Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόβλημα με τις αποσβέσεις σε πελάτη από συνάδελφο που δεν τηρούσε βιβλίο παγίων


Godfather

Ερώτηση

Ένας πελάτης νέος επαγγελματίας ο οποίος έχει ξυλουργείο με παγία 150.000,00 μου ήρθε από άλλον συνάδελφο (μη συνεργάσιμο!) ο οποίος δεν τηρούσε βιβλίο παγίων . Στο Ε3 το περσινό έχει ένα ποσό αποσβέσεων πχ 14000. Εγώ φέτος θα τηρήσω βιβλίο παγίων και θα υπολογίσω και τις περσινές και τις φετινές αποσβέσεις .Αν δεν συμφωνήσω στις αποσβέσεις που είχε υπολογίσει ο άλλος συνάδελφος την προηγουμένη χρονιά τι πρόβλημα έχω στον έλεγχο ; Πως το λύνω ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ την απάντηση θα στη δώσω, κι ας μου την πέσει πάλι ο Αλογοσκούφης... :(

Θα φροντίσεις οι χρήσεις για τις οποίες είσαι εσύ υπεύθυνος να έχουν σωστές αποσβέσεις. Δλδ από δω και πέρα θα υπολογίσεις σωστές αποσβέσεις βάσει ποσοστού, ώσπου να κλείσει η αναπόσβεστη αξία.

Προσπάθησε πάντως κατ΄αρχήν να συμφωνήσεις με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς, χαμηλοί συντελεστές, υψηλοί συντελεστές, σταθερές μεθόδους, φθίνουσες μεθόδους μπας και το σώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ένας πελάτης νέος επαγγελματίας ο οποίος έχει ξυλουργείο με παγία 150.000,00 μου ήρθε από άλλον συνάδελφο (μη συνεργάσιμο!) ο οποίος δεν τηρούσε βιβλίο παγίων . Στο Ε3 το περσινό έχει ένα ποσό αποσβέσεων πχ 14000. Εγώ φέτος θα τηρήσω βιβλίο παγίων και θα υπολογίσω και τις περσινές και τις φετινές αποσβέσεις .Αν δεν συμφωνήσω στις αποσβέσεις που είχε υπολογίσει ο άλλος συνάδελφος την προηγουμένη χρονιά τι πρόβλημα έχω στον έλεγχο ; Πως το λύνω ; Ευχαριστώ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Yπολογίζετε αρχικά τις αποσβέσεις σύμφωνα με τα δεδομένα του μητρώου παγίων (αξία αγοράς, ημερομηνία έναρξης χρησιμοποιήσεως του παγίου , συντελεστής απόσβεσης που θα επιλεγεί κλπ), οπότε για την περισυνή χρήση θα προκύψουν τρία ενδεχόμενα : α) Το ύψος των αποσβέσεων να είναι ίσο με 14.000 ΕΥΡΩ (αποσβέσεις που δηλώθηκαν στο Ε3 και επομένως λήφθηκαν υπόψιν στον προσδιορισμό του λογιστικού αποτελέσματος). β) ύψος αποσβέσων μεγαλύτερο των 14.000 ΕΥΡΩ και γ) ύψος αποσβέσεων μικρότερο των 14.000 ΕΥΡΩ.

2. Προφανές είναι ότι αν συμπέσουν οι αποσβέσεις του μητρώου παγίων με αυτές που δηλώθηκαν στο Ε3 δεν χρειάζεται να γίνει τίποτε.

3. Στην περίπτωση που υπάρξει διαφορά των δύο μεγεθών αν μεν προκύψουν μεγαλύτερες αποσβέσεις τότε κάνεις τροποποιητική δήλωση στο εισόδημα γιατί έχεις λιγότερα φορολογητέα κέρδη, ενώ αν προκύψουν μικρότερες επιλέγεις μεταξύ τροποιητικής δήλωσης (μεγαλύτερα κέρδη, περισσότερος φόρος εισοδήματος) ή περιμένεις να προσθέσει λογιστικές διαφορές ενδεχόμενος φορολογικός έλεγχος.

4. Σε κάθε περίπτωση θα αποφασίσεις με βάση το ύψος της πιθανής διαφοράς (πόσο σηματικό είναι), ενώ πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και το ενδεχόμενο να έχει γίνει περαίωση της υπόψιν χρήσεως με βάση το Ν 3296/04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ την απάντηση θα στη δώσω, κι ας μου την πέσει πάλι ο Αλογοσκούφης... :(

Θα φροντίσεις οι χρήσεις για τις οποίες είσαι εσύ υπεύθυνος να έχουν σωστές αποσβέσεις. Δλδ από δω και πέρα θα υπολογίσεις σωστές αποσβέσεις βάσει ποσοστού, ώσπου να κλείσει η αναπόσβεστη αξία.

Προσπάθησε πάντως κατ΄αρχήν να συμφωνήσεις με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς, χαμηλοί συντελεστές, υψηλοί συντελεστές, σταθερές μεθόδους, φθίνουσες μεθόδους μπας και το σώσεις...

Δημήτρη, νομίζω μιλάμε για βιβλία β κατηγορίας. Αρκεί να χουν καταχωρηθεί στο εσόδων εξόδων τα πάγια και οι αποσβέσεις και να υπάρχει μια πρόχειρη ανάλυση για τον υπολογισμό των αποσβέσεων. Αλλά και γ να είναι πάλι αθεώρητα είναι. Αρκεί να υπάρχουν οι καταχωρήσεις. Τα υπόλοιπα, μπορει να τα υπολογίσει έστω και εκ των υστέρων.

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, γιατί έλειψα πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-coral-

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας αυτό σκεπτόμουν να κάνω αλλά μια δεύτερη γνώμη είναι θέμα ψυχολογίας. !

Στον έλεγχο το πρόβλημα μου είναι το εξής, ότι βάση νομού θα πρέπει να τηρήσεις τον ίδιο συντελεστή απόσβεσης και μιλάω για την σταθερή μέθοδο (για μηχανήματα και κτήρια ) γιατί τα έξοδα πολυετούς απόσβεσης (1500 ευρώ ΙΚΑ για την κατασκευή της του ξυλουργείου) είναι 1500/5 έτη οπότε δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...