Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ Η ΕΡΓΑΤΗΣ Ο ΠΑΡΚΑΔΟΡΟΣ ΣΕ ΠΑΡΚΙΝΓΚ


επισκέπτη CCHRIS

Ερώτηση

Παρακαλώ θα μπορούσε να με πληροφορήσει κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει.

Ο εργαζόμενος σε επιχείρηση πάρκινγκ(σαν παρκαδόρος) θεωρείται μισθωτός ή εργάτης(όσον αφορά την καταγγελία σύμβασης εργασίας και τον υπολογισμό τησ αποζημίωσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εσείς με τι ειδικότητα είχατε κάνει την κάρτα πρόσληψης και πως αντιμετοποιζόταν

μισθολογικώς(ημερομίσθιος ή μισθωτός):

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατα την αποψη μου ως εργατης διοτι η απασχοληση του δεν ειναι αποτελεσμα πνευματικη εργασιας αλλα καθαρα χειρονακτικης εργασιας ομως ακομα και αν καποιος ισχυριστει οτι το να παρκαρεις θελει και λιγο πνευματικη εργασια και παλι υπερεχει η χειρονακτικη εργασια λογω των συνεχων/επαναλαμβανομενων/ ελιγμων που απαιτουνται.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν ξερω αν υπαρχει συγκεκριμενη ΣΣΕ και αν οριζει κατι διαφορετικο-ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ ΤΟ ΘΕΜΑ-αλλα δυστυχως δεν εχω χρονο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπαρχει ουτε σε νομολογια ουτε σε ΣΣΕ απ οσο εψαξα . Σημασια εχει το είδος της εργασίας και όχι ο τροπος αμοιβης . Η πρωτη γνωμη είναι οτι θεωρείται εργατοτεχνίτης (ειδικά αν εκτελει και χρεη μπραβου). Μπορεί όμως(σπανια ) να υπάρχουν και περιπτώσεις οπως πχ πολυ μεγαλο παρκινκγ με βοηθους παρκαδορους με μεγαλη κίνηση ,εξιδικευση στην ταξινίμηση αυτ/των κτλ οπου το δικαστηριο θα κρινει αντιθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπαρχει ουτε σε νομολογια ουτε σε ΣΣΕ απ οσο εψαξα . Σημασια εχει το είδος της εργασίας και όχι ο τροπος αμοιβης . Η πρωτη γνωμη είναι οτι θεωρείται εργατοτεχνίτης (ειδικά αν εκτελει και χρεη μπραβου). Μπορεί όμως(σπανια ) να υπάρχουν και περιπτώσεις οπως πχ πολυ μεγαλο παρκινκγ με βοηθους παρκαδορους με μεγαλη κίνηση ,εξιδικευση στην ταξινίμηση αυτ/των κτλ οπου το δικαστηριο θα κρινει αντιθετα.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΣΤΑΔΙΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΑΜΤΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ,ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΡΓΑΤΗΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρωτησα την επιθεωρηση εργασιας και μου ειπαν οτι παει με την Εθνικη Συλλογικη συμβαση σαν υπαλληλος γιατι η οδηγηση δεν κρινουν οτι ειναι και σκαψιμο.

Ας αποφασισουν επιτελους να μπορεσουμε και εμεις να καταληξουμε καπου και να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι το σωστο :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση πρόσληψης " παρκαδόρου " σε εστιατόριο (κτήμα για εκδηλώσεις) , ποιον κωδικό ειδικότητας στην αναγγελία πρόσληψης πρέπει να χρησιμοποιήσω?

Βρήκα τους κωδικούς :

882204  οδηγοί αυτοκινήτων επιβατικών γενικά

882208  οδηγοί επιβατικών αυτοκινήτων

και να γράψω στις παρατηρήσεις ότι η ειδικότητα του εργαζομένου είναι παρκαδόρος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...