Προς το περιεχόμενο

Δικαίωση Πολύδωρα-ο γιος του Βούτση ο ληστής που συνελήφθη χθες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας μεταφέρω ασχολίαστα από το http://fasistes.blogspot.com/..

Δεξιοί Φασίστες

Εσείς μας αποκαλείτε έτσι και για να μην σας χαλάσουμε το χατήρι είπαμε να το διατηρήσουμε...με βαριά καρδιά πάντως γιατί μέσα μας αισθανόμαστε δημοκράτες ;-)

Πέμπτη, 4 Οκτώβριος 2007

Δικαίωση Πολύδωρα-ο γιος του Βούτση ο ληστής που συνελήφθη χθες

Η Καθημερινή αποκάλυψε το όνομα του ληστή της Τράπεζας χθες που όλα τα δελτία είδήσεων έκαναν τις πάπιες. Το κλεφτρόνι είναι ο γιος του μέλους της Πολιτικού γραφείου της ΣΥΡΙΖΑ Ν. Βούτση

Στα γραφεία της Ασφάλειας Αττικής εκρατείτο και ανακρινόταν έως αργά χθες ο 23χρονος Γιώργος Βούτσης, γιος του μέλους του Πολιτικού Γραφείου του ΣΥΝ Νίκου Βούτση, ο οποίος συνελήφθη ως ο ένας εκ των δύο δραστών ένοπλης ληστείας που σημειώθηκε χθες το πρωί σε υποκατάστημα τράπεζας, στου Γκύζη.

Πρόκειτε για γνωστό της ασφάλειας μιας και σύμφωνα με την εφημερίδα είχε συλληφθεί πάλι φέτος στις «σπουδαστικές κινητοποιήσεις» με βόμβες μολότωφ και μετά από πολιτικές πιέσεις, του επιβλήθει ποινή φυλάκισης με αναστολή.

Πρόκειτε για γνωστό της ασφάλειας μιας και σύμφωνα με την εφημερίδα είχε συλληφθεί πάλι φέτος στις «σπουδαστικές κινητοποιήσεις» με βόμβες μολότωφ και μετά από πολιτικές πιέσεις, του επιβλήθει ποινή φυλάκισης με αναστολή.

Δεν θα αναφερθούμε σ΄αυτό που είπε ο Παπαδάκης στην πρωινή του εκπομπή «αν είχε συλληφθεί ο γιος του Πλεύρη για αντίστοιχo παράπτωμα, τι θα γινόταν σήμερα» αλλά θα θυμήσουμε προς το παρόν ότι ο γιος του βουλευτή της ΝΔ Κατσίκη συνελήφθη για αντιποίηση αρχής και έγινε βούκινο σ΄όλα τα κανάλια...

Σε λίγο περρισότερα...για την παπαριά που θα ακούσουμε ότι «οι πράξεις των παιδιών δεν μπορεί να χαρακτηρίζουν ή να στιγματίζουν τους γονείς»....

Αναρτήθηκε από Fasistas1

-Ο/Η Fasistas3 είπε...

α ρε σύντροφε, με πρόλαβες! ήθελα κι εγώ να δημοσιεύσω ακριβως το ίδιο θέμα...

ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΙΜΙΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ!!!

επίσης φήμες αναφέρουν (κι εμείς ως εγκυρος δίαυλος σα φήμες τις μεταφερουμε) πως ανάμεσα στους "γνωστους-αγνώστους" είναι και ο γιός του Κουβέλη!

4 Οκτώβριος 2007 11:12 πμ

-Ο/Η Ανώνυμος είπε...

Ερωτήματα:

1. Μήπως ο πατέρας έμαθε το παιδί του πως να κλέβεις τράπεζα δεν είναι τόσο κακό ? Και μήπως αυτή την λογική την έχουν εκφράσει δημόσια πρόσωπα και καλλιτέχνες του αριστερού χώρου ? (π.χ. Καφετζόπουλος - Παπακωνσταντίνου)

2. Μήπως το παιδί βλέποντας ένα κόμμα να συνωστίζεται πίσω από κλέφτες τραπεζών, ταραξίες και κακοποιά στοιχεία θέλησε να γίνει ήρωας ?

3. Μήπως ο ΣΥΡΙΖΑ έσπειρε ανέμους και τώρα θα θερίσει θύελλες ?

4. Όταν πιάστηκε ο γυιός του Κατσίκη για αντιποίηση αρχής δεν το έμαθε όλη η Ελλάδα ?

5. Μήπως πιο τίμιο αντί να ψάχνουμε για ρουφιάνους θα ήταν αυτός ο κύριος να βγεί και να πεί "ναι το δικό μου παιδί είναι εγώ φταίω γιατί και εγώ συμμετέχω στην ανατροφή του. Παραιτούμαι και πάω να συμμαζέψω την οικογένεια μου". Ακόμα κι ο Μαυρογιαλούρος έτσι έκανε....

6. Δεν είναι παράλογο κάποιος να μην μπορεί να μεγαλώσει σωστά το παιδί του αλλά να θέλει να βοηθήσει τον κόσμο ?

4 Οκτώβριος 2007 11:14 πμ

-Ο/Η Βύρων είπε...

40+1 λόγοι που ψήφισα τον Αλαβάνο και τα συντρόφια του...

Ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ...

γιατί γουστάρω:

- αναρχία και ανομία

- κατάργηση στράτευσης

- πρεζόνια και ναρκομανείς

- Αλβανούς, Σκοπιανούς, Τούρκους κλπ

- να χτυπάω την γυναίκα μου

- μείωση των χωρικών μας υδάτων σε 1 ν.μ.

- να σπάνε και να καίνε την Αθήνα.

- νεόπλουτους Β. Προαστίων

- τραβεστί και τρανσέξουαλ

- αδελφές, πισωγλέντες και λούγκρες

- γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων

- λεσβίες και αφέντρες

- νομιμοποίηση της αλλαγής φύλου

- δωρεάν αλλαγή φύλλου από το ΙΚΑ

- να είμαι τσίρος του ΠΑΣΟΚ

- αναρχικούς και τρομοκράτες

- υπεράσπιση αναρχικών σε Δικαστήρια

- να καίμε τον Άγνωστο Στρατιώτη

- να πετάμε πέτρες στην Βουλή

- διδασκαλία Τουρκικής γλώσσας

- το νέο Βιβλίο της Ιστορίας.

- αντιρρησίες συνείδησης

- δωρεάν παιδεία για να σπουδάζω σε κολλέγιο

- άθεους, σαιεντολόγους & δωδεκαθεϊστές

- προδότες πάσης φύσεως

- φυλακισμένους - αποφυλακισμένους

- να ψηφίζουν οι Αλβανοί

- μεγάλη Αλβανία και Τσαμουριά

- αποποινικοποίηση των ναρκωτικών

- αναγνώριση τον Σκοπίων ως Μακεδονία

- Σκόπια με πρωτεύουσα την Θεσσαλονίκη.

- Τουρκική μειονότητα στην Θράκη

- αυτονόμηση της Τουρκικής μειονότητας

- να είμαι αριστερός με δεξιά τσέπη

- να έχω τον πλουσιότερο αρχηγό

- να είμαι αριστερός του κώλου

- το μισό Αιγαίο Τουρκικό.

- όλη την Κύπρο Τουρκική.

- απέλαση του Πατριάρχη Βαρθολομαίου

- να με αντιπαθεί το 95% του Ελληνικού Λαού

και τέλος γιατί...

...δικαιούμαι κι εγώ να έχω μια βιλάρα με πισίνα και τζακούζι στην Τήνο και να ασχολούμαι με την πολιτική από χόμπι γιατί έχω λύσει όλα τα προβλήματα της ζωής μου.

4 Οκτώβριος 2007 11:19 πμ

-Ο/Η κουτρουμπας είπε...

μπραβο και πάλι μπραβο!!!

τωρα ειδα το site

4 Οκτώβριος 2007 11:36 πμ

-Ο/Η vetdino είπε...

μου αρέσει που έβαλες "ετικέτα" τον πολύδωρα!! χα χα!!!!

4 Οκτώβριος 2007 12:38 μμ

-Ο/Η 2,995,479ος φασίστας είπε...

Τό "καλό" είναι ότι δέν αρκούνται στήν δημοκρατική;, προοδευτική;, κουλτουριάρικη, ανατρεπτική;, διεθνιστική, αντικαπιταλιστική; κλπ, διαπαιδαγώγηση τών δικών τους βλαστών, αλλά προσπαθούν νά επιβάλλουν τά ανυπέρβλητης καί απαράμιλλης αηδίας (συγνώμη αξίας) ιδεολογήματα τους, στό σύνολο τής νεολαίας από τίς θέσεις τών εκπαιδευτικών, δημοσιογράφων, συγγραφέων, ιστορικών, ηθοποιών, τραγουδιστών,πολιτικών, βαθυστόχαστων μπουρδολόγων, δηλαδή αναλυτών καί διαμορφωτών κοινής γνώμης πού κατέχουν, μέ τήν "αξία" τους εννοείται.

Καί νά σκεφτεί κανείς ότι αποτελούν τό κολοσσιαίο ποσοστό τού 3-4% τού εκλογικού σώματος. Καταθλιπτικό.

4 Οκτώβριος 2007 1:11 μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε (όχι ρε) Σούλη, τώρα τι νόημα έχουν όλα αυτά που μας αράδιασες, τι περιμένεις από υποκείμενα. Όσο για την προβοκάτσια εναντίον της ΝΔ κάνει μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοίξει η Μακρόνησος τώρα για τα παλιοκουμμούνια.

Να υπογράψουν όλοι Δήλωση Μετανοίας τώρα!!!

με εκτίμηση,

Γκοτζαμάνης :rolleyes:

Υ.Γ. Την λογική των φασιστών την καταλαβαίνω, την λογική της Απογευματινής αδυνατώ...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν φαινοταν το "ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ" θα πιστευα οτι ειναι πρωτοσελιδο καμιας χρυσης αυγης ή κατι τετοιο τελος παντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοίξει η Μακρόνησος τώρα για τα παλιοκουμμούνια.

Να υπογράψουν όλοι Δήλωση Μετανοίας τώρα!!!

με εκτίμηση,

Γκοτζαμάνης :rolleyes:

Υ.Γ. Την λογική των φασιστών την καταλαβαίνω, την λογική της Απογευματινής αδυνατώ...

doctor

Εγω Δημήτρη την Απογευματινή την κατανοώ πλήρως.......Αποτυχημένη εφημερίδα προς αγρα αναγνωστών.....Αυτη δεν είναι που εβγαζε τις ξωβυζες και μετα μιλουσε για ηθική?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οι εφημερίδες ειναι όλες για φτυσιμο..

αλλα για όλα τα παραπανω : "Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ"

:rolleyes:

doctor ναι για μακρόνησο αν και ειμαι ανθρωπος των οριστικών λύσεων

Ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ...

γιατί γουστάρω:

- τραβεστί και τρανσέξουαλ

- αδελφές, πισωγλέντες και λούγκρες

- γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων

- λεσβίες και αφέντρες

και εγω ο μ...κας πήγα και ψήφισα κωστάκη.

souli εισαι δικό μας παιδί και εσύ. σε κατάλαβα απο τη φωνή, μην πεις τιποτα άλλο, Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν δεν "εμφάνιζες" την συγκεκριμένη εφημερίδα κάποιοι να έλεγαν την άποψή τους επί του θέματος. Αλλά τώρα ποιος να πει κουβέντα.Ποιός να σταθεί αντιμέτωπος στο ΕΠΙΠΕΔΟ αυτής της

εφημερίδας.Κι εγώ που νόμιζα ότι κανείς πια δεν την αγοράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν παίζεσθε, πάλι τον Πολύδωρα θυμηθήκατε, σκέφτομαι αν, λέω αν ήταν γιος του ο συλληφθείς τι θα άκουγε ο δύσμοιρος. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά, έχουμε φθάσει στην παράνοια, όχι συγκεντρώσεις συμπαράστασης σε κάποιον που συνελήφθη με δύο περίστροφα και χειροβομβίδα επάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν παίζεσθε, πάλι τον Πολύδωρα θυμηθήκατε, σκέφτομαι αν, λέω αν ήταν γιος του ο συλληφθείς τι θα άκουγε ο δύσμοιρος. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά, έχουμε φθάσει στην παράνοια, όχι συγκεντρώσεις συμπαράστασης σε κάποιον που συνελήφθη με δύο περίστροφα και χειροβομβίδα επάνω του.

Βρε Δημήτρη τι θα άκουγε ο Πολύδωρας? .. άντε να του κάναμε και λίγο πλάκα .. την Ν.Δ θα κατηγορούσαμε?

και που είδες εσύ συγκεντρώσεις συμπαράστασης? (αν δεις πάντως πάρε με τλφ.. :rolleyes: )..

το θέμα ανέβηκε για να καυτηριάσω την συμπεριφορά ελάχιστων (πάλι καλά) που έσπευσαν να αποδόσουν συλλογική

πολιτική ευθύνη σε ένα κόμμα με αφορμή το γεγονός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βρε παιδιά μην παρεξηγούμε το καημένο το παιδάκι.

Τα πιστόλια και την χειροβομβίδα τα ήθελε για την προστασία της καρέτα-καρέτα και τα λεφτά της ληστείας για να αγοράσει δένδρα για την αναδάσωση.

Δημήτρη τα παιδιά δεν τα παρεξηγούμε ποτέ...

π.χ. παρεξήγησες εσύ το παιδί που του δώσαν ένα ρολόϊ και ένα όνομα..

και "πιάστηκε" να έχει υπεξαιρέσει ολόκληρο κόμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο πάλι...

Υπάρχουν και αντίθετα παραδείγματα γόνων μελών και στελεχών, όχι μόνο του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και όλων των κομμάτων, οι οποίοι γόνοι, και πάλι κατ' αντιστοιχία, δεν έχουν καμιά σχέση πολιτική ή οργανωτική με τα κόμματα των πατεράδων τους, αλλά κανείς ποτέ δε σκέφθηκε να συνδέσει τις όποιες πράξεις τους με αυτά.

Τέτοιου είδους γεγονότα κρίνουν το πολιτικό κριτήριο, αλλά και την κοινωνική ωριμότητα όλων μας. Δυστυχώς, ακόμα μια φορά όμως, το συμπέρασμα είναι απογοητευτικό, αλλά, πως να το κάνουμε, καθένας φέρνει την ατομική ευθύνη της κρίσης και της σκέψης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ....ή όπως έλεγε ο ΜΑΟ ΤΣΕ ΤΟΥΓΚ

"Χάος Επικρατεί Παντού......Η Κατάσταση είναι Υπέροχη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο πάλι...

Υπάρχουν και αντίθετα παραδείγματα γόνων μελών και στελεχών, όχι μόνο του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και όλων των κομμάτων, οι οποίοι γόνοι, και πάλι κατ' αντιστοιχία, δεν έχουν καμιά σχέση πολιτική ή οργανωτική με τα κόμματα των πατεράδων τους, αλλά κανείς ποτέ δε σκέφθηκε να συνδέσει τις όποιες πράξεις τους με αυτά.

Τέτοιου είδους γεγονότα κρίνουν το πολιτικό κριτήριο, αλλά και την κοινωνική ωριμότητα όλων μας. Δυστυχώς, ακόμα μια φορά όμως, το συμπέρασμα είναι απογοητευτικό, αλλά, πως να το κάνουμε, καθένας φέρνει την ατομική ευθύνη της κρίσης και της σκέψης του.

!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.

Δεν υπάρχει καμιά σχέση στην πολιτική πορεία του πατέρα, με την πολιτική πορεία του υιού του.

Διαφέρουν όσο η νύχτα με τη μέρα, είναι αντελώς διαφορετικές.

Σε καμιά περίπτωση δεν ευθύνεται ο πατέρας για πράξεις που διενεργεί το ενήλικο παιδί του,

ακόμα περισσότερο όταν προκύπτουν από την ιδεολογία του και είναι πλέον πολιτικές ενέργειες.

Ετσι να ξεκαθαρίσουμε και στον υποκριτή Τριανταφυλλόπουλο, ότι στην προκείμενη περίπτωση

ο πατέρας δεν έχει καμιά υποχρέωση να απολογηθεί στην "εξουσία του τύπου" για οτιδήποτε.

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ από τον ΣΥΡΙΖΑ. Να μην επιτρέψουμε τις φασιστικές εκκλήσεις-προκλήσεις της ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΣ.

Οσοι ανήκουμε σε αριστερά κόμματα και οργανώσεις μονάχα πολιτικά μπορούμε να κρίνουμε και να κατακρίνουμε

την πράξη της κλοπής και της οπλοφορίας, ως ενέργεια ατομικής βίας που χαρακτηρίζει τις ομάδες των αριστεριστών και αναρχικών.

Τι να κάνουμε είναι μια τάση που υπήρχε και θα υπάρχει στο κίνημα και μόνο πολιτικά μπορούμε να την αντιμετωπίζουμε

κατακρίνοντας την μικροαστική βιασύνη το άκαιρο και το αδιέξοδο των ενεργειών τους.

Δεν γίνεται να τους ξορκίζουμε, αλλά ούτε και να τους καταδικάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα απαντήσω σαν γονιός και συνάνθρωπος, πέρα από πολιτικές πεποιθήσεις και κομματικούς "προσδιορισμούς".

Το αδιέξοδο των ενεργειών των παιδιών μας ΕΜΕΙΣ το χτίσαμε, δεν είμαστε αμέτοχοι στα εγκλήματα που διαπράτονται δίπλα μας.

Στηρίζουμε τους κλέφτες, και αναρωτιόμαστε μετά γιατί τα παιδιά μας κλέβουν!!!

Και τη μεγαλύτερη ευθύνη για όλο αυτό το κατρακύλησμα την έχει η αριστερά με τις συνεχειζόμενες παρωπιδικές αντιλήψεις της.

Αυτή όφειλε να ξέρει, όφειλε να ακολουθεί και να στηρίζει την κάθε νέα γενιά που ξεπετιέται στη ζωή, όχι παπαγαλίζοντας και αναμασώντας αφορισμούς για όσα δεν καταλαβαίνει. Δεν γίνεται πχ να χαραχτηρίζει επί χρόνια τους οικολόγους σαν μικροαστούς...κλπ (βλέπε greenpeace), και σήμερα να πείσει ποιόν και πώς; Με το Τσέρνομπιλ που το κάνανε γαργάρα; Δυστυχώς μια Κανέλλη δεν φέρνει την άνοιξη...

Δεν πιστεύει κανείς πλέον ότι τα προβλήματα όλα θα λυθούν με λενιστικές,μαρξιστικές,μαοικές,τροτσιστικές, και πάει λέγοντας πρακτικές. Γιατί ούτε μία Κούβα φέρνει την άνοιξη...

Η αλήθεια είναι ότι όλοι γύρω, μας ληστεύουν αισχρά. Οι Τράπεζες και οι βουλευτές,οι γιατροί και οι δικηγόροι, τα σχολεία και η εκκλησία, τα κόμματα και οι συναθροίσεις...

Η αλήθεια πρέπει να ειπώνεται στα παιδιά, γυμνή και απροκάλυπτη, όχι πασσαλειμένη με ιδεολογικές αποστασιοποιήσεις. Πρέπει να λέγεται και να μεταδίδεται με στάση ζωής, με λύσεις και διεξόδους, και οράματα απτά, ρεαλιστικά και εφικτά.

Οχι, δεν κρίνεται ένα κόμμα από τις πράξεις του κάθε γόνου, κρίνεται όμως από την γενικότερη στάση του στα μεγάλα προβλήματα της κοινωνίας μας. Εγώ δεν θα θα κατηγορήσω τον γυιό του Βούτση ούτε τον ίδιο τον Βούτση για το γεγονός, ο καθένας έχει σε αυτή τη ζωή τις προσωπικές και συλλογικές του ευθύνες.

Θα κατηγορήσω όλους ΕΜΑΣ για την ανοχή μας σε φυλλάδες σαν την Απογευματινή, σε εκπομπές σαν του Τριανταφυλλόπουλου και της Πάνια, σε μαγαζάκια της ηδονής και της σωματεμπορίας,σε αμφεταμίνες και κωλάδικα. Γιατί πως να το κάνουμε, αν εμείς δεν διαβάσουμε, δεν πατήσουμε το κουμπάκι, δεν πληρώσουμε, δεν,δεν... πως θα συντηρηθούν όλοι αυτοί:::

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρώ ΕΙΡΗΝΗ γιατί χρεώνεις όλη το κατρακύλισμα που περιγράφεις στην Αριστερά.

Αυτή είναι η σήψη και η δυσοσμία ενός γηρασμένου συστήματος που έχει εγκαταλείψει τα πάντα στο έλεος της τύχης,

δεν χρηματοδοτεί πλέον τα κοινωνικά αγαθά καθιστώντας τα προνόμια για λίγους που μπορούν να τα αγοράζουν και να τα απολαμβάνουν.

Καταστρέφει και πυρπολεί το οικοσύστημα.

Στη μητρόπολη ΗΠΑ εξαφανίζονται πόλεις και γκρεμίζονται υποδομές (γέφυρες κλπ) λόγω εγκατάλειψης.

Έχουν πλημμυρίσει την παγκόσμια αγορά με βουνά πλασματικού κεφαλαίου και επιδιώκουν μόνο την κερδοσκοπία μέσα πό αυτά,

συρρικνώνουν συνεχώς το παραγωγικό κεφάλαιο, συγχωνεύονται-εξαγοράζονται-ξαναπουλιούνται προκειμένου να βγούν αεριτζίδικα κέρδη.

Τίποτα νέο δεν δημιουργείται και από αυτά που παράγονται κατακλέβουν την εργατική αξία με εξευτελιστικούς μισθούς και ανασφάλιστη εργασία,

διαλύοντας ταυτόχρονα και την κοινωνική ασφάλιση.

Ξάφρισε ο Σημίτης τη λαική αποταμίευση, ξαφρίζει ο Αλογοσκούφης τα ασφαλιστικά ταμεία. Τι μένει στους εργαζόμενους!.

Τα πήραν όλα και μας φέσωσαν με χρέη και με πιστωτικές να τους χρωστάμε κι από πάνω......

Προχθές τρις χιλιάδες εργάτες καταπλακώθηκαν στα έγκατα της γής στα χρυσορυχεία της Αφρικής. Αυτά δεν συνέβαιναν ούτε στην εποχή του Μάρξ.

Και δεν είναι ατύχημα, είναι εγκατάλειψη.Δεν ξοδεύουν μία για την ασφάλεια και την υγιεινή. Τα θέλουν ΟΛΑ δικά τους.

Πράγματι όπως περιγράφεις μας ληστεύουν αισχρά.

Σε τί ευθύνεται η αριστερά, οι εργαζόμενοι γι αυτό το χάλι?. Αν εννοείς στο ότι καθυστέρησε να αποτελειώσει τον καπιταλισμό, ναι υπάρχουν ιστορικές ευθύνες.

Γι αυτό υπάρχει και η πολυδιάσπαση. Δεν μπορείς να μην αναγνωρίσεις όμως ότι άρχισε να υπάρχει διάθεση.

Από το 1964 είχε να συγκεντρώσει η αριστερά σ΄αυτήν την χώρα πάνω από ένα εκατομμύριο κόκκινους ψήφους.

Πέταξε στα σκουπίδια το ΠΑΣΟΚ, το ανάχωμα της μεταπολίτευσης.

Ακόμα και ο πατέρας μου που το φήφιζε από το 1974, γελάει και κοροιδεύει με τα καμώματα τους.

Από δω και πέρα τι γίνεται?. Όσο για την οικολογία, δεν είναι φιλανθρωπική πράξη της οικογένειας Βαρδινογιάννη, Λάτση ή της κυρίας Κανέλλη, ή του Τρεμόπουλου.

Η προστασία της φύσης στις σημερινές συνθήκες έχει επαναστατικό περιεχόμενο. Είμαστε δυό βήματα από την πλήρη καταστροφή.

Δεν κατοχυρώνεται με νόμους που το βράδι ψηφίζονται και το πρωί καταπατούνται από τους ίδιους που τους δημιούργησαν.

Και δώσε βάση σ΄αυτό που λέει ο Μητσοτάκης..." άπαξ δάσος δεν νοείται εσαεί δάσος"......

Και η ειρωνία είναι ότι η τύχη της σημερινής κυβέρνησης εξαρτάται άμεσα από την οικογένεια Μητσοτάκη.

Αν Κυριάκος + Ντόρα πουν μιά φορά όχι........πάπαλα ο Καραμανλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκέντρωση της ΕΦΕΕΔεν χρεώνω όλο το κατρακύλισμα στην αριστερά. Την χρεώνω για αυτά που δεν έκανε για να αποτρέψει η αν θες να μειώσει το κατρακύλισμα. Δεν ασχολούμαι με το ΠΑΣΟΚ και το Βαδινογιάννη, ξέρουμε με ποιούς είναι και τι συμφέροντα εξυπηρετούν. Ασχολούμαι με αυτούς που είχαν χρέος σύμφωνα με τα πιστεύω τους να κάνουν κάτι. Δεν ασχολούμαι με τον λύκο, ο σκοπός του είναι να φάει τα πρόβατα. Με το σκύλο και τα πρόβατα θα ασχοληθώ. Και η greenpeace, την οποία ενδεικτικά και καθόλου τυχαία δεν ανέφερα,δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα του Βαρδινογιάννη.

Για το ποσοστό κάνεις λάθος, στις πρώτες εκλογές μετά τη χούντα ήταν πολύ μεγαλύτερο, ακόμα δεν είχε προλάβει να κλέψει τους ψήφους το ΠΑΣΟΚ, κάτι που έγινε κυριολεκτικά το 1981. Και ακόμα και τότε η αριστερά αγρόν ηγόραζε. Συνέχισε να αναμοχλεύει πεθαμένα συνθήματα, και να εθελοτυφλεί σε όσα διαδραματιζόντουσαν τότε. Και όλοι εμείς που φωνάζαμε για τη νέα τάξη πραγμάτων που έρχεται, για τη μόλυνση στο περιβάλλον, για τα πυρινικά εργοστάσια, είμασταν προβοκάτορες,ρεβιζιονιστές,οπορτουνιστές...διαλέγεις και παίρνεις. Τώρα δλδ που ξύπνησε το κόμμα, και ο κόσμος έχει αγανακτήσει,είναι επαναστατική πράξη, ενώ τότε ήταν προβοκάτσια; :rolleyes:

Ναι είμαι απογοητευμένη, και όμως παρόλα αυτά, αυτή τη φορά τους έδωσα την ψήφο μου. Ξεχνώτας τους προπηλακισμούς και το δογματισμό τους, ελπίζοντας σε κάτι καινούργιο. Και ελπίζω αυτή τη φορά να αφουγκραστούν τη φωνή των νέων. Γιατί κακά τα ψέμματα, τα παιδιά μας είναι το αύριο, η δικιά μας γενιά εν ολίγοις τα σκάτωσε...

Για όσους θυμούνται...

Στη συγκέντρωση της ΕΦΕΕ

Αγγελος Εξάγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Για το ποσοστό κάνεις λάθος, στις πρώτες εκλογές μετά τη χούντα ήταν πολύ μεγαλύτερο,

μιλάτε για διαφορετικά ποσοστά .. πάντως αν μας επιτραπεί η "άθροιση".. ο Δημήτρης έχει δίκαιο.

Ειρήνη κάτι κάνεις με τις παραπομπές λάθος .. δεν ακούω τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"καλύτερα μιας ώρας ελεύθερος ληστής.. παρά σαράντα χρόνια χαφιές-φορτηγατζής"

Θανάση, αν το παραπάνω δεν είναι χιούμορ.... είναι λυπηρό.

Το είδα και σε άλλο φόρουμ τον χαρακτηρισμό αυτό (χαφιές) για τον φορτηγατζή.

Δηλαδή τώρα η "πλατεία" θα τον επικυρήξει κιόλας τον φορτηγατζή???

Εχουν σκεφτεί όλοι αυτοί που συλλήβδην χαρακτηρίζουν χαφιέδες, μικροαστούς κ.α. θεωρώντας φυσικά τον εαυτό τους "ψαγμένους" και "ανυπότακτους", πόσο μπούχτισε ο απλός κόσμος από κάτι παιδάκια που τα κάνουν κάθε φορά μπου....λο εις το όνομα μιας κάποιας επανάστασης ή αντίστασης στην προσπάθεια τους να πνίξουν την ανία τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση, αν το παραπάνω δεν είναι χιούμορ.... είναι λυπηρό.

Ηταν σύνθημα που ακούστηκε έξω από τα δικαστήρια ..

και βέβαια είναι λυπηρό..

γιατί έχει "ρίζες" αλλά δεν έχει "παρόν"..

Συνειρμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάτε για διαφορετικά ποσοστά .. πάντως αν μας επιτραπεί η "άθροιση".. ο Δημήτρης έχει δίκαιο.

Ειρήνη κάτι κάνεις με τις παραπομπές λάθος .. δεν ακούω τίποτα..

Δίκοιο έχεις. Μάλλον είμαι ανεπίδευκτη μαθήσεως :wub::rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=iGX1F9CcOcQ

http://www.youtube.com/watch?v=7F-ZPbLZdqE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...