Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης - Εθνικά Μητρώα Ασφαλισμένων, Εργοδοτών, Συνταξιούχων (ΑΜΚΑ-ΕΜΑΕΣ)


Roxanne

Ερώτηση

Μολις τώρα με ενημερωσε συνάδελφος για την υποχρεωτική απογραφή εργαζομένων και εργοδοτών;;;

σχετικο link http://www.ggka.gr/er_amka.htm

τα σχόλιά σας;

poster1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΟΑΕΕ: Εως τον Φεβρουάριο η απογραφή

Στις κατά τόπους υπηρεσίες του ΟΑΕΕ θα πρέπει να απευθυνθούν το αργότερο έως τις 29 Φεβρουαρίου οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι έμποροι που δεν διαθέτουν Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) προκειμένου να απογραφούν.

Η σύνταξη του απογραφικού δελτίου (απαραίτητου για τη χορήγηση ΑΜΚΑ που θα είναι υποχρεωτικός για όλους τους ασφαλισμένους σε λίγους μήνες) απαιτεί την υποβολή φωτοτυπίας ταυτότητας ή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και ΑΦΜ με την προσκόμιση του εκκαθαριστικού σημειώματος για τη φορολογία εισοδήματος του προηγούμενου οικονομικού έτους (2008).

Αυτή την περίοδο ο ΟΑΕΕ αντικαθιστά και τα βιβλιάρια ασθενείας των ασφαλισμένων εφόσον υπάρχουν ασφαλιστική ενημερότητα (η οποία διαπιστώνεται επί τόπου στην υπηρεσία) και 2 φωτογραφίες του ασφαλισμένου και των μελών εφόσον οι υπάρχουσες στα παλαιού τύπου βιβλιάρια είναι παλαιές ή φθαρμένες.

Πηγή Ημερησία

Δηλαδη δεν μπορουν να πανε στο ΚΕΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασε, το βρηκα:

Μέτρα για τη διευκόλυνση ασφαλισμένων του ΟΑΕΕ

Πηγή: Express.gr 17/01/09-08:10

Στη λήψη μέτρων για τη διευκόλυνση των ασφαλισμένων προχωρά η διοίκηση του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών με δεδομένη την αυξημένη προσέλευση που παρατηρείται στα κατά τόπους περιφερειακά τμήματα του οργανισμού, λόγω της υποχρέωσης συμπλήρωσης του απογραφικού δελτίου για την έκδοση του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης, της αντικατάστασης του βιβλιαρίου ασθενείας με νέου τύπου βιβλιάριο και της σχετικής ενημέρωσης / θεώρησης αυτού, καθώς και της επιλογής ιατρών. Συγκεκριμένα, η στελέχωση των περιφερειακών τμημάτων έχει ενισχυθεί με επιπλέον προσωπικό και η πληροφοριακή τους υποδομή έχει εμπλουτιστεί με νέο υλικό, ώστε να εξυπηρετούνται αποτελεσματικότερα οι ασφαλισμένοι. Η διοίκηση, όπως αναφέρει, συμμερίζεται την ενδεχόμενη ταλαιπωρία των ασφαλισμένων και ζητά την κατανόησή τους. Ειδικότερα διευκρινίζει ότι η σύνταξη του απογραφικού δελτίου απαιτεί φωτοτυπία ταυτότητας (για τα παιδιά εφόσον υπάρχει) ή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και ΑΦΜ με προσκόμιση εκκαθαριστικού φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2008. Η εξυπηρέτηση μέσω των ΚΕΠ για την απογραφή και απόδοση ΑΜΚΑ έληξε στις 31/12/2008, οπότε οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται μόνο στα Τμήματα του ΟΑΕΕ με καταληκτική ημερομηνία την 28/2/2009.

Για την αντικατάσταση του βιβλιαρίου ασθενείας με νέου τύπου βιβλιάριο και τη θεώρηση αυτού, απαιτούνται ασφαλιστική ενημερότητα (η οποία διαπιστώνεται επιτόπου στο Τμήμα) και δύο φωτογραφίες του ασφαλισμένου και των μελών (μόνο όταν οι υπάρχουσες στα παλαιού τύπου βιβλιάρια είναι παλαιές ή φθαρμένες). Για τα προστατευόμενα μέλη αρκεί μία υπεύθυνη δήλωση ότι είναι άνεργα και δεν έχουν δικαίωμα παροχών ασθένειας από άλλον ασφαλιστικό φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

& εγώ δοκίμασα & τίποτα...

Μήπως, λέω μήπως (γιατί είμαι & αισιόδοξη εγώ) ενημερώνουν την βάση τους με νέα ΑΜΚΑ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αθήνα 1/10/2009

Αριθμ. Πρωτ. Ε41/207

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ : ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ – ΕΣΟΔΩΝ

: ΠΑΡΟΧΩΝ

ΤΜΗΜΑΤΑ : ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΙΚΟΔ/ΚΩΝ

ΕΡΓΩΝ

: ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΙΝΩΝ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

: ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8

10241 ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες : Σ. Κοκκίνης

: Κ. Ανδρεόπουλος

: Μ. Χάρου

Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 258

: 210 52 15 242

: 210 52 15 272 - 279

FAX : 210 52 23 228

E – mail : [email protected]

ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΘΕΜΑ : «Σχετικά με τον Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (Α.Μ.Κ.Α.)»

ΣΧΕΤ. : α) Τα με αριθ. Ε40/370/3-11-08, Ε40/243/1-6-09 & Α02/1102/29-6-09 Γ.Ε. β) Εγκ. 33/09

Σε συνέχεια των παραπάνω σχετικών εγγράφων και δεδομένου ότι ο αριθμός ασφαλισμένων στους οποίους δεν έχει αποδοθεί Α.Μ.Κ.Α. είναι μεγάλος, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα κατά την παραλαβή των Α.Π.Δ., η αναγραφή του Α.Μ.Κ.Α. στο αντίστοιχο πεδίο της Α.Π.Δ. Κοινών Επιχειρήσεων και Οικοδομοτεχνικών Έργων, για τις Α.Π.Δ. που υποβάλλονται στο Υποκ/μα για οποιονδήποτε λόγο, ή μέσω διαδικτύου για Οικοδομοτεχνικά Έργα, δεν καθίσταται υποχρεωτική σε καμία περίπτωση για απασχολήσεις μέχρι 31/12/2009.

Όσον αφορά τους ασφαλισμένους και συνταξιούχους του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. που θα προσέρχονται στα τμήματα παροχών ασθένειας μετά την 1/10/2009 για τη χορήγηση παροχών και δεν έχουν προμηθευτεί τον Α.Μ.Κ.Α θα εξυπηρετούνται με την επισήμανση όμως ότι στην επόμενη συναλλαγή θα πρέπει να έχουν εφοδιαστεί και οι άμεσα ασφαλισμένοι και τα μέλη της οικογένειάς τους.

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ &

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

Η ΤΜΗΜΑΤΑΡΧΗΣ

Φ. ΡΟΥΜΠΛΗ

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΠΑΡΟΧΩΝ

α.α.

ΧΑΡΟΥ ΜΑΡΙΑ

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ

ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ - ΜΑΪΔΗ ΘΑΛΕΙΑ

Δηλαδή , μόνο οι ΑΠΔ των οικοδομοτεχνικών μέσω διαδικτύου , δεν έχουν πρόβλημα με την μή αναγραφή του ΑΜΚΑ μέχρι 31/12/2009.???

Οι άλλες είναι προβληματικές ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα μου είναι ότι στείλαμε εχθές όλες τις ΑΠΔ για το Γ τρίμηνο .

Εχουμε 3 ελλέιψεις ΑΜΚΑ .

Μόλις διάβασα σημερα το έγγραφο επικοινωνησαμε με τον δ/ντη του ικα ........... ,

ο οποίος μας είπε ότι αφορά όλους η σχετική παράταση .

Τον ρωτήσαμε αν είναι σίγουρος , μας είπε ότι δεν είχε μπροστα του το έγγραφο , του το διαβάσαμε και καταλήξαμε στο ότι θα το δεί και θα μας απαντήσει αύριο .

Να τις διαγραψω αν προλαβαίνω ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
................

Να τις διαγραψω αν προλαβαίνω ????

Γιατί, αλλιώς τι θα σου κάνουνε δλδ...?????

Βρε άσε τις ΑΠΔ στην ησυχία τους και πήγαινε να πιεις κανά καφέ....

Τις πήρε ο σύστημας..??? Σου έβγαλε το αποδεικτικό παραλαβής..???? Καφέ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άσε μας βρε Κίμωνα..

Έτσι κι αλλιώς η υποχρέωση ίσχυε από 01/10 άρα για εργασία από 01/10 και μετά, δλδ για τις ΑΠΔ του Γενάρη.

Με το έγγραφο παίρνει παράταση για εργασία μέχρι 31/12 δλδ πάει στις ΑΠΔ Α'τριμήνου του Απρίλη..

Αυτές που στέλνουμε τώρα έτσι κι αλλιώς δεν χρειαζόταν ΑΜΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Άσε μας βρε Κίμωνα..

Έτσι κι αλλιώς η υποχρέωση ίσχυε από 01/10 άρα για εργασία από 01/10 και μετά, δλδ για τις ΑΠΔ του Γενάρη.

Με το έγγραφο παίρνει παράταση για εργασία μέχρι 31/12 δλδ πάει στις ΑΠΔ Α'τριμήνου του Απρίλη..

Αυτές που στέλνουμε τώρα έτσι κι αλλιώς δεν χρειαζόταν ΑΜΚΑ.

Καλά βρε φίλε μου ,

μήν βαράς :P

Παντως συνεχίζω να μην καταλαβαινω το πνεύμα του εγγράφου ..............

Γιατί παρατείνει μόνο την ημερομηνία για τις ηλεκτρονικες ΑΠΔ των οικοδομοτεχνικών.????

Τελική ημερομηνία για την έκδοση ΑΜΚΑ ήταν η 01/10/2009 ,

δεν ξέρω αν αυτό συνδέεται με την συμπλήρωση των ΑΠΔ .

Πάντως δεν θα μου κάνει εντύπωση αν δω να επιβάλλεται κανένα προστιμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
.....

Πάντως δεν θα μου κάνει εντύπωση αν δω να επιβάλλεται κανένα προστιμο .

Πάλι αδιάβαστος? :P

Είπαμε τέρμα τα πρόστιμα.. θα έχουμε point system.. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πάλι αδιάβαστος? :P

Είπαμε τέρμα τα πρόστιμα.. θα έχουμε point system.. :angry:

Θα ξεχνας να αποστειλεις ΑΠΔ , και το προστιμο θα ειναι νη μην μπορεις να μπεις στον δακτυλιο με το αυτοκινητο

Ετσι θα μειωθει η ατμοσφαιρικη ρυπανση και θα οδηγηθουμε σταδιακα στην πρασινη αναπτυξη

Καλα βρε συ , ενα μηνα προεκλογικη περιοδος και δεν εμαθες τιποτα? :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Άσε μας βρε Κίμωνα..

Έτσι κι αλλιώς η υποχρέωση ίσχυε από 01/10 άρα για εργασία από 01/10 και μετά, δλδ για τις ΑΠΔ του Γενάρη.

Με το έγγραφο παίρνει παράταση για εργασία μέχρι 31/12 δλδ πάει στις ΑΠΔ Α'τριμήνου του Απρίλη..

Αυτές που στέλνουμε τώρα έτσι κι αλλιώς δεν χρειαζόταν ΑΜΚΑ.

Η ΑΠΔ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΤΟΥ Δ ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2009 ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ 2010 ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΜΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΙΚΑ . ΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΑΠΔ ΜΕ ΦΟΡΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΣΤΟ Δ ΤΡΙΜΗΝΟ 2009 ΣΟΥ ΖΗΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΜΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά απο σχεδόν καθημερινή επικοινωνία με τα κεντρικά της υπηρεσίας , σήμερα μας ενημέρωσαν , πως στις επόμενες ημέρες θα υπάρξει νέο έγγραφο το οποίο θα αναφέρει πως ο ΑΜΚΑ θα είναι υποχρεωτικός σε όλες τις ΑΠΔ απο 01/01/2010.

Αυτά .

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μετά απο σχεδόν καθημερινή επικοινωνία με τα κεντρικά της υπηρεσίας , σήμερα μας ενημέρωσαν , πως στις επόμενες ημέρες θα υπάρξει νέο έγγραφο το οποίο θα αναφέρει πως ο ΑΜΚΑ θα είναι υποχρεωτικός σε όλες τις ΑΠΔ απο 01/01/2010.

Αυτά .

:)

Ημερομηνία κατάθεσης ή περίοδο απασχόλησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΜΗΜΠΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΑΜΚΑ ΑΛΛΑΖΕΙ? ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΛΑΤΗΟΣ ΕΙΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΟΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΜΠΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΑΜΚΑ ΑΛΛΑΖΕΙ? ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΛΑΤΗΟΣ ΕΙΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΟΣΩ?

Οτιδήποτε λάθος και αν έχει γίνει, το ΑΜΚΑ που έχει αποδοθεί, δεν αλλάζει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΗΜΕΝΟΣ ΤΟ 19 3 84 ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΚΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 19 03 89 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΕΙ ΕΙΧΑΝ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΕΠ (ΕΧΩ ΓΕΝΗΘΕΙ ΤΟ 84 ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΠ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ 89.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΧ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΘΕΙΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΗΜΕΝΟΣ ΤΟ 19 3 84 ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΚΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 19 03 89 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΕΙ ΕΙΧΑΝ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΕΠ (ΕΧΩ ΓΕΝΗΘΕΙ ΤΟ 84 ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΠ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ 89.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΧ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΘΕΙΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σε έναν συνάδελφο έχουν δοθεί 2 ΑΜΚΑ , ο ένας με τη σωστή ημερομηνία  γέννησης και ο άλλος με λάθος ημερομηνία γέννησης. Η διαγραφή του λάθος ΑΜΚΑ μπορεί να γίνει στο ΚΕΠ? Και από όσο διάβασα στις συχνές ερωτήσεις του amka.gr , γράφει ότι σε ενημερώνει η ΗΔΙΚΑ για το τί θα γίνει,σωστά? ή ισχύει κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...