Προς το περιεχόμενο

ΤΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΠΟΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ

ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ?

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΟΘΗΚΕ ΣΑΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ. Η ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΥΤΗ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ 31/12/07. ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , ΘΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΝΕΑ ΕΩΣ 31/12/08. ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΘΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΛΟΓ.ΤΑΞΕΩΣ?

ΤΟΝ 18-11 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ?

ΤΟΝ 53-90?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΠΟΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ

ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ?

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΟΘΗΚΕ ΣΑΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ. Η ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΥΤΗ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ 31/12/07. ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , ΘΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΝΕΑ ΕΩΣ 31/12/08. ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΘΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΛΟΓ.ΤΑΞΕΩΣ?

ΤΟΝ 18-11 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ?

ΤΟΝ 53-90?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

3.2.103 Λογαριασμός 02 «Χρεωστικοί λογαριασμοί εγγυήσεων και εμπράγματων ασφαλειών»

1. Στο λογαριασμό 02, ο οποίος συλλειτουργεί μόνο με το λογαριασμό 06 «πιστωτικοί λογαριασμοί εγγυήσεων και εμπράγματων ασφαλειών», παρακολουθούνται οι εγγυήσεις και εμπράγματες ασφάλειες που παραχωρούνται από τρίτους στην οικονομική μονάδα για εξασφάλιση απαιτήσεών της και καλής εκτελέσεως, από τρίτους, συμβάσεων που συνάπτονται με αυτούς (λογ. 02.00-02.09). Στον ίδιο λογαριασμό παρακολουθούνται ακόμα και οι εγγυήσεις και εμπράγματες ασφάλειες που η οικονομική μονάδα παραχωρεί σε πιστωτές της για εξασφάλιση υποχρεώσεών της και καλής εκτελέσεως από αυτή συμβάσεων που συνάπτονται με τρίτους (λογ. 02.10-02.19

Γνωμ. 26/971/1988

Λογιστική παρακολούθηση μεταχρονολογημένων επιταγών εισπρακτέων

....................

γ) Επιταγή που δεν φέρει χρονολογία εκδόσεως ("λευκή επιταγή"), δεν συγκεντρώνει τα απαραίτητα στοιχεία που απαιτεί ο νόμος περί επιταγής και δεν είναι επιταγή, συνεπώς δεν καταχωρείται στους λογαριασμούς που παρακολουθούνται οι επιταγές, αλλά σε ειδικό ζεύγος λογαριασμών τάξεως. Η "λευκή επιταγή" αυτή, όταν συμπληρωθεί η χρονολογία εκδόσεως της (ή άλλο τυχόν ελλείπον στοιχείο της), σύμφωνα με την εξουσιοδότηση του εκδότη και τη σχετική μετά τούτου συμφωνία, αποκτά την εγκυρότητα της επιταγής και καταχωρείται στους οικείους λογαριασμούς των επιταγών, σύμφωνα με τα προηγούμενα.

...........................

Νομίζω πως η επιταγή που εκδίδεται ως εγγύηση δεν πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης και δεν αντικαθίσταται μέχρι την λήξη της υποχρέωσης οπότε την παίρνετε πίσω πάλι με κίνηση στους Τάξεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος Εγγυητική επιταγή, δεν μου είναι γνώριμος...

Νομίζω οτι πρέπει να πάει στον 18.11. Για λογαριασμούς ταξεως δεν βλεπω νοημα αφου θα κάνεις εγγραφές στην Γενική Λογιστική σου. Η πίστωση λογικά στις "επιταγές πληρωτέες"

Καμια άλλη αποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος Εγγυητική επιταγή, δεν μου είναι γνώριμος...

Νομίζω οτι πρέπει να πάει στον 18.11. Για λογαριασμούς ταξεως δεν βλεπω νοημα αφου θα κάνεις εγγραφές στην Γενική Λογιστική σου. Η πίστωση λογικά στις "επιταγές πληρωτέες"

Καμια άλλη αποψη?

Ναι .. σύμφωνα με τις τελευταίες γνωμοδοτήσεις..

δεν υπάρχει καν υποχρέωση παρακολούθησης μεταχρονολογημένων επιταγών.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι 18.11 και τάξεως για την επιταγή.

Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι είναι η πιο σιγουρη λύση :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΠΟΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ

ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ?

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΟΘΗΚΕ ΣΑΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ. Η ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΥΤΗ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ 31/12/07. ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , ΘΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΝΕΑ ΕΩΣ 31/12/08. ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΘΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΛΟΓ.ΤΑΞΕΩΣ?

ΤΟΝ 18-11 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ?

ΤΟΝ 53-90?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να γινουν πανω απο μια εγγραφες

πρωτα και πρωτα να γινει εγραφη για την ιδια την επιταγη

53,90 πιστωση και 33.κατι για το ποιος την εχει την επιταγη

διαφωνω σχετικα με την εγγραφη στον 18

εκει ενια εγγυησεις πληρωμενες και οχι εγγυητικες (επιστολες ή επιταγες)

αυτο εχει να κανει με τον ισολογισμο και την σωστη εικονα του

απο εκει και περα θελει εγγραφη στους λογαριασμους ταξεως

οπως γραφουν οι συναδελφοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε δεν την περνάμε καθόλου στις υποχρεώσεις (53.90...), και ένα ωραίο πρωί, γιατί δεν πληρώσαμε,γιατί υπερβήκαμε το πλαφόν,γιατί,γιατί...

πάει στην τράπεζα ο καλός μας ο πιστωτής και την εισπράττει.Και μην μου πείτε ότι αυτά δεν γίνονται!!! Τί κάνουμε τότε :blink:

Ναι δεν υπάρχει υποχρέωση λογιστικής παρακολούθησης, αλλά καλό δεν είναι "να φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά" ?

Αρα λογαριασμοί τάξεως, και εγγραφή με πίστωση του 53.90... και χρέωση του 18.11... η σωστότερα στον 33... όπως λέει ο a.a.

Οχι βέβαια ότι θα καταλάβει και κανείς την διαφορά (ορκωτοί και ελεγκτές) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε δεν την περνάμε καθόλου στις υποχρεώσεις (53.90...), και ένα ωραίο πρωί, γιατί δεν πληρώσαμε,γιατί υπερβήκαμε το πλαφόν,γιατί,γιατί...

πάει στην τράπεζα ο καλός μας ο πιστωτής και την εισπράττει.Και μην μου πείτε ότι αυτά δεν γίνονται!!! Τί κάνουμε τότε :blink:

Ναι δεν υπάρχει υποχρέωση λογιστικής παρακολούθησης, αλλά καλό δεν είναι "να φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά" ?

Αρα λογαριασμοί τάξεως, και εγγραφή με πίστωση του 53.90... και χρέωση του 18.11... η σωστότερα στον 33... όπως λέει ο a.a.

Οχι βέβαια ότι θα καταλάβει και κανείς την διαφορά (ορκωτοί και ελεγκτές) :P

Όλα σωστά εκτός από το "φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισα",διότι αν είναι να τα φυλάμε,

για να έχουμε μόνο τα μισά,προς τι ο κόπος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε δεν την περνάμε καθόλου στις υποχρεώσεις (53.90...), και ένα ωραίο πρωί, γιατί δεν πληρώσαμε,γιατί υπερβήκαμε το πλαφόν,γιατί,γιατί...

πάει στην τράπεζα ο καλός μας ο πιστωτής και την εισπράττει.Και μην μου πείτε ότι αυτά δεν γίνονται!!! Τί κάνουμε τότε :blink:

38.03 Πίστωση

Πιστωτής Χρέωση

εγώ δεν καταλαβαίνω την μέθοδο της "εγγυητικής επιταγής"..

δεν υπάρχει εγγύηση ? ας ζητήσει ο εκμισθωτής μια μεγαλύτερη από την συνηθισμένη.. από που και ως που απαιτεί επιταγή κάθε χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38.03 Πίστωση

Πιστωτής Χρέωση

εγώ δεν καταλαβαίνω την μέθοδο της "εγγυητικής επιταγής"..

δεν υπάρχει εγγύηση ? ας ζητήσει ο εκμισθωτής μια μεγαλύτερη από την συνηθισμένη.. από που και ως που απαιτεί επιταγή κάθε χρόνο?

Πρακτικά αυτό κάνει. Ζητάει μια μεγαλύτερη εγγύηση αλλά όχι σε μετρητά.

Αυτό μπορεί να εξυπηρετεί και τον μισθωτή που δεν έχει κόστος γι αυτή την εγγύηση.

Θα μπορούσε να του ζητήσει εγγυητική επιστολή τράπεζας οπότε θα είχε προμήθειες ή μετρητα που πιθανόν να μην μπορεί να δώσει.

Η δική μου ένσταση είναι στο ότι έχει ημερομηνία λήξης και αντικαθίσταται τότε με νεώτερη.

Αν είναι λευκή τότε είναι πιο συνηθισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λέω..

αλλά εγγύηση για ποιό πράγμα?

αυτή η επιταγή αναφέρεται στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λέω..

αλλά εγγύηση για ποιό πράγμα?

Λέει η ερωτώσα.........

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΠΟΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ

ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ?

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΟΘΗΚΕ ΣΑΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ. Η ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΥΤΗ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ 31/12/07. ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , ΘΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΝΕΑ ΕΩΣ 31/12/08. ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

ΘΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΛΟΓ.ΤΑΞΕΩΣ?

ΤΟΝ 18-11 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ?

ΤΟΝ 53-90?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

................

αυτή η επιταγή αναφέρεται στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης?

Το περιεχόμενο του συμφωνητικού παραμένει ερώτημα κι ίσως αν το ξέραμε να δίναμε μια ολοκληρωμένη απάντηση όχι μόνο ως προς την απεικόνιση αλλά ως προς τον τρόπο που πρέπει να καλυφθεί ο συγκεκριμένος όρος της συμφωνίας κατ' αρχήν ώστε να είναι προφανής και ο τρόπος της λογιστικής απεικόνισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38.03 Πίστωση

Πιστωτής Χρέωση

εγώ δεν καταλαβαίνω την μέθοδο της "εγγυητικής επιταγής"..

δεν υπάρχει εγγύηση ? ας ζητήσει ο εκμισθωτής μια μεγαλύτερη από την συνηθισμένη.. από που και ως που απαιτεί επιταγή κάθε χρόνο?

Ναι δεν λέω ότι δεν λύνεται, αλλά δεν είναι σωστό από θέμα απεικόνισης στον ισολογισμό, γιατί δεν εμφανίζουμε την υποχρέωση και την απαίτηση ταυτόχρονα. Μην ξεχνάς και τα όρια ενεργητικού και παθητικού για την υποχρέωση ελέγχου η όχι από τους ορκωτούς. Δεν είναι ένα από τα 3 κριτήρια; :angry:

Οσο για το θέμα της "εγγυητικής επιταγής", δυστυχώς γίνεται και πέρα από τις μισθώσεις. Εχω πελάτη που δίνει κάθε χρόνο τέτοιου είδους επιταγές σε προμηθευτές,

λήξεως πάντα 31.12.,και τις αλλάζει κάθε χρόνο.Και μιλάμε για μεγάλα κονδύλια...

Οι εγγυητικές επιστολές στοιχίζουν όπως ξέρεις, και ειδικά όταν μιλάμε για ποσά πάνω από 200.000 ευρώ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 years later...

Καλημέρα,

θέλω να ρωτήσω αν γίνεται σε περίπτωση που έχουμε επιστροφή εγγυητικής να χρησιμοποιήσω τον λογαριασμό 81(με ότι αυτό συνεπάγεται φορολογικά) επειδή κατά την έκδοσή της δεν είχε χρησιμοποιηθεί καθόλου ο 18 από τον προηγούμενο συνάδελφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

θέλω να ρωτήσω αν γίνεται σε περίπτωση που έχουμε επιστροφή εγγυητικής να χρησιμοποιήσω τον λογαριασμό 81(με ότι αυτό συνεπάγεται φορολογικά) επειδή κατά την έκδοσή της δεν είχε χρησιμοποιηθεί καθόλου ο 18 από τον προηγούμενο συνάδελφο.

γινε σαφης . τι δουλεια εχει η εγγυητικη με τον 81?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η επιχείρηση που εργάζομαι έχει συνάψει σύμβαση με εταιρεία μίσθωσης αυτοκινήτων και είχε δώσει κάποια στιγμή μια εγγυητική.Κατά τη διάρκεια του 15 η εταιρεία μίσθωσης την επέστρεψε με κατάθεση στον όψεως.Εγώ βλέποντας το extre την πέρασα από τον προμηθευτή, έτσι τώρα ταιριάζοντας τα υπόλοιπα με την καρτέλα της εταιρείας μίσθωσης μου βγαίνει το ποσό της εγγυητικής σαν διαφορά. Κανονικά δεν θα έπρεπε με την έκδοση τηε εγγυητικής να χρεωθεί ο 18 και με την επιστροφή της να πιστωθεί? Εκανα λόγω για τον 81 μήπως τη βγάλω από τον προμηθευτή για να ταιριάζουν οι καρτέλες αλλά μάλλον δεν είναι σωστό ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...