Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποχρέωση μισθωτού να προειδοποιήσει τον εργοδότη για την αποχώρησή του Τρ.Εφ.Θράκης 27/2007


doctor

Ερώτηση

Υποχρέωση μισθωτού να προειδοποιήσει τον εργοδότη για την αποχώρησή του

Τριμ.Εφ.Θράκης 27/2007

Προθεσμία προειδοποιήσεως.-Θεμιτός ο περιορισμός του χρόνου.-Η παράλειψη της προειδοποιήσεως δεν βλάπτει το κύρος της καταγγελίας.-Μόνη συνέπεια, η υποχρέωση καταβολής αποζημιώσεως έστω κι αν ο εργοδότης δεν υπέστη ζημιά.-Στο ποσόν της αποζημιώσεως υπολογίζεται και η αναλογία λόγω δώρων και επιδόματος αδείας.

[…] Όσον αφορά, όμως, την πρώτη των εναγομένων, αποχώρησε, όπως συνομολογεί, στις 2/1/2004 χωρίς να προειδοποιήσει την ενάγουσα για την ενέργειά της αυτή πριν από 45 ημέρες, όπως είχε υποχρέωση, με δεδομένο ότι είχε συμπληρώσει μια τετραετία (1-7-99 έως 2-1-2004). Ο ισχυρισμός αυτής, που προβάλλει κατ’ ένσταση, ότι αποχώρησε λόγω κακής συμπεριφοράς της εκπροσώπου της ενάγουσας προς το πρόσωπό της και διατάραξης τω σχέσεών τους […] δεν δικαιολογεί την απροειδοποίητη αποχώρησή της.

Με βάση αυτά, η εν λόγω (πρώτη) εναγόμενη οφείλει να καταβάλλει στην ενάγουσα αποζημίωση, έστω και χωρίς ζημιά εκείνης, κατά τα προαναφερόμενα και παρά τα αντίθετα υποστηριζόμενα από την πρώτη, δηλαδή ότι δεν ζημιώθηκε εξ αυτού του λόγου. Η αποζημίωση αυτή ανέρχεται στις τακτικές αποδοχές του ενός και μισού μηνός, συνυπολογιζόμενης σε αυτές και της αναλογίας του αντίστοιχου δώρου Χριστουγέννων 2003 και επιδόματος αδείας, όπως αναφέρεται στο τέλος της μείζονος σκέψης κατά τον βάσιμο αγωγικό ισχυρισμό.

Πηγή: ΔΕΝ 2007, σελ.1146

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
BIP Δημοσιεύθηκε Χθές, 11:15 PM

Doctor ετσι κανεις δεν θα αλλάξει δουλεια

Σωστή απόφαση,διότι εκτός από το Νόμο που το επιβάλει,δεν μπορεί "τα δικά σου,δικά μου

και τα δικά μου,δικά μου" δηλαδή "μονά-ζυγά δικά μας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ειδοποίηση πως μπορεί να γίνει.?

να βάλεις τον εργοδότη να υπογράψει κάπου οτι τον ειδοποίησες ?

αυτό το "η παράλειψη της ειδοποίησης γινετα άτυπα "... εμένα δε μου λέει τιποτα.

Δηλαδή θα φτανουν στο δικαστήριο τα 2 μέρη και θα λογομαχούν

- Σου είπα οτι θα φύγω

- Δε μου είπες τίποτα

πως κατοχυρώνεσαι οτι ειδοποίησες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η ειδοποίηση πως μπορεί να γίνει.?

να βάλεις τον εργοδότη να υπογράψει κάπου οτι τον ειδοποίησες ?

αυτό το "η παράλειψη της ειδοποίησης γινετα άτυπα "... εμένα δε μου λέει τιποτα.

Δηλαδή θα φτανουν στο δικαστήριο τα 2 μέρη και θα λογομαχούν

- Σου είπα οτι θα φύγω

- Δε μου είπες τίποτα

πως κατοχυρώνεσαι οτι ειδοποίησες ?

Αν το κλίμα είναι τεταμένο, τότε μια απλή επιστολή στην οποία θα υπογράφει ο εργοδότης ότι έλαβε γνώση του περιεχομένου της αρκεί.

Και αν το κλίμα είναι ...ασήκωτο και ο εργοδότης δεν δέχεται να υπογράψει πουθενά, τότε, εξώδικη δήλωση.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν το κλίμα είναι τεταμένο, τότε μια απλή επιστολή στην οποία θα υπογράφει ο εργοδότης ότι έλαβε γνώση του περιεχομένου της αρκεί.

Και αν το κλίμα είναι ...ασήκωτο και ο εργοδότης δεν δέχεται να υπογράψει πουθενά, τότε, εξώδικη δήλωση.

doctor

μερσί :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...