Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΤΟΠΙΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΙΤΟΠΙΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ


PKLOGI13

Ερώτηση

Καλημέρα και καλη βδομάδα σε ολους.

Σε ενα εμπορικο κατάστημα που εχω πελατη περασε κλιμάκιο του ΙΚΑ(ΕΥΠΕΑ ΠΕΡΙΦΕΡΙΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) στις 30/5/07.Ελεγξε το πορτοκαλί βιβλιο όλα καλα,πηρε το ένα αντιγραφο αυτού και αφησε εκθεση επιτοπιου ελεγχου που αναφερει τηρουνται οι διαταξεις του ν 2556/97.βεβαια εγω το έμαθα τωρα.Λοιπον είδα τα εξής

1)Η εκθεση ελεγχου έχει και ένα σημειο(κατω δεξια) που είναι προσκληση για έλεγχο προσκομιζοντας τα σχετικά.Αυτό ισχυει για όλους τους ελεγχομενους ΄η μόνο για αυτους που εντόπισαν παράβαση στο πορτοκαλι βιβλιο?Συνάδελφος μου είπε οτι το κρατας αφου δεν βρήκαν παράβαση και το προσκομίζεις οταν γίνει έλεγχος.Ισχύει αυτό ή μηπως έπρεπε να τα έχω προσκομισει?Με δεδομένου ότι ο έλεγχος εγινε 30/5/07 θα έχει επιπτωσεις ο εργοδότης?

2)Και βεβαια είδα και κατι ποιο σοβαρό.Καθαρές αποδοχες κατα τον έλεγχο 640 αντι για 612.Καταλαβαινετε το γιατί.Ελειπε ο εργοδότης και αυτο δηλωσε ο εργαζόμενος.Κατά τα άλλα δεν ενημερώθηκα διοτι ο ελεγχος τους είπε ότι όλα τα βρηκε καλά!!!!!!!

Τι λένε οι πιο έμπειροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημέρα και καλη βδομάδα σε ολους.

Σε ενα εμπορικο κατάστημα που εχω πελατη περασε κλιμάκιο του ΙΚΑ(ΕΥΠΕΑ ΠΕΡΙΦΕΡΙΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) στις 30/5/07.Ελεγξε το πορτοκαλί βιβλιο όλα καλα,πηρε το ένα αντιγραφο αυτού και αφησε εκθεση επιτοπιου ελεγχου που αναφερει τηρουνται οι διαταξεις του ν 2556/97.βεβαια εγω το έμαθα τωρα.Λοιπον είδα τα εξής

1)Η εκθεση ελεγχου έχει και ένα σημειο(κατω δεξια) που είναι προσκληση για έλεγχο προσκομιζοντας τα σχετικά.Αυτό ισχυει για όλους τους ελεγχομενους ΄η μόνο για αυτους που εντόπισαν παράβαση στο πορτοκαλι βιβλιο? ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Συνάδελφος μου είπε οτι το κρατας αφου δεν βρήκαν παράβαση και το προσκομίζεις οταν γίνει έλεγχος.Ισχύει αυτό ή μηπως έπρεπε να τα έχω προσκομισει?Με δεδομένου ότι ο έλεγχος εγινε 30/5/07 θα έχει επιπτωσεις ο εργοδότης? ΒΑΣΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΥΠ/ΤΩΝ ΙΚΑ

2)Και βεβαια είδα και κατι ποιο σοβαρό.Καθαρές αποδοχες κατα τον έλεγχο 640 αντι για 612.Καταλαβαινετε το γιατί.Ελειπε ο εργοδότης και αυτο δηλωσε ο εργαζόμενος.Κατά τα άλλα δεν ενημερώθηκα διοτι ο ελεγχος τους είπε ότι όλα τα βρηκε καλά!!!!!!!

Τι λένε οι πιο έμπειροι? ΑΥΞΗΣΕ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΣΤΑ 640 ΕΥΡΩ ΑΠΟ 30 / 5 /07 ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ..... ( ΜΕΤΑ ΤΟ 2002 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ) ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΛΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την γνωμη σου.

Αυτο που δεν κατάλαβα είναι αν πρεπει να προσκομίσω τα στοιχεία για έλεγχο στο αρμοδιο ΙΚΑ ή όχι.

¨Οσο για το θέμα του μισθου υπολογίζω τις επιπλέον αποδοχές ως αναδρομικά στην ΑΠΔ του τελευταίου τριμήνου?Μάλλον αυτό προτείνεις αν καταλαβα καλά.Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο.

Και πάλι ευχαριστώ για τυχον απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΗΡΘΕ ΤΟ ΙΚΑ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΛΕΥΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ.ΕΓΡΑΦΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΒΡΗΚΕ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΤΑΙΡΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΟΣ.ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΕΛΕΓΚΤΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.

ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΗΛΩΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΕΙΚΟΣΙ & ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΥΡΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...