Προς το περιεχόμενο

Αμοιβή μελών Διοικητικού Συμβουλίου ανώνυμης εταιρίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 months later...
επισκέπτη ΦΑΙΔΡΑ

Για τις αμοιβές Δ/νων Συμβούλου τελικά με τι παραστατικο?

Αναφερθηκε ποιο πανω στο θέμα ΑΠ. ΔΑΠΑΝΗΣ !

Γίνεται απ δαπάνης με παρακράτηση φόρου (ισχύοντος 25%) και χαρτοσημο 1,2 % ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη dimdim1
Για τις αμοιβές Δ/νων Συμβούλου τελικά με τι παραστατικο?

Αναφερθηκε ποιο πανω στο θέμα ΑΠ. ΔΑΠΑΝΗΣ !

Γίνεται απ δαπάνης με παρακράτηση φόρου (ισχύοντος 25%) και χαρτοσημο 1,2 % ?

ναι,φτιαξε ενα επιστολοχαρτο της εταιριας,με υπογραφη του Διευθ.Συμβούλου.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

Βεβαιώνεται ότι το Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου κ...............με ΑΦΜ .............,διεύθυνση ..............., αρμόδια ΔΟΥ ............. έλαβε ως αποζημίωση για την συμμετοχή του στο ΔΣ για το 2007

ποσό……. 60.000 ευρώ

φόρος…… 15.000 ευρώ

χαρτόσημο 720 ευρώ

Για τη εταιρία

O Διευθύνων Σύμβουλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΗΣ

Ανώνυμη εταιρία με ζημιά

1 ) Έχει δυνατότητα να δίνει αμοιβές στα μέλη του διοικητικού συμβουλίου της; ή πρέπει να βγάζει κέρδη;

αν τελικά γίνεται αυτό,

2) θα πρέπει να παρακρατάω και να αποδίδω κάθε δίμηνο φόρο 25% επί των αμοιβών καθώς και χαρτόσημο + ΟΓΑ 1,2% κάθε δίμηνο; μήπως καταργήθηκε το χαρτόσημο;

3) υπάρχει όριο ή τρόπος υπολογισμού του ποσού που δίνονται στα μέλη του Δ.Σ.;

4) εάν δίνω στο ένα μέλος, θα πρέπει να δίνω και σε όλα τα υπόλοιπα μέλη;

5) με ποιό τρόπο αποδεικνύω τη δαπάνη αυτή και πως την καταχωρώ στα βιβλία; σε ποιόν λογαριασμό; αφαιρείται από το αποτέλεσμα;

6) υπάρχει κάποιο υπόδειγμα βεβαίωσης που δίνω στο τέλος του χρόνου στα μέλη που έχουν λάβει αυτή την αμοιβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Ας παραθέσω και εγώ τον πόνο μου.

Σε ΑΕ για να καλύψει ο Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος (που είναι παράλληλα και μέτοχος) τα τεκμήριά του, (μιας και το 2009 δεν υπήρχαν κέρδη), αποφασίζει να λάβει σαν αμοιβή για τις υπηρεσίες που παρέχει στην παραγωγική διαδικασία της εταιρείας το ποσό των 25000 ευρώ (πληρωτέο).

Σε ετήσια βάση γίνεται μνεία στην τακτική ΓΣ της 30/06 για προέγκριση αμοιβών εργαζομένων συμβούλων (οι οποίοι ασφαλίζονται ΜΟΝΟ στον ΟΑΕΕ) για ένα ορισμένο ποσό-ασχέτως εάν δεν έχουν κάνει ποτέ χρήση της συγκεκριμένης προέγκρισης. Ζήτησε λοιπόν με πρακτικό ΔΣ να γίνει έγκριση της συγκεκριμένης αμοιβής εντός του Δεκεμβρίου 2010 για το ανωτέρω ποσό.

Ακολουθώντας το παράδειγμα που αναφέρεται παραπάνω στον Καραγιάννη καταλήγω στα ακόλουθα (ελπίζω οι υπολογισμοί μου να είναι σωστοι):

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΜΟΙΒΩΝ ΜΕΛΩΝ ΔΣ.pdf

Με την προϋπόθεση ότι οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί, το ερώτημα είναι: ποιό ποσό θα εμφανισθεί στην προσωρινή ΦΜΥ για απόδοση Φόρου και Χ/μου και ΟΓΑ Χ/μου στην εφορία;

Γιατί με το παράδειγμα του Καραγιάννη, το Χ/μο υπολογίζεται στην ακαθάριστη αμοιβή ενώ ο φόρος στο ποσό μετά την αφαίρεση εισφορών ΟΑΕΕ και χαρτοσήμου. Και όταν επιχειρώ να βάλω τα ποσά στο πρόγραμμα μισθοδοσίας (PAYCHECK) για την ορθή αποτύπωση φόρου-χαρτοσήμου, το πρόγραμμα υπολογίζει χαρτόσημο μικρότερο από εκείνο της λογιστικής εγγραφής.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Για να υπολογιστεί σωστά ο φόρος, βάζω σαν ακαθάριστη αμοιβή στο πρόγραμμα το 38461,54-ενώ για να υπολογιστεί το "σωστό χαρτόσημο" πρέπει να καταχωρήσω το 43548,35 (και τότε υπολογίζεται μεγαλύτερος φόρος). Οι ακαθάριστες αποδοχές (43548,35) προέκυψαν με Solver (έβαλα τα κριτήρια προηγουμένως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σε παρόμοια περίπτωση κάνω το εξής :

61.01.00.000 AMOIBEΣ Δ.Σ. 38.928,68 (Χ)

54.09.02.000 ΧΑΡ/ΜΟ ΑΜΟΙΒΩΝ Δ.Σ. 467,14 (Π) (1,2%)

54.09.01.000 ΦΟΡΟΣ ΑΜΟΙΒΩΝ Δ.Σ. 13.461,54 (Π) (35% )

54.08...... ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΕΛΟΥΣ Δ.Σ. 25.000,00 (Π)

το χαρτόσημο το αποδίδω στις 5 του επομένου μηνός από την εγγραφή στα βιβλία με το έντυπο του ΦΜΥ και τον φόρο στις 15 του επομένου από την εγγραφή με το ειδικό έντυπο που χρησιμοποιούμε για το φόρο αμοιβών ΔΣ. ( πρόσεξε όχι από την πληρωμή του μέλους αλλά από την εγγραφή της υποχρέωσης )

Στη γενική συνέλευση εγκρίνουμε αυτά που δόθηκαν και κάνουμε μνεία για ποσό που θα δοθεί στην επόμενη χρήση ( λίγο φουσκωμένο για να προλάβουμε τέτοιες καταστάσεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες από την εγγραφή της υποχρέωσης, τι εννοείς; Επρεπε με την ΓΣ της 30/06 να κάνουμε εγγραφή προέγκρισης αμοιβών; Γιατί το ποσό προεγκρισης ουδεμία σχέση έχει με το πληρωτέο που χρειάζεται για να καλύψει τα τεκμήρια. Σημειωτέον δε ότι εντός του Νοεμβρίου, έγινε αλλαγή ΔΣ και έτσι προέκυψε Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος (επειδή ο προηγούμενος που είχε σύνταξη από ΝΑΤ, ήθελε να διακόψει τον ΟΑΕΕ από φόβο μην αυξηθεί το ασφάλιστρο εξαιτίας του νέου ασφαλιστικού νόμου-55% προσαύξηση αν θυμάμαι καλά).

Επίσης για το τελαυταίο δίμηνο 2010, θα έπρεπε να είχαμε δώσει 2 δηλώσεις ΦΜΥ στην εφορία; Μια για το χαρτόσημο εντός 5 ημερών και μια για τους υπόλοιπους (ΦΜΥ-Φορος ελευθέρων επαγγελματιών);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συγκεκριμένη περίπτωση φαντάζομαι θα κάνεις την εγγραφή με Δεκέμβριο άσχετα άν πλήρωσες ή οχι τον πρόεδρο. αυτό εννοώ!! όχι με τη Γ.Σ.

το χαρτόσημο πληρώνεται έως τις 5 του μήνα με το έντυπο ΦΜΥ αλλά για το φόρο χρησιμοποιώ άλλο έντυπο απόδοσης. Αν θέλεις να το ανεβάσω πες μου τον τρόπο γιατί δεν ξέρω πώς να το κάνω επισύναψη!!:P

εμείς στη ΓΣ προβλέπουμε και ένα ποσό πχ 100.000,00€ γενικά για τα μέλη του ΔΣ ακριβώς αν κάτι συμβεί και κάποιος έχει ανάγκη εισοδήματος να είμαστε stand by!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συγκεκριμένη περίπτωση φαντάζομαι θα κάνεις την εγγραφή με Δεκέμβριο άσχετα άν πλήρωσες ή οχι τον πρόεδρο. αυτό εννοώ!! όχι με τη Γ.Σ.

το χαρτόσημο πληρώνεται έως τις 5 του μήνα με το έντυπο ΦΜΥ αλλά για το φόρο χρησιμοποιώ άλλο έντυπο απόδοσης. Αν θέλεις να το ανεβάσω πες μου τον τρόπο γιατί δεν ξέρω πώς να το κάνω επισύναψη!!:P

εμείς στη ΓΣ προβλέπουμε και ένα ποσό πχ 100.000,00€ γενικά για τα μέλη του ΔΣ ακριβώς αν κάτι συμβεί και κάποιος έχει ανάγκη εισοδήματος να είμαστε stand by!!

Με αυτό το έντυπο : ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΥ ΦΟΡΟΥ ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΤΛ.pdf

Ή με αυτό : Απόδοσης παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος από κινητές αξίες ημεδαπής προέλευσης.zip ;

Πάντως το "πάθημα" έγινε "μάθημα" και μάλλον φέτος θα προεγκριθούν μεγαλύτερα ποσά, αναλόγως με τα τεκμήριά τους. Φέτος έχουν γίνει 3 αλλαγές ΔΣ κατόπιν μεταβίβασης μετοχών μεταξύ των μετόχων και αποχώρηση 2 εξ' αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το δεύτερο!!:rolleyes:

ας μου πει κάποιος πώς τα ανεβάζουμε!!!!!!!!!

Πατώντας REPLY σε μια δημοσίευση, βγαίνει το απαντητικό πλαίσιο και ακριβώς από κάτω, υπάρχει πλαίσιο ATTACHMENTS με κουμπιά Browse και Clear Selection. Μόλις εντοπίσεις το αρχείο που θες να μεταφορτώσεις, το επιλέγεις με διπλό κλικ και "ανεβαίνει" στο λογαριασμό χρήστη που έχεις. Εν συνεχεία πατώντας το Add to post (αν θυμάμαι καλά) μπαίνει σαν σύνδεσμος στην δημοσίευση όπως είναι και στις δικές μου παραπάνω.

Αύριο πρωί πρωί έχω ραντεβού για καφέ με ελεγκτή στην ΦΑΕΕ στο τμήμα παρακρατουμένων φόρων (σήμερα το απόγευμα δέχθηκα κλήση για επικείμενες ποινικές διώξεις-ας μην τα συζητάμε) οπότε ευκαιρίας δοθείσης θα πάρω μια σαφή απάντηση-διευκρίνιση για την απορία μου, όχι οτι δεν εμπιστεύομαι τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σας, αλλά γιατί επιμένουν άλλοι συνάδελφοι σε διαφορετικές τοποθετήσεις επί των υποβαλλομένων εντύπων.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημέρωσέ μας, γιατί παρόλο που έχουμε ελεγχθεί με τακτικό και βεβαίως δεν βρήκαν τίποτα μεμπτό στην όλη διαδικασία που ακολουθούμε, καλό είναι να ξέρουμε και τη γνώμη άλλων ελεγκτών της ΦΑΕΕ!!! ποτέ δεν ξέρεις :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καθυστέρησα λιγάκι να δημοσιεύσω τον τρόπο με τον οποίο η ΦΑΕΕ μας συμβούλευσε να κάνουμε την απόδοση του χαρτοσήμου, ΟΓΑ χαρτοσήμου και φόρου αμοιβής μέλους ΔΣ (αμοιβή) αλλά καλλιο αργά παρά ποτέ.

Στο συνημμένο pdf αρχείο παραθέτω τον τρόπο εμφάνισης που μας πρότεινε η ΦΑΕΕ και δέχθηκε η εφορία στην οποία το απέδωσα (δεν ήταν η ΦΑΕΕ).

ΔΗΛΩΣΗ ΦΜΥ ΣΤ ΔΙΜΗΝΟ 2010 ΜΕ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕΛΟΥΣ Δ.Σ..pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα εγώ που τόσο καιρό πληρώνω φόρο αμοιβών ΔΣ χωρίς να αφαιρέσω το ΟΑΕΕ πληρώνω κερατιάτικα!!! και βεβαίως η εφορία αφού παίρνει παραπάνω κάνει την πάπια!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα εγώ που τόσο καιρό πληρώνω φόρο αμοιβών ΔΣ χωρίς να αφαιρέσω το ΟΑΕΕ πληρώνω κερατιάτικα!!! και βεβαίως η εφορία αφού παίρνει παραπάνω κάνει την πάπια!!:P

Δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

Γιατί φέτος θα κρατήσω στην εταιρεία την βεβαίωση ΟΑΕΕ του εν λόγω εταίρου, η οποία τα προηγούμενα χρόνια συμπεριλαμβανόταν στην ατομική δήλωση εισοδήματός του.

Άρα δεν θα μειωθεί το εισόδημά του κατά το ποσό αυτό, αρα υπάρχει περίπτωση να φορολογηθεί τελικώς (όχι για αυτή την αμοιβή αλλά για τα εισοδήματα από άλλες πηγές).

Πάντως η διαφορά στον φόρο από την αφαίρεση εισφορών του ΟΑΕΕ στην περίπτωσή μου ήταν της τάξεως των 2600,00 περίπου ευρώ.

Δεν πειράζει πάντως... Ας πληρώσουν και αυτοί λίγο παραπάνω φόρο! Όχι μόνο ο κλασσικός "Έλληνας" φορολογούμενος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

Γιατί φέτος θα κρατήσω στην εταιρεία την βεβαίωση ΟΑΕΕ του εν λόγω εταίρου, η οποία τα προηγούμενα χρόνια συμπεριλαμβανόταν στην ατομική δήλωση εισοδήματός του.

Άρα δεν θα μειωθεί το εισόδημά του κατά το ποσό αυτό, αρα υπάρχει περίπτωση να φορολογηθεί τελικώς (όχι για αυτή την αμοιβή αλλά για τα εισοδήματα από άλλες πηγές).

Πάντως η διαφορά στον φόρο από την αφαίρεση εισφορών του ΟΑΕΕ στην περίπτωσή μου ήταν της τάξεως των 2600,00 περίπου ευρώ.

οκ κατάλαβα! εννοείς την ετήσια βεβαίωση που στέλνει ο ΟΑΕΕ!

οπότε απλά η διαφορά είναι μετά στην προσωπική δήλωση του καθενός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν:

μπορώ να βάλω αμοιβή μέλους Δ.Σ σε έκτακτη Γ.Σ?

επίσης επειδή το μέλος έχει συνάψει καταστατικό με την Α.Ε για εργασίες σε αυτήν όπου ορίζεται και η αμοιβή του τίθεται κάποιος περιορισμός στο αν θα του βάλω και αμοιβή μέλους Δ.Σ?

τέλος αν δεν μπόρω σε έκτακτη Γ.Σ να βάλω αμοιβή μπορώ στην τακτική να ορίσω αμοιβή η οποία θα ισχύει από 1/1/16 αναδρομικά ας το πούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω,για να βγάλω τις αμοιβές μελών Δ.Σ που είχαν οριστεί με απόφαση της Γ.Σ θα πρέπει να ξανακάνω Γ.Σ ή αρκεί απόφαση Δ.Σ?

Επίσης μπορώ να κάνω μια έκτακτη Γ.Σ όπου βγάζω αυτές τις αμοιβές η οποία  να επικαιροποιείται απο την τακτική Γ.Σ αργότερα?

Ή μπορώ στην τακτική Γ.Σ να κάνω αναφορά ότι από 1/1/17 αμοιβές μελών Δ.Σ τέλος?

Τέλος υπάρχει κάποιος τρόπος να δικαιολογήσω την αμοιβή που πήραν τα μέλη τον Ιανουάριο?Σαν προμέρισμα ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...