Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόβλημα σε ελευθερο επαγγελματια με την απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ


επισκέπτη Δημήτρης

Ερώτηση

επισκέπτη Δημήτρης

Καλησπέρα συνάδερφοι.

Φυσιοθεραπευτης εχει παρει απαλλαγλη απο το τεβε εδω και 4 χρόνια λόγω συνεχόμενων συμβάσεων με ΤΕΙ (καθηγητής) και ασφαλιση στο ΙΚΑ. (250 ενσημα το χρόνο)

Τώρα που τελειώσανε οι συμβάσεις του αποφασίζει να γραφτει κανονικα στο ΤΕΒΕ..

Το ΤΕΒΕ ανακαλύπτει οτι υπαρχουν 2 μηνες κενοι καθε χρόνο απο το ικα λογω του διαστήματος ανανέωσεις της σύμβασης.

Το αναγνωρίζουμε, ξέρουμε οτι ειναι λαθος μας και ζητάμε να πληρώσουμε τους μηνες αυτους στο ΤΕΒΕ οπως οφείλαμε να έχουμε κάνει για τους 2 μήνες κάθε χρόνο που δεν είχαμε ΙΚΑ..

Πέρνουμε τον φάκελο που ετοιμάζει ο υπάλληλος του ΤΕΒΕ και πάμε στον διευθυντή για να μας βάλει υπογραφές...

ο διευθυντής ξαφνικα μας λεει οτι πρεπει να πληρώσουμε για όλους τους μήνες ΤΕΒΕ για όλα τα χρόνια , παρακάπτοντας τελείως την ασφάλιση του ΙΚΑ...

Τι γίνεται ρε μάγκες... ο άνθρωπος εχει παρει την απαλλαγη σαν νεος ασφαλισμενος μετά το 1993 και ουδέποτε ενοχλήθηκε απο το ΤΕΒΕ.. Ειναι δυνατόν να εχει δικιο ο διευθυντης? που στηρίζει τα λεγόμενά του? δεν μας δινει δε καμια εξήγηση παρα αδιάλακτα μας ειπε να φερουμε τα λεφτα και να πληρώσουμε...

Ευχαριστώ και ζητώ την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλησπέρα συνάδερφοι.

Φυσιοθεραπευτης εχει παρει απαλλαγλη απο το τεβε εδω και 4 χρόνια λόγω συνεχόμενων συμβάσεων με ΤΕΙ (καθηγητής) και ασφαλιση στο ΙΚΑ. (250 ενσημα το χρόνο)

Τώρα που τελειώσανε οι συμβάσεις του αποφασίζει να γραφτει κανονικα στο ΤΕΒΕ..

Το ΤΕΒΕ ανακαλύπτει οτι υπαρχουν 2 μηνες κενοι καθε χρόνο απο το ικα λογω του διαστήματος ανανέωσεις της σύμβασης.

Το αναγνωρίζουμε, ξέρουμε οτι ειναι λαθος μας και ζητάμε να πληρώσουμε τους μηνες αυτους στο ΤΕΒΕ οπως οφείλαμε να έχουμε κάνει για τους 2 μήνες κάθε χρόνο που δεν είχαμε ΙΚΑ..

Πέρνουμε τον φάκελο που ετοιμάζει ο υπάλληλος του ΤΕΒΕ και πάμε στον διευθυντή για να μας βάλει υπογραφές...

ο διευθυντής ξαφνικα μας λεει οτι πρεπει να πληρώσουμε για όλους τους μήνες ΤΕΒΕ για όλα τα χρόνια , παρακάπτοντας τελείως την ασφάλιση του ΙΚΑ...

Τι γίνεται ρε μάγκες... ο άνθρωπος εχει παρει την απαλλαγη σαν νεος ασφαλισμενος μετά το 1993 και ουδέποτε ενοχλήθηκε απο το ΤΕΒΕ.. Ειναι δυνατόν να εχει δικιο ο διευθυντης? που στηρίζει τα λεγόμενά του? δεν μας δινει δε καμια εξήγηση παρα αδιάλακτα μας ειπε να φερουμε τα λεφτα και να πληρώσουμε...

Ευχαριστώ και ζητώ την βοήθειά σας.

Κι όμως τα βλέπω σκούρα.

Η διαταγή είναι καθαρή.

Κάτά την διακοπή ασφάλισης από το ΙΚΑ πρέπει να ξανακάνεις αίτηση απαλλαγής πάλι από το ΤΕΒΕ. Εχεις 6 μήνες περιθώριο. Εαν δεν την κάνεις υπάγεσαι υποχρεωτικά και στο ΤΕΒΕ. Εσύ αυτό έπαθες. Πέρασαν οι 6 μήνες και δεν έκανες την αίτηση...

Δικαστικά και να δούμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μήπως πρέπει να επικοινωνήσουμε μήπως βρούμε λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΕΧΩ ΕΔΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΩΝΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΚΥΡΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟ ΙΚΑ, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΥΣΙΑΖΑΝ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ, 'Ή ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

ΕΓΓΡΑΦΟ ΥΠΑΚΠ/ΟΑΕΕ/ΔΙΕΥΘ. ΚΑΙ ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ/31-8-2004/ΕΓΚ. 71

'Η ΣΤΕΙΛΕ ΝΟΥΜΕΡΟ ΦΑΞ ΝΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΑΠΛΩΣ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΦΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ 2-3 ΜΗΝΕΣ ''ΕΒΓΑΙΝΕ'' ΣΕ ΑΝΕΡΓΙΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα και εγω να κάνω μια ερώτηση μπας και με διαφωτίσετε. Δουλεύω ως υπάλληλος γραφείου και θέλω να ανοίξω μια επιχείρηση (ατομική) με οργάνωση εκδηλώσεων(μπομπονίερες προσκλητήρια λουλούδια κοκ). Εχω συνεχή ασφάλιση στο ΙΚΑ με 25 ένσημα το μήνα. Μπορώ να επιλέξω το ΙΚΑ και να πάρω απαλλαγή από το ΤΕΒΕ? Θέλω επίσης να δηλώσω ως έδρα την οικεία μου, μπορώ? Η συγκεκριμένη επιχείρηση πρέπει να πάρει κάποια άλλη άδεια πχ από δήμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να πάρεις εξαίρεση από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ εφόσον είσαι νέος ασφαλισμένος μετά το ‘93 .Επίσης μπορείς να κάνεις έδρα την κατοικία σου, ενώ άδεια δεν χρειάζεσαι.

Αλλά για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων, (καλά κάνεις που ρωτάς η διασταυρώνεις τις πληροφορίες σου εδώ), θα πρέπει να βρεις και να συνεργαστείς με έναν καλό λογιστή. Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-mary-

Φίλε, menelaoss, μήπως μπορείς να ανεβάσεις το έγγραφο - έχω παρόμοιο μπλέξιμο με τον ΟΑΕΕ.

Σ'ευχαριστώ,

Μαίρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φίλε, menelaoss, μήπως μπορείς να ανεβάσεις το έγγραφο - έχω παρόμοιο μπλέξιμο με τον ΟΑΕΕ.

Σ'ευχαριστώ,

Μαίρη

ΤΕΒΕ 71/31.08.04 Συνέχιση εξαίρεσης από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ - ΤΕΒΕ κατά την διάρκεια χρήσης των προβλεπομένων από το άρθρο 40 του Ν. 2084/92 χρόνων ασφάλισης

Συνέχιση εξαίρεσης από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ - ΤΕΒΕ κατά την διάρκεια χρήσης των προβλεπομένων από το άρθρο 40 του Ν. 2084/92 χρόνων ασφάλισης

Εγκύκλιος ΤΕΒΕ 71/31.8.2004

Με αφορμή ερωτήματα Περ/κών μας Τμημάτων σχετικά με την δυνατότητα συνέχισης της εξαίρεσης από τον ΟΑΕΕ ΤΕΒΕ νέων ασφ/νων που η απουσία τους από την μισθωτή δραστηριότητα για βραχύ ή μακρό χρονικό διάστημα οδήγησε σε μη επικόλληση ενσήμων ΙΚΑ, σας διαβιβάζουμε το έγγραφο του Υπουργείου

ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ & KOIN. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ (Γ.Γ.Κ.Α) αρ. πρωτ.: Φ10035/19000/785/27.7.04, σύμφωνα με το οποίο οι νέοι ασφ/νοι που έχουν παράλληλη δραστηριότητα ΤΕΒΕ & ΙΚΑ και έχουν επιλέξει με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν. 2084/92, όπως ισχύουν ως φορέα ασφάλισής τους το ΙΚΑ, συνεχίζουν να εξαιρούνται από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ ΤΕΒΕ και για το χρονικό διάστημα που απουσίαζαν από την μισθωτή εργασία τους με επιδότηση λόγω ασθενείας ή τακτική ανεργία ή λόγω άδειας κυήσεως, λοχείας ή γονική άδεια ανατροφής τέκνων ή λόγω εκπαιδευτικής άδειας άνευ αποδοχών καθότι τα ασφαλιστικά τους δικαιώματα για το χρόνο αυτό έχουν βασιστεί αποκλειστικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ και οι χρόνοι αυτοί, κατά τις διατάξεις του άρθρου 40 του Ν. 2084/92, θεωρούνται ως χρόνος ασφάλισης, ο

οποίος αναγνωρίζεται ως συντάξιμος, τόσο για τη θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος, όσο και για προσαύξηση της σύνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-alexia-

Ερώτημα:

Σε περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία εποχιακά εργαζόμενου τι γίνεται;

Συγκεκριμένα, ελαιοχρωματιστής στο επάγγελμα έχει κάνει έναρξη και έχει πάρει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ υπάρχει περίπτωση να μας δημιουργήσουν πρόβλημα από τον ΟΑΕΕ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειμαι εποχιακη υπαλληλος με ασφαλιση ταξυ. θελω να κανω εναρξη επαγγελματος πανω στον τομεα των εκδηλωσεων. γινεται να αποφυγω την ασφαλιση στο τεβε και να κρατησω αυτη του ταξυ?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είμαι ταχυδρομικό πρακτορείο δλδ εξωτερικός συνεργάτης του ταχυδρόμείου. Είμαι όμως και εργαζόμενος οπότε κολλάω ένσημα στο ΙΚΑ πήρα εξαίρεση απο το ΟΑΕΕ και θέλω να διατηρήσω το ταχυδρομικό πρακτορείο αλλά δεν δέχονται την εξαίρεση τι μπορώ να κάνω; γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μήπως πρέπει να επικοινωνήσουμε μήπως βρούμε λύση?

επειδή έχω και εγώ το ίδιο θέμα μήπως θα μπορούσες να επικοινωνήσεις μαζί μου ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδερφοι.

Φυσιοθεραπευτης εχει παρει απαλλαγλη απο το τεβε εδω και 4 χρόνια λόγω συνεχόμενων συμβάσεων με ΤΕΙ (καθηγητής) και ασφαλιση στο ΙΚΑ. (250 ενσημα το χρόνο)

Τώρα που τελειώσανε οι συμβάσεις του αποφασίζει να γραφτει κανονικα στο ΤΕΒΕ..

Το ΤΕΒΕ ανακαλύπτει οτι υπαρχουν 2 μηνες κενοι καθε χρόνο απο το ικα λογω του διαστήματος ανανέωσεις της σύμβασης.

Το αναγνωρίζουμε, ξέρουμε οτι ειναι λαθος μας και ζητάμε να πληρώσουμε τους μηνες αυτους στο ΤΕΒΕ οπως οφείλαμε να έχουμε κάνει για τους 2 μήνες κάθε χρόνο που δεν είχαμε ΙΚΑ..

Πέρνουμε τον φάκελο που ετοιμάζει ο υπάλληλος του ΤΕΒΕ και πάμε στον διευθυντή για να μας βάλει υπογραφές...

ο διευθυντής ξαφνικα μας λεει οτι πρεπει να πληρώσουμε για όλους τους μήνες ΤΕΒΕ για όλα τα χρόνια , παρακάπτοντας τελείως την ασφάλιση του ΙΚΑ...

Τι γίνεται ρε μάγκες... ο άνθρωπος εχει παρει την απαλλαγη σαν νεος ασφαλισμενος μετά το 1993 και ουδέποτε ενοχλήθηκε απο το ΤΕΒΕ.. Ειναι δυνατόν να εχει δικιο ο διευθυντης? που στηρίζει τα λεγόμενά του? δεν μας δινει δε καμια εξήγηση παρα αδιάλακτα μας ειπε να φερουμε τα λεφτα και να πληρώσουμε...

Ευχαριστώ και ζητώ την βοήθειά σας.

Συνάδελφε Δημήτρη, αν μπορείς επικοινώνησε μαζί μου γιατί έχω αντίστοιχο πρόβλημα!!! ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είμαι ταχυδρομικό πρακτορείο δλδ εξωτερικός συνεργάτης του ταχυδρόμείου. Είμαι όμως και εργαζόμενος οπότε κολλάω ένσημα στο ΙΚΑ πήρα εξαίρεση απο το ΟΑΕΕ και θέλω να διατηρήσω το ταχυδρομικό πρακτορείο αλλά δεν δέχονται την εξαίρεση τι μπορώ να κάνω; γνωρίζει κανείς;

ποιος δεν δεχεται την εξαιρεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς. ΕΧΩ ΠΡΩΤΟΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ - 8 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 1994. ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΕ ΟΕ (ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ). ΕΦΤΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ. ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ (ΙΚΑ, ΕΝΣΗΜΑ ΚΤΛ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΕΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ? ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΠΟΥΔΕΝΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΙΚΑ ΤΙ ΜΕΛΙ ΓΕΝΕΣΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς. ΕΧΩ ΠΡΩΤΟΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ - 8 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 1994. ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΕ ΟΕ (ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ). ΕΦΤΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ. ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ (ΙΚΑ, ΕΝΣΗΜΑ ΚΤΛ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΕΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ? ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΠΟΥΔΕΝΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΙΚΑ ΤΙ ΜΕΛΙ ΓΕΝΕΣΤΑΙ?

Δεν απαλλασεσαι απο το ΤΕΒΕ, απαλλάσονται όσοι ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά την 01/01/1993.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς. ΕΧΩ ΠΡΩΤΟΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ - 8 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 1994. ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΕ ΟΕ (ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ). ΕΦΤΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ. ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ (ΙΚΑ, ΕΝΣΗΜΑ ΚΤΛ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΕΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ? ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΠΟΥΔΕΝΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΙΚΑ ΤΙ ΜΕΛΙ ΓΕΝΕΣΤΑΙ?

Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι πέρα απο την εξαίρεση που μπορεί να πάρει κάποιος ως νέος ασφασλισμένος, υπάρχουν και άλλοι λόγοι, οι οποίοι έχουν να κάνουν με τη δραστηριότητα της εταιρείας. Κοίταξέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΕΒΕ 71/31.08.04 Συνέχιση εξαίρεσης από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ - ΤΕΒΕ κατά την διάρκεια χρήσης των προβλεπομένων από το άρθρο 40 του Ν. 2084/92 χρόνων ασφάλισης

Η ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΝΣΗΜΩΝ???

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ. ΝΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ-ΜΕΤΑ ΤΟ 1993.ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΒΓΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΙΟΥΛΙΟ ΕΩΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.ΤΟ 2010 ΕΙΧΕ 188 ΕΝΣΗΜΑ. ΘΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΩΣ ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΕ ΟΕ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι πέρα απο την εξαίρεση που μπορεί να πάρει κάποιος ως νέος ασφασλισμένος, υπάρχουν και άλλοι λόγοι, οι οποίοι έχουν να κάνουν με τη δραστηριότητα της εταιρείας. Κοίταξέ το

ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ Ν2084/92 ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ Ν2084/92 ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ??

ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΕΝΣΗΜΩΝ -ΕΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΛΕΕΙ '92 ΕΝΩ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙ '93. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΕΝΣΗΜΩΝ -ΕΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΛΕΕΙ '92 ΕΝΩ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙ '93. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?

ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΝΑΜΙΞΩ ΤΟ ΙΚΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ικα δεν μπορεί να βγει απο τη μέση. Θα ελέγξει και θα βρεί ποιά είναι η πρώτη μέρα ασφάλισής σου. Αν είναι μέχρι την 31/12/1992, δε σου δίνει απαλλαγή. Εσύ τι ιδιότητα έχεις στην εταιρεία? Πότε μπήκες? Τι δραστηριότητα έχει η εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
<BR>Το ικα δεν μπορεί να βγει απο τη μέση. Θα ελέγξει και θα βρεί ποιά είναι η πρώτη μέρα ασφάλισής σου. Αν είναι μέχρι την 31/12/1992, δε σου δίνει απαλλαγή. Εσύ τι ιδιότητα έχεις στην εταιρεία? Πότε μπήκες? Τι δραστηριότητα έχει η εταιρεία?<BR>
<BR>ποσοστο 30%, χωματουργικά και δεν ξερω ακριβως ημερομηνια. Δηλαδη αυτα τα 8 ενσημα θα μου δημιουργησουν προβλημα? και εαν χρειαστει να γραφτω στο οαεε θα μου ζητησουν αναδρομικά (τρεμω μονο που το σκεφτομαι|)<BR>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...