Jump to content

Καταστηματα που δεν χρειαζονται αδεια λειτουργιας

Guest Επισκέπτης-Μαρια-
 Share

Recommended Posts

Guest Επισκέπτης-Μαρια-

Γεια σας

γνωριζω πως για τα καταστηματα που πωλουν ειδη δωρων, δεν χρειαζεται να εκδοθει καποια αδεια λειτουργειας. γνωριζει μηπως καποιος ποια αλλα ειδη μπορουν να πωληθουν σε καταστημα χωρις να χρειαζεται αδεια?

Γεια σας

γνωριζω πως για τα καταστηματα που πωλουν ειδη δωρων, δεν χρειαζεται να εκδοθει καποια αδεια λειτουργειας. γνωριζει μηπως καποιος ποια αλλα ειδη μπορουν να πωληθουν σε καταστημα χωρις να χρειαζεται αδεια?

ΒΑΤΡΑΧΟΠΕΔΙΛΑ

Guest Επισκέπτης-Μαρια-
ΒΑΤΡΑΧΟΠΕΔΙΛΑ

a12345 σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα μηπως υπαρχει καποιος που γνωριζει κατι περισσοτερο

Guest Επισκέπτης-Μαρια-
ΜΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΕΣ

:D ναι και γιαλακια θαλασσης.

Μπορει καποιος παρακαλω να μου απαντησει σοβαρα?

.. γνωριζει μηπως καποιος ποια αλλα ειδη μπορουν να πωληθουν σε καταστημα χωρις να χρειαζεται αδεια?

δλδ δεν καταλαβαίνω.. :D

οι συνάδελφοι απαντούν σ'αυτό ακριβώς που ρωτάς..

μήπως δεν φταίνε οι απαντήσεις?..

Γεια σας

ΓΕΝΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ , ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΚΤΛ ΑΠΟ ΝΟΜΑΡΧΙΑ , ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΛΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ . ΓΡΑΨΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Guest Επισκέπτης-Μαρια-
δλδ δεν καταλαβαίνω.. :D

οι συνάδελφοι απαντούν σ'αυτό ακριβώς που ρωτάς..

μήπως δεν φταίνε οι απαντήσεις?..

:D Για ρουχισμο, αξεσουαρ, σχολικα, καλλυντικα... χρειαζετε αδεια λειτουργειας?????

Μ'αρεσει να μη λεω πολλα

Μαρεσει να κοιταω ψηλα

Στ'ατελειωτα τραγουδια.

Με τη σκια μου να πετω

Να πιανω αστερια στο βυθο

:D Για ρουχισμο, αξεσουαρ, σχολικα, καλλυντικα... χρειαζετε αδεια λειτουργειας????? ΟΧΙΜ'αρεσει να μη λεω πολλα ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Guest Επισκέπτης-Μαρια-

Ευχαριστω

:D Βατραχοπεδιλα??? οποτε μαλλον η απαντηση δεν ηταν σωστη

• 2 years later...

Επιχείρηση με δραστηριότητα ΕΜΠΟΡΙΟ ειδών δώρου, ψευτοκοσμήματα με επικάλυψη ασημιού ή χωρίς κλπ

για την κατασκευή των ανωτέρω χρειάζεται κάποια άδεια;

Δεν θα χρησιμοποιηθούν μηχανήματα ή συσκευές οξυγόνου ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο

παρα μόνο τα χεράκια του επιχειρηματία και ίσως καμιά πένσα.

Ευχαριστώ.

• 3 weeks later...

Επιχείρηση με δραστηριότητα ΕΜΠΟΡΙΟ ειδών δώρου, ψευτοκοσμήματα με επικάλυψη ασημιού ή χωρίς κλπ

για την κατασκευή των ανωτέρω χρειάζεται κάποια άδεια;

Δεν θα χρησιμοποιηθούν μηχανήματα ή συσκευές οξυγόνου ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο

παρα μόνο τα χεράκια του επιχειρηματία και ίσως καμιά πένσα.

Ευχαριστώ.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι δεν χρειάζεται άδεια απο...

1. Δήμο

2. Υπουργείο ανάπτυξης

3. Νομαρχία

(για όποιον μπορεί να φανεί χρήσιμο)

• 2 months later...
Guest Σοφία

Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι δεν χρειάζεται άδεια απο...

1. Δήμο

2. Υπουργείο ανάπτυξης

3. Νομαρχία

(για όποιον μπορεί να φανεί χρήσιμο)

Για μένα είναι χρήσιμο!!! Ευχαριστώ! :huh:

• 3 months later...
Guest Χρηστος

Γεια σας

Σκεφτομαι στο μελλον την δημιουργια μιας Ατομικης Επιχειρησης που θα εισαγει και θα πουλαει ρουχα, αξεσουαρ, κοσμηματα, ειδη καπνιστου και ειδη δωρων, απο καταστημα ή μεσω ιντερνετ ή και τα δυο. Προς το παρον θελω να κανω ερευνα αγορας και οι περισσοτεροι προμηθευτες ζητανε αποδειξεις πως ειμαι επιχειρηματιας. μεταξυ αλλων ζητανε: "Registration number", "VAT number(αν υπαρχει)" και καποιο συννημενο εγγραφο που να το αποδεικνυει.

Οποτε για τωρα λεω να κανω απλα ιδρυση της επιχειρησης με εδρα την οικια μου(ειναι στο ονομα της μητερας μου).

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:

Πως λεγονται στα ελληνικα οι αριθμοι και το εγγραφο που ζητανε οι προμηθευτες?

Τι κοστος εχει η ιδρυση επιχειρησης στα χαρτια και ποσο χρονο παιρνει?

Ευχαριστω

Guest TZABELAS  KITSOS

Γεια σας

Σκεφτομαι στο μελλον την δημιουργια μιας Ατομικης Επιχειρησης που θα εισαγει και θα πουλαει ρουχα, αξεσουαρ, κοσμηματα, ειδη καπνιστου και ειδη δωρων, απο καταστημα ή μεσω ιντερνετ ή και τα δυο. Προς το παρον θελω να κανω ερευνα αγορας και οι περισσοτεροι προμηθευτες ζητανε αποδειξεις πως ειμαι επιχειρηματιας. μεταξυ αλλων ζητανε: "Registration number", "VAT number(αν υπαρχει)" και καποιο συννημενο εγγραφο που να το αποδεικνυει.

Οποτε για τωρα λεω να κανω απλα ιδρυση της επιχειρησης με εδρα την οικια μου(ειναι στο ονομα της μητερας μου).

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:

Πως λεγονται στα ελληνικα οι αριθμοι και το εγγραφο που ζητανε οι προμηθευτες?

Τι κοστος εχει η ιδρυση επιχειρησης στα χαρτια και ποσο χρονο παιρνει?

Ευχαριστω

ΑΦΜ

ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ

• 4 months later...
Guest επισκεπτης

καλημέρα, έψαξα αρκετά το forum μήπως βρω κάτι για το δικό μου θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βοηθηθώ μιας και είναι αρκετά συγκεκριμένο. έχω δει πολλά άτομα σε blogs, στο facebook και στο myspace να κατασκευάζουν κοσμήματα και να τα πουλάνε. όπως και μεταχειρισμένα ρούχα. αυτό θέλω να κάνω κι εγώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο. μου έχουν πει ότι αν οι πωλήσεις δεν υπερβαίνουν κάποιο ποσό δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν τύχει πχ να σου κάνουν έλεγχο πως θα διαπιστώσουν ότι δεν έχεις υπερβεί το όριο. επίσης απο κοπέλες που γνωρίζω που κάνουν το ίδιο πράγμα, έχει τύχει να βρίσκονται σε ένα bazaar και να έρθει το σδόε και δεν έκανε καν έλεγχο ούτε ζήτησε χαρτιά... το όλο θέμα με τις πωλήσεις στο ίντερνετ και μάλιστα όταν δεν υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα είναι πολύ μπερδεμένο και το ψάχνω καιρό ακόμη και ρωτώντας λογιστές και δικηγόρους αλλά δεν γνωρίζουν. στο εξωτερικό ξέρω ότι υπάρχει κατηγορία στην εφορία χομπίστες και πληρώνουν ένα μικρό ποσό πχ 300 ευρώ τον χρόνο και είναι καλυμένοι. δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και γι' αυτό; γιατί φυσικά είναι κοροιδία να δηλωθώ για εκατό ευρώ που θα βγάλω το μήνα και ακόμη και λιγότερα