• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest BIP

ΠΙΝΑΚΑς ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Question

Καλημ'ερα σας θά θέ "θελα να ρωτ'ησω να σας ρωτήσω εαν εχει αλλάξει κάτι με τον πίνακα νπροσώπικου στην επιθεώρηση εργασίας γιατί έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα ενα πίνακα και μας βάλανε να σβήσουμε τουσ μισθούσ(τεκμαρτα ημεομίσθια) απο τον πίνακα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 answers to this question

  • 0

ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΎΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Καλημ'ερα σας θά θέ "θελα να ρωτ'ησω να σας ρωτήσω εαν εχει αλλάξει κάτι με τον πίνακα νπροσώπικου στην επιθεώρηση εργασίας γιατί έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα ενα πίνακα και μας βάλανε να σβήσουμε τουσ μισθούσ(τεκμαρτα ημεομίσθια) απο τον πίνακα.

Καλά σας κάνανε.... Όχι δηλαδή πως αν το αφήνανε θα γινότανε και τίποτα.... Πάντως, εκεί γράφουμε τις αμοιβές των (μιλάμε για σερβιτόρους?????) εργαζομένων. Τα τεκμαρτά ημερομίσθια χρησιμεύουν μόνο στο ΙΚΑ για την ασφάλισή τους... Άλλο η ασφάλιση, άλλο η αμοιβή τους. Αν για παράδειγμα μιλάμε για σερβιτόρους, αμοίβονται (ανάλογα με το κατάστημα που δουλεύουν) με ένα ποσοστό επί των πωλήσεων του μαγαζιού.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν είναι σερβιτόροι, να γράψετε στη στήλη μισθός: "με ποσοστά", αυτό φτάνει στην Επιθεώρηση που έτσι κι αλλιώς δεν γνωρίζει πως υπολογίζονται τα ποσοστά, ούτε μπορεί να κάνει αντιπαραβολή, μόνο να διαβιβάσει υπηρεσιακά στο ΣΔΟΕ (δεν θυμάμαι πως λέγεται τώρα) αίτηση για έλεγχο προς την επιχείρηση.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα παίδες ,

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ,

Θα ήθελα τα φώτα σας επειδή προέκυψε ένα πρόβλημα σχετικά με την υποβολή πίνακα προσωπικού

(για νέα πρόσληψη)

και δεν βρίσκω κάτι πιο σχετικό από αυτό,

Άρθρο 16

Υποβολή καταστάσεων προσωπικού και προγραµµάτων ωρών εργασίας

Το άρθρο 4 του ν.δ. 515/1970 (ΦΕΚ 95 Α΄) "περί χρονικών ορίων εργασίας µισθωτών", όπως

συµπληρώθηκε µε την παράγραφο 2 του άρθρου 18 του ν. 1082/1980 (ΦΕΚ 250 Α΄), καθώς

και οι παράγραφοι α και β του άρθρου 13 του ν.δ. 1037/1971 (ΦΕΚ 235 Α΄) "περί χρονικών

ορίων λειτουργίας καταστηµάτων και εργασίας του προσωπικού αυτών" αντικαθίσταται ως

εξής:

«1. Κάθε εργοδότης υπαγόµενος στις διατάξεις του παρόντος υποχρεούται όπως µια φορά το

χρόνο και κατά το χρονικό διάστηµα από 15 Σεπτεµβρίου έως 15 Νοεµβρίου καταθέτει, καθ’

οιονδήποτε τρόπο, στην αρµόδια υπηρεσία του Σ.ΕΠ.Ε.-Τµήµα Κοινωνικής Επιθεώρησης, εις

διπλούν, πίνακα µε την επωνυµία, το είδος, τον τόπο λειτουργίας και το Α.Φ.Μ. της

επιχείρησης ο οποίος θα περιλαµβάνει τα παρακάτω στοιχεία ενός εκάστου των

απασχολούµενων σε αυτή µισθωτών:

Το ερώτημα μου :

Μπορώ να υποβάλλω Πίνακα Προσωπικού (για νέα πρόσληψη) μέσω fax ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εντάξει, γύρισες ανανεωμένος απ' τις διακοπές σου, αλλά όχι και τόση αισιοδοξία ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το ερώτημα μου :

Μπορώ να υποβάλλω Πίνακα Προσωπικού (για νέα πρόσληψη) μέσω fax ? NAI AN ΔΟΥΛΕΥΕΙ ..... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΟΥ - ΑΠΟΦΥΓΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ 15 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΑΠΟ ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Το ερώτημα μου :

Μπορώ να υποβάλλω Πίνακα Προσωπικού (για νέα πρόσληψη) μέσω fax ? NAI AN ΔΟΥΛΕΥΕΙ ..... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΟΥ - ΑΠΟΦΥΓΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ 15 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΑΠΟ ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,

Το είχα στείλει και με συστημένη επιστολή και με fax , (είμαι κατοχυρωμένος ευτυχώς).

Κατά τα 99% τα πηγαίνω ιδιοχείρως , έπεσε όμως στο διάστημα των διακοπών μου

και σε μια Επιθεώρηση Εργασίας με την οποία δεν συναλλάσσομαι συχνά.

Αφού μου έστειλαν Δελτίο Ελέγχου για την παροχή διευκρινίσεων για εκπρόθεσμη

υποβολή (έφθασε σε αυτούς πολύ αργότερα), σε τηλεφωνική συνομιλία με την υπάλληλο

και αφού της εξήγησα ότι το έχω στείλει και με συστημένο και με fax , μου απάντησε ότι

το fax δεν ισχύει για νέα προγράμματα , αλλά μόνο για μεταβολή.

Και αυτό έψαχνα , αν υπάρχει κάποια διάταξη ή νόμος που να ορίζει ακριβώς την διαδικασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
...μου απάντησε ότι το fax δεν ισχύει για νέα προγράμματα , αλλά μόνο για μεταβολή.

<_<

Θα τους πεις Στέλιο να μας δώσουν που το βρήκαν αυτό... :):D

Αντε ότι του κατεβαίνει του καθενός...

Το fax απ'όσο ξέρω εγώ ισχύει κανονικότατα & με την επιβεβαίωση & το πρωτότυπα πας να σου δώσουν το πρωτόκολλο που έβαλαν στο αντίγραφο του fax που πήραν.

Δεν υπάρχει νόμος, αλλά το "καθ'οποινδήποτε τρόπο" τι σημαίνει τελικά ?

Αυτοπροσώπως και αυτοπροσώπως ??? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
<_<

Θα τους πεις Στέλιο να μας δώσουν που το βρήκαν αυτό... :):D

Αντε ότι του κατεβαίνει του καθενός...

Το fax απ'όσο ξέρω εγώ ισχύει κανονικότατα & με την επιβεβαίωση & το πρωτότυπα πας να σου δώσουν το πρωτόκολλο που έβαλαν στο αντίγραφο του fax που πήραν.

Δεν υπάρχει νόμος, αλλά το "καθ'οποινδήποτε τρόπο" τι σημαίνει τελικά ?

Αυτοπροσώπως και αυτοπροσώπως ??? :)

Δόμνα και εγώ αυτό ξέρω ,

και δεν έχω και πρόβλημα με καμμία εκ των Σ.ΕΠ.Ε. που συναλλάσσομαι ,

Το άρθρο 16 του 2874 που παρέθεσα αναφέρει μόνο για τους ετήσιους

πίνακες και έλεγα μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι.

Καλό σου μεσημέρι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Δόμνα και εγώ αυτό ξέρω ,

και δεν έχω και πρόβλημα με καμμία εκ των Σ.ΕΠ.Ε. που συναλλάσσομαι ,

Το άρθρο 16 του 2874 που παρέθεσα αναφέρει μόνο για τους ετήσιους

πίνακες και έλεγα μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι.

Καλό σου μεσημέρι.

Τίποτα δεν σου ξέφυγε...

Απλά ο καθείς με το πως τον βολεύει...

Εμένα μου είπαν το άλλο κορυφαίο : "Μην μας τα στέλνετε με fax, γιατί μπορεί να μην έχουμε μελάνι εκείνη τη στιγμή & εξάλλου μαζεύονται πολλά, πότε να προλάβουμε..." <_<

Ναι, ναι, τ'ακούσαμε & αυτό !!! Οπότε, καταλαβαίνεις, άκρη δεν βγαίνει ... :)

Καλό μεσημέρι & σε σένα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Δόμνα και εγώ αυτό ξέρω ,

και δεν έχω και πρόβλημα με καμμία εκ των Σ.ΕΠ.Ε. που συναλλάσσομαι ,

Το άρθρο 16 του 2874 που παρέθεσα αναφέρει μόνο για τους ετήσιους

πίνακες και έλεγα μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι.

Καλό σου μεσημέρι.

ΝΟΜΟΣ 3518/2006

Αναδιάρθρωση των κλάδων του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.) και ρύθμιση άλλων θεμάτων αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε'

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (Σ.ΕΠ.Ε.) ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

Αρθρο 68

Ρυθμίσεις Σ.ΕΠ.Ε.

....................................

5. Η παράγραφος 5 του άρθρου 16 του ν. 2874/2000 - όπως τροποποιηθείσα από την παρ.1 του άρθρου 3 του ν. 3385/ 2005 (ΦΕΚ 210 Α') ισχύει - τροποποιείται ως ακολούθως:

"5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση πρόσληψης νέων εργαζομένων ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε ημερών από της επέλευσης της μεταβολής.

Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει, με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και σε κάθε περίπτωση πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζομένους. Οι εργοδότες ξενοδοχειακών επιχειρήσεων υποχρεούνται να προβαίνουν στην προβλεπόμενη από το προηγούμενο εδάφιο κατάθεση εντός 48 ωρών."

Πάρε και για τους συμπληρωματικούς....

Τι να σου ξεφύγει, και το φαξ δουλεύει μια χαρά... Οι δικοί μας εδώ στο Ηράκλειο μια χαρά το δέχονται....

Άμα δεν έχεις δουλειά, κάτσε να ασχοληθείς με τη περίπτωσή τους.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το οτι δε γνωριζουν πως αμειβονται τα ποσοστα στην επιθεωρηση δεν νομιζω να ειναι αληθεια... παιζει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Βρε Ζήνων

Να αμείβονται τα ποσοστά παίζει ?

Δεν παίζει

Εσύ πάλι που το ξέρεις..??? Μπορεί και να αμοίβονται τα ποσοστά.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι θαθελα την γνωμη σας στο πιο κατω:

Οταν ηταν να καταθεσουμε τον ετησιο πινακα προσωπικου συμφωνησα με τον πελατη τα ωραρια των εργαζομενων εκ των οποιων τον ενα στον περσινο πινακα τον ειχα πληρες ωραριο ενω ο πελατης μου λεει οτι εργαζεται εξι ωρες τροποποιω τον φετινο πινακα με εξι ωρες με σκοπο να του φτιαξω και μετατροπη πληρους συμβασης σε μερικη (για την οποια ειχα 15 μερες) με ημερομηνια καταθεσης του πινακα (9/11) για να ειμαι μεσα και στην αλλαγη ωραριου. αφου την εφτιαξα και την πηγα να την υπογραψη ο εργαζομενος για να κατατεθη τοτε ο πελατης μου θυμηθηκε και μου λεει οχι λαθος σου ειπα (τοτε το θυμηθηκε και αυτος) ο συγκεκριμενος εργαζεται μεν 6 ωρες αλλα εχω συμφωνια να τον ασφαλιζω με πληρες ωραριο.και ερωτω εγω τωρα , αφου εχω καταθεσει τον ετησιο πινακα πρεπει να ξανακανω συμπληρωματικο για να κανω τις 6 ωρες παλι σε οκτω? μηπως για το ηδη δηλουμενο στον πινακα εξαωρο επρεπε να καταθεσω ετσι και αλλιως αλλαγη συμβασης εντος 15 ημερων? ή πριν ληξουν οι 15 μερες απο την καταθεση του ετησιου πινακα πρεπει να κανω συμπληρωματικο και να επαναφερω το ωραριο στις οκτω ωρες? υπαρχει παραθυρο να μεινει ως εχει? ποια η γνωμη σας?

ευχαριστω ολους

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο την στιγμη που δεν εχεις καταθεσει συμβαση μερικης απασχολησης, γιατι δεν πας στην επιθεωρηση με τον πινακα που εχεις καταθεσει να γινει η διορθωση επι τοπου ως λαθους εκ παραδρομης;

Νομιζω οτι ειναι το πιο απλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.