Jump to content

ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

Guest Επισκέπτης-nikos-
 Share

Recommended Posts

Guest Επισκέπτης-nikos-

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ 50 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ, ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΚΤΛ. ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ?? ΑΝ ΟΧΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

με τα οσα γνωριζουμε μεχρι σημερα

αυτες οι αποδειξεις δεν θα μετρησουν γιατι αποτελουν συνδρομες στο σωματειο - συλλογο

και οχι αποδειξεις γυμναστηριου κ.λ.π. που θα εκπιπτουν μαζι με τις αλλες.

ειναι γνωστο εδω και χρονια οτι συνδρομες σε σωματεια - συλλογους-αστικες μ κερδοσκοποικες εταιριες δεν εκπιπτουν απο το φορολογητεο εισοδημα

Guest Επισκέπτης-george-

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 7.2 ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΣ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΩΝ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡ.3. ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 2 ΤΟΥ ΚΒΣ (Π.Δ.186/1992) ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΣΤΗ ΛΗΨΗ, ΕΚΔΟΣΗ, ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΑΥΤΟΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 18 ΠΑΡ.5 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΣΦΡΑΓΙΔΑ) ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 7.2 ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΣ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΩΝ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡ.3. ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 2 ΤΟΥ ΚΒΣ (Π.Δ.186/1992) ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΣΤΗ ΛΗΨΗ, ΕΚΔΟΣΗ, ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΑΥΤΟΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 18 ΠΑΡ.5 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΣΦΡΑΓΙΔΑ) ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ.

και παλι συναδελφε

με τα οσα γνωριζουμε μεχρι σημερα δεν αποτελουν αποδειξεις που καταλαμβανονται απο την σχετικη ΠΟΛ για τις εκπιπτομενες αποδειξεις

το θεμα εχει μεταφερθει σαν ερωτημα στο υπουργειο

απαντηση δεν θα παρουμε

το μονο που μπορει να γινει ειναι να ενταχθουν και αυτες οι αποδειξεις στο νομο ή με την ερμηνευτοικη ΠΟΛ που θα βγει μετα το νομο για το εισοδημα

να δινεται οδηγια και αυτες να εμπεριεχονται στις επτιπτομενες δαπανες

Guest Επισκέπτης-nikos-

και παλι συναδελφε

με τα οσα γνωριζουμε μεχρι σημερα δεν αποτελουν αποδειξεις που καταλαμβανονται απο την σχετικη ΠΟΛ για τις εκπιπτομενες αποδειξεις

το θεμα εχει μεταφερθει σαν ερωτημα στο υπουργειο

απαντηση δεν θα παρουμε

το μονο που μπορει να γινει ειναι να ενταχθουν και αυτες οι αποδειξεις στο νομο ή με την ερμηνευτοικη ΠΟΛ που θα βγει μετα το νομο για το εισοδημα

να δινεται οδηγια και αυτες να εμπεριεχονται στις επτιπτομενες δαπανες

ΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΜΕ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ Ή ΟΧΙ??

ΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΜΕ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ Ή ΟΧΙ??

δλδ τι σας δινουν??

μια απλη αποδειξη απο το εμποριο χωρις σφραγιδα χωρις τιποτε?

δλδ μπορειτε να παρετε ενα τετοιο μπλοκ απο το βιβλιοπωλειο και να κοψεται οσες θελετε??

αν ειναι ετσι κακως γινεται

ειναι σαφες οτι οι αποδειξεις που σας δινου θα επρεπε να εχουν και την επονυμια του σωματειου συλλογου και υπογραφη και σφραγιδα στο εισπραξας, ωστε να ειναι σιγουρο οτι τα χρηματα πανε στο ταμειο του σωματειου

Guest Επισκέπτης-nikos-
δλδ τι σας δινουν??

μια απλη αποδειξη απο το εμποριο χωρις σφραγιδα χωρις τιποτε?

δλδ μπορειτε να παρετε ενα τετοιο μπλοκ απο το βιβλιοπωλειο και να κοψεται οσες θελετε??

αν ειναι ετσι κακως γινεται

ειναι σαφες οτι οι αποδειξεις που σας δινου θα επρεπε να εχουν και την επονυμια του σωματειου συλλογου και υπογραφη και σφραγιδα στο εισπραξας, ωστε να ειναι σιγουρο οτι τα χρηματα πανε στο ταμειο του σωματειου

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ. ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΤΥΛΟ Α.Σ. Π.Α.Ο.Κ. ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ. ΜΙΛΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΡΕΜΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ 150 ΠΑΙΔΑΚΙΑ Χ 40 ΕΥΡΩ Χ 12 ΜΗΝΕΣ = 72.000 ΕΥΡΩ ΜΑΥΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ. ΚΑΙ Η ΠΛΑΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Ε? ΣΟΥ ΠΕΤΑΝΕ ΕΝΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΜΕ, ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ, ΘΕΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΟΛΑ, ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΤΛ. Η ΣΙΓΟΥΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΑΛΛΟΥ, ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΕΤΣΙ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.

• 2 weeks later...
Guest Επισκέπτης-giannis-

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ-ΑΡΜΟΔΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ- ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ Η' ΜΗ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΦΜ (ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ((ΕΝΤΥΠΟ Φ-01-012 ΚΑΙ Ε3(ΑΝ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ)).

ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ Η' ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΔΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ, ΠΡΟΣ ΤΟ Δ.Σ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΗΜΕΝΟ, Η' ΣΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ ΕΚΔΟΣΗ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ.

• 2 years later...

Ενα ερωτημα (αν εν μερη δεν ειμαι στο σωστο ενοτητα, συγνωμη εκ των προτερων)

Σωματειο (επαγγελματικο - συνδικαλιστικο) μη κερδοσκοπικου, εχει ως εσοδα της συνδρομες των μελων του

Με ποια παραστατικα πρεπει να εισπρατει τις συνδρομες και συγκεκριμενα

- Οι αποδειξεις πρεπει να αναγραφουν επωνυμια, διευθυνση εδρας και ΑΦΜ?

- Να ειναι θεωρημενες απο Νομαρχια?

Εως τωρα, εισπρατει συνδρομες με απλες αποδειξεις εισπραξης (μπλοκ βιβλιοπωλειου)και αναγραφει μονο επωνυμια σωματειου, ονομα μελους και ποσο εισπραξης. Το σωματειο δεν εχει παρει ΑΦΜ, δεν εχει δηλωσει εδρα (εχει παραχωρηση χωρου χωρις παραστατικα)

Αυτες οι αποδειξεις, περνανε ως επαγγελματικη δαπανη απο τα μελη που την πληρωνουν?

Καποια μελη αρνουνται πλεον να πληρωσουν συνδρομες με αυτες τις αποδειξεις και παρακαλω θα ηθελα τις γνωσεις σας στο θεμα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

• 3 months later...
Guest Επισκέπτης

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ 50 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ, ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΚΤΛ. ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ?? ΑΝ ΟΧΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

• 1 month later...
Guest ΓΙΩΡΓΟΣ

θελω και γω να προσθεσω οτι ακομα και σημερα 2010 παρακαλω Αθλητικος συλλογος πολεμικων τεχνων δεν δινει το ΑΦΜ του εχει 150 παιδια χ 50 το μηνα χωρις τις ζωνες εξετασεις δηλ παιδι το ετος και 1000€ το συνολο 150000€ ΜΑΥΡΑ .ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΑΔΑ.

• 1 month later...
Guest chris polizoidis

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ,ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣΥΣΤΑΤΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΦΜ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΝΟΜΟΤΥΠΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ