Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΠΙΝΑΚΑ ΩΡΩΝ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ


επισκέπτη osc

Ερώτηση

ΕΧΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ ΕΡΓΑΣΙΑ 6ΗΜΕΡΟ ΚΑΙ 40ΩΡΟ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΩΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

ΛΙΓΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ..

Υ.Γ:ΟΧΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 2874/2000!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΕΧΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ ΕΡΓΑΣΙΑ 6ΗΜΕΡΟ ΚΑΙ 40ΩΡΟ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΩΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

ΛΙΓΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ..

Υ.Γ:ΟΧΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 2874/2000!!

Εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά γιατί δεν..... Είναι και βράδυ τώρα, έχουν πέσει οι αντιστάσεις....

Τι ειδικότητα έχει????

Δεν θέλεις πίνακα προσωπικού, αλλά πρόγραμμα εργασίας????

Τι ακριβώς έκανες και τι σου ζητήσανε από την επιθεώρηση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΑΡΘ.16 Ν.2874/2000 ΓΙΑ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ! ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕ ΣΥΝΕΧΕΣ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,6/ΗΜΕΡΟ, 40/ΩΡΟ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ . Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ,ΣΤΑ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΒΟΗΘΟΙ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ''ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ'' ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΩ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΩΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΡΕΠΟ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΣΥΝΤΑΣΣΕΤΑΙ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΧΩ ΚΑΙ email [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αν περασεις 6ημερη εργασια σε επισιτιστικα ενημερωσε μας γιατι μας ενδιαφερει,

με εχουν κολήσει ακομα και για μερική 6ημερη 4ωρη, και με το "σεντονι"...

Γιατι απαγορευεται βαση μιας Δ.Α. δεν την εχω τωρα προχειρη(αν θυμαμαι καλα του 1985).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά κάνανε και δεν στον πήρανε....

Το πενθήμερο είναι θεσμοθετημένο, είτε μιλάμε για 8ωρους είτε μιλάμε για 4ωρους. Τέρμα με αυτό!... 6ημερη ανά βδομάδα εργασία μόνο όπου προβλέπεται σε οικεία συλλογική σύμβαση εργασίας...

Για τους σερβιτόρους, 5ημερο και αυτοί. Ένας πίνακας υπάρχει, αυτός που δεν θέλεις, το άλλο μάλλον είναι πρόγραμμα εργασίας αυτό που σου ζητήσανε, το οποίο υποβάλλεις περιοδικά ανά 2 εβδομάδες, ανά μήνα, ανά 2/3/6μηνο, ότι συχνότητα θες εσύ (τουλάχιστον 1 στο εξάμηνο) όπου σε ένα πίνακα γράφεις πότε εργάζεται ο μισθωτός, τι ώρες κάθε μέρα και πότε έχει ρεπό.... Ένας απλός πίνακας στο excel είναι, πάνω γράφεις τις μέρες της εβδομάδας, εάν δεν δουλεύει βάζεις ρεπό, εάν δουλεύει βάζεις το ωράριο που θα έχει.......

Αυτό το κάνουμε όταν δεν έχει ένας υπάλληλος σταθερό ωράριο ή σταθερά ρεπό (όπως πχ στους πωλητές), και κατατίθεται πάντα πριν την έναρξη της περιόδου για την οποία υποβάλλεται (είχαμε κάτι παραθυράκια, μας τα κλείσανε).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 6ΗΜΕΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ.ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑΣ ΑΝΑΠΑΥΣΗΣ ΚΑΙ ΩΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ (ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΜΑΚΡΥΝΑΡΙ) ΚΑΙ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΩΣ ΑΡΓΙΕΣ (Α) ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΡΕΠΟ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΥΛΙΟΜΕΝΟ Π.Χ. 1Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΡΕΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ,2Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΡΕΠΟ ΤΡΙΤΗ,3Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΡΕΠΟ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΟΚ. ΑΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΤΟΤΕ ΔΙΝΕΙΣ 2 ΡΕΠΟ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ Π.Χ. ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ, ΤΡΙΤΗ- ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΛΠ. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
....... ΑΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΤΟΤΕ ΔΙΝΕΙΣ 2 ΡΕΠΟ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ Π.Χ. ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ, ΤΡΙΤΗ- ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΛΠ......

Μια μικρή επιφύλαξη, αφού φωνάζει Soulis, όσο αφορά το εάν πρέπει να είναι συνεχόμενες οι ημέρες ρεπό (για τους πωλητές στα ζαχαροπλαστεία και τους οδηγούς εμπορικών ισχύει σίγουρα, για τους άλλους ψάχνουμε διάταξη....)

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...=48084&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε ..

για τα επισιτιστικά ισχύει το συνεχόμενο από 1-1-1985 βάσει της ΔΑ 104/84 ..

όχι τίποτα άλλο .. αλλά θα φωνάζει ο Χρήστος (Cel).. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στέφανε ..

για τα επισιτιστικά ισχύει το συνεχόμενο από 1-1-1985 βάσει της ΔΑ 104/84 ..

όχι τίποτα άλλο .. αλλά θα φωνάζει ο Χρήστος (Cel).. :D

Τώρα κατάλαβα γιατί λένε στην επιθεώρηση συνεχόμενα σε όλες τις επιχειρήσεις.........

Για να ξεμπερδεύουνε...... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στέφανε ..

για τα επισιτιστικά ισχύει το συνεχόμενο από 1-1-1985 βάσει της ΔΑ 104/84 ..

όχι τίποτα άλλο .. αλλά θα φωνάζει ο Χρήστος (Cel).. :D

Μόνο ο Χρήστος θα φωνάζει Σούλη, ε, μόνο ο Χρήστος; :huh:

Θα παρακαλέσω τους συναδέλφους να μην απαντάνε στην τύχη και δημιουργούν παρανοήσεις. Αν δεν είμαστε σίγουροι, ψάχνουμε, βρίσκουμε και απαντάμε.

Αν δεν είμαστε σίγουροι, γράφουμε "νομίζω" ή "κατά την γνώμη μου".

Ευχαριστώ, φιλικά κ.λπ.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την γνώμη σας για ενα πίνακα προσωπικού ενός ψητοπωλείου.

η επιχείρηση είναι κλειτή κάθε Τετάρτη οπότε ο εργαζόμενος θα έχει ρεπό Τρίτη-Τετάρτη ή Τετάρτη -Πέμπτη....το θέμα είναι πως μια φορά το μήνα θα πρέπει να παίρνει ρεπό και Κυριακή...

οποτε την εβδομαδα εκείνη αλλάζω τα ρεπό σε Σάββατο-Κυριακή ή Κυριακή -Δευτέρα αναγκαστικά ή μπορεί να δηλωθεί η Κυριακή με την Τετάρτη που θα είναι οπως και να χει κλειστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, γιατί να μην μπορεί να δηλωθεί η Κυριακή με την Τετάρτη;

Θα στέλνεις τροποποιητικό πίνακα ωρών και ανάπαυσης προσωπικού. Μπορείς να στέλνεις πίνακα και ανά εβδομάδα, ακόμα και ανά ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω λιγο μπερδευτεί με αυτό γιατί κανονικά πρέπει να είναι συνεχόμενα τα ρεπό...αφού είναι κλειστά Τετάρτη θα μπορούσα να δήλωνα κατα πάγιο τρόπο Τετάρτη -Κυριακή...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Σου παραθέτω μια συζήτηση παλαιότερη από ανθρώπους που γνωρίζουν και ασχολούνται χρόνια με τα εργατικά:

http://www.taxheaven...pic=18416&st=20

Καταχωρήθηκε 19 Νοέμβριος 2005 - 12:57 πμ

snapback.pngSOULIS, κατά Nov 18 2005, 11:47 PM, λόγο:

Δημήτρη το ερώτημα για μένα δεν έχει απαντηθεί...

Τι σημαίνει κυλιόμενο?

Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι οι έξι εργάσιμες (για την επιχείρηση) ημέρες, πρέπει διαδοχικά να συνδυαστούν με την Κυριακή.

άρα έχουμε 4 συνδυασμούς (Κ+ΤΡ, Κ+ΤΕΤ, Κ+ΠΕΜ, Κ+ΠΑΡ) μη συνεχόμενο

και 2 συνδυασμούς ( Κ+ΣΑΒ, Κ+ΔΕΥΤ.) συνεχόμενο. δηηλαδή αναλογία 2/6 ή 1/3.

Αυτό σε ετήσια βάση είναι 13/39.

Αν αυτό είναι "δικαίωμα" του εργαζόμενου, δεν ξέρω αν με ατομική συμφωνία μπορεί να παραιτηθεί απ'αυτό ή η συμφωνία θεωρείται άκυρη.

Κυλιόμενο σημαίνει ακριβώς αυτό που γράφεις Θανάση. Το λεγόμενο "ρολόι" .

Αν κάποιος εργαζόμενος θέλει για τους δικούς του λόγους να λαμβάνει σταθερά τα ρεπό του π.χ. Τετάρτη και Κυριακή, και ο εργοδότης συμφωνεί δεν νομίζω ότι είναι έγκλημα.

Ειδικά αν συμπεριληφθεί στην σύμβαση εργασίας δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός αν στην επιχείρηση υπάρχει εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας και αναφέρει περί υποχρεωτικής εφαρμογής του κυλιομένου ρεπό σε όλους ανεξαιρέτως. Στην περίπτωση αυτή ο Κανονισμός Εργασίας κατισχύει της ατομικής σύμβασης εργασίας.

Πάντως το "βυσματικό" ρεπό σε σούπερ μάρκετ ή σε εμπορική επιχείρηση είναι το Σαββατιάτικο, εκεί θα αντιδράσουν οι υπάλληλοι. Ενώ ρεπό την Τετάρτη σε εμπορική επιχείρηση δεν νομίζω ότι στοιχειοθετεί υπόθεση διάκρισης υπέρ του εργαζομένου.

doctor

Y.Γ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, το ρεπό της Τετάρτης σε εβδομάδα champions league είναι "βυσματικό"! laugh.gif

Κι εγώ το εφαρμόζω χρόνια, χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την γνώμη σας για ενα πίνακα προσωπικού ενός ψητοπωλείου.

η επιχείρηση είναι κλειτή κάθε Τετάρτη οπότε ο εργαζόμενος θα έχει ρεπό Τρίτη-Τετάρτη ή Τετάρτη -Πέμπτη....το θέμα είναι πως μια φορά το μήνα θα πρέπει να παίρνει ρεπό και Κυριακή...

οποτε την εβδομαδα εκείνη αλλάζω τα ρεπό σε Σάββατο-Κυριακή ή Κυριακή -Δευτέρα αναγκαστικά ή μπορεί να δηλωθεί η Κυριακή με την Τετάρτη που θα είναι οπως και να χει κλειστά?

Είναι μπέρδεμα. Εφόσον υπάρχει καθεστώς να είναι κλειστά κάθε Τετάρτη το ψητοπωλείο να συζητήσετε το θέμα με τον προϊστάμενο του αρμόδιου τμήματος επιθεώρησης. Επίσης δεν υπάρχει πλεον σε ισχύ ΣΣΕ επισιτιστικών επιχειρήσεων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι μπέρδεμα. Εφόσον υπάρχει καθεστώς να είναι κλειστά κάθε Τετάρτη το ψητοπωλείο να συζητήσετε το θέμα με τον προϊστάμενο του αρμόδιου τμήματος επιθεώρησης. Επίσης δεν υπάρχει πλεον σε ισχύ ΣΣΕ επισιτιστικών επιχειρήσεων.

Κάντε μία ατομική σύμβαση με τους εργαζόμενους ότι υπάγονται στην ΕΓΣΣΕ που δεν αναφέρει για διήμερο συνεχόμενο ρεπό ούτε για ένα ΣΚ το μήνα.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω καταθέσει για κάποιους εργαζόμενους Πίνακα Προσωπικού με ωράριο Δευτ-Παρ 9:00 - 17:00. Η επιχείρηση είναι επισιτιστική. Για να αλλάξω κάποιους από αυτούς σε ωράριο με κυλιόμενα ρεπό θα πρέπει να καταθέσω μόνο πίνακα εργασίας ή πίνακα προσωπικού (που θα λέει ότι είναι τροποποιητικός του προηγούμενου πίνακα + πίνακα εργασίας; Για χειρόγραφα αναφέρομαι.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...