Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΤΕΡ ΕΤΑΙΡΟΥ ΑΠΟ Ε.Ε ΚΑΙ ΜΕΤΑΡΟΠΗ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ


επισκέπτη Επισκέπτης-APOSTOLOS-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-APOSTOLOS-

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΤΕΡ ΕΤΑΙΡΟΥ ΑΠΟ Ε.Ε ΚΑΙ ΜΕΤΑΡΟΠΗ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρέπει να γίνει ταυτόχρονη έναρξη ατομικής και διάλυση εταιρείας (λόγω των παγίων και για να μη χαθεί ο ΦΠΑ στην ατομική). Υπάρχει θέμα υπεραξίας, αλλά:

α) Το ποσό της υπεραξίας θα μειωθεί κατά το ποσοστό του εταίρου που συνεχίζει σαν ατομική. Δηλαδή αυτός που θα ξεκινήσει την ατομική δεν θα πληρώσει υπεραξία στον εαυτό του (στο μερίδιο που έχει στην εταιρία δηλαδή).

β) Θα πληρώσει υπεραξία στον αδερφό του, όχι 20% βέβαια αλλά 2.4%.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα αδέρφια μεταξύ τους όσον αφορά αυτά τα θέματα, έχουν β' βαθμό συγγένειας, όπως επίσης και τα παιδιά που πουλάνε σε γονείς. Οι γονείς προς τα παιδιά είναι μόνο α' βαθμός συγγένειας, και θα έχουν ποσοστό 1.2%. Για τους βαθμούς συγγένειας δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά είχαμε πρόσφατα μια συζήτηση στο γραφείο με συνάδελφο και επέμενε πως έτσι είναι και το είχαμε δει νομίζω και γραπτώς. Θα το ψάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=96&amp...t&mode=html

Διευκρινίσεις για την επιβολή φόρου υπεραξίας σε ορισμένες περιπτώσεις

1052699/1082/Α0012/30.5.2003

Με αφορμή ερωτήματα που έχουν υποβληθεί αναφορικά με την εφαρμογή των διατάξεων της περ. α’ της παρ. 1 του άρθρου 13 του Ν.2238/1994, μετά την αντικατάστασή τους με την παρ. 3 του άρθρου 3 του Ν.3091/2002, για τις ακόλουθες περιπτώσεις διευκρινίζονται τα παρακάτω:

.....................................

β) Σε περίπτωση λύσης εταιρίας και άσκησης στον ίδιο χώρο ατομικής επιχείρησης από μέλος αυτής δεν υπολογίζεται υπεραξία μόνο για το ποσοστό της συμμετοχής του μέλους αυτού στη λυθείσα εταιρία.

..........................

3. Τέλος, στις πιο πάνω αναφερόμενες περιπτώσεις διάλυσης ατομικών επιχειρήσεων ή εταιρειών και λειτουργίας στην ίδια διεύθυνση με το ίδιο αντικείμενο επιχειρήσεων υπό νέα μορφή έχουν εφαρμογή οι διατάξεις των με αριθ. 1030366/10307/Β0012/ΠΟΛ.1053/1.4.2003 και 1031583/253/Α0013/ΠΟΛ.1055/1.4.2003 αποφάσεων, όσον αφορά στον προσδιορισμό της φορολογητέας αξίας των μεταβιβαζομένων ή κληρονομιαίων - δωρουμένων μερίδων ή μεριδίων αντίστοιχα, προκειμένου να επιβληθεί ο οικείος φόρος 1,2% και 2,4%, κατά τη μεταβίβαση αυτών με επαχθή αιτία σε συγγενείς Α’ και Β’ κατηγορίας ή ο οικείος φόρος κληρονομιάς, δωρεάς ή γονικής παροχής κατά τη μεταβίβαση αυτών με κάποια από τις αιτίες αυτές.

4. Κάθε άλλη οδηγία με αντίθετο περιεχόμενο καταργείται από την έκδοση της παρούσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρέπει να γίνει ταυτόχρονη έναρξη ατομικής και διάλυση εταιρείας (λόγω των παγίων και για να μη χαθεί ο ΦΠΑ στην ατομική). Υπάρχει θέμα υπεραξίας, αλλά:

α) Το ποσό της υπεραξίας θα μειωθεί κατά το ποσοστό του εταίρου που συνεχίζει σαν ατομική. Δηλαδή αυτός που θα ξεκινήσει την ατομική δεν θα πληρώσει υπεραξία στον εαυτό του (στο μερίδιο που έχει στην εταιρία δηλαδή).

β) Θα πληρώσει υπεραξία στον αδερφό του, όχι 20% βέβαια αλλά 2.4%.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα αδέρφια μεταξύ τους όσον αφορά αυτά τα θέματα, έχουν β' βαθμό συγγένειας, όπως επίσης και τα παιδιά που πουλάνε σε γονείς. Οι γονείς προς τα παιδιά είναι μόνο α' βαθμός συγγένειας, και θα έχουν ποσοστό 1.2%. Για τους βαθμούς συγγένειας δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά είχαμε πρόσφατα μια συζήτηση στο γραφείο με συνάδελφο και επέμενε πως έτσι είναι και το είχαμε δει νομίζω και γραπτώς. Θα το ψάξω...

Ο βαθμός συγγένειας είναι συνάρτηση του αριθμού των γεννήσεων που έχουν μεσολαβήσει. (!!!)

Όταν δηλ. λέμε συγγένεια 2ου ή 3ου βαθμού, εννοούμε ότι έχουν μεσολαβήσει 2 ή 3 γεννήσεις. Τα αδέλφια έχουν μεταξύ τους συγγένεια 2ου βαθμού, διότι έχουν προέλθει απο δύο γεννήσεις. Τα ξαδέλφια έχουν συγγένεια 4ου βαθμού, διότι μεσολαβούν 4 γεννήσεις, ο θείος και ανεψιός έχουν συγγένεια 3ου βαθμού (3 γεννήσεις), παππούς-εγγονός 2ου βαθμού κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντώνης

Είμαι μέλος σε Ε.Ε. με ποσοστό 5%. Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να κατευθύνει για τη διαδικασία αποχώρησης; Σύμφωνα με το καταστατικό της εταιρίας για να λυθεί η εταιρία απαιτείται η απόφαση ενός μόνο από τους εταίρους.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι μέλος σε Ε.Ε. με ποσοστό 5%. Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να κατευθύνει για τη διαδικασία αποχώρησης; Σύμφωνα με το καταστατικό της εταιρίας για να λυθεί η εταιρία απαιτείται η απόφαση ενός μόνο από τους εταίρους.

Ευχαριστώ

Η εταιρια λυνεται με καταγγελια ενός εκ των εταιρων,Προκειμένου για προσωπικές εταιρίες για να μπορει η καταγγελία να επιφερει τα εννομα αποτελεσματα της προς τριτους πρεπει να γίνει με εγγραφο και να δημοσιεθει στο Πρωτοδικείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντώνης

Η εταιρια λυνεται με καταγγελια ενός εκ των εταιρων,Προκειμένου για προσωπικές εταιρίες για να μπορει η καταγγελία να επιφερει τα εννομα αποτελεσματα της προς τριτους πρεπει να γίνει με εγγραφο και να δημοσιεθει στο Πρωτοδικείο.

Το πρόβλημα είναι ότι στο Πρωτοδικείο όπου είναι κατατεθειμένο το καταστατικό δε γνωρίζουν τίποτα, με παρέπεμψαν στην εφορία και η εφορία στο ...internet!!!!

To έγγραφο που αναφέρεσαι που πρέπει να το κοινοποιήσω; στον άλλο εταίρο - διαχειριστή ή μόνο στο Πρωτοδικείο;

και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Σε επε, ο ενας εκ των 3 εταίρων έχει το 10% και θέλει να αποχωρήσει. Πώς μπορεί να γίνει αυτο χωρίς όμως λύση της εταιρείας? οι άλλοι δύο εταίροι δεν έχουν το μετρητό να αγοράσουν τις μετοχές του. ούτε να κάνουν αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, γιατί αυτό θα έχει και ΦΣΚ αλλά και φόρο υπεραξίας. Σωστά?

Εχει κανένας συνάδελφος καμία ιδέα για το πως μπορεί να γίνει αυτό χωρίς τη ποληρωμή ενα σωρό πραγμάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θανάσης

Χαίρεστε!

Εϊναι ομόρυθμο μέλος σε ΕΕ (άρα με ποσοστό άνω του 50%) και επιθυμώ να συχίσει να υφίσταται η εταιρία μου και μετά την ενδεχόμενη αποχώρηση του ενός και μοναδικού ετερόθυρμου μέλους της, που έχει "ασταθή" συμπεριφορά, που επηρεάζει σοβαρά τη λειτουργία της εταιρίας για την οποία δουλεύω πολύ σκληρά και έχω και όλη την ευθύνη. Θα ήθελα να παραμένει η κατάσταση ως είχε, αλλά ως έχει σήμερα, δε λειτουργεί τίποτα σωστά και ο μόνος εκτεθειμένος είμαι εγώ, άρα κάτι πρέπει να γίνει ΑΜΕΣΑ.

Τι μπορώ να κάνω? Ο δικηγόρος μας είναι κοινός φίλος -περισσότερο κοντινό μέλος προς τη μεριά του ετερόρυθμου μέλους- και αρχίζω να αμφιβάλω για το αν οι επιλογές που μου προτείνει είναι οι μόνες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Σε επε, ο ενας εκ των 3 εταίρων έχει το 10% και θέλει να αποχωρήσει. Πώς μπορεί να γίνει αυτο χωρίς όμως λύση της εταιρείας? οι άλλοι δύο εταίροι δεν έχουν το μετρητό να αγοράσουν τις μετοχές του. ούτε να κάνουν αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, γιατί αυτό θα έχει και ΦΣΚ αλλά και φόρο υπεραξίας. Σωστά?

Εχει κανένας συνάδελφος καμία ιδέα για το πως μπορεί να γίνει αυτό χωρίς τη ποληρωμή ενα σωρό πραγμάτων?

ΑΡΘΡΟ 33 - 3190/55

Καθε εταιρος μπορει να φυγει απο την εταιρεια για σπουδαιο λογο μετα απο αποφαση του πρωτοδικειου. Με την ιδια αποφαση προσδιοριζεται και η αξια της μεριδας τησ συμετοχης του εξερχομενου εταιρου.Η καταβολη της αξιας του της μερίδας συμετοχής θεωρειται μειωση του εταιρικου κεφαλαιου της ΕΠΕ. Για την μειωση του κεφαλαιου θα γινουν τα προβλεπομενα για τις ΕΠΕ απο το νομο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...