Jump to content
  • 0

όταν η επιχείρηση είναι σε αδράνεια, πληρώνουν κανονικά εισφορές οι εταίροι ;

Question

Στα ασφαλιστικά ταμεία, ΟΑΕΕ, ή στο ΙΚΑ οι μισθωτοί κλπ; (κλπ) πληρω΄νουν τις εισφορές όταν η εταιρία είναι σε αδράνεια και μέχρι πότε;Ευχαριστώ

Recommended Posts

• 0
Στα ασφαλιστικά ταμεία, ΟΑΕΕ, ή στο ΙΚΑ οι μισθωτοί κλπ; (κλπ) πληρω΄νουν τις εισφορές όταν η εταιρία είναι σε αδράνεια και μέχρι πότε;Ευχαριστώ

Oxi Zήνωνα απαλλάσονται.

Να προσκομήσεις την βεβάιωση αδράνειας του Μητρώου στο Ταμείο.

Η άρση της αδράνειας δίνει έναρξη ασφάλισης.

• 0
Guest SOTHRIS

Πρόσεξε Ζήνωνα την παρατήρηση του Κώστα. Να θέσεις την επιχείρηση σε αδράνεια κάνοντας την σχετική δήλωση μεταβολής στο μητρώο της ΔΟΥ. Διαφορετικά ο ΟΑΕΕ θα απαιτεί εισφορές και πιθανόν να καταλήξετε στα δικαστήρια .

• 0
Guest Επισκέπτης-ΛΙΤΣΑ-
Πρόσεξε Ζήνωνα την παρατήρηση του Κώστα. Να θέσεις την επιχείρηση σε αδράνεια κάνοντας την σχετική δήλωση μεταβολής στο μητρώο της ΔΟΥ. Διαφορετικά ο ΟΑΕΕ θα απαιτεί εισφορές και πιθανόν να καταλήξετε στα δικαστήρια .

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ; ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΝΑΛΑΓΕΣ ΑΠΟ 01/01/2007 ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ, ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

• 0

Άγαπητή Λίτσα, έχω ακούσει και τα πιο παρανοϊκά στο μητρώο. Μέχρι και διακοπή αναδρομικά 5 χρόνια πίσω, σε συγκεκριμένη όμως ΔΟΥ. Κάτι που έχω αμφιβολίες κατά πόσο είναι ορθό, καθώς και κατά πόσο αυτό είναι οριστικό ή υπόκειται σε έλεγχο κατά τα κλεισίματα. Ψάξε και στο forum να δεις παρόμοια θέματα.

• 0
Guest Επισκέπτης-anas-
Oxi Zήνωνα απαλλάσονται.

Να προσκομήσεις την βεβάιωση αδράνειας του Μητρώου στο Ταμείο.

Η άρση της αδράνειας δίνει έναρξη ασφάλισης.

σε επικοινωνια με ΟΑΕΕ μου ειπαν οτι σε περιπτωση που κάνει αρση της αδράνειας ,οφείλει ασφαλιστηκες εισφορές για το χρονικό διάστημα που ηταν η επιχείρηση σε αδράνεια.

υπάρχει διαθεσιμη νομοθεσία?

• 0

Σε πρόσφατη περίπτωση με πελάτη μου από τον ΟΑΕΕ μας είχαν πεί ότι εφόσον μετά την αδράνεια γίνει διακοπή εργασιών δεν υπολογίζονται εισφορές από την ημερομηνία της αδράνειας έως την ημερομηνία διακοπής. Σε περίπτωση που γίνει άρση της αδράνειας τότε υπολογίζονται εισφορές και γιατην περίοδο της αδράνειας. Επίσης απ΄ ότι θυμάμαι δεν δέχονται αδράνεια μεγαλύτερη από 1 έτος. Καλύτερα ψάξε και ρώτα όλες τις λεπτομέρειες στον ΟΑΕΕ για να μην βρεθείς μπροστά σε δυσάρεστες καταστάσεις.

• 0
Guest Ιωάννης Ξενικάκης

Από όσα έχω δει αυτούς τους μήνες στο forum, η περίπτωση της αδράνειας δυσκολεύει τη ζωή αρκετών.

Με βεβαίωση περί αδράνειας της επιχείρησης Διαγραφή από το μητρώο του Οργανισμού ΔΕΝ γίνεται, καθώς θεωρείται ότι ο ασφαλισμένος έχει πρόθεση να επαναλειτουργίσει την επιχείρηση.

Σε περίπτωση όμως που μετά το χρονικό διάστημα της αδράνειας προχωρήσει στην διακοπή εργασιών, τότε λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος της αδράνειας και με την προσκόμιση επιπλέον διακιολογητιών όπως εκκαθαρισρικά σημειώματα, έκθεση εξακρίβωσης υπαλλήλου κλπ μπορεί να γίναι διαγραφή σε ημερομηνία πριν της διακοπής εργασιών.

• 0
Άγαπητή Λίτσα, έχω ακούσει και τα πιο παρανοϊκά στο μητρώο. Μέχρι και διακοπή αναδρομικά 5 χρόνια πίσω, σε συγκεκριμένη όμως ΔΟΥ. Κάτι που έχω αμφιβολίες κατά πόσο είναι ορθό, καθώς και κατά πόσο αυτό είναι οριστικό ή υπόκειται σε έλεγχο κατά τα κλεισίματα. Ψάξε και στο forum να δεις παρόμοια θέματα.

δεν ειναι καθολου παρανοικο

γινετε (κυριως)αρκει να αποδειξεις οτι δεν εγινε καμμια συναλαγη μετα απο την ημερομηνια που ζητας να κανεις διακοπη

εκπροθεσμη διακοπη αναγνωριζει και το ΟΑΕΕ και διαγραφει τα χρεη απο την ημερομηνια της διακοπης κ μετα .

• 0
Guest Ιωάννης Ξενικάκης
λόγο ότι δεν βρίσκω τρόπο εγγραφείς στο φόρουμ βάζω το θέμα μου απο εδώ

Γεια σας έχω ένα πρόβλημα με το Ο.Α.Ε.Ε πρώην TEBE

Πως έχει η ιστορία είχα μια επιχείρηση η όποια έπρεπε να κλείσει πήγα λοιπών στην εφορεία να κάνω τις διαδικασίες και μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να πουλήσω τα μηχανήματα και το αυτοκίνητο γιατί είναι περιουσιακά στοιχειά της επιχείρησης όντως πούλησα τα μηχανήματα αλλά το αυτοκίνητο δεν μπορούσα να το πουλήσω ρωτώντας πάλι τον υπάλληλο της ΔΟΥ τι μπορώ να κάνω για να κλείσω την επιχείρηση για να κάνω διακοπή στο ΤΕΒΕ μου απάντησε ότι δεν έχω πρόβλημα φαίνεται ότι η επιχείρηση είναι σε αδράνεια από την κίνηση των στοιχείων και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα ????..αυτο ήταν και το λάθος μου που τον πίστεψα τώρα με την ενοποίηση των ταμείων πήγα να τα συμμαζέψω και ελέγχοντας τα χαρτιά βρήκαν ότι υπάρχει ένα χρονικό διάστημα από την τελευταία καταβολή μέχρι την διακοπή από την Δ.Ο.Υ. και λύση από το πρωτοδικείο που έχω οφειλές

Αναλυτικά η ημερομηνίες έχουν ως εξής

Τελευταίο Δ.Α μεταφοράς αγαθών 08/01/1993

1. Δ.Α πώλησης μηχανημάτων 25/02/1993

2. Δ.Α πώλησης μηχανημάτων 11/03/1993

3. Δ.Α πώλησης μηχανημάτων 28/03/1993

4. Δ.Α πώλησης αυτοκινήτου 20/12/1994

5. Διακοπή πρωτοδικείου ( λύση εταιρείας ) 22-12-1994

6. Διακοπή από Δ.Ο.Υ 27-12-1994

7. Τελευταία πληρωμή ΤΕΒΕ 30/09/1993

Τον Απρίλιο του 1993 παραδόθηκε και το μαγαζί στον ιδιοκτήτη και σε καμία εβδομάδα περίπου νοικιάστηκε σε άλλον

Στο ΟΑΕΕ λοιπών αρχές του χρόνου γινόταν ο κακός χαμός με την ενοποίηση για να μου θεωρήσουν το βιβλιάριο ασθένειας μου (πέρα από ένα τσουβάλι χαρτιά που μου ζητάγανε ) μου δώσανε και υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχομαι κάθε χρέος που θα βρεθεί για να μου κάνουν θεώρηση για ένα εξάμηνο μην τα πολυλογώ όμως βρήκαν την διαφορά και την αποδέχτηκα αφού νομίζω ότι δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς βγήκε ένα κουστούμι περίπου 5.000,00 ? το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω τώρα λεφτά για ρύθμιση και αν δεν την κάνω δεν μου θεωρούν το βιβλιάριο μου ψάχνονται στο διαδίκτυο βρήκα μια εγκύκλιο Νο33 http://www.tebe.gr/egkyklioi_2008.htm

Η οποία πιστεύω ότι με καλύπτει πλήρως για θεώρηση ένα ακόμα εξάμηνο ,ενημερώνοντας όμως την προϊσταμένη μου είπε ότι βγήκε μια άλλη μετά από αυτή την απόφαση 381/35/22-12-08 η οποία λέει ότι δικαιούμαι μόνο ένα μήνα την όποια και δεν μου έδωσε σε ζήτηση μου και δεν μπορώ να βρω πουθενά να δω και τι λέει .

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει τρόπος να θεωρήσω το βιβλιάριο ασθενείας διότι έχω την οικογένεια μου ανασφάλιστη τώρα

Υ.Σ

Μετά το ΤΕΒΕ ήμουν στο ταμείο εμπόρων από το 2000 μέχρι και σήμερα χωρίς καμία καθυστερημένη δόση

Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΖΕΙ ?

1ο. Παραγραφή μόνο μετά την παρέλευση 20ετίας.

2ο. Πρέπει να τακτοποίησης τη διαγραφή σου ως προς το πρώην ΤΕΒΕ. Αφού λες ότι από το 2000 είσαι στο ΤΑΕ, πρέπει να γίνει ενοποίηση των ατομικών σου φακέλων (ΤΕΒΕ και ΤΑΕ).

3ο. Εφόσον έχεις εξοφλήσει εισφορές της τριετίας έως και Αύγουστο 2008, θεωρείς κανονικά βιβλιάριο ασθενείας (Εγκύκλιος 95/08).

• 0
αναφέρθηκε και στο έγγραφο Δ/σης Εσόδων 5036/29-1-2009 που και αυτό δεν μπορώ να βρω

Μια ερώτηση προς τον κ. Ξενικάκη.

Το 1981 ιδρύθηκε ΟΕ. Το 1983 έκλεισε τα βιβλία της και πουλήθηκε, χωρίς να κάνει διακοπή στην εφορία ούτε στο ΤΑΕ. Το 1986 λύθηκε στο Πρωτοδικείο.

Μέλος αυτής της ΟΕ από το 1994 είναι στο ΤΕΒΕ. Για την ενοποίηση των κωδικών τώρα (2009) ζητούν λύση της εταιρείας από το Πρωτοδικείο (υπάρχει) και διακοπή από τη ΔΟΥ (δεν υπάρχει). Η ΔΟΥ ως συνήθως δεν συνεργάζεται και δεν βρίσκει στοιχεία "κάνε αίτηση, θα ψάξουμε και θα δούμε" .

Ο ΟΑΕΕ γιατί δεν αρκείται στη λύση της ΟΕ;;;

Ποιά εγκύκλιος αναφέρει τα δικαιολογητικά για την διαγραφή από το Ταμείο Εμπόρων;

Ευχαριστώ πολύ

• 0

Γνωρίζει κανείς τι γίνετε στην περίπτωση που η επιχείρηση εχει κλείσει και πληρώνονται κανονικά

οι εισφορές την ώρα της σύνταξης θα υπάρξει θέμα?Μήπως δεν αναγνωρίζονται τα ενσημα....

απο την διακοπή?

• 0

ΘΕΤΟΝΤΑΣ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ(ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ) ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΕΞΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ.ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ. :mellow:

• 0
Guest Ιωάννης Ξενικάκης
Μια ερώτηση προς τον κ. Ξενικάκη.

Το 1981 ιδρύθηκε ΟΕ. Το 1983 έκλεισε τα βιβλία της και πουλήθηκε, χωρίς να κάνει διακοπή στην εφορία ούτε στο ΤΑΕ. Το 1986 λύθηκε στο Πρωτοδικείο.

Μέλος αυτής της ΟΕ από το 1994 είναι στο ΤΕΒΕ. Για την ενοποίηση των κωδικών τώρα (2009) ζητούν λύση της εταιρείας από το Πρωτοδικείο (υπάρχει) και διακοπή από τη ΔΟΥ (δεν υπάρχει). Η ΔΟΥ ως συνήθως δεν συνεργάζεται και δεν βρίσκει στοιχεία "κάνε αίτηση, θα ψάξουμε και θα δούμε" .

Ο ΟΑΕΕ γιατί δεν αρκείται στη λύση της ΟΕ;;;

Ποιά εγκύκλιος αναφέρει τα δικαιολογητικά για την διαγραφή από το Ταμείο Εμπόρων;

Ευχαριστώ πολύ

Θα πας (ο ασφαλισμένος) με τη λύση του εταιρικού στην αρμόδια ΔΟΥ και θα συμπληρώσεις μια Υπεύθυνη Δήλωση που θα αναφέρει τα σχετικά με την εταιρεία (διεύθυνση, δραστηριότητα, ημερομηνία λύσης συμφωνα με το καταστατικό) και θα την υπογραψεις. Θα στην σφραγίσουν με στρογγυλή και "παρελήφθη όμοιο" . Θα την πάρεις μαζί με τη λύση του πρωτοδικείου και ότι εκκαθαριστικά ή Ε1 μπορείς να βρείς από 1988 έως 1994 και θα πας στο Τμήμα του ΟΑΕΕ να κάνεις διακοπή κανονικότατα!!!

Αυτή η διαδικασία ακολουθεί απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών και εφαρμοζεται από τις υπηρεσίες του ΟΑΕΕ με σχετική εγκύκλιο.

• 0
Guest Ιωάννης Ξενικάκης
Γνωρίζει κανείς τι γίνετε στην περίπτωση που η επιχείρηση εχει κλείσει και πληρώνονται κανονικά

οι εισφορές την ώρα της σύνταξης θα υπάρξει θέμα?Μήπως δεν αναγνωρίζονται τα ενσημα....

απο την διακοπή?

Με την εγκύκλιο που μας ήρθε αρχές ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ εισφορές που καταβάλλονται χωρίς να υπάρχει άσκηση δραστηριότητας ασφαλιστέας στον ΟΑΕΕ δεν θεωρούνται χρόνος ασφάλισης ούτε μπορούν να προσμετρηθούν σαν αυτασφάλιση. Επιστρέφονται οι καταβληθείσες εισφορές κλάδου σύνταξης.

• 0
Guest Ιωάννης Ξενικάκης
ΘΕΤΟΝΤΑΣ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ(ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ) ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΕΞΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ.ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ. :mellow:

Η αδράνεια φανερώνει την πρόθεση του επαγγελματία να συνεχίσει την δραστηριοτητα και δεν γίνεται διαγραφή από τον ΟΑΕΕ.

Αν όμως προσκομίσει βεβαίωση αδράνειας από ΔΟΥ π.χ. με ημερομηνία 01/05/2009 και βεβαίωση διακοπής εργασιών με ημερομηνία 01/10/2009 χωρίς να έχει ανακληθεί η αδράνεια, τότε η διαγραφή του θα γίνει από 01/05/2009 που δηλώθηκε η αδράνεια και όχι από την οριστική διακοπή εργασιών.

• 0
Guest Αργυρης

Καλημερίζω η καλησπέρα. ζητώ μια απάντηση αν κάποιος γνωρίζει,

Εταιρία Ο.Ε υπάρχει από το 1990. Το 1996 δηλωνόταν στην ΔΟΥ αδράνεια το ίδιο και το 1997

από το1995-2009 όλες οι δηλώσεις είναι μηδενικές δεν παρουσιάζει καμιά δραστηριότητα

ο ένας εκ των δυο εταίρων εργάζεται σε άλλη επιχείριση και είναι ασφαλιζόμενος στο ι.κ.α από το 1997

Αυτός λοιπόν έχει υποχρέωση να πλήρωση και τα ένσημα του Ο.Α.Ε.Ε

Υ.Γ Δεν έχει γίνει άρση τής αδράνειας, μόνο καταγγελία παύση εργασιακή το 2009

• 0

Καλημερίζω η καλησπέρα. ζητώ μια απάντηση αν κάποιος γνωρίζει,

Εταιρία Ο.Ε υπάρχει από το 1990. Το 1996 δηλωνόταν στην ΔΟΥ αδράνεια το ίδιο και το 1997

από το1995-2009 όλες οι δηλώσεις είναι μηδενικές δεν παρουσιάζει καμιά δραστηριότητα

ο ένας εκ των δυο εταίρων εργάζεται σε άλλη επιχείριση και είναι ασφαλιζόμενος στο ι.κ.α από το 1997

Αυτός λοιπόν έχει υποχρέωση να πλήρωση και τα ένσημα του Ο.Α.Ε.Ε

Υ.Γ Δεν έχει γίνει άρση τής αδράνειας, μόνο καταγγελία παύση εργασιακή το 2009

ΠΑΙΔΙΆ ΒΟΉΘΕΙΑ.

ΤΟ 1990 ΒΡΈΘΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΆ 50% ΣΤΗΝ Ο.Ε ΤΗ Σ ΠΡΏΗΝ ΣΥΖΎΓΟΥ ΓΕΙΑ Χ ΛΟΓΟ ΧΩΡΊΣΑΜΕ ΤΟ 1993 ΚΑΙ ΈΦΥΓΑ ΑΠΌ ΣΠΊΤΙ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΊΑ.ΆΠΩ ΤΟ 1997-2010 ΈΧΩ ΑΣΦΆΛΕΙΑ ΙΚΑ. ΤΟ 2009 Η ΕΤΑΙΡΊΑ ΚΆΝΕΙ ΠΑΎΣΗ ΕΡΓΑΣΙΏΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΉ.ΠΆΩ ΣΤΟ Ο.Α.Ε.Ε ΚΑΙ ΚΆΝΩ ΚΑΙ ΕΓΏ ΔΙΑΓΡΑΦΉ

ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΎΠΤΩ ΌΤΙ ΟΦΕΊΛΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΌ ΤΟ 1993 ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΊΩΝ ΕΊΝΑΙ 85.000 ΕΥΡΏ.. ΡΩΤΏ ΓΕΙΑ ΡΎΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΟΎΝ 4.677 Χ 18 ΔΟΣΕΙΣ ΑΝΆ 2 ΜΗΝΕΣ, ΚΑΘΕ ΔΟΣΗ... ΕΊΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΦΕΥΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010.

Δηλαδή θα πληρώσω, επί 20 χρόνια το Ι.Κ.Α και άλλα τόσα στο ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ..

Εντάξει το Ι.Κ.Α το πλήρωσα. Στον ΟΑΕΕ τι να πω, ότι εγώ δεν έχω καμιά δραστηριότητα στην εταιρία, δεν έχω κάνει καμιά προσωπική δήλωση εισοδήματος

παρά μόνο τα εισοδήματα από την άλλη εργασία.

Και τι θα ακούσω... ((ΚΌΨΕ ΤΟ ΛΑΙΜΌ ΣΟΥ, ΘΑ ΣΕ ΒΆΛΟΥΜΕ ΦΥΛΑΚΉ)).. θα πληρώσεις 2 φορές έχεις δεν έχεις

Δεν μας ενδιαφέρει αν δούλευες η όχι στην εταιρία εδώ θα μας πληρώσεις από αυτά που δεν έχεις..

Η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω, η κάτι δεν πάει καλά.. ΒΟΉΘΕΙΑ!

Δηλαδή θα πληρώσω, επί 20 χρόνια το Ι.Κ.Α και άλλα τόσα στο ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ..

Εντάξει το Ι.Κ.Α το πλήρωσα στον ΟΑΕΕ τι να πω, ότι εγώ δεν έχω καμιά δραστηριότητα στην εταιρία, δεν έχω κάνει καμιά προσωπική δήλωση εισοδήματος

παρά μόνο τα εισοδήματα από την άλλη εργασία.

Και τι θα ακούσω ((ΚΌΨΕ ΤΟ ΛΑΙΜΌ ΣΟΥ, ΘΑ ΣΕ ΒΆΛΟΥΜΕ ΦΥΛΑΚΉ)).. θα πληρώσεις 2 φορές έχεις δεν έχεις

Δεν μας ενδιαφέρει αν δούλευες η όχι στην εταιρία εδώ θα μας πληρώσεις από αυτά που δεν έχεις..

Η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω, η κάτι δεν πάει καλά.. ΒΟΉΘΕΙΑ!

Ρε Αργύρη...

Καταλαβαίνω ότι έχεις πρόβλημα...

Αλλά ήμαρτον....!!!!!

Σε πόσα θέματα θα βάλεις τα ίδια πράγματα δηλαδή....??? Αν κάποιος θέλει να σου απαντήσει, θα σου απαντήσει...

Αλλιώς, πήγαινε σε ένα δικηγόρο εξειδικευμένο στα διοικητικά να τα συζητήσεις................

• 0
Guest Χριστινα

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΑΔΡΑΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ Η' ΟΧΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ?

• 0

εγω για 3ης που ρωτησα ειπαν ναι.

πρεπει να πληρωνει. :ph34r:

μονο με διακοπή σταματάει η ασφαλιση

• 0

μου ηρθε πελατης ο οποιος εχει αδρανεια απο το 2009 και θελει να κανει διακοπη!!για προσωπικους του λογους δεν υπαρχουν βιβλια κ στελεχη παρα ελαχιστα!υπαρχει προταση για να μην πεσουμε στα βαρια?????????