Jump to content

Τα υπερφυσικά σαλιγκάρια.......................................................

Recommended Posts

----------------------------------- 144 -------------------------------------

Η ζωή των νέων στα internet cafe και τα υπερφυσικά …σαλιγκάρια..!!!

Προ ημερών πήγα σε internet café.. Ίντα είναι αυτό; Είναι χώροι γιομάτοι από Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές όπου η νεολαία μας περνά την ελεύθερη ώρα τους..

Δεν άντεξα κι εγώ - καθότι το ίδιο αδύναμος - και μπαίνω μέσα ..

Αμάν… Χαμός από κομπιούτερ.. Γιομάτο το μαγαζί…

Πιτσιρικάδες ή και λίγο μεγαλύτεροι, καθισμένοι μπροστά στους υπολογιστές, πατάνε συνεχώς κουμπάκια… Τάκα τούκου … τάκα τούκου…

Τα μάτια τους γουρλωμένα προφανώς, από την πολύ ώρα πάνω στην οθόνη. Από τους 100 οι 100 έπαιζαν παιγνίδια και το συχνό χτύπημα κουμπακιών ήταν πυροβολισμοί για να σκοτώσουν τον εχθρό..

Παιγνίδια με διαστημόπλοια, με κομάντος, με θηρία… Χαμός γινόταν… Είδα τον Ταρζάν να προσπαθεί να σκοτώσει τον Ζορό ο οποίος συμμαχούσε με τον υπερφυσικό σαλιγκάρι… . Πυροβολούσαν συνέχεια καταχτυπώντας κουμπάκια… Για τα παιδιά αυτά δεν ήταν εχθρός ο πόλεμος, ούτε η καταστροφή του περιβάλλοντος, ούτε η πείνα στο κόσμο.. Ο εχθρός τους ήταν οι εξωγήινοι και τα τέρατα .. α !! ναι !!! και τα υπερφυσικά σαλιγκάρια…

Πήρα μια κάρτα και έκατσα σε έναν υπολογιστή. Βρήκα από το youtube το Air του Sebastian και το έβαλα να το ακούω χαζεύοντας τους πιτσιρικάδες..

Ο καθένας καθόταν μόνος του με ακουστικά στα αυτιά. Δεν μιλούσαν μεταξύ τους. Μου φάνηκε τόσο περίεργο… Ήταν και κάποια κορίτσια απέναντί τους. Φανταστείτε ότι δεν τα κοιτούσαν καθόλου. Εκείνοι ήταν απορροφημένοι στο κουμπάκι…

Τάκα τούκου ..τάκα τούκου…

Τέλειωσε το τραγούδι που άκουγα….

Το ξαναβάζω…

Που και που ο διπλανός μου χαμογελούσε… Μα σαν πρόσεξα χαμογελούσε επειδή σκότωσε τον υπερφυσικό χοχλιό.. Ο απέναντι είχε νεύρα.. Είχε ανάποδα το κομπιούτερ του και δεν μπορούσα να δω μα είμαι σίγουρος πως - λογικά –θα τον είχε βάλει κάτω ο … χοχλιός..

Το ξαναβάζω…

Σκεφτόμουν τι χαμένες ώρες πετάνε οι νέοι σε χρόνια που δεν πρόκειται να ξαναβρούν με έπιανε σύγκρυο..

Σκεφτόμουν αυτούς που αποφασίζουν για τις τύχες των νέων και τους καθορίζουν με τι θα ασχοληθούν.. Αφήνουν να αναπτυχθούν ιλουστρασιόν πλαστικές τεχνολογίες και άλλες εστίες απασχόλησης όπως π.χ. οι βιβλιοθήκες αφήνονται σκονισμένες, σκοτεινές και αντιαισθητικές για τους νέους. Τους είναι δα τρομακτικά δύσκολο να φτιάξουν βιβλιοθήκες όμορφες, κομψές , φιλικές και ευχάριστες προς τα βλαστάρια μας....

Σκεφτόμουν πως αυτοί που αποφασίζουν για τις τύχες των νέων και τους καθορίζουν με τι θα ασχοληθούν είναι γραμματιζούμενοι σα και μένα..

Θύμωσα..

Αηδιασμένος βγήκα έξω και πήγα στην δουλεία μου.. (ως ένοχος και γώ..)

Σταυρουλάκης Αρτεμ. Κωνσταντίνος

Σάββατο 5 Οκτ 2007.

Άρθρο υπ’αρ. 144

_____________________.pdf

Εχω ακόμη τις πληγές πάνω στο σώμα μου απο το παιχνίδι στα σοκάκια της ιδιαίτερης πατρίδας μου . Η μπάλα , το κρυφτό , το κυνηγητό και τα άλλα παιχνίδια, αφησαν τα σημάδια τους πάνω μου. Και κυριολεκτικά αλλά κυρίως μεταφορικά . Ειδικά τα δεύτερα με ακολουθούν πάντα. Έπαιξα και ένιωσα τι θα πεί παιχνιδι στον δρόμο , στις αλάνες , στο χώρο , στην λάσπη .... Οι μωρωδιές ακόμη στροβιλίζονται στα ρουθούνια μου . Οι ήχοι ακόμη ηχούν στ αυτιά μου . Οι εικόνες παρεμβάλονται συχνά πυκνά μπροστά μου ....Συχνά περνώ απο την παλιά γειτονιά μου . Τώρα δεν παίζουν παιδιά εκεί . Τα παιδιά παλεύουν με τους κοχλιούς που λέει ο Κωστής . Παλεύουν και μετά απο χρόνια τα δικά τους σημάδια θα έχουν αφήσει το δικό τους ίχνος πάνω τους . Αλλά θα είναι άλλα σημάδια , πιο βαθιά , δεν θα μυρίζουν όμορφα ...

Το χασμα των γενεων υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει....

Τα υπολοιπα ειναι για να γεμιζουμε αρθρα....

Αυτο δεν είναι χάσμα...είναι νάρκωση των νέων.....με ότι συνεπάγεται αυτό!

Μηπως γενικευουμε παλι και υπερβαλλουμε?

Ο Σταυρουλακης καλα εκανε και αναφερθηκε σε ενα τετοιο θεμα και ακομα καλυτερα που μπηκε στους χωρους αυτους, ανεπνευσε την ανασα τους....

Ομως η νεολαια μας δεν ειναι μονο αυτη, ή δεν ασχολειται μονο με αυτα.

Το χασμα των γενεων υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει....

Λες να είναι τόσο απλά αυτό;

Πως έβλεπαν οι γονείς του 60 τους χίπις γιούς και κόρες τους και έλεγαν πως θα καταστραφούν κι όμως δεν έγινε τίποτα.. Λες να είναι κάπως έτσι;

Μηπως γενικευουμε παλι και υπερβαλλουμε?

Ο Σταυρουλακης καλα εκανε και αναφερθηκε σε ενα τετοιο θεμα και ακομα καλυτερα που μπηκε στους χωρους αυτους, ανεπνευσε την ανασα τους....

Ομως η νεολαια μας δεν ειναι μονο αυτη, ή δεν ασχολειται μονο με αυτα.

Σωστό και αυτό.

snail.jpg

Εβρήκε τη δροσούλα και πήρε φόρα το χοχλιδάκι του Σούλη <_<

Απλά βρε παιδιά φοβάμε μην και πάμε σε κάτι σοβαρό...

Ετσι με φύσηξε το αεράκι και έγραψα..

Υ.Γ. Δεν ήθελα να το πάω το θέμα σε θρησκευτική βάση - χωρίς να την κρίνω αρνητικά κιόλας - όπως πιστεύω ότι έχει η επιστολή που έλαβα (βλέπε συνημμένο)

Απλά βρε παιδιά φοβάμε μην και πάμε σε κάτι σοβαρό όπως το σκέφτεται και η Βούλα.....

Ετσι με φύσηξε το αεράκι και το 'γραψα..

_________________________.pdf

Απλά βρε παιδιά φοβάμε μην και πάμε σε κάτι σοβαρό...

Ετσι με φύσηξε το αεράκι και έγραψα..

Εσενα καλα σε κανει το αερακι και σε φυσαει...και καλα κανεις και χτυπας το καμπανακι.

Αλλα μεχρι την αποβλακωση ή ναρκωση της νεολαιας υπαρχει μια μεγαλη αποσταση.

Παντα υπηρχαν αναλογοι χωροι που μαζευαν αυτη τη μεριδα της νεολαιας και παντα οι μεγαλυτεροι ανησυχουσαν.

Επισης παντα οι μεγαλυτεροι εβλεπαν τα κακα της νεολαιας και παρεβλεπαν τα δικα τους.

Δηλαδη, επειδη εμεις δεν σκοτωνουμε χοχλιους, πα να πει πως ενα κολημα δεν τοχουμε ? <_<

Εσενα καλα σε κανει το αερακι και σε φυσαει...και καλα κανεις και χτυπας το καμπανακι.

Αλλα μεχρι την αποβλακωση ή ναρκωση της νεολαιας υπαρχει μια μεγαλη αποσταση.

Παντα υπηρχαν αναλογοι χωροι που μαζευαν αυτη τη μεριδα της νεολαιας και παντα οι μεγαλυτεροι ανησυχουσαν.

Επισης παντα οι μεγαλυτεροι εβλεπαν τα κακα της νεολαιας και παρεβλεπαν τα δικα τους.

Δηλαδη, επειδη εμεις δεν σκοτωνουμε χοχλιους, πα να πει πως ενα κολημα δεν τοχουμε ? <_<

Ισως να έχεις δίκιο και ανησύχησα...

Αλλά βρε Χρύσα να..

οι χίπις γελούσαν, έπιναν,

οι ντίσκοτύποι χόρευαν,

τα Εξάρχεια χτυπούσαν την εξουσία..

τα καμάκια έκαναν σέξ.

Αυτοί βρε Χρύσα τι κάνουν;

Από κει με πήρε η σκέψη και το έγραψα.. Ισως όμως να έχεις δίκιο ...

Τι στο διάβολα αλήθεια ..

από κει θα διαλύσει ο κόσμος;

Τόσα άλλα υπάρχουν..

Δεν ήταν σωστό το άρθρο αλλά τέλος πάντων ούτε και λάθος έτσι;

Κωστη, το λαθος σου θα ειναι οταν θα σταματησεις να γραφεις , οσα και ο, τι γραφεις...

Εγω σε ζηλευω γι αυτο που κανεις. Και προσεξε δεν ειμαι ζηλιαρα, παρα μονο ζηλευω ελαχιστα και πολυ συγκεκριμενα πραματα.

Λες εγω να μην θελω τους νεους να φλερταρουν, να ερωτευονται, να γελανε , να επαναστατουν, να αμφισβητουν......?

Λες να μην ανησυχω για τα δικα μου παιδια ?

Αλλα να...με ενοχλει λιγο η υποκρισια μας , εμας των μεγαλων. Και προσπαθω να το παιξω ψυχραιμη :unsure:

ΥΓ. Αργησα τη δημοσιευση γιατι μιλουσα στο MSN με τον γιο μου που ειναι στο αλλο δωματιο <_<

Κατα μανα κατα κυρη ..... ;)

Μην ανησυχείτε..... κανεις σας

Δεν εχει αλλαξει τιποτα εδω και δεκαετιες.

Απλα τωρα το λενε.... "Πινω μπαφους και παιζω pro γιατι ειναι αρρωστος ο e'to"

...........

Υ.Γ. Δεν ήθελα να το πάω το θέμα σε θρησκευτική βάση - χωρίς να την κρίνω αρνητικά κιόλας - όπως πιστεύω ότι έχει η επιστολή που έλαβα (βλέπε συνημμένο)

Αχ βρε Κωστή..

είδες ο Παπάς .. σίγουρα θα αρχίσει εκστρατεία κατά των internet cafe ..

και θα είσαι και η σημαία του κινήματος..

παίρνω τον χοχλιδάκι μου και φεύγω.. πριν πλακώσουν οι ταλιμπάν.. :D

Δεν ήταν σωστό το άρθρο αλλά τέλος πάντων ούτε και λάθος έτσι;

Σε αυτό θα πάρεις την απάντηση σε καμιά δεκαριά χρονάκια.

Υ.Γ άλλο ο μεγάλος που είχε τα όποια βιώματα στην παιδική- εφηβική ηλικία και που τώρα διαθέτει μια κριτική σκέψη(εννοώ και το δικό μας κόλλημα στο net ) κι άλλο αυτό που γίνεται και που είναι στην αρχή ακόμη με τα παιδιά.

Μακάρι να κάνουμε λάθος και να διαψευστούμε! ειλικρινά, το εύχομαι.

Κωστή μην προβληματίζεσαι για τα έφηβα γεράκια,ίσως να αναπόλησες την χαμένη εφηβεία σου.

Είμαι 34 ετών, στις αρχές των 90's είχε πεθάνει η ντισκοτέκ και την θέση της πήραν τα μπαράκια. Στριμωγμένοι και όρθιοι, με το ποτό στο ένα χέρι και το τσιγάρο στο άλλο, με μουσική στη διαπασών για να μιλήσουμε στον διπλανό ουρλιάζαμε στο αυτί του. Ερωτευτήκαμε, φιληθήκαμε, χορέψαμε, μεθύσαμε και ως φοιτητές κάναμε τρελά πάρτυ χορεύοντας κάτι τέτοια:

http://www.youtube.com/watch?v=AFDeyQoRJF8

Η απορία των μεγάλων τότε ήταν πως μπορούσαμε με τόσο δυνατή μουσική, όρθιοι, μέσα στα σκοτάδια, στριμωγμένοι σα σαρδέλες να διασκεδάζουμε, ενώ αυτοί στις ντισκοτέκ, ή πιο παλιά στα πάρτι με το βερμούτ και το σέηκ ή πιο παλιά με την λατέρνα...

Κάθε εποχή διαφορετική, όπως και τώρα που μπαίνω στο ίντερνετ και μιλάω μαζί σας και η μάνα μου λέει "τι κάθεσαι όλη μέρα σε αυτόν τον διάολο και δεν βγαίνεις έξω;".

Όταν ξεκίνησε η μαζική χρήση του τηλεφώνου στην Ελλάδα, όλοι έλεγαν ότι τώρα ήρθε η ώρα της αποξένωσης του ανθρώπου.

Και όμως, οι ανθρώπινες σχέσεις δεν θα πεθάνουν ποτέ, διότι αποτελούν αναγκαιότητα και γιατί ο άνθρωπος που ζει μόνος του είναι, λέει ο Αριστοτέλης, ή θεός ή θηρίο.

Πιο πολύ να σας προβληματίζει που οι γέροι κάθονται στα καφενεία και περιμένουν να πεθάνουν και βιολογικά...

Κωστή με το άρθρο αυτό, σκότωσες την εφηβεία σου, ενώ για να την κρατήσεις έπρεπε να σκοτώσεις 2-3 χοχλιούς, να τσι σακάσεις και να τσι κάμεις μπουμπουριστούς με το αρισμαρί τσε να πιεις και 5-6 ρακιές!

doctor

Πιο πολύ να σας προβληματίζει που οι γέροι κάθονται στα καφενεία και περιμένουν να πεθάνουν και βιολογικά...

Γεροι .... ετων 40-45-50 ...

Αυτοι φυτοζωουν στα καφενεια.

Οι παπουδες στα ΚΑΠΗ εχουνε βρει τον τροπο τους και μια δευτερη εφηβεια ...

----------------------------------- 144 -------------------------------------

Η ζωή των νέων στα internet cafe και τα υπερφυσικά …σαλιγκάρια..!!!

Προ ημερών πήγα σε internet café.. Ίντα είναι αυτό; Είναι χώροι γιομάτοι από Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές όπου η νεολαία μας περνά την ελεύθερη ώρα τους..

Δεν άντεξα κι εγώ - καθότι το ίδιο αδύναμος - και μπαίνω μέσα ..

Αμάν… Χαμός από κομπιούτερ.. Γιομάτο το μαγαζί…

Πιτσιρικάδες ή και λίγο μεγαλύτεροι, καθισμένοι μπροστά στους υπολογιστές, πατάνε συνεχώς κουμπάκια… Τάκα τούκου … τάκα τούκου…

Τα μάτια τους γουρλωμένα προφανώς, από την πολύ ώρα πάνω στην οθόνη. Από τους 100 οι 100 έπαιζαν παιγνίδια και το συχνό χτύπημα κουμπακιών ήταν πυροβολισμοί για να σκοτώσουν τον εχθρό..

Παιγνίδια με διαστημόπλοια, με κομάντος, με θηρία… Χαμός γινόταν… Είδα τον Ταρζάν να προσπαθεί να σκοτώσει τον Ζορό ο οποίος συμμαχούσε με τον υπερφυσικό σαλιγκάρι… . Πυροβολούσαν συνέχεια καταχτυπώντας κουμπάκια… Για τα παιδιά αυτά δεν ήταν εχθρός ο πόλεμος, ούτε η καταστροφή του περιβάλλοντος, ούτε η πείνα στο κόσμο.. Ο εχθρός τους ήταν οι εξωγήινοι και τα τέρατα .. α !! ναι !!! και τα υπερφυσικά σαλιγκάρια…

Πήρα μια κάρτα και έκατσα σε έναν υπολογιστή. Βρήκα από το youtube το Air του Sebastian και το έβαλα να το ακούω χαζεύοντας τους πιτσιρικάδες..

Ο καθένας καθόταν μόνος του με ακουστικά στα αυτιά. Δεν μιλούσαν μεταξύ τους. Μου φάνηκε τόσο περίεργο… Ήταν και κάποια κορίτσια απέναντί τους. Φανταστείτε ότι δεν τα κοιτούσαν καθόλου. Εκείνοι ήταν απορροφημένοι στο κουμπάκι…

Τάκα τούκου ..τάκα τούκου…

Το ξαναβάζω…

Που και που ο διπλανός μου χαμογελούσε… Μα σαν πρόσεξα χαμογελούσε επειδή σκότωσε τον υπερφυσικό χοχλιό.. Ο απέναντι είχε νεύρα.. Είχε ανάποδα το κομπιούτερ του και δεν μπορούσα να δω μα είμαι σίγουρος πως - λογικά –θα τον είχε βάλει κάτω ο … χοχλιός..

Το ξαναβάζω…

Σκεφτόμουν τι χαμένες ώρες πετάνε οι νέοι σε χρόνια που δεν πρόκειται να ξαναβρούν με έπιανε σύγκρυο..

Σκεφτόμουν αυτούς που αποφασίζουν για τις τύχες των νέων και τους καθορίζουν με τι θα ασχοληθούν.. Αφήνουν να αναπτυχθούν ιλουστρασιόν πλαστικές τεχνολογίες και άλλες εστίες απασχόλησης όπως π.χ. οι βιβλιοθήκες αφήνονται σκονισμένες, σκοτεινές και αντιαισθητικές για τους νέους. Τους είναι δα τρομακτικά δύσκολο να φτιάξουν βιβλιοθήκες όμορφες, κομψές , φιλικές και ευχάριστες προς τα βλαστάρια μας....

Σκεφτόμουν πως αυτοί που αποφασίζουν για τις τύχες των νέων και τους καθορίζουν με τι θα ασχοληθούν είναι γραμματιζούμενοι σα και μένα..

Θύμωσα..

Αηδιασμένος βγήκα έξω και πήγα στην δουλεία μου.. (ως ένοχος και γώ..)

Σταυρουλάκης Αρτεμ. Κωνσταντίνος

Σάββατο 5 Οκτ 2007.

Άρθρο υπ’αρ. 144

Υπερφυσικό σαλιγκάρι μου συμμαχεί με τον Ζορό γαι να ξεφύγει απο τον Ταρζάν δεν υπάρχει ,

αυτά είναι δημιουργήματα .

Εσύ μόλις ξαναβρέξει πρέπει να πάρεις τον Αρτέμη σου και να τον "πάς" για χοχλιούς στις ελιές και στα αμπέλια ,

τα άλλα θα έρθουν μόνα τους ...........

θα δει δηλαδή μια μέρα το Ταρζανοζοροσαλίγκαρο και θα βάλει τα γέλια ,

γιατι θα ξέρει πως δεν υπάρχει ,

το αν θα του ρίξει καμιά μπαλωθιά είναι άλλο θέμα.

ενώ για να την κρατήσεις έπρεπε να σκοτώσεις 2-3 χοχλιούς, να τσι σακάσεις και να τσι κάμεις μπουμπουριστούς με το αρισμαρί τσε να πιεις και 5-6 ρακιές!

Οτσέυ !!!! :huh:

Υ.Γ. Αλλά κρατώ στην άκρη και τη γνώμη της Βούλας. :D