Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟ ΑΡΤΙΟ


redpeper

Ερώτηση

Καλησπέρα σας κύριοι-ες

Θέλω να κάνω μια αύξηση κεφαλαίου με έκδοση μετοχών που προκύπτει διαφορά υπέρ το άρτιο.

ο λόγος που θέλω να το κάνω αυτό είναι ότι κάπου διάβασα ότι δεν πληρώνεις ΦΣΚ για την διαφορά

υπέρ το άρτιο.

Μέτα μου είπαν ότι άλλαξε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ? Τι γίνεται ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αρθρο 22.

Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

1. Απαλλάσονται από το φόρο:

α) οι αγροτικές συνεταιριστικές οργανώσεις κάθε βαθμού και οι κάθε φύσης ενώσεις και κοινοπραξίες αυτών,

β) η συμπλοιοκτησία, οι ναυτιλιακές κοινοπραξίες και οι κάθε μορφής ναυτιλιακές εταιρείες.

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

α) οι πράξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 18 που αφορούν πρόσωπα του άρθρου 17, τα οποία:

αα) παρέχουν υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, ιδίως δημόσιων μεταφορών, ύδατος, αερίου ή ηλεκτρικού ρεύματος και τηλεπικοινωνιών, με την προϋπόθεση ότι τουλάχιστον το μισό του κεφαλαίου τους ανήκει στο κράτος ή οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης ή

ββ) επιδιώκουν, σύμφωνα με το καταστατικό και στην πραγματικότητα, αποκλειστικά και άμεσα, σκοπούς μορφωτικούς, φιλανθρωπικούς, αλληλοβοηθείας και εκπαιδευτικούς,

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται με κεφαλαιοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαφορά υπέρ το άρτιο κατά την καταβολή της δεν υπόκειται σε φόρο συγκέντρωσης κεφαλαίου. Αντίθετα η μετέπειτα κεφαλαιοποίηση της διαφοράς υπόκειται στον φόρο αυτό (Εγκ. Υπ. Οικ. 1115824/9651 ΠΟΛ. 1230/10-10-94).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή βολεύει να το κάνουμε έτσι για να γλιτώσουμε το 1% ?

έχει κάποιους περιορισμούς ?

π.χ. να χρειάζεται να κεφαλαιοποιηθεί μέσα σε συγκεκριμένο

χρονικό διάστημα ?

ή κάτι άλλο που να με δεσμεύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν τίθεται χρονικό περιθώριο για κεφαλαιοποίηση

Δεσμευσεις μπορείς να δείς αυτές που αναφέρονται στο άρθρο 14 του κωδ. Ν2190/1920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αύξηση με έκδοση μετοχών υπέρ το άρτιο μπορεί να γίνει όταν τα μετρητά θα καταβληθούν από τον τον υφιστάμενο μέτοχο;

Υπέρ το άρτιο δεν εκδίδονται μετοχές μόνο σε περίπτωση που εισφέρουν κεφάλαιο νέοι μέτοχοι;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπερ του άρτιου μπορεί να γίνει αν δεν έχεις κέρδη κεφαλαιοποιόντας υποχρεώσεις δανείων από εταιρία του ομίλου ή την μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης Τσίγκος

Αν πρέπει να γίνει μια αύξηση κεφαλαίου σε ΑΕ ή ΕΠΕ και δεν επιθυμούν οι μέτοχοι / εταίροι την αλλαγή των ποσοστών τους στην εταιρεία όμως η καταβολή γίνεται μόνο από τον ένα εξ'αυτών, τότε θα μπορούσε να επιλεγεί η αύξηση κεφαλαίου με διαφορά υπέρ το άρτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/9/2007 στις 10:01 ΠΜ, redpeper είπε

Καλησπέρα σας κύριοι-ες

Θέλω να κάνω μια αύξηση κεφαλαίου με έκδοση μετοχών που προκύπτει διαφορά υπέρ το άρτιο.

ο λόγος που θέλω να το κάνω αυτό είναι ότι κάπου διάβασα ότι δεν πληρώνεις ΦΣΚ για την διαφορά

υπέρ το άρτιο.

Μέτα μου είπαν ότι άλλαξε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ? Τι γίνεται ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...