Προς το περιεχόμενο

Γιώργο, καλό ταξίδι.............................


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγούμενη Δευτέρα, ένας συνάδελφός μας, ο Γιώργος ο Κωστόπουλος από την Ελασσόνα, μας αποχαιρέτησε στα 43 του για την γειτονιά των αγγέλων. Αισθάνομαι την ανάγκη να πω σε σας, στους συναδέλφους μου, λίγα λόγια για τον Γιώργο. Συμφοιτητής στην ΑΒΣΘ, σύντροφος στην ΠΣΚ, γελαστός και παλληκάρι, άμα μας παραζορίζανε φώναζε: "Εσείς μπάτσοι, εμείς Απάτσι". Βρεθήκαμε ξανά στη Λάρισα μετά από κάποια χρόνια σε μια συνέλευση συναδέλφων και μου είπε για τα προβλήματα υγείας -από τότε τον βασάνιζαν- λες και μου έλεγε για τα τσίπουρα που έπινε στην Ελασσόνα. Πάντα λεβέντης, με ψηλά το κεφάλι.

Γιώργο, καλή αντάμωση. Θα βρεις πολλά παιδιά δικά μας εκεί. Πιείτε κανα τσίπουρο ελλασονίτικο που θα βάλεις εσύ με μεζέ αγιώτικο που θα βάλουν ο Δημήτρης και ο Γιώργος ο ψηλός - θα τους γνωρίσεις αμέσως, ο συνονόματός σου ο Γιώργος είναι πολύ ψηλός, τριώροφο τον λέγαμε, τρομάξαμε να τον κατεβάσουμε από τον γραφείο όταν τον βρήκαμε, ο Δημήτρης είχε τη φάτσα τη δική μου, μοιάζαμε πολύ, βλέπεις. Θα θυμηθείς και εκείνη τη μέρα στη Σχολή που ήρθα να σας πω να τρέξετε για αίμα - εγώ τη θυμάμαι, με κοίταξες αποσβολωμένος, δεν μπορούσες να δώσεις, από τότε σε έτρωγε η αρρώστεια. Στρώστε τραπέζι και άμα θα 'ρθουμε κι εμείς, σαν έτοιμοι από καιρό, σαν θαρραλέοι.....ε ρε γλέντι που θα γίνει.... Κι αμα βρω τα παιδιά σου, θα τα πω τι πατέρα είχαν και θα χαρούν λιγάκι μέσα στην πίκρα τους που σ' έχασαν.

Συναδελφικά, αδελφικά και συντροφικά χαιρετίσματα σε όλους εκει πάνω, Γιώργο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι η ζωή τελικά ... μια δροσοσταλίδα ... ασήκωτη μας φαίνεται ενω είναι αέρινη σαν πούπουλο ...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα γελαστοί.....

Στίχοι: Άλκης Αλκαίος

Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος

Πρώτη εκτέλεση: Δημήτρης Μητροπάνος

Της νύχτας οι αμαρτωλοί και της αυγής οι μόνοι

θέλουν βαρύ ζεϊμπέκικο και νευρικό τιμόνι

σε τόπους τριγυρίζουνε σβησμένους απ' το χάρτη

για μια σταγόνα ουρανό για μιαν αγάπη σκάρτη

Όσοι με το Χάρο γίναν φίλοι

με τσιγάρο φεύγουνε στα χείλη

στα τρελά τους όνειρα δοσμένοι

πάντα γελαστοί, πάντα γελαστοί

πάντα γελαστοί και γελασμένοι

Τα νιάτα μας διαδρομή Αθήνα - Σαλονίκη

μια πόλη χτίσαμε μαζί κι ακόμα ζω στο νοίκι

έπεσα να σ' ονειρευτώ σε ψάθα από φιλύρα

κι είδα πως βγάζει η νύχτα φως και τ' όστρακο πορφύρα

Όσοι με το Χάρο γίναν φίλοι

με τσιγάρο φεύγουνε στα χείλη

στα τρελά τους όνειρα δοσμένοι

πάντα γελαστοί, πάντα γελαστοί

πάντα γελαστοί και γελασμένοι

καλό ταξίδι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μιλήσαμε μαζί,ίσως και όχι.

Είμαι σίγουρος όμως,ότι τα βλέμματα μας διασταυρώθηκαν κάποτε στην ΑΒΣΘ.

Αυτη ηταν η πρωτη σκεψη, που περασε απο το μυαλο μου, διαβαζοντας τη δημοσιευση του συναδελφου Αρχοντη.

Μετα ηρθαν κι αλλες, πολλες....

Γιατι ημουν και γω εκει, καποτε στην ΑΒΣΘ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό σου ταξείδι και απο μένα Γιώργο παρόλο που δεν σε γνώρισα ποτέ είναι σαν να σε ξέρω, ελαφρύ νάναι το χώμα

που σεκσεπάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργη αν και δεν σε γνώρισα είχαμε όπως καταλαβαίνω πολλά κοινά..

καλό ταξείδι κι από μένα.

Μοιρολόϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ....ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΤΙ ΕΖΗΣΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΑΝΤΡΕΥΟΤΑΝΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΡΑ ΕΠΑΘΕ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ,ΜΟΛΙΣ 32 ΧΡΟΝΩΝ!!!!!!!!!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ.ΤΟ ΕΠΑΘΕ ΑΠΟ ΑΝΕΥΡΙΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΑΙΜΑΤΟΜΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΩΜΑ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΑΛΛΑ ...ΕΛΑΦΡΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο,να είσαι καλά εκεί που βρίσκεσαι

και μας βλέπεις και χαμογελάς.

Σίγουρα όσοι σε ήξεραν δεν θα σε ξεχάσουν

κι όσοι δεν σε ήξεραν θα ήθελαν να σε γνωρίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΤΟ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΜΑΤΑΙΑ. Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ (ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ) ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΓΙΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ Ο ΘΥΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΖΩΗ" ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...