Jump to content

Δικαίωση Πολύδωρα-ο γιος του Βούτση ο ληστής που συνελήφθη χθες

Recommended Posts

Βαγγέλη συμμαζέψου.. :rolleyes:

μέχρι την μέση καλά τα πήγες και θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει..

μετά το ..άμησες το θέμα και βέβαια δεν μπαίνει ζήτημα απάντησης.

ΣΟΥΛΗ δεν συμμαζεύονται τα πράγματα σήμερα...και που είσαι ακόμα....τώρα ανοίγει το παιχνίδι.

Το ανάφερα και προηγουμένως "χάος επικρατεί παντού.... η κατάσταση είναι υπέροχη..."

Σήμερα θα μασήσουμε που είναι όλοι λιώμα...

η ΝΔ κρέμεται σε μια κλωστή και το ΠΑΣΟΚ σε ομαδική ψυχοθεραπεία...

Ο Ν. Βούτσης, μέλος της Π.Γ. του ΣΥΝ,

έδωσε προς δημοσίευση για την εφημερίδα μας το παρακάτω σημείωμα, αναφορικά με την περιπέτεια της εμπλοκής του γιου του Γιώργου προ ημερών σε ληστεία τραπέζης:

"Επιλέγω να μιλήσω σήμερα, τρεις ημέρες μετά το συμβάν, δημόσια, όχι μόνο γιατί δεν μου το επέτρεπαν λόγοι υγείας, ούτε μόνο γιατί πολιτικά και ανθρώπινα καλύφθηκα απολύτως από τη δήλωση του συντρόφου Αλαβάνου. Κυρίως γιατί δεν επέλεξα να παίξω το παιχνίδι όσων θέλησαν να αξιοποιήσουν το γεγονός για να αναβιώσει μια πολιτική βεντέτα με στόχο τον πολιτικό χώρο της Ριζοσπαστικής Αριστεράς και τον χώρο της νεολαίας γενικότερα. Και αυτό, παρά το γεγονός ότι κινήθηκαν σε εντελώς διαφορετική λογική και η κυβέρνηση και οι διωκτικές αρχές, όπως και η πλειοψηφία των έντυπων και ηλεκτρονικών ΜΜΕ.

Δεν ζήτησα, δεν διεκδικώ και δεν θα ανεχθώ οποιαδήποτε διακριτική μεταχείριση σε οποιοδήποτε στάδιο που θα έχει η εξέλιξη αυτής της υπόθεσης, άλλωστε ο γιος μου, που έχει τις δικές του ιδεολογικές επιλογές, πάντοτε, όπως και τώρα, υφίσταται τις συνέπειες μέσα στο πεδίο αξιών και πρακτικών που ο ίδιος ορίζει. Πολιτικά και προσωπικά, όπως θα ίσχυε και για κάθε στέλεχος του δικού μας χώρου με υπερβαίνουν, πέραν της θεωρητικής αντίθεσης, τα όρια επιλογών που δεν εξαντλούνται στη συλλογική και ανοιχτή δράση. Η στάση μας όμως τόσα χρόνια μέσα από τα κινήματα της αριστεράς δεν υπήρξε ποτέ φιλική με τη διάσταση της πολιτικής καριέρας, με τη χρησιμοποίηση της οικογένειάς μας για ανέλιξη και για κληρονόμηση πολιτικών τίτλων και αξιωμάτων, γιατί για μας είχε και έχει σημασία το ταξίδι, η προσφορά και το όραμα.

Δεν μας συμπαθούν αρκετοί γιατί βρεθήκαμε πάντοτε στην πρώτη σειρά των αντιπαραθέσεων απέναντι σε όσους στερούν δικαιώματα, σε όσους κερδοσκοπούν με το φόβητρο της οικοδόμησης σύγχρονων κοινωνιών της μηδενικής ανοχής, όσους απαξιώνουν τους κοινωνικούς αγώνες υπέρ "του νόμου και της τάξης", όσους, εν τέλει, θεωρούν ότι οι κοινωνίες και ιδιαίτερα η νεολαία θα μπορούσαν να αναπτυχθούν δημοκρατικά κλεισμένες μέσα σε δοκιμαστικούς σωλήνες και σε υγειονομικές ζώνες.

Αυτή είναι η δικιά μου απάντηση στην απύθμενη υποκρισία, ευτυχώς πολύ λίγων παραγόντων των ΜΜΕ και πολιτικών κύκλων, που θέλησαν να στήσουν ένα σκηνικό συλλογικής πολιτικής ευθύνης για τη Ριζοσπαστική Αριστερά, τον ΣΥΡΙΖΑ και το κόμμα μου τον ΣΥΝ. Η οικογενειακή ευθύνη, βεβαίως και υπάρχει, με την έννοια, όμως, της αυτονόητης στήριξης που θα έχει από μένα, τη μητέρα του, την οικογένειά μου ο γιος μου.

Φοβάμαι ότι η ζωή, είναι χαζό να μιλάμε για ρόλους των ίδιων των παιδιών μας, γίνεται πιο δύσκολη ακόμα και από το ρόλο του πατέρα και του ηγετικού στελέχους όπως προσφυώς είπε ο Αλέκος.

Ευχαριστώ όλους και είμαι υπόχρεος για τη συμπαράσταση που επιδεικνύουν".

Αυτά ακριβώς εννοούσα και εγώ πριν μιλήσει ο Νίκος, και έγινα "κόκκινο πανί "από τον VATS.

Θετικό είναι ότι η κοινωνία μας είναι ώριμη και καταλαβαίνει,

παρά τις άθλιες προσπάθειες ΤΑΡΖΑΝ, ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΣ και του χθεσινού ξεκατινιάσματος του ΘΕΜΟΥ.

Αντί άλλου σχολίου!

"Αδιανόητο" χαρακτήρισε τον συσχετισμό της σύλληψης του γιου του Νίκου Βούτση με την πολιτική διαδρομή του πατέρα του ο πρόεδρος της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων Δημήτρης Γουργουράκης. Κατά τη χθεσινή παρουσίαση της ετήσιας έκθεσης της Αρχής ο πρόεδρός της ερωτήθηκε για την υπόθεση καθώς επίσης και για το αν είναι σύννομη η δημοσιοποίηση του ονόματος του νεαρού. Ο Δ. Γουργουράκης, επικαλούμενος το τεκμήριο της αθωότητας που ισχύει για κάθε κατηγορούμενο, ήταν κατηγορηματικός και τόνισε ότι απαγορεύεται η δημοσιοποίηση των στοιχείων τους. Υπογραμμίζοντας ότι "δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη, τι πράγματα είναι αυτά", ο Δ. Γουργουράκης πρόσθεσε ότι "στην περίπτωση του νεαρού ενήλικα ο ίδιος δεν είναι δημόσιο πρόσωπο και είναι αδιανόητο να υπάρχει οικογενειακή ευθύνη, πολύ περισσότερο να ευθύνεται για τις πράξεις του ένα κόμμα". Ο πρόεδρος της Αρχής επίσης τόνισε ότι η δημοσιοποίηση των στοιχείων για έναν δράστη γίνεται μόνο αν ο ίδιος είναι δημόσιο πρόσωπο κι αυτό πάλι υπό προϋποθέσεις.

Στη γνωστή δήλωση του Αλέκου Αλαβάνου "είναι δυσκολώτερο να είσαι πατέρας από στέλεχος πολιτικού κόμματος" θα προσέθετα "και να μην είσαι 'Κατίνα'"

Ο Ν. Βούτσης, μέλος της Π.Γ. του ΣΥΝ,

έδωσε προς δημοσίευση για την εφημερίδα μας το παρακάτω σημείωμα, αναφορικά με την περιπέτεια της εμπλοκής του γιου του Γιώργου προ ημερών σε ληστεία τραπέζης:

................................................

Δεν ζήτησα, δεν διεκδικώ και δεν θα ανεχθώ οποιαδήποτε διακριτική μεταχείριση σε οποιοδήποτε στάδιο που θα έχει η εξέλιξη αυτής της υπόθεσης, άλλωστε ο γιος μου, που έχει τις δικές του ιδεολογικές επιλογές, πάντοτε, όπως και τώρα, υφίσταται τις συνέπειες μέσα στο πεδίο αξιών και πρακτικών που ο ίδιος ορίζει. Πολιτικά και προσωπικά, όπως θα ίσχυε και για κάθε στέλεχος του δικού μας χώρου με υπερβαίνουν, πέραν της θεωρητικής αντίθεσης, τα όρια επιλογών που δεν εξαντλούνται στη συλλογική και ανοιχτή δράση. Η στάση μας όμως τόσα χρόνια μέσα από τα κινήματα της αριστεράς δεν υπήρξε ποτέ φιλική με τη διάσταση της πολιτικής καριέρας, με τη χρησιμοποίηση της οικογένειάς μας για ανέλιξη και για κληρονόμηση πολιτικών τίτλων και αξιωμάτων, γιατί για μας είχε και έχει σημασία το ταξίδι, η προσφορά και το όραμα.

Δεν μας συμπαθούν αρκετοί γιατί βρεθήκαμε πάντοτε στην πρώτη σειρά των αντιπαραθέσεων απέναντι σε όσους στερούν δικαιώματα, σε όσους κερδοσκοπούν με το φόβητρο της οικοδόμησης σύγχρονων κοινωνιών της μηδενικής ανοχής, όσους απαξιώνουν τους κοινωνικούς αγώνες υπέρ "του νόμου και της τάξης", όσους, εν τέλει, θεωρούν ότι οι κοινωνίες και ιδιαίτερα η νεολαία θα μπορούσαν να αναπτυχθούν δημοκρατικά κλεισμένες μέσα σε δοκιμαστικούς σωλήνες και σε υγειονομικές ζώνες.

..................................................

Ευχαριστώ όλους και είμαι υπόχρεος για τη συμπαράσταση που επιδεικνύουν".

Έτσι απλά και κατανοητά,για να μπορούν όλοι να ζήσουν το μεγαλείο της γλώσσας μας και να

καταλάβουν όλοι,όπως ο πατέρας μου,η μητέρα μου,ο εργάτης,ο αγρότης,ακόμα και ο φοιτητής,

τον πλούτο που κρύβει,για να μην έχουν παράπονο,γραμματιζούμενοι και μη.