Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για συνάρτηση if στο excel με περισσότερα του ενός στοιχεία


επισκέπτη Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να δημιουργήσεις ένα κουμπί και στη διαδικασία κλικ ανάμεσα στο Sub και End Sub αντιγράφεις το :

Dim apotelesma As String

For i = 1 To Φύλλο1.Range("a65536").End(xlUp).Row

If Cells(i, 1).Text = 1 Then apotelesma = apotelesma & " " & Cells(i, 1).AddressLocal

Next i

MsgBox apotelesma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Εκτός από την πολύ καλή απάντηση που σου έδωσε ο si-fo (τη δοκίμασα και δουλεύει άψογα), γιατί δεν βάζεις ένα αυτόματο φίλτρο στη στήλη που έχεις την τιμή που θες (το 1) και μετά να πηγαίνεις: Προσαρμογή-->Τιμές:είναι ίσο με 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΕΧCEL, ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.(ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝ, ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΨΑΧΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ!!!)

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ,ΒΕΒΑΙΑ,ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.

ΟΠΩΣ,ΛΟΙΠΟΝ, ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΘΑ 'ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΕ ΤΟΣΑ ΚΕΛΙΑ(ΠΟΥ ΘΑ 'ΧΩ ΟΡΙΣΕΙ ΕΓΩ), ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ & ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΕΛΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.(ΜΗΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ & ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ, ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ, ΕΝΝΟΩ)

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΣΤΟ ΚΕΛΙ D10 ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 1 ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ S (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΗ) & ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΕΛΙΑ(ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΕΧΕΙ)

ΤΟ ΚΕΛΙ D11 ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΗΛΗ S ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 2 & ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.(ΤΑ ΚΕΛΙΑ D10,11,.., ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ) ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ Η ΣΤΗΛΗ S ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 6000 ΚΕΛΙΑ(ΚΑΘΕΤΩΣ)

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο SI-FO ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ & ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.

ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΩ & ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ 1 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ (ΕΝΑΣ ΑΠ΄ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ............. :rolleyes: ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ.......

Υ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΦΙΛΤΡΟ (Ή ΑΚΟΜΑ ΚΙΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΦΟΡΜΑ) ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Μια απλή λύση προσφέρει η συνάρτηση countif. Ας υποθέσουμε ότι στη στήλη A έχεις τους αριθμούς από τους οποίους θέλεις να βρεις το πλήθος για κάποιους. Γράφεις, για παράδειγμα στη στο κελί B2 τον τύπο: =COUNTIF(A:A;B1). Έτσι κάθε φορά που θέλεις να βρεις το πλήθος κάποιου αριθμού, γράφεις τον αριθμό αυτό στο κελί B1 (πχ B1=1).

Επίσης, θα μπορούσες να γράψεις και: =IF(B1="";"";COUNTIF(A:A;B1)) ή αν στη στήλη A δεν υπάρχει και τιμή μηδεν:

=IF(OR(B1="";B1=0);"";COUNTIF(A:A;B1)).

Και, βέβαια, μπορείς να ακολουθήσεις την αναμενόμενη και πιο ολοκληρωμένη λύση που θα σου προτείνει ο συνάδελφος si-fo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...