Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ/ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ?


επισκέπτη MANOLHS

Ερώτηση

ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ/ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ, ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ? ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ. ΠΗΓΕ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ. ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ LINK ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΕΨΑΞΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ Η ΟΧΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

χμ, πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα αναφέρονται,

και επί του τύπου ο ype έχει το δίκιο του!

Όμως ας μην ξεχναμε οτι οι οικοδόμοι εργατοτεχνίτες είναι πράγματι μια ιδιάζουσα περίπτωση δηλαδή:

1) τους έχουν καταβάλει ποτέ επίδομα αδείας ή και άδεια;;;

2) τους έχουν καταβάλει ποτέ Δ.Χ. ή και Δ.Π.;;;

το΄σίγουρο είναι οτι ο ype δεν σφάλει! όπως και σίγουρο είναι οτι όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν πρόβλημα...

Βέβαια έχουμε και την ορθη κατ'εμε θέση του κ. Σταυρουλάκη (σε περίπτωση ανιτπαροχής)

Επίσης επειδή μιλάμε για τον τύπο (και καλά κάνουμε) μήπως θα έπρεπε η πρόσληψη κλπ να γίνονται από τον υπερεργολάβο, ο οποίος αυτός είναι κατ' ουσία ο εργοδότης και εκείνος με την σειρά του να μας εκδίδει ΤΠΥ...λέω μήπως ....

φαίνεται οτι η ερασιτεχνικότητα του ελληνικού κατασκευαστικού κλάδο, επιτάσει μια ανάλογη αντιμετώπιση από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς...(ή μηπως ισχύει το αντίθετο;;:D

το εν λόγω πρόβλημα ίσως και να είναι το ελάχιστο αναφορικά με τα ασφαλιστικά-εργασιακά θέματα, όταν κάποτε με το καλό κωδικοποιηθούν οι διατάξεις και ενοποιηθούν τα ταμεία (άντε σε 5-6) τότε τα πράγματα θα είναι πιο ξεκάθαρα!

Για να κλείσω την δημοσίευση μου και κατόπιν μιας έρευνας σε σχετική βιβλιογραφία:

- Κάρτα πρόσληψης ΝΑΙ

- Πρόγραμα εργασίας και καταχώρηση στο βιβλίο Νεοπροσληφθέντων ΟΧΙ (Έγγραφο Υπ. Εργασίας - ΣΕΠΕ ΚΥ 23/10/2000)

- Ημερήσια Δελτία Βιβλίου Απασχολούμενου Προσωπικού ΝΑΙ

- Βιβλίο Μέτρων Ασφαλείας και Υγείας ΝΑΙ

Τώρα ποιος τηρεί απο όλα τα παραπάνω τι; και πως; και φυσικά ποιός τα ελέγχει είναι μια άλλη συζήτηση...

Όπως είναι μια άλλη συζήτηση ποιος εργολάβος είναι διαθετημένος να αμοίψει την εν λόγω εργασία του λογιστή!!!!!!

Αυτά ... καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λέγεται "ΒΙΒΛΙΟ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΔΕΛΤΙΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ" και η γραμμογραφιση του ειναι σαφης, ωστε να σας μεινουν ελαχιστες αποριες για το πως τηρειται. Ο κωδικος του βιβλιου ειναι 243 (αν σας ζητηθει στο βιβλιοπωλειο). Πρεπει να το αριθμησετε και να το προσκομισετε στην Επιθεωρηση εργασιας για θεωρηση. Παντως εγω κανω προσληψη κανονικα και τους περναω στον Πινακα ωρων προσωπικου ωστε να αποφευγω το πολυ γραψιμο (καθε μερα πρεπει να το συμπληρωνουμε το εν λογω βιβλιο...κι εγω εχω 19 εργατες...). Στο τελος κανω και μια καταγγελια της συμβασης και τελειωνει η ιστορια.

Παντως σχετικα με το αρχικο προβλημα (πρωτη ερωτηση) εχω να πω τα εξης : εφοσον δεν υπαρχει προσληψη, και εφοσον το θεμα ειναι να παρει ο εργαζομενος το επιδομα ανεργιας, ας κανει σε καποιο αλλο οικοδ. εργο μια προσληψη, ας βαλει 1-2 ενσημα και ας κανει απολυση μετα. Μου το εχουν προτεινει οι ιδιοι οι υπαλληλοι του ΟΑΕΔ της περιοχης μου.

Επισης να προσθεσω οτι ΔΧ Επιδομα Αδειας κλπ τα παιρνουν οι οικοδομοι απο το ΙΚΑ της περιοχης τους (δωροσημο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή είμαι κάπως λάσκα,θα πω και γω την γνώμη μου.

Στην περίπτωση που υπάρχει κατασκευαστής-εργολάβος,θα μπορούσαμε να πούμε ότι

έχει όλη την ευχέρεια να κάνει όλες τις νόμιμες διαδικασίες που κάνουν όλες οι εται-

ρείες και να έχει όλες τις συνέπειες που θα προκύψουν από την μη τήρηση.(ουσιαστικά

καμμία-τυπικά δεν γνωρίζω)

Στην περίπτωση όμως του ιδιώτη κατασκευαστή,που αναθέτει το κτίσιμο του σπιτιού του

σε εργολάβο,έχω την εντύπωση ότι οι γνωστές διαδικασίες (ΟΑΕΔ-ΠΡΌΣΛΗΨΗ/ΑΠΟΛΗΣΗ-

ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ Π.Δ 156 κλπ.) δεν μπορούν να ισχύσουν,διότι ενώ

υπεύθυνος για την κατασκευή είναι ο εργολάβος,η άδεια βγαίνει στο όνομα του ιδιώτη,

ο οποίος έχει και αυτός ευθύνη,χωρίς όμως να μπορεί να παρακολουθεί τις προσλήψεις

και τις απολύσεις του εργολάβου.

Σκεφτείτε επίσης και την περίπτωση που το ΙΚΑ υποχρέωνε τους εργολάβους οικοδομών,

στην τήρηση του Ε.Β.Π.Ν.Π,τι θα γινότανε από τα πρόστιμα που θα έπρεπε να πληρώνει

ο ιδιοκτήτης από την "αμέλεια" του κάθε εργολάβου.(Γνωρίζετε βέβαια ότι υπεύθυνος για

την απόδοση των εισφορών στο ΙΚΑ είναι ο ιδιοκτήτης,ακόμα και αν ο εργολάβος εκδόσει

ΤΠΥ για την δουλειά του,ακόμα και αν ο εργολάβος έχει πάρει τα χρήματα και δεν τα έχει

αποδόσει στο ΙΚΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ. 1005/14.01.05 Εκπιπτόμενες δαπάνες από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων με βάση διοικητικές λύσεις και τη δικαστηριακή νομολογία.

4. Οι δαπάνες μισθοδοσίας του προσωπικού που απασχολεί επιχείρηση - υπεργολάβος, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδά της, εφόσον έχουν καταβληθεί οι σχετικές ασφαλιστικές εισφορές, ανεξάρτητα αν η καταβολή τους έγινε κατόπιν συμφωνίας από τον εργολάβο (αρχικό ανάδοχο). (1054601/923/Α0012/30-7-1999)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΠΟΛ. 1005/14.01.05 Εκπιπτόμενες δαπάνες από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων με βάση διοικητικές λύσεις και τη δικαστηριακή νομολογία.

4. Οι δαπάνες μισθοδοσίας του προσωπικού που απασχολεί επιχείρηση - υπεργολάβος, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδά της, εφόσον έχουν καταβληθεί οι σχετικές ασφαλιστικές εισφορές, ανεξάρτητα αν η καταβολή τους έγινε κατόπιν συμφωνίας από τον εργολάβο (αρχικό ανάδοχο). (1054601/923/Α0012/30-7-1999)

???????????????????????????????

Ετσι είναι πράγματι αλλά...............

η τοποθέτηση είναι άσχετη με το ερώτημα και την προηγούμενη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Να προσθέσω ένα ερώτημα

Όταν προσλαμβάνει μια εταιρεία οικοδόμους για κάποιο έργο, που δεν είναι σε εργολάβο

φτιάχνει ΑΠΔ κάθε μήνα στο ΙΚΑ

Και λέει

Αποδοχες 12000 €

ΙΚΑ 10000 €

στα βιβλία της με βάση την ΑΠΔ κάνει εγγραφές και ποιες, ή

συντάσσει κάποια μισθοδοτική κατάσταση ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα

Να προσθέσω ένα ερώτημα

Όταν προσλαμβάνει μια εταιρεία οικοδόμους για κάποιο έργο, που δεν είναι σε εργολάβο

φτιάχνει ΑΠΔ κάθε μήνα στο ΙΚΑ

Και λέει

Αποδοχες 12000 €

ΙΚΑ 10000 €

στα βιβλία της με βάση την ΑΠΔ κάνει εγγραφές και ποιες, ή

συντάσσει κάποια μισθοδοτική κατάσταση ?

Ευχαριστώ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι λογιστικές εγγραφές μπορεί να γίνουν είτε με βάση την ΑΠΔ, είτε με βάση την μισθοδοτική κατάσταση , είτε με βάση την εκτύπωση του λογιστικού άρθρου , αν υπάρχει μηχανογραφική υποστήριξη στην μισθοδοσία. Οι εγγραφές είναι η κλασική εγγραφή της μισθοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα, είμαι καινούργια σε μια τεχνική εταιρία κ μου έτυχε το εξής: Η επιχείρηση απασχολεί τους τελeυταίους μήνες έναν οικοδόμο στον οποίο όμως δεν έχει γίνει πρόσληψη. Τώρα ήρθε ο άνθρωπος και μου ζήτησε να του κάνω απόλυση για να μπεί στο ταμείο ανεργίας.

Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει πρόσληψη πως να κάνω καταγγελια σύμβασης?

Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο,κάποια βεβαίωση που μπορώ να του δώσω και να τον καλύπτει στον ΟΑΕΔ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

beb_ergod_lixi.pdf

Καλησπέρα, είμαι καινούργια σε μια τεχνική εταιρία κ μου έτυχε το εξής: Η επιχείρηση απασχολεί τους τελeυταίους μήνες έναν οικοδόμο στον οποίο όμως δεν έχει γίνει πρόσληψη. Τώρα ήρθε ο άνθρωπος και μου ζήτησε να του κάνω απόλυση για να μπεί στο ταμείο ανεργίας.

Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει πρόσληψη πως να κάνω καταγγελια σύμβασης?

Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο,κάποια βεβαίωση που μπορώ να του δώσω και να τον καλύπτει στον ΟΑΕΔ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Βεβαίωση-δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

beb_ergod_lixi.pdf

Βεβαίωση-δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου.

και τι αλλάζει;

Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου δεν απαιτείται πρόσληψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τι αλλάζει;

Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου δεν απαιτείται πρόσληψη;

Σε οικοδόμους μη μονίμων συνεργείων δεν απαιτείται.Με την βεβαίωση είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οικοδόμους μη μονίμων συνεργείων δεν απαιτείται.Με την βεβαίωση είσαι οκ.

μπορείς να μου πείς σε ποιά διάταξη αναφέρεται ότι εξαιρούνται αυτοι από την γνωστή διαδικασία που ακολουθείται στις προσλήψεις λοιπών εργαζόμενων;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Βεβαίωση-δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου.

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.Ο εργοδότης του δίνει απλά αυτή τη βεβαίωση δεν χρειάζεται να την πάει και στον ΟΑΕΔ πρώτα ή λάθος κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.Ο εργοδότης του δίνει απλά αυτή τη βεβαίωση δεν χρειάζεται να την πάει και στον ΟΑΕΔ πρώτα ή λάθος κατάλαβα?

Tην βεβαίωση που θα του δώσεις θα την πάει στον ΟΑΕΔ ο ίδιος.Συνήθως από τον ΟΑΕΔ ζητούν το γνήσιο της υπογραφής.Τότε πρώτα θα την επικυρώσεις στα ΚΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οικοδόμους μη μονίμων συνεργείων δεν απαιτείται.Με την βεβαίωση είσαι οκ.

Και πως ξεκίνησε δλδ η έναρξη της απασχόλησης...??? Χωρίς πρόσληψη...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πως ξεκίνησε δλδ η έναρξη της απασχόλησης...??? Χωρίς πρόσληψη...???

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ΟΑΕΔ δέχεται ως διάστημα απασχόλησης αυτό που αναφέρεται στη βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ΟΑΕΔ δέχεται ως διάστημα απασχόλησης αυτό που αναφέρεται στη βεβαίωση.

Επειδή πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις....

Δεν είπα ότι δεν θα δεχτεί την δήλωση ορισμένου χρόνου....

Αφού θα κατατεθεί δήλωση ορισμένου χρόνου, δεν θα έπρεπε να γίνει και αναγγελία πρόσληψης...????

Ρωτάνε......

και τι αλλάζει;

Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου δεν απαιτείται πρόσληψη;

Και απαντάς........

Σε οικοδόμους μη μονίμων συνεργείων δεν απαιτείται.Με την βεβαίωση είσαι οκ.

Σε ρωτάει ο Γιάννης Νότης.......

μπορείς να μου πείς σε ποιά διάταξη αναφέρεται ότι εξαιρούνται αυτοι από την γνωστή διαδικασία που ακολουθείται στις προσλήψεις λοιπών εργαζόμενων;

ευχαριστώ

Και επιμένω και εγώ, αναφορικά με την υποχρέωση ή μη υποβολής πρόσληψης..... Η οποία μη υποβολή, εφόσον είναι υποχρεωτική, μπορεί να σε χρεώσει με πρόστιμο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ΟΑΕΔ δέχεται ως διάστημα απασχόλησης αυτό που αναφέρεται στη βεβαίωση.

Αναρρωτιέμαι αν διάβασες το θέμα από την αρχή........

Αν ναι ... που εδράζεται αυτή η βεβαιότητα που βγαίνει από τις δημοσιεύσεις σου;

Ο ΟΑΕΔ μπορεί πράγματι να μην ελέγχει εκείνη την στιγμή που υποβάλεις την λήξη της σύμβασης αν έχει προηγηθεί αναγγελία της έναρξης της σύμβασης.

Το ίδιο συμβαίνει κι όταν υποβάλεις έντυπο καταγγελίας.

Το ζήτημα είναι .... δεν διαπιστώνεις εσύ μια ανακολουθία στην διαδικασία; Διακόπτεις επισήμως μια σχέση η οποία δεν έχει συναφθεί.

Μήπως όλη αυτή η πρακτική βασίζεται στο γεγονός ότι το ΙΚΑ θα ελέγξει σε σχέση με τις εισφορές που αφορούν τον οικοδόμο όχι τον άμεσο εργοδότη του αλλά τον ιδιοκτήτη της οικοδομής;

Κι αν θεωρήσουμε ότι θα ελεγχθείς εσύ τι θα τους πεις όταν σου ζητήσουν την αναγγελία πρόσληψης;

Κάθε τεκμηριωμένη με έγγραφα άποψη ... δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις....

...............

Σε ρωτάει ο Γιάννης.......

..................

Με ξαναβάφτισες;

Νότης παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με ξαναβάφτισες;

Νότης παρακαλώ

Πως είχα την εντύπωση...???? Τέλως πάντως, χρωστάω βαφτιστικά όταν βρεθούμε........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, είμαι καινούργια σε μια τεχνική εταιρία κ μου έτυχε το εξής: Η επιχείρηση απασχολεί τους τελeυταίους μήνες έναν οικοδόμο στον οποίο όμως δεν έχει γίνει πρόσληψη. Τώρα ήρθε ο άνθρωπος και μου ζήτησε να του κάνω απόλυση για να μπεί στο ταμείο ανεργίας.

Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει πρόσληψη πως να κάνω καταγγελια σύμβασης?

Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο,κάποια βεβαίωση που μπορώ να του δώσω και να τον καλύπτει στον ΟΑΕΔ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

απο eaed gr βρηκα:

Απαλάσσονται οι εργοδότες που προσλαμβάνουν Οικοδόμους από από την έκδοση Κάρτας πρόσληψης στον ΟΑΕΔ?

Σύμφωνα με το Ν.Δ. 763/70 όλοι οι εργοδότες εν γένει υποχρεούνται να προσλαμβάνουν το προσωπικό τους δια μέσω του ΟΑΕΔ εκδίδοντας την κάρτα πσρόσληψης.

Από την υποχρέωση αυτή δεν απαλάσσονται οι απασχολούντες Οικοδόμους.

Απαλάσσονται μόνο από την υποχρέωση αναγγελίας αποχώρησης αυτών ( Ν.2556/97 άρθρ.2)

απο περιοδικο επιχειρηση

Παρ’ όλο που στην πράξη συνηθίζεται από πολλές επιχειρήσεις να μην καταθέτουν κάρτα πρόσληψης για τους οικοδόμους και που ο ίδιος ο ΟΑΕΔ αντιμετωπίζει το θέμα αυτό με ελαστικότητα, η αντιμετώπιση αυτή δεν βρίσκει έρεισμα στο Νόμο, αφού ο Ν.2656/1953 με το άρθρο 5 ορίζει την υποχρέωση του εργοδότη να αναγγείλει την πρόσληψη εργαζομένου στον ΟΑΕΔ (τότε Γ.Ε.Ε.) εντός 8 ημερών, χωρίς να εξαιρεί τους οικοδόμους. Έτσι θεωρούμε ότι υφίσταται υποχρέωση αναγγελίας της πρόσληψης στον ΟΑΕΔ. Επίσης για την υποχρέωση παρακράτησης φόρου 3% ισχύει ότι και για τους υπόλοιπους εργαζόμενους. Δηλαδή στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου, αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος, το ποσό της παρακράτησης υπολογίζεται με την εφαρμογή συντελεστή στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου, ο οποίος ορίζεται σε τρία τοις εκατό (3%) για ημερομίσθιο πάνω από είκοσι τέσσερα (24) ευρώ. Συνεπώς, αν το ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου είναι μικρότερο από είκοσι τέσσερα (24) ευρώ δεν θα γίνεται παρακράτηση του φόρου (ΠΟΛ.1142/18.12.2006).

αντε βρες ακρη τωρα... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τι αλλάζει;

Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου δεν απαιτείται πρόσληψη;

ποιος ομως πρέπει να υπογράψει το έντυπο?

ο εργολάβος ή ο ιδιοκτητης του έργου στου οποίου το αμοε πληρώνονται τα ένσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την πρόσληψη την υπογράφει ο εργοδότης. το ίδιο και την απόλυση.

Εγώ συντάσσω το έντυπο με εργοδότη τον εργολάβο και φυσικά στον αριθμό μητρώου ΙΚΑ βάζω τον ΑΜΟΕ με την σημείωση ότι αυτός αναφέρεται στον ιδιοκτήτη ώστε σε πιθανή διασταύρωση να βρεθούν τα ένσημα στον σωστό ΑΜΟΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...