Jump to content
  • 0

ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟ ΑΡΤΙΟ


Question

Καλησπέρα σας κύριοι-ες

Θέλω να κάνω μια αύξηση κεφαλαίου με έκδοση μετοχών που προκύπτει διαφορά υπέρ το άρτιο.

ο λόγος που θέλω να το κάνω αυτό είναι ότι κάπου διάβασα ότι δεν πληρώνεις ΦΣΚ για την διαφορά

υπέρ το άρτιο.

Μέτα μου είπαν ότι άλλαξε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ? Τι γίνεται ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αρθρο 22.

Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

1. Απαλλάσονται από το φόρο:

α) οι αγροτικές συνεταιριστικές οργανώσεις κάθε βαθμού και οι κάθε φύσης ενώσεις και κοινοπραξίες αυτών,

β) η συμπλοιοκτησία, οι ναυτιλιακές κοινοπραξίες και οι κάθε μορφής ναυτιλιακές εταιρείες.

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

α) οι πράξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 18 που αφορούν πρόσωπα του άρθρου 17, τα οποία:

αα) παρέχουν υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, ιδίως δημόσιων μεταφορών, ύδατος, αερίου ή ηλεκτρικού ρεύματος και τηλεπικοινωνιών, με την προϋπόθεση ότι τουλάχιστον το μισό του κεφαλαίου τους ανήκει στο κράτος ή οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης ή

ββ) επιδιώκουν, σύμφωνα με το καταστατικό και στην πραγματικότητα, αποκλειστικά και άμεσα, σκοπούς μορφωτικούς, φιλανθρωπικούς, αλληλοβοηθείας και εκπαιδευτικούς,

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται με κεφαλαιοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Η διαφορά υπέρ το άρτιο κατά την καταβολή της δεν υπόκειται σε φόρο συγκέντρωσης κεφαλαίου. Αντίθετα η μετέπειτα κεφαλαιοποίηση της διαφοράς υπόκειται στον φόρο αυτό (Εγκ. Υπ. Οικ. 1115824/9651 ΠΟΛ. 1230/10-10-94).

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή βολεύει να το κάνουμε έτσι για να γλιτώσουμε το 1% ?

έχει κάποιους περιορισμούς ?

π.χ. να χρειάζεται να κεφαλαιοποιηθεί μέσα σε συγκεκριμένο

χρονικό διάστημα ?

ή κάτι άλλο που να με δεσμεύει ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Η αύξηση με έκδοση μετοχών υπέρ το άρτιο μπορεί να γίνει όταν τα μετρητά θα καταβληθούν από τον τον υφιστάμενο μέτοχο;

Υπέρ το άρτιο δεν εκδίδονται μετοχές μόνο σε περίπτωση που εισφέρουν κεφάλαιο νέοι μέτοχοι;

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Theo

Υπερ του άρτιου μπορεί να γίνει αν δεν έχεις κέρδη κεφαλαιοποιόντας υποχρεώσεις δανείων από εταιρία του ομίλου ή την μητρική;

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Δημήτρης Τσίγκος

Αν πρέπει να γίνει μια αύξηση κεφαλαίου σε ΑΕ ή ΕΠΕ και δεν επιθυμούν οι μέτοχοι / εταίροι την αλλαγή των ποσοστών τους στην εταιρεία όμως η καταβολή γίνεται μόνο από τον ένα εξ'αυτών, τότε θα μπορούσε να επιλεγεί η αύξηση κεφαλαίου με διαφορά υπέρ το άρτιο;

Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 19/9/2007 στις 10:01 ΠΜ, redpeper είπε

Καλησπέρα σας κύριοι-ες

Θέλω να κάνω μια αύξηση κεφαλαίου με έκδοση μετοχών που προκύπτει διαφορά υπέρ το άρτιο.

ο λόγος που θέλω να το κάνω αυτό είναι ότι κάπου διάβασα ότι δεν πληρώνεις ΦΣΚ για την διαφορά

υπέρ το άρτιο.

Μέτα μου είπαν ότι άλλαξε.

Ισχύει κάτι τέτοιο ? Τι γίνεται ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...