Προς το περιεχόμενο

Bookcrossing (ουσιαστικό) = η πρακτική του να αφήνεις ένα βιβλίο σε δημόσιο χώρο για να το βρουν και να το διαβάσουν άλλοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bookcrossing (ουσιαστικό) = η πρακτική του να αφήνεις ένα βιβλίο σε δημόσιο χώρο για να το βρουν και να το διαβάσουν άλλοι, οι οποίοι στη συνέχεια θα κάνουν το ίδιο

Επίτομο Λεξικό της Οξφόρδης

Πώς λειτουργεί

Διαλέγεις κάποιο βιβλίο που σε έχει συγκινήσει, τσαντίσει, ωριμάσει, νευριάζει, έχεις περάσει ευχάριστα την ώρα σου μαζί του, σου έχει σταθεί σε δύσκολες ώρες, είναι καλύτερος σύντροφος από τον πραγματικό σου (γιατί δεν σου σπάει τα νεύρα με σχόλια του στυλ «Αγάπη, δεν αφήνεις τα Πανεπιστήμια στα γεράματα για να πλύνεις κανά πιάτο; Δε θα έχουμε τίποτα για να φάμε σε λίγο!») και αφού κάνεις πέτρα τη καρδιά σου, το τραβάς με ευλάβεια από το ράφι της βιβλιοθήκης σου και κάνεις κλικ στην ιστοσελίδα http://www.bookcrossing.com/

Στη συνέχεια γράφεις με τα καλύτερα σου γράμματα (ξέρεις, αυτά που φύλαγες σαν άσσο στο μανίκι όταν πήγαινες στο δημοτικό, και τα χρησιμοποιούσες όταν ήθελες να καλμάρεις την κυρία Ευτέρπη κάνοντας τη να αισθανθεί υπόδειγμα της Παιδαγωγικής Ακαδημίας για τις διδασκαλικές της μεθόδους) και γράφεις την ηλεκτρονική διεύθυνση και τον κωδικό αριθμό (BCID) που θα σου δώσει το site για την αναγνώριση του βιβλίου. Έπειτα, έτσι απλά, το αφήνεις σε σημείο όπου θα μπορούσε κάποιος να το βρει.

Πριν βιαστείς να μου κάνεις κήρυγμα για το πόσο πρέπει να μη δανείζουμε τα βιβλία μας και να μου εξηγήσεις πως τα λεφτά δεν βγαίνουν έτσι εύκολα και αυτό που αποκτήσαμε με κόπο δεν πρέπει να …το πετάμε έτσι στο δρόμο, μάθε πως η ιδέα αυτή δεν είναι δική μου, αλλά του Ron Hornbaker, computer-boy από το Μιζούρι. Αυτά για να μην παρεξηγούμαστε!

Στην Ελλάδα προγραμματίζεται το 2ο Συνέδριο Bookcrossing για την Πρωτομαγιά του 2008 στη Κρήτη και υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα όσον αφορά στη νέα τάση των βιβλιόφιλων. Μέσα Σεπτέμβρη «απελευθερώθηκαν» περίπου 600 βιβλία στο κέντρο της Αθήνας, με δημοφιλέστερα σημεία τον Εθνικό Κήπο και τους σταθμούς Μετρό (κυρίως Σύνταγμα, Μοναστηράκι, Ακρόπολη).

Γι’ αυτό, έχε τα μάτια σου ανοιχτά…

Υ.Γ. Άρθρα με περισσότερες πληροφορίες για τα στέκια των bookcrossers θα βρείτε στη Athens Voice (27/09/2007) και γενικότερα στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα με ενθουσίασε.

Τέτοιες φρέσκιες και ανατρεπτικές ιδέες επιβεβαιώνουν την αισιοδοξία μου για το μέλλον και την ελπίδα μου στους νέους παρα την γενική πολιτικη και πολιτιστικη μαυρίλα που περναμε

Ηδη σκέφτηκα ποιο βιβλίο θα αποχωριστώ

ειναι το "on the road" του Κερουακ

Μου άνοιξε κάποτε καινούριους δρόμους και πρέπει να βγει στον δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα με ενθουσίασε.

Τέτοιες φρέσκιες και ανατρεπτικές ιδέες επιβεβαιώνουν την αισιοδοξία μου για το μέλλον και την ελπίδα μου στους νέους παρα την γενική πολιτικη και πολιτιστικη μαυρίλα που περναμε

Ηδη σκέφτηκα ποιο βιβλίο θα αποχωριστώ

ειναι το "on the road" του Κερουακ

Μου άνοιξε κάποτε καινούριους δρόμους και πρέπει να βγει στον δρόμο

Οντως ειναι μια πρωτοποριακη ιδεα, μονο μην ξεχαστει κανεις και αφησει κανενα "Σταματοπουλο" και "Γρηγορακο". Προφανως δεν θα τα τιμησει κανεις χοχοχοχο

Ασε το οτι το συνεδριο θα γινει στην Κρητη... στο αβατο του guncrossing.....πλακα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα με ενθουσίασε.

Τέτοιες φρέσκιες και ανατρεπτικές ιδέες επιβεβαιώνουν την αισιοδοξία μου για το μέλλον και την ελπίδα μου στους νέους παρα την γενική πολιτικη και πολιτιστικη μαυρίλα που περναμε

Ηδη σκέφτηκα ποιο βιβλίο θα αποχωριστώ

ειναι το "on the road" του Κερουακ

Μου άνοιξε κάποτε καινούριους δρόμους και πρέπει να βγει στον δρόμο

Που θα το αφησεις ?

Μαλλον μακρια ειμαι ... :angry:

Θα σκεφτω και γω ενα να αφησω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα το αφησεις ?

Μαλλον μακρια ειμαι ... :angry:

Θα σκεφτω και γω ενα να αφησω ..

Θα το αφησω κοντα στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Φαντάζομαι να πέσει στα χέρια κάποιου που έχει διαβάσει μονο μικυ-μαους και τα υποχρεωτικά σχολικά βιβλία και ξαφνικά να ανακαλύψει το κίνημα των Beatniks και την...άλλη Αμερική τους.

Σε μια δεύτερη σκέψη όμως τώρα που μου πέρασε ο αρχικός ενθουσιασμος, αν λάβω υπ όψιν τις στατιστικές ότι είμαστε τελευταίοι στην Ευρώπη σε διάβασμα βιβλιων (0-1 τον χρόνο)

ίσως και να μην το πάρει κανεις και να το μαζέψει ο οδοκαθαριστής και να το ρίξει στα κανονικα σκουπίδια αφου ολόκληρο Νεο Φάληρο δεν έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ κάδο ανακύκλωσης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...