Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΔ μέσω internet


επισκέπτη XRISTOFILOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας Συνάδελφοι,

Εκ παραδρομής δεν συμπεριέλαβα έναν εργαζόμενο στην ΑΠΔ 2ου Τριμήνου 2007 την οποία υπέβαλα εμπρόθεσμα μέσω internet.Προσπαθώ να στείλω συμπληρωματική(ώστε να συμπεριλάβω τον εργαζόμενο)μέσω internet αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι η τελευταία ημερομηνία υποβολής ήταν η 31η Ιουλίου.ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ.

Το παράξενο είναι οτι μου επιτρέπει το σύστημα αν θέλω να υποβάλω συμπληρωματική για το 1ο Τρίμηνο πράγμα φυσικά που δεν με ενδιαφέρει.

ΟΙ ερωτήσεις μου είναι οι εξής : 1)Πώς γίνεται να θεωρείται εμπρόθεσμη η υποβολή συμπληρωματικής 1ου τριμήνου και εκπρόθεσμη η υποβολή συμπληρωματικής 2ου τριμήνου ;;

2)Σε περίπτωση που υποβάλω συμπληρωματική στο υποκατάστημα του ΙΚΑ πρέπει να πληρώσω το πρόστιμο (30%)την ίδια στιγμή ή το στέλνουν μετέπειτα ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκύκλιος 54/2004

2.2. Συμπληρωματική Α.Π.Δ. (υποβολή μέσω διαδικτύου)

Στους εργοδότες, που έχουν υποβάλει Κανονική (01) Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου, παρέχεται η δυνατότητα να συμπληρώσουν το περιεχόμενο αυτής, υποβάλλοντας, εντός της προθεσμίας που έχει οριστεί για την υποβολή Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου, Συμπληρωματική (04) Α.Π.Δ.. Μετά την λήξη της σχετικής προθεσμίας η υποβολή της Συμπληρωματικής (04) Α.Π.Δ. γίνεται μόνο στο κατά τόπο αρμόδιο Υποκ/μα ή Παρ/μα Ι.ΚΑ., σύμφωνα με όσα ορίζονται στο υπ΄ αριθμ. Γ99/1/90/19-6-02 Γεν. Έγγραφό μας.

Τα ανωτέρω θα αρχίσουν να ισχύουν από την υποβολή μέσω διαδικτύου της μηνιαίας Α.Π.Δ. του Απριλίου 2004 και της τριμηνιαίας Α.Π.Δ. του Β΄ τριμήνου 2004.

2.3. Κυρώσεις

Οι κυρώσεις που επιβάλλονται, με την σύνταξη Πράξεως Επιβολής Πρόσθετης Επιβάρυνσης Εισφορών (Π.Ε.Π.Ε.Ε.), στους εργοδότες για παραβάσεις τους, σχετικά με την υποβολή Α.Π.Δ., διαμορφώθηκαν από 12/2/04 (συν/νος πίνακας) ως εξής:

Για τη μη υποβολή Α.Π.Δ. το ποσοστό της πρόσθετης επιβάρυνσης εισφορών από 50% μειώθηκε σε 45% και υπολογίζεται στο ποσό των εισφορών που αντιστοιχούν στην Α.Π.Δ. ή στις Α.Π.Δ., που ο εργοδότης έπρεπε να είχε υποβάλλει, εντός των προθεσμιών που έχουν καθορισθεί για την υποβολή Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου.

Για την εκπρόθεσμη υποβολή Α.Π.Δ., όταν αυτή πραγματοποιείται πριν από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής μέσω διαδικτύου της επόμενης Κανονικής (01) Α.Π.Δ., το ποσοστό της πρόσθετης επιβάρυνσης εισφορών από 30% μειώθηκε σε 10% και υπολογίζεται στο ποσό των εισφορών που δηλώνονται στην συγκεκριμένη Α.Π.Δ.. Ως προθεσμία υποβολής της επόμενης Κανονικής (01) Α.Π.Δ. λαμβάνεται αυτή που ισχύει για την υποβολή της Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου και όχι η προβλεπόμενη για την υποβολή Α.Π.Δ. στα Υποκ/τα ή Παρ/τα του Ι.Κ.Α. (με μαγνητικό μέσο ή εγγράφως).

Για την εκπρόθεσμη υποβολή Α.Π.Δ., όταν αυτή πραγματοποιείται μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής μέσω διαδικτύου της επόμενης Κανονικής (01) Α.Π.Δ. το ποσοστό της πρόσθετης επιβάρυνσης από 50% μειώθηκε σε 30% και υπολογίζεται στο ποσό των εισφορών που δηλώνονται στην συγκεκριμένη Α.Π.Δ.. Ως προθεσμία υποβολής της επόμενης Κανονικής (01) Α.Π.Δ. λαμβάνεται αυτή που ισχύει για την υποβολή της Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου και όχι η προβλεπόμενη για την υποβολή Α.Π.Δ. στα Υποκαταστήματα ή Παρ/τα του Ι.Κ.Α. (με μαγνητικό μέσο ή εγγράφως).

Για την υποβολή ανακριβούς Α.Π.Δ. το ποσοστό της πρόσθετης επιβάρυνσης εισφορών παραμένει 30% και υπολογίζεται στο ποσό της διαφοράς των εισφορών, που προκύπτουν από τον έλεγχο της υπηρεσίας. Ανακριβής θεωρείται η Α.Π.Δ. στην οποία προκύπτει διαφορά μεταξύ των εισφορών που δηλώνονται από τον εργοδότη και αυτών που προκύπτουν κατά τον έλεγχο, από διαφορά ημερών εργασίας, αποδοχών ή κλάδου ασφάλισης και των λοιπών στοιχείων, που προσδιορίζουν την ορθή υπαγωγή στην ασφάλιση καθώς και αυτή που δεν περιλαμβάνει εργαζόμενο ή εργαζόμενους της επιχ/σης.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημά σας το πρόστιμο πληρώνεται εκείνη την στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας Συνάδελφοι,

Εκ παραδρομής δεν συμπεριέλαβα έναν εργαζόμενο στην ΑΠΔ 2ου Τριμήνου 2007 την οποία υπέβαλα εμπρόθεσμα μέσω internet.Προσπαθώ να στείλω συμπληρωματική(ώστε να συμπεριλάβω τον εργαζόμενο)μέσω internet αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι η τελευταία ημερομηνία υποβολής ήταν η 31η Ιουλίου.ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ.

Το παράξενο είναι οτι μου επιτρέπει το σύστημα αν θέλω να υποβάλω συμπληρωματική για το 1ο Τρίμηνο πράγμα φυσικά που δεν με ενδιαφέρει.

ΟΙ ερωτήσεις μου είναι οι εξής : 1)Πώς γίνεται να θεωρείται εμπρόθεσμη η υποβολή συμπληρωματικής 1ου τριμήνου και εκπρόθεσμη η υποβολή συμπληρωματικής 2ου τριμήνου ;;

2)Σε περίπτωση που υποβάλω συμπληρωματική στο υποκατάστημα του ΙΚΑ πρέπει να πληρώσω το πρόστιμο (30%)την ίδια στιγμή ή το στέλνουν μετέπειτα ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η δυνατοτητα υποβολης συμπληρωματικης ΑΠΔ στο διαδυκτιο δινεται μονο τις περιοδους διορθωσης λαθων, για την τυχον διαγραφη λανθασμενης εγγραφης σε κανονικη ΑΠΔ που δεν μπορει να διορθωθει με αλλο τροπο και την υποβολη της ή των εγγραφων που διαγραφηκαν απο τη λανθασμενη κανονικη, με την υποβολη τους ορθα με συμπληρωματικη.

Αυτος ειναι ο λογος που μπορεις να υποβαλεις εμπροθεσμη συμπληρωματικη 1ου τριμηνου 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυνατοτητα υποβολης συμπληρωματικης ΑΠΔ στο διαδυκτιο δινεται μονο τις περιοδους διορθωσης λαθων, για την τυχον διαγραφη λανθασμενης εγγραφης σε κανονικη ΑΠΔ που δεν μπορει να διορθωθει με αλλο τροπο και την υποβολη της ή των εγγραφων που διαγραφηκαν απο τη λανθασμενη κανονικη, με την υποβολη τους ορθα με συμπληρωματικη.

Αυτος ειναι ο λογος που μπορεις να υποβαλεις εμπροθεσμη συμπληρωματικη 1ου τριμηνου 2007.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕΣΩ INTERNET 1ου ή 2ου 3ΜΗΝΟΥ

Αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ

1.αν έχει υποβληθεί η κανονική του 3μήνου μέσω internet και

2.αν δεν έχει περάσει ακόμη η προθεσμία για την υποβολή ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ 3ΜΗΝΟΥ μπορεί να υποβληθεί η συμπληρωματική με αυτό τον τρόπο.Κάτι σου διέφυγε και το ανακάλυψες εγκαίρως ( έχω σωθεί 2 φορές!!)

Δεν έχει να κάνει με τις διορθώσεις λαθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕΣΩ INTERNET 1ου ή 2ου 3ΜΗΝΟΥ

Αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ

1.αν έχει υποβληθεί η κανονική του 3μήνου μέσω internet και

2.αν δεν έχει περάσει ακόμη η προθεσμία για την υποβολή ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ 3ΜΗΝΟΥ μπορεί να υποβληθεί η συμπληρωματική με αυτό τον τρόπο.Κάτι σου διέφυγε και το ανακάλυψες εγκαίρως ( έχω σωθεί 2 φορές!!)

Δεν έχει να κάνει με τις διορθώσεις λαθών.

Μην εισαι τοσο σιγουρη. Θα ελεγα να το δοκιμασεις την επομενη φορα που θα εχεις λαθη για διορθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 years later...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΔ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΑ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΛΑΘΟΣ . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ 04 ΚΩΔΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΔ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΑ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΛΑΘΟΣ . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ 04 ΚΩΔΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ?

Στη συμπληρωματικη βαζουμε τα στοιχεια που λειπουν και οχι ολοκληρες τις εγγραφες της ΑΠΔ.

Η διαφορα εισφορων προκυπτει απο αλλαγη ΠΚ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΩΣ ΝΕΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ 1η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ 8,03.

ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΩΣ ΝΕΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ 1η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ 8,03.

ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ?

Αν μιλας για μικροδιαφορες, εγω δε θα εκανα τιποτα.

Μαλλον δε θα ασχοληθει κανενας σε ελεγχο.

Στειλε σωστα την επομενη ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Είχα υποβάλει ΑΠΔ για τους δυο εργαζόμενους που έχω.....εκ παραδρομής και από λάθος πληκτρολόγηση, έκανα λάθος στον έναν Α.Μ.  και  καταχωρίστηκε στην ΑΠΔ άλλο όνομα.

Μόλις διαπίστωσα το λάθος εντός της προθεσμίας πληρωμής , έστειλα συμπληρωματική με τον σωστό εργαζόμενο, και υπέβαλα αίτηση στο ΙΚΑ για διαγραφή εγγραφής από την ΑΠΔ του εργαζομένου που δεν ήταν στη δική μου επιχείρηση. Πήγα σήμερα να εκδώσω ενημερότητα, και το ΙΚΑ  δεν έχει διαγράψει τον άλλον εργαζόμενο. Σε επίσκεψη στο υποκατάστημα, μου είπαν πως πρέπει να επικοινωνήσω με τον εργαζόμενο που έκανα λάθος, να κάνει υ.δ . ότι δεν εργάστηκε στην επιχείρησή μου, και ό.οοταν εκδοθεί η απόφαση να τον ξαναειδοποιήσω να πάει να την παραλάβει. Αυτόν ούτε τον γνωρίζω ούτε και έχω τα στοιχεία του να επικοινωνήσω μαζί του. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος ....τι πρέπει να κάνω στην περίπτωση αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοια περίπτωση μου είχαν ζητήσει από το ίκα Υ.Δ...

Βέβαια εδώ είναι επαρχία και τον ήξερα τον εργαζόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι τραγικοί στο ΙΚΑ. Αυτοί πρέπει να βρούνε τον ασφαλισμένο, πως να τον βρει ο εργοδότης;

Και πες ότι τον βρίσκει ο εργοδότης. Δηλαδή αν ο ασφαλισμένος γουστάρει ένσημα μπορεί να πει "ναι, δούλεψα εκεί" και το ΙΚΑ να το δεχτεί επειδή κερδίζει έσοδα. 

Οι τύποι είναι για πολλές κλωτσιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

μόλις έστειλα την ΑΠΔ Απριλίου αλλά ξέχασα να συμπεριλάβω στις αποδοχές και την αμοιβή της Κυριακής...

τί κάνω?στέλνω συμπληρωματική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μια συμπληρωματική με τα επιπλέον στοιχέια...δεν ξέρω βεβαια αν θα στη πάρει απ την στιγμή που θα έχεις υποβάλει πάλι για το ίδιο ΑΜΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν , kotlistianos said:

Στείλε μια συμπληρωματική με τα επιπλέον στοιχέια...δεν ξέρω βεβαια αν θα στη πάρει απ την στιγμή που θα έχεις υποβάλει πάλι για το ίδιο ΑΜΙΚΑ.

και θα γράψω πάλι ημέρες απασχόλησης κ.λπ? (όπως δηλαδή στην αρχική?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, lami said:

 

και θα γράψω πάλι ημέρες απασχόλησης κ.λπ? (όπως δηλαδή στην αρχική?)

Στη συμπληρωματικη θα γραψεις μονο τα στοιχεια που δεν εχεις υποβαλει στη κανονικη ΑΠΔ.

Αν δεν εχεις υποβαλλει την αμοιβη της Κυριακης, υπολογισε αποδοχες και εισφορες για το ποσο αμοιβης της Κυριακης με τυπο αποδοχων 14, λοιπες αποδοχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν , ISIDORA said:

Στη συμπληρωματικη θα γραψεις μονο τα στοιχεια που δεν εχεις υποβαλει στη κανονικη ΑΠΔ.

Αν δεν εχεις υποβαλλει την αμοιβη της Κυριακης, υπολογισε αποδοχες και εισφορες για το ποσο αμοιβης της Κυριακης με τυπο αποδοχων 14, λοιπες αποδοχες

σε ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...