΟΑΕΔ Π.Χ. 1/4/2010-1/10/2010 Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑ 22 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ (5ΜΕΡΟ) ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΛΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΟΛΑ Η ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΞΑΜΗΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΟΑΕΔ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΜΗΝΗ ΟΑΕΔ Π.Χ. 1/4/2010-1/10/2010 Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑ 22 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ (5ΜΕΡΟ) ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΛΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΟΛΑ Η ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΞΑΜΗΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΟΑΕΔ ?

Για το διάστημα των 6 μηνών την εργαζόμενη αναλαμβάνει ο ΟΑΕΔ. Ο εργοδότης καταβάλλει την αναλογία του σε Δώρα & επιδόματα για το διάστημα εκτός των 6 μηνών, εν προκειμένω για το ΔΧ θα δώσετε για την χρονική περίοδο 1/10 έως 31/12, το διάστημα που δεν βρισκόταν σε 6μηνη ειδική άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ?

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΚ

Ο εργοδότης υπολογίζει κανονικά το εξάμηνο σαν χρόνο εργασίας για τα δικαιώματα του εργαζομένου(άδεια ,προυπηρεσία,αποζημίιωση κτλ.)Αρα κανονικά 22 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ούτως ή άλλως η 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ ξεκινά μόλις τελειώσει η κανονική άδεια. και στα χαρτιά που δίνουμε στην εργαζόμενη αναφέρουμε τις μέρες αδείας της(έναρξη-λήξη) γιατί μερικές είχαν κάνει ήδη χρήση κάποιων ημερών!!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ούτως ή άλλως η 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ ξεκινά μόλις τελειώσει η κανονική άδεια. και στα χαρτιά που δίνουμε στην εργαζόμενη αναφέρουμε τις μέρες αδείας της(έναρξη-λήξη) γιατί μερικές είχαν κάνει ήδη χρήση κάποιων ημερών!!:blink:

Επειδη το εχω συναντησει, πανω στο χαρτι που θα σου φερει για τον ΟΑΕΔ εαν εχει παρει μερες αδειας . πριν την αδεια μητροτητας θα γραψης ακριβως τις ημερομηνιες που εχει παρει καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ.

ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΣΥΧΝΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ.Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΑΠΟΛΥΣΗ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΧΤΗΚΑ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ).ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 6 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ.ΠΡΙΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ (ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ) ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΗΤΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΜΑΡΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα ,σχετικα με το θεμα των επιδοματων ,αν καποιος 56 ημερες πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου δε συμπληρωνει τα 200 ενσημα και συνεχιζει να δουλευει μεχρι να τα συμπληρωσει και να τα υπερβει και βγει μετα σε αδεια θα παρει επιδομα για την διαφορα των 56 ημερων(δηλαδη αν δουλευε μεχρι και 26 ημερες πριν και παρει μονο τις 30 ημερες αδειας )θα παρει μερος του επιδοματος κυοφοριας και μετα ολοκληρο το επιδομα λοχειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...