Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Simos

TEBE H IKA ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΑΜΕΙΟΥ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ

Question

Guest Simos

Αγαπητοί φιλοί,

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την απαλαγή από το Τ.Ε.Β.Ε μπορώ δηλαδή να πάρω απαλλαγή από το Τ.Ε.Β.Ε και να συνεχίσω να ασφαλίζομε στο ΙΚΑ ??

Τον προιγούμενο μήνα σταμάτησα ως μοισθώτος ( δούλευα από το

1997 ανελείπως) σκοπεύω να ιδρύσω πρωσωπική εταιρία μόνο για ΑΠΥ και θα ήθελα να συνεχίσω στο ΙΚΑ . Η έρωτιση μου είναι αν μπορώ να κάνω κάτι τετοιο γιατί ακούγετε οτι άλλαξε ο νόμος

Σας ευχαρίστω

Recommended Posts

• 0
Guest

Μπορείς να παραμείνεις στο ΙΚΑ να πάρεις απαλλαγή απο ΤΕΒΕ.

Πρέπει όμως καθε χρονιά να έχεις ένα αριθμό ενσήμων (που δεν θυμαμαι το ακριβή αριθμό γύρω στα 100) ΙΚΑ για να πέρνεις κάθε χρονιά απαλλαγή απο ΤΕΒΕ.

• 0
Guest Simos

Σε ευχαριστώ πολύ,

Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν οτι δεν γίνετε και οτι θα πρέπει να κάνω εγγραφή στο ΤΕΒΕ οπότε τωρα θα τα ακούσουν .....

Σίγουρα θα έχω πάνω από 100 ένσημα...!!!!

• 0

Πρέπει όμως καθε χρονιά να έχεις ένα αριθμό ενσήμων (που δεν θυμαμαι το ακριβή αριθμό γύρω στα 100) ΙΚΑ για να πέρνεις κάθε χρονιά απαλλαγή απο ΤΕΒΕ.

Δηλαδή εννοείς ότι ο φίλος που κάνει την ερώτηση και αφού όπως λέει

Τον προιγούμενο μήνα σταμάτησα ως μοισθώτος

Και

σκοπεύω να ιδρύσω πρωσωπική εταιρία μόνο για ΑΠΥ

Μπορεί να εξακολουθεί να είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ .

Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι αποφασισμένος :

τωρα θα τα ακούσουν

• 0
Guest

ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 1993 ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΚΥΡΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΟΥ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ

• 0

Θα εννοείς προφανώς ότι αν είσαι υποχρεωμένος ναι είσαι ασφαλισμένος και στο ΙΚΑ και πχ στο ΤΕΒΕ και έχεις πρωτοασφαλιστεί μετά την 1/1/1993 μπορείς να επιλέξεις το ταμείο της κύριας ασφάλισης .

Εδώ μιλάμε για κάποιον που έπαψε να είναι μισθωτός και θα ασκήσει ελευθέριο επάγγελμα .

Το ΙΚΑ της περιοχής σου λέει ότι θα συνεχίσει να ασφαλίζεται σ΄ αυτό ????

• 0
Guest

Για τους ασφαλισμένους για πρώτη φορά μετα την 1/1/1993, και εφ όσον είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ, το ΤΕΒΕ χορηγεί απαλλαγή.

Σε περίπτωση όμως που σταματήσουν να είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ για οποιονδήποτε λόγο και για οποιοδήποτε διάστημα, πρέπει υποχρεωτικά να ασφαλιστούν στο ΤΕΒΕ (για το διάστημα που δεν έχουν ΙΚΑ)

• 0
Guest Simos

Παιδιά λιγό μπερδεύτικα τώρα.....

Πια η σημασία του παύει να υπάρχει ΙΚΑ ....????

Εγώ για παράδειγμα έχω κλείσει project για 2 χρόνια

μπορώ λοιπόν να κολάω ένσημα ΙΚΑ και να πάρω απαλαγή από το ΤΕΒΕ ????

Όπως και να έχει εγώ θα πληρώνω το ταμείο μου και εφόσον ξέρω οτι θα έχω δουλιά και πανώ από 100 ένσυμα μπορώ να πάρω απαλαγή από το ΤΕΒΕ και να κολάω ένσημα ΙΚΑ η οχι..........???

Είτε είναι μπλεγμένη η ιστορία πάντως είτε εγώ δεν τα λέω καλά :lol:

• 0
Guest

Oσο εισαι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α ως μισθωτός δικαιούσαι να εχεις απαλλαγή από ΤΕΒΕ.

Από την ημέρα που δεν είσαι μισθωτός, και διατηρείς ελευθερο επαγγελμα θα πρεπει να γραφτείς στο Τ.Ε.Β.Ε.

Εαν μεσα σε διαστημα 6 μηνών προσληφθείς ως μισθωτός ξανά, εχεις το δικαίωμα να διακόψεις το ΤΕΒΕ μιας και θα είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Εαν κανεις προσληψη ΙΚΑ μετά το διαστημα των εξι μηνών και παραλληλα διατηρείς το ατομικό επαγγελμα τοτε υποχρεωτικά εχεις ασφαλιση και στα δύο ταμεία (ΙΚΑ και ΤΕΒΕ)

Αυτά από προσωπική εμπειρία προσφατη. Αν καποιος συναδελφος γνωρίζει κατι αλλο.........

• 0
Guest Simos

Σε ευχαριστώ πολύ,

μου λύθηκε τελικά η απορία ασφαλίζεσαι σε ΕΝΑ φορέα δηλαδή ΤΕΒΕ (ως ελεύθερος επαγγελματίας)

απλά εντός του 6 μήνου αν προσληφθείς ως μισθώτος ξανά μπορείς να υποβάλεις δήλωση για εξέραιση από το ΤΕΒΕ.

Αρα τελικά είχαν δίκιο απο το ΙΚΑ...Τσάμπα τους κατηγόρησα :cry:

• 0

Αναφέρεστε γιά επιλογή κυρίου ταμείου ασφάλισης και σωστά.

Όταν ο νομοθέτης μίλησε για επιλογή, είχε στο νου την ύπαρξη ασφάλισης και μάλιστα υποχρεωτικής (αυτή είναι η σημασία του "παύει να υπάρχει ΙΚΑ"). Από τη στιγμή που κάνετε έναρξη επαγγέλματος διακόπτεται η κάλυψη απο το ΙΚΑ, διότι εμπίπτετε σε άλλο φορέα υποχρεωτικής ασφάλισης και μάλιστα χωρίς πλέον ύπαρξη δεύτερου (και αναφέρω "διακόπτεται" διότι θα μπορούσατε να πείτε "μα έχω κάλυψη" από το ΙΚΑ παρόλο που σταμάτησα να ασφαλίζομαι σε αυτό, εκ του νόμου και για χ χρονικό διάστημα). Παρεπιπτόντως με την ίδια λογική θα μπορούσατε να παίρνετε και ταμείο ανεργίας πχ εάν είχατε απολυθεί, πράγμα που δεν είναι δυνατό, διότι αυτοαπασχολείσθε.

Επικουρικά να αναφέρω ότι η επιλογή ισχύει ενδοκοινοτικώς, δηλαδή εάν είστε ασφαλισμένος σε κύριο ταμείο υποχρεωτικής ασφάλισης πχ στην Γερμανία μπορείτε να ζητήσετε απαλλαγή στην Ελλάδα.

Εάν βέβαια συνεχίσετε να απασχολείστε με εξηρτημένη εργασία, ασφαλώς και έχετε το δικαίωμα (σαν νεοασφαλιζόμενος) της επιλογής, άλλως υποχρεωτικά ΤΕΒΕ ή το ανάλογο Ταμείο.

Οπότε μάλλον σωστά σας απάντησε το ΙΚΑ και καλό είναι να μην "τα ακούσουν".

• 0
Συγγνώμη αλλά όοο έγραφα ήρθαν δύο απαντήσεις και μάλλον δεν χρειαζόταν να γράψω όσα έγραψα.

Για όσους ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά μετά την 01/01/1993 και ασκούν δραστηριότητα ταυτόχρονα με ΙΚΑ ( σχέση εξαρτημένης εργασίας ταυτοχρόνως ) από την στιγμή που προκύπτει ασφάλιση σε δύο οργανισμούς κύριας ασφάλισης έχουν δικαίωμα να επιλέξουν το οργανισμό-φορέα που θα ασφαλιστουν (μέσα σε ένα εξάμηνο) για όσο χρονικό διάστημα απασχολούνται και στις δύο εργασίες. Από την στιγμή που θα σταματήσει το ΙΚΑ πάνε αυτομάτως στο ΤΕΒΕ.

• 0
Guest

ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΔΗΛ.ΝΑ ΕΧΕΙΣ 300 ενσημα ΙΚΑ το χρονο

• 0
Guest Βασίλης

Καλή σας μέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το ποσό που πρέπει να καταβάλει ο εργοδότης μου και εγώ αντιστοίχως στο ικα για τα ένσημα μου.

Δουλεύω ως ιδιωτικός υπάλληλος σε εταιρία παροχής υπηρεσιών με ένα χρόνο προυπηρεσία χωρίς πτυχίο, με ενδιαφέρει η ειδκότητα του προγραματιστή και του αναλυτή.

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που θα μπορούσα να ενημερωθώ σχετικά?

Σας ευχαριστώ πολύ.

• 0
Guest Επισκέπτης

το ΤΕΒΕ απαιτει 150 ενσημα το χρονο για να παρεις απαλλαγη :rolleyes:

• 0
Guest mm
το ΤΕΒΕ απαιτει 150 ενσημα το χρονο για να παρεις απαλλαγη :lol:

Καλημέρα σε όλους σας. Μια διευκρίνηση μόνο θα ήθελα. Ολα όσα αναφέρονται για την απαλλαγή από το ΤΕΒΕ ισχύουν και για τους ασφαλισμένους πριν από το 1993 ή υπάρχει κάποια διαφοροποίηση;

Συγκεκριμένα, έχω ένσημα στο ΙΚΑ εδώ και 15 χρόνια περίπου, συνεχόμενα και χωρίς καμία διακοπή και δεν προβλέπεται κάποια αλλαγή άμεσα. Θα χρησιμοποιηθεί όμως το όνομα μου για την έναρξη μιας επιχείρησης και για αυτό το λόγο ενδιαφέρομαι για την απαλλαγή.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

• 0
Καλημέρα σε όλους σας. Μια διευκρίνηση μόνο θα ήθελα. Ολα όσα αναφέρονται για την απαλλαγή από το ΤΕΒΕ ισχύουν και για τους ασφαλισμένους πριν από το 1993 ή υπάρχει κάποια διαφοροποίηση;

Συγκεκριμένα, έχω ένσημα στο ΙΚΑ εδώ και 15 χρόνια περίπου, συνεχόμενα και χωρίς καμία διακοπή και δεν προβλέπεται κάποια αλλαγή άμεσα. Θα χρησιμοποιηθεί όμως το όνομα μου για την έναρξη μιας επιχείρησης και για αυτό το λόγο ενδιαφέρομαι για την απαλλαγή.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν μπορείς να πάρεις απαλλαγή από το ένα εκ των δύο ταμείων εφόσον είσαι ασφαλισμένος πριν το από τις 1/1/1993 σε ταμείο κύριας ασφάλισης.

• 0
Guest mm
Δεν μπορείς να πάρεις απαλλαγή από το ένα εκ των δύο ταμείων εφόσον είσαι ασφαλισμένος πριν το από τις 1/1/1993 σε ταμείο κύριας ασφάλισης.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θα μου πληρώνει ο εργοδότης μου το ΙΚΑ και εγώ που θα έχω επιχείρηση στο όνομά μου (τυπικά μόνο) θα πληρώνω και ΤΕΒΕ. Δεν είναι παράλογο;

• 0

Παίρνει μερική απαλλαγή, όχι πλήρη.

• 0
Guest Επισκέπτης

Ισχύει απαλλαγή εάν δεν έχει μισθωτή σχέση με το ΙΚΑ αλλά είσαι αυτασφαλισμένος

ή τότε πρέπει υποχρεωτικά να είναι γραμμένος στο ΤΕΒΕ.

• 0
Guest ΓΙΑΝΝΗΣ
Oσο εισαι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α ως μισθωτός δικαιούσαι να εχεις απαλλαγή από ΤΕΒΕ.

Από την ημέρα που δεν είσαι μισθωτός, και διατηρείς ελευθερο επαγγελμα θα πρεπει να γραφτείς στο Τ.Ε.Β.Ε.

Εαν μεσα σε διαστημα 6 μηνών προσληφθείς ως μισθωτός ξανά, εχεις το δικαίωμα να διακόψεις το ΤΕΒΕ μιας και θα είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Εαν κανεις προσληψη ΙΚΑ μετά το διαστημα των εξι μηνών και παραλληλα διατηρείς το ατομικό επαγγελμα τοτε υποχρεωτικά εχεις ασφαλιση και στα δύο ταμεία (ΙΚΑ και ΤΕΒΕ)

Αυτά από προσωπική εμπειρία προσφατη. Αν καποιος συναδελφος γνωρίζει κατι αλλο.........

Όχι αν σε 6 μήνες προσληφθείς ως μισθωτός αλλά από την ημερομηνία πρόσληψης έχεις προθεσμία 6 μήνες να πάρεις εξαίρεση.

Γιάννης - υπάλληλος ΟΑΕΕ(ΤΕΒΕ)

• 0
Για όσους ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά μετά την 01/01/1993 και ασκούν δραστηριότητα ταυτόχρονα με ΙΚΑ ( σχέση εξαρτημένης εργασίας ταυτοχρόνως ) από την στιγμή που προκύπτει ασφάλιση σε δύο οργανισμούς κύριας ασφάλισης έχουν δικαίωμα να επιλέξουν το οργανισμό-φορέα που θα ασφαλιστουν (μέσα σε ένα εξάμηνο) για όσο χρονικό διάστημα απασχολούνται και στις δύο εργασίες. Από την στιγμή που θα σταματήσει το ΙΚΑ πάνε αυτομάτως στο ΤΕΒΕ.

Μισθωτή με ασφάλιση στο ΙΚΑ έκανε έναρξη τον Ιούλιο του 2005 αφού πρώτα είχε πάρει απαλλάγη από το ΤΕΒΕ. Τον Μάρτίο του 2007 διακόπτει την επιχείρηση της και συνεχίζει με τη μισθωτή ιδιότητα την οποία άλλωστε δεν είχε σταματήσει. Έπρεπε στο μεσοδιάστημα να ζήτησει εκ νέου απαλλάγη από το ΤΕΒΕ π.χ. όταν έκλεισε ένα χρόνο η απαλλάγη. Υπάρχει σε αυτή την περίπτωση η προθεσμία των 6 μηνών? Σημείωτεών το ΤΕΒΕ της έστειλε ειδοποιήσεις για πληρωμή...

• 0
Guest ΒΕΝΕ

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ???ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΒΕ Κ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ Κ ΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΑΣΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ Κ ΤΑ 2?Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΕΒΕ?ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ?Κ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΕΧΩ????

• 0
ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ???ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΒΕ Κ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ Κ ΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΑΣΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ Κ ΤΑ 2?Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΕΒΕ?ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ?Κ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΕΧΩ????

Εφόσον είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993,έχεις δικαίωμα να διαλέξεις μία κύρια ασφάλιση

και υπό προυποθέσεις (ανάτρεξε στο forum στα ασφαλιστικά και θα βρεις την απάντηση στο

ερωτημά σου).Θα πρέπει μέσα σε έξι μήνες να ασκήσεις το δικαίωμα της επιλογής του Ταμείου,

που θα ασφαλιστείς.

• 0
Guest Γιάννης prus02

Θέλω να ρωτήσω το εξής.

Ημουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ πριν απο το 1993 και για 16 χρόνια,

μετά σταμάτησα το ΙΚΑ και ασφαλίστηκα στο ΤΕΒΕ για δυο χρόνια.

Εαν μπω στο Δημόσιο μπορώ να επιλέξω ταμείο ή θα ασφαλιστώ σε κάποιο υποχρεωτικά..??