Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πληροφορίες για το CMR ως συνοδευτικό έντυπο εξαγωγής


επισκέπτη 292

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι,

επειδή δεν γνωρίζω θα ήθελα την βοήθειά σας πάνω σε ένα θέμα.

Επιχείρηση εξάγει εμπορεύματα στην Ρουμανία και είτε τα στέλνει με πρακτορείο, είτε έρχεται και τα παίρνει ο πελάτης. Το πρόβλημα είναι ότι δεν εκδίδονται cmr.

Θα ήθελα αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να μου εξηγήσει την ακριβή διαδικασία έκδοσης του cmr, το ποιος είναι υποχρεωμένος να το έχει και από που το παίρνει. Γενικά να μου δώσει πληροφορίες για το συγκεκριμένο έντυπο.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρόκειται περί μιας διεθνούς συνθήκης στην οποία συμμετέχουν οι Διεθνείς Οδικοί Μεταφορείς με αυτοκίνητα ΔΧ, και αφορά στην ασφάλιση του φορτίου και της μεταφοράς γενικότερα.

http://www.businesslink.gov.uk/bdotg/action/detail?type=RESOURCES&itemId=1078039470

http://www.yme.gr/viewpage.php?section=666

http://www.geocities.com/akourtesis/cmr.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΑΤΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ!!!

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ..

ΕΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ CMR AΠΟ ΤΟΜ ΜΕΤΑΦΟΡΕΑ (Π.Χ ΛΟΓΩ ΛΗΛΩΣΙΣ ΑΦΙΞΗΣ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΧΡΕΩΣΗ ΑΠ΄ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΘΗΚΕ...) ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ?

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πρέπει δηλαδή και ο δικός μου πελάτης (εδώ στην Ελλάδα) να έχει cmr που τα στέλνει με κτελ; και από που θα το προμηθευτεί;

Και όταν έρχεται ο πελάτης του από την Ρουμανία και τα παίρνει με δικό του αυτοκίνητο ποιός θα πρέπει να εκδόσει το cmr; η Ελληνική ή η Ρουμάνικη επιχείρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ..

ΕΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ CMR AΠΟ ΤΟΜ ΜΕΤΑΦΟΡΕΑ (Π.Χ ΛΟΓΩ ΛΗΛΩΣΙΣ ΑΦΙΞΗΣ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΧΡΕΩΣΗ ΑΠ΄ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΘΗΚΕ...) ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ?

Γιατί να μην τα αλλάξει; Ένα απλό χαρτί είναι, στην περίπτωση βέβαια που δεν χρησιμεύει και ως Φορτωτική θεωρημένη του ΚΒΣ.

Θα πρέπει δηλαδή και ο δικός μου πελάτης (εδώ στην Ελλάδα) να έχει cmr που τα στέλνει με κτελ; και από που θα το προμηθευτεί;

Και όταν έρχεται ο πελάτης του από την Ρουμανία και τα παίρνει με δικό του αυτοκίνητο ποιός θα πρέπει να εκδόσει το cmr; η Ελληνική ή η Ρουμάνικη επιχείρηση;

Διακόσια ενενήντα δυο, έχω την εντύπωση ότι δε διάβασες τα λινκ. Οι απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς περιέχονται εκεί.

Εν συντομία: ΚΤΕΛ οχι CMR, δικό του αυτοκίνητο όχι CMR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρήκα σε κάποιο σημειο την παρακάτω ερώτηση και απάντηση και με μπέρδεψε.

Για την αποστολή εμπορεύματος με αυτοκίνητο ποιος τύπος φορτωτικής εκδίδεται ;

Απόδειξη μεταφοράς εμπορευμάτων με αυτοκίνητο (CMR Waybill International Consignment Note).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι με πρακτορείο πρέπει να εκδοθεί CMR.

CMR δεν εκδίδεται για τα ΙΧ.

Πρόβλημα αντικατάστασης της CMR δεν υπάρχει όταν δεν υπογράφουν τα τελωνεία. Αν υπογράψουν δεν αλλάζει τίποτα. πχ για εκτελωνισμό είτε αδασμολόγητο είτε από τρίτη χώρα περνά από τελωνείο.

Σε διακίνηση μέσα σε χώρες της ΕΕ δεν απαιτείται τελωνείο.

Για τη Ρουμανία και Βουλγαρία transit δε γνωρίζω γιατί μετρά και η ημερομηνία που έγινε το γεγονός.

Εξάλλου αυτά τα βλέπεις και στα ενδοκοινοτικά που υποβάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν είναι με πρακτορείο πρέπει να εκδοθεί CMR.

CMR δεν εκδίδεται για τα ΙΧ.

Πρόβλημα αντικατάστασης της CMR δεν υπάρχει όταν δεν υπογράφουν τα τελωνεία.

AΠΟΤΕΛΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΦΙΞΗΣ (ΒΛ.ΟΧΗΜΑΤΑ). ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥ.

ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ "ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΑ"

Αν υπογράψουν δεν αλλάζει τίποτα. πχ για εκτελωνισμό είτε αδασμολόγητο είτε από τρίτη χώρα περνά από τελωνείο.

Σε διακίνηση μέσα σε χώρες της ΕΕ δεν απαιτείται τελωνείο.

Για τη Ρουμανία και Βουλγαρία transit δε γνωρίζω γιατί μετρά και η ημερομηνία που έγινε το γεγονός.

Εξάλλου αυτά τα βλέπεις και στα ενδοκοινοτικά που υποβάλεις.

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Makis-

Συγνωμη.να ρωτησω το αλλο εγω.Ειμαι απο ελλαδα και εταιρια με εδρα στην Βουλγαρια.Δηλαδη ουσιαστικα παιρνω πραγματα απο Ελλαδα και τα προωθω στην Βουλγαρια.Με παιρνει καποιος τηλ απο Αθηνα και μου λεει να του στειλω πραγματα.Σιγουρα δεν με συμφερει να παρω τα πραγματα απο Ελλαδα,να τα στειλω επανω μονο και μονο για να περασουν τα συνορα και να τα ξαναπερασω με προορισμο την Αθηνα.Μπορει να με βοηθησει καποιος τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συγνωμη.να ρωτησω το αλλο εγω.Ειμαι απο ελλαδα και εταιρια με εδρα στην Βουλγαρια.Δηλαδη ουσιαστικα παιρνω πραγματα απο Ελλαδα και τα προωθω στην Βουλγαρια.Με παιρνει καποιος τηλ απο Αθηνα και μου λεει να του στειλω πραγματα.Σιγουρα δεν με συμφερει να παρω τα πραγματα απο Ελλαδα,να τα στειλω επανω μονο και μονο για να περασουν τα συνορα και να τα ξαναπερασω με προορισμο την Αθηνα.Μπορει να με βοηθησει καποιος τι πρεπει να κανω?

Γίνε πιο σαφής !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αβραμίδου Χρυσούλα

Αγαπητοί συνάδελφοι,

επειδή δεν γνωρίζω θα ήθελα την βοήθειά σας πάνω σε ένα θέμα.

Επιχείρηση εξάγει εμπορεύματα στην Ρουμανία και είτε τα στέλνει με πρακτορείο, είτε έρχεται και τα παίρνει ο πελάτης. Το πρόβλημα είναι ότι δεν εκδίδονται cmr.

Θα ήθελα αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να μου εξηγήσει την ακριβή διαδικασία έκδοσης του cmr, το ποιος είναι υποχρεωμένος να το έχει και από που το παίρνει. Γενικά να μου δώσει πληροφορίες για το συγκεκριμένο έντυπο.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη.να ρωτησω το αλλο εγω.Ειμαι απο ελλαδα και εταιρια με εδρα στην Βουλγαρια.Δηλαδη ουσιαστικα παιρνω πραγματα απο Ελλαδα και τα προωθω στην Βουλγαρια.Με παιρνει καποιος τηλ απο Αθηνα και μου λεει να του στειλω πραγματα.Σιγουρα δεν με συμφερει να παρω τα πραγματα απο Ελλαδα,να τα στειλω επανω μονο και μονο για να περασουν τα συνορα και να τα ξαναπερασω με προορισμο την Αθηνα.Μπορει να με βοηθησει καποιος τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το που θα βρώ έτυπο cmr;γιατι ψάχνω στο internet κ δεν βρίσκω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόκειται περί μιας διεθνούς συνθήκης στην οποία συμμετέχουν οι Διεθνείς Οδικοί Μεταφορείς με αυτοκίνητα ΔΧ, και αφορά στην ασφάλιση του φορτίου και της μεταφοράς γενικότερα.

http://www.geocities.com/akourtesis/cmr.htm

Αγαπητοί αναγνώστες 

Μετά από αρκετά email που έλαβα ότι ο ανωτέρω σύνδεσμος (link) παραπέμπει μεν στην κεντρική μας σελίδα αλλά όχι στην σελίδα του cmr , σας ενημερώνω ότι ο νέος σύνδεσμος είναι :  http://www.ektelonismos.com/cmr.htm

Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 30/10/2007 at 10:57 ΠΜ, Lucky_Luke said:

Εν συντομία: ΚΤΕΛ οχι CMR, δικό του αυτοκίνητο όχι CMR

Καλησπέρα

επειδή κανένα από τα link δεν λειτουργεί πια, όσον αφορά το δικό του αυτοκίνητο, σύμφωνοι όχι CMR αλλά με την απόδειξη του ενδοκοινοτικής παράδοσης και τη χρέωση ή όχι του ΦΠΑ τι γίνεται;

διαβάζω στην  ΠΟΛ 1106/99

παραγραφος 3

γ. Σε περίπτωση μεταφοράς των αγαθών με μεταφορικά μέσα του αλλοδαπού αγοραστή κατά τη στιγμή της έκδοσης του φορολογικού στοιχείου από τον πωλητή δεν αποδεικνύεται η μεταφορά των αγαθών σε άλλο κράτος μέλος.

Συνεπώς δεν είναι δυνατόν να τηρηθεί η τρίτη προϋπόθεση για την έκδοση του τιμολογίου χωρίς Φ.Π.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, MDASK said:

Καλησπέρα

επειδή κανένα από τα link δεν λειτουργεί πια, όσον αφορά το δικό του αυτοκίνητο, σύμφωνοι όχι CMR αλλά με την απόδειξη του ενδοκοινοτικής παράδοσης και τη χρέωση ή όχι του ΦΠΑ τι γίνεται;

διαβάζω στην  ΠΟΛ 1106/99

 

 

παραγραφος 3

γ. Σε περίπτωση μεταφοράς των αγαθών με μεταφορικά μέσα του αλλοδαπού αγοραστή κατά τη στιγμή της έκδοσης του φορολογικού στοιχείου από τον πωλητή δεν αποδεικνύεται η μεταφορά των αγαθών σε άλλο κράτος μέλος.

 

 

Συνεπώς δεν είναι δυνατόν να τηρηθεί η τρίτη προϋπόθεση για την έκδοση του τιμολογίου χωρίς Φ.Π.Α.

 

 

Δείτε καλύτερα την πολ. 1201/1999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολ 1201 / 1999

γγ. Μεταφορά με ιδιωτικής χρήσης μεταφορικά μέσα του αγοραστή.

Στην περίπτωση αυτή απαιτούνται:

- Στο Δελτίο αποστολής ή στο Δελτίο αποστολής - Τιμολόγιο πώλησης θα πρέπει να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του Φ.Ι.Χ. αυτοκινήτου του αγοραστή, και υπογραφή του παραλαβόντος τα αγαθά, καθώς επίσης και βεβαίωση του ιδίου, ότι προτίθεται να τα μεταφέρει στο άλλο κράτος μέλος. Επίσης ο πωλητής θα πρέπει να κατέχει φωτοαντίγραφα της άδειας κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και του διαβατηρίου του παραλαβόντος.

- Αντίγραφα (φωτοτυπίες) των φορτωτικών ή άλλων αποδεικτικών στοιχείων του θαλάσσιου μέσου μεταφοράς που εκδίδεται για τη μεταφορά του Φ.Ι.Χ. αυτοκινήτου, τόσο για την άφιξή του στην Ελλάδα, όσο και για τη μεταφορά του στο άλλο κράτος μέλος, για τα οποία ο πωλητής θα πρέπει να επιμελείται ώστε να περιέρχονται στα χέρια του έστω και εκ των υστέρων.

- Αντίγραφα (φωτοτυπίες) των αποδείξεων διοδίων, τελών διέλευσης ή άλλων επιβαρύνσεων και δαπανών που πραγματοποιήθηκαν κατά τη μεταφορά, τόσο εντός της χώρας, όσο και εκτός αυτής, καθώς και κάθε άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται η άφιξη του αυτοκινήτου στην Ελλάδα, καθώς η επιστροφή του στο άλλο κράτος μέλος.

Μένουμε δηλαδή στα παραπάνω.

Από την εμπειρία σας, σε τυχόν έλεγχο θα μας αλλάξουν τα φώτα ή δεν στέκονται τόσο πολύ στην απόδειξη της ενδοκοινοτικής συναλλαγής;

Θέλω να πω, αναφέρει τόσα αποδεικτικά στοιχεία που κάποιος μπορεί να σταθεί και να πει ότι πρέπει να τα έχω όλα για να αποδείξω ότι παραδόθηκαν όντως σε κράτος - μέλος!

Τελικά διαπιστώνω ότι όλη αυτή η διαδικασία αποτρέπει τον πωλητή από ενδοκοινοτικές συναλλαγές τέτοιου είδους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...