Sign in to follow this  
Followers 0
DAAS

ΧΡΗΣΙΜΑ - ΕΥΧΡΗΣΤΑ δωρεαν προγραμματα (Freeware)

57 posts in this topic

To θεμα ειναι να βρουμε ενα προγραμματάκι απο scanned pdf σε excel.

αλλα ειναι δύσκολο. οσα trials και αν ειδα δεν βοηθάνε.

Ψάχνωντας .... :huh: αλλά όχι Freeware .... :D

PDF Transformer Pro 2.0

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...;product=897450

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΡΧΕΙΩΝ PDF SE EXCEL,WORD KTL ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ [email protected]

DAAS ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ . ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΣΤΟ FORUM.

α το κατέβασα σε Trial version για 15 μερες η 50 transformations. Μάπα.

ελαχιστη συνοχη κειμενου κελιων χαρακτηρων ακόπμη και σε αψογα scanαρισμενο κειμενο.

για τη word λειτουργια του ειναι τελειο.

daas για επεξεργασία, όχι ως εικόνες.

να μπορεις ενα έντυπο να το σκαναρεις και να το φερεις με λιγες αλλαγες στο excel για να κάνεις αθροισματα, να γραφεις κειμενο,

να είσαι "μηχανογραφημένος" .

ξέρω το τζαμπα πεθανε

:huh:

α το κατέβασα σε Trial version για 15 μερες η 50 transformations. Μάπα.

ελαχιστη συνοχη κειμενου κελιων χαρακτηρων ακόπμη και σε αψογα scanαρισμενο κειμενο.

για τη word λειτουργια του ειναι τελειο.

daas για επεξεργασία, όχι ως εικόνες.

να μπορεις ενα έντυπο να το σκαναρεις και να το φερεις με λιγες αλλαγες στο excel για να κάνεις αθροισματα, να γραφεις κειμενο,

να είσαι "μηχανογραφημένος" .

ξέρω το τζαμπα πεθανε

:huh:

Ποιό κατέβασες ?

Εγω εχω το Finereader (εκδοση v. 7) που μετατρεπει τα παντα (σκαναρισμενα κειμενα, PDF κ.λπ.) σε επεξεργασιμα αρχεια Word, Excel, Txt) και πρεπει να ομολογησω οτι κανει καταπληκτικη δουλεια, ειναι τρομερα γρηγορο και με επιτυχια μετατροπης που φθανει στα δικα μου κειμενα το 95-98%

Υ.Γ. Δυστηχως επειδη δεν ειναι freeware δεν μπορω να το ανεβασω :huh:

Τα προγράμματα που "δεν χρειάζονται εγκατασταση" πως τα χειριζομαστε συναδελφοι?

Αν ειναι συμπιεσμενα με WinZip τα αποσυμπιεζουμε σε καποιο φακελο του ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ μας και μετα τρεχουμε το αρχειο που εχει την καταληξη .exe

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ Σ/Κ

Τα προγράμματα που "δεν χρειάζονται εγκατασταση" πως τα χειριζομαστε συναδελφοι?

Βέβαια, αν έχεις Open Office δεν χρειάζεται να ψάχνεις για πρόγραμμα που μετατρέπει το αρχείο σε pdf γιατί αυτή η δυνατότητα δίνεται με ένα κλικ...και φυσικά δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι....δείτε το και κατεβάστε το από εδώ: el.openoffice.org

Πλήθος δωρεάν προγραμμάτων σε αντιστοιχία με εμπορικά μπορείτε να δείτε στους παρακάτω συνδέσμους:

www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80902

www.osalt.com

ΠΟΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ

Ενα χωρις κωδικους και αλλους περιορισμους ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ προγραμμα που κραταει τα ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ με Ελληνικο μενού... :rolleyes:

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Ενα τρομερα γρηγορο προγραμμα που διαβαζει τα PDF αρχεια σας σε χρονο μηδεν... :)

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Στην πραγματικότητα ειναι βελτιωμενη εκδοση του προγραμματοσ #1 - ΕΚΔΟΣΗ 0.8

SumatraPDF_0.8.zip

Ενα καλο, γρηγορο και ΕΥΧΡΗΣΤΟ προγραμμα που κλειδωνει τα αρχεια σας σε χρονο μηδεν...

απλα ανοιξτε το αρχειο DCU, οποτε και θα εμφανιστει ενα κοκκινο παραθυρακι,

συρετε οποιοδηποτε αρχειο ΜΕΣΑ στο παραθυρο,

επειτα θα σας ζητησει ενα κωδικο και αυτοματως το αρχειο δεν θα διαβαζετε.

εαν θελετε να ξεκλειδωσετε το αρχειο που κλειδωσατε

συρετε το κλειδωμενο αρχειο στο παραθυρακι,

επειτα θα σας ζητηθει ο κωδικος προσβασης και το αρχειο θα διαβαζεται κανονικα

DCU.zip

RQMONEY - ΕΚΔΟΣΗ 1.0

Ενα χρησιμο και δωρεαν προγραμμα που κραταει τα ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ... :D

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ

entire programme

(+) added icons (symbols) in comboboxes and listboxes,

(+) new window cash counter (serves for cash counting),

(+) added new language files (chinese-traditional, hungarian, russian, spanish),

(*) summary of selected rows (there were bug when value < 0),

(*) summary of founded records + chart,

(*) better control of duplicity of new records in code-books,

(*) other little improvements and bug corrections.

main window

(+) summary of active and passive accounts (via filter),

(+) possible vertical resizing of chart,

(+) when user switch a period (from interval to fixed), all data are updated.

new/edit record

(+) alternative to write an amount by enumeration (eg. 25.3+17,8-14) - allowed operations plus and minus only!

(*) whin user changed credit/debit to transfer, original record was not deleted. budget

(+) on window open there is automatically shown last existing period,

(+) simplier input of amount (just type numbers in selected row from numeric or normal keyboard),

(*) enumeration of credits/debits in last row (summary),

(*) all budgets (plans) are shown together with real values.

code-book of accounts

+ added code-book of currencies,

+ possibility select each of account as active or passive

statistics

(+) quite reworked from daily and yearly assets (new possibilities of grouping and displaying),

(*) reading list of catergories,

(*) start of period of account (when filter of category or person is on, value is 0).

calendar

(+) new design, unlimited date, handling by keys.

about + password

(+) new design, simplier text

cash counter

(+) simplier input of count (just type numbers in selected row from numeric or normal keyboard),

(+) possibility to print your cash.

properties

(+) added a code-book of currencies.

sqlite zone

(+) possibility to change word transfer in category (use 4. command from list - just replace word transfer to your own).

rqmoney.zip

RQMONEY - ΕΚΔΟΣΗ 1.0

Ενα χρησιμο και δωρεαν προγραμμα που κραταει τα ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ... :)

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ

entire programme

(+) added icons (symbols) in comboboxes and listboxes,

(+) new window cash counter (serves for cash counting),

(+) added new language files (chinese-traditional, hungarian, russian, spanish),

(*) summary of selected rows (there were bug when value < 0),

(*) summary of founded records + chart,

(*) better control of duplicity of new records in code-books,

(*) other little improvements and bug corrections.

main window

(+) summary of active and passive accounts (via filter),

(+) when user switch a period (from interval to fixed), all data are updated.

new/edit record

(+) alternative to write an amount by enumeration (eg. 25.3+17,8-14) - allowed operations plus and minus only!

(*) whin user changed credit/debit to transfer, original record was not deleted. budget

(+) on window open there is automatically shown last existing period,

(+) simplier input of amount (just type numbers in selected row from numeric or normal keyboard),

(*) enumeration of credits/debits in last row (summary),

(*) all budgets (plans) are shown together with real values.

code-book of accounts

+ added code-book of currencies,

+ possibility select each of account as active or passive

statistics

(+) quite reworked from daily and yearly assets (new possibilities of grouping and displaying),

(*) reading list of catergories,

(*) start of period of account (when filter of category or person is on, value is 0).

calendar

(+) new design, unlimited date, handling by keys.

about + password

(+) new design, simplier text

cash counter

(+) simplier input of count (just type numbers in selected row from numeric or normal keyboard),

(+) possibility to print your cash.

properties

(+) added a code-book of currencies.

sqlite zone

(+) possibility to change word transfer in category (use 4. command from list - just replace word transfer to your own).

Ρε παιδια εχω γ....ει να βρω ενα ελευθερο η εστω σπασμενο προγραμμα της προκοπης

να βγαζει τα κοινοχρηστα της πολυκατοικιας!

Τι στο διαλο, παλαιοτερα κυκλοφορουσαν ενα σωρο, για τα σημερινα δεδομενα τιποτα?

ΔΩΡΕΑΝ ερασιτεχνικο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ πολυκατοικιων σε Excel, για Εκδοση ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ της δικιάς σας Πολυκατοικιας (Υπολογισμός & Εκτύπωση) και για κάποιους προβληματισμούς-ιδέες ενός ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ. Θα το βρίσκετε εντελώς ΔΩΡΕΑΝ (Free Software χωρίς ψιλά γράμματα) στη διεύθυνση: dorean-free.blogspot.com %CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%9F%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%91.jpg

Φώτης

ΔΩΡΕΑΝ ερασιτεχνικο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ πολυκατοικιων σε Excel, για Εκδοση ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ της δικιάς σας Πολυκατοικιας (Υπολογισμός & Εκτύπωση) και για κάποιους προβληματισμούς-ιδέες ενός ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ.

Μετά από επισήμανση ενός λάθους, (από επισκέπτη του Ιστολογίου μου: http://dorean-free.blogspot.com) στο Ερασιτεχνικό προγραμματάκι μου για έκδοση Κοινοχρήστων ΔΩΡΕΑΝ, (σχετικά με το υφιστάμενο αρχικά Πετρέλαιο στη Δεξαμενή), διόρθωσα το ΛΑΘΟΣ μου (πριν από 1 χρόνο, δηλαδή ...χθες) και αντικατέστησα το αρχείο "Κοινόχρηστα-Φώτης.xlsx" με το σωστό.

Με την ευκαιρία, ΕΥΧΟΜΑΙ, η επιταγή των επόμενων 365 ημερών της ζωής σας, να εξαργυρωθεί στην Τράπεζα της Ευτυχίας, κυρίως με οικογενειακή ΥΓΕΙΑ.

Kinohrista-Banner.jpg

Μετά από επισήμανση ενός λάθους, (από επισκέπτη του Ιστολογίου μου: http://dorean-free.blogspot.com) στο Ερασιτεχνικό προγραμματάκι μου για έκδοση Κοινοχρήστων ΔΩΡΕΑΝ, (σχετικά με το υφιστάμενο αρχικά Πετρέλαιο στη Δεξαμενή), διόρθωσα το ΛΑΘΟΣ μου (πριν από 1 χρόνο, δηλαδή ...χθες) και αντικατέστησα το αρχείο "Κοινόχρηστα-Φώτης.xlsx" με το σωστό.

Με την ευκαιρία, ΕΥΧΟΜΑΙ, η επιταγή των επόμενων 365 ημερών της ζωής σας, να εξαργυρωθεί στην Τράπεζα της Ευτυχίας, κυρίως με οικογενειακή ΥΓΕΙΑ.

Kinohrista-Banner.jpg

Φυσικά κανένας δεν σε υποχρεώνει να ανεβάσεις οτιδήποτε. Αλλά από τη στιγμή που το κάνεις και μάλιστα σαν πρόγραμμα ελέυθερο (freeway) θα ήταν σωστό να παραθέτεις το σύνδεσμο (link) για το κατέβασμα (download) του συγεκριμένου προγράμματος, και όχι μιας ιστοσελίδας που είναι τόσο φορτωμένη και πολύπλοκη, που μετά από μισή ώρα προσπάθειας δεν κατάφερα να βρω από που κατεβαίνει η συγκεκριμένη εφαρμογή.

...κανένας δεν σε υποχρεώνει...πρόγραμμα ελέυθερο...σύνδεσμο...download...φορτωμένη και πολύπλοκη...δεν κατάφερα να βρω...εφαρμογή.

Αγαπητέ @ΚΠ, ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις επισημάνσεις σας.

Ακριβώς αυτό εννοούσα, σαν Ερασιτεχνικό πρόγραμμα και ενασχόληση γενικά με τους ΗΥ & το ΙΝΤΕΡΝΕΤ, χωρίς να δικαιούμαι μάλλον να δικαιολογηθώ.

Αρχικά διόρθωσα πιστεύω το πρόβλημα, τοποθετώντας Σύνδεσμο (προς την συγκεκριμένη αναλυτική ανάρτηση), πάνω από την εκάστοτε 1η ανάρτηση. Είχα τοποθετήσει εκεί, άλλες 2 φορές εικόνα-σύνδεσμο, αλλά με διάφορες αλλαγές του Ιστολογίου, βρέθηκαν στη μέση και στο τέλος, προφανώς γιατί παρασύρθηκα από την δική μου εξοικείωση και το θεώρησα υποσυνείδητα ως αυτονόητο.

Δεν βάζω συγκεκριμένο Σύνδεσμο, γιατί έχω αλλάξει πολλές φορές το προγραμματάκι (με διάφορες εκδοχές, ανάλογα με το τι ζητήθηκε με Σχόλια & Email), γιατί έχω αλλάξει αρκετές φορές την τοποθεσία των αρχείων και επειδή υπάρχουν και διάφορα βοηθητικά αρχεία και Σχόλια.

Πριν από 3,5 περίπου χρόνια, έφτιαξα το 1ο μου Ιστολόγιο: http://ofotis.blogspot.com/ για να γράφω διάφορες Ιδέες και Προτάσεις, αν και όταν έχω να γράψω κάτι και όχι για να κάνω (ως συνήθως) διαγωνισμό στον καταιγισμό αναρτήσεων.

Πριν από 2,5 περίπου χρόνια, έφτιαξα το 2ο μου Ιστολόγιο: http://dorean-free.blogspot.com/ για να μην φορτώνω το προηγούμενο και για να γράφω ΜΟΝΟ για διάφορα πράγματα ΔΩΡΕΑΝ. Δεν ήξερα τότε, ότι θα με εκλέξουν Διαχειριστή της πολυκατοικίας και ότι θα ασχοληθώ και θα φτιάξω σιγά-σιγά αυτό το προγραμματάκι και πολύ περισσότερο ΔΕΝ φανταζόμουν ότι θα υπήρχε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον, όταν το έβαλα ΔΩΡΕΑΝ στο Ιστολόγιό μου πριν από 10 περίπου μήνες.

Ήδη πριν από 1 μήνα περίπου, έφτιαξα και το "εξειδικευμένο" Ιστολόγιο: http://kinohrista-dorean.blogspot.com/ και το συμπληρώνω όταν βρίσκω χρόνο, για να γίνω πιο συγκεκριμένος για τις διάφορες εκδόσεις του Ερασιτεχνικού μου προγράμματος και για τα διάφορα Βοηθητικά πιστεύω αρχεία για έναν Διαχειριστή πολυκατοικίας, μαζί με τις σημαντικές παρατηρήσεις-προτάσεις-απορίες όσων ενδιαφέρονται.

Ζητώ ειλικρινά ΣΥΓΝΩΜΗ για την ταλαιπωρία σας και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι για τις χρήσιμες παρατηρήσεις σας.

Με ιδιαίτερη εκτίμηση,

Παραθέτω μια καινούργια σελίδα διαχείρισης εσόδων και εξόδων που αναφέρεται σε ιδιώτες και ΤΟΝΙΖΩ όχι σε επαγγελματίες. Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και υπαρχει δυνατότητα διαγραφής λογαριασμού ανα πάσα στιγμή. http://www.mypocket.gr

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΙΑ,

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.

ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΒΙΒΛΙΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ. ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ, ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ Κ.Τ.Λ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ Η΄ ΚΑΤΙ, ΞΕΡΩ ΕΓΩ..

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!