Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει αρχειο στην εφορια για δηλωση του 1980(Ε1)?


επισκέπτη Επισκέπτης-Maria-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-Maria-

Υπαρχει καποιος που γνωριζει αν μπορω να βρω αρχειο στην εφορια για τη δηλωση εισοδηματος που ειχα κανει το 1980?

Υπαρχει τροπος να βρω καποια τοσο παλια στοιχεια στην εφορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που γνωριζει αν μπορω να βρω αρχειο στην εφορια για τη δηλωση εισοδηματος που ειχα κανει το 1980?

Υπαρχει τροπος να βρω καποια τοσο παλια στοιχεια στην εφορια?

Κάθε ΔΟΥ κάνει διαφορετικές "εκκαθαρίσεις".

Λογικά δεν θα υπάρχει τίποτα.

Πάντως τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει στο 1980;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-maria-

Θελω να βρω στοιχεια για τη δηλωση εισοδηματος που εκανα απο το 1980 εως το 1987 διοτι θελω να τα χρησιμοποιησω ως αποδειξεις για ενα προβλημα που εχει προκειψει με την καλλιεργεια ενος κτηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες, που ήμουν σε μια ΔΟΥ, άκουσα έξω από ένα αποθηκάκι τον εξής διάλογο:

-Ρε συ, τούτα δω είναι από το 1980! Θα τα πετάξουμε καμιά φορά;

-Όχι ρε, φύλαξέ τα λίγο ακόμα, γιατί μπορεί καμιά χριστιανή να χρειαστεί τίποτα στοιχεία.

-Καλά, δίκιο έχεις, ας τα φυλάξουμε λίγο ακόμα...

Τώρα, αν θες το πιστεύεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-maria-
Χθες, που ήμουν σε μια ΔΟΥ, άκουσα έξω από ένα αποθηκάκι τον εξής διάλογο:

-Ρε συ, τούτα δω είναι από το 1980! Θα τα πετάξουμε καμιά φορά;

-Όχι ρε, φύλαξέ τα λίγο ακόμα, γιατί μπορεί καμιά χριστιανή να χρειαστεί τίποτα στοιχεία.

-Καλά, δίκιο έχεις, ας τα φυλάξουμε λίγο ακόμα...

Τώρα, αν θες το πιστεύεις...

Αφου δεν σε ενδιαφερει το ζητημα γιατι απαντας!

Λες ειναι παραλογο να υπαρχουν αρχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που είσαι κοπελιά , αλλά για τα πάντα υπάρχει αρχείο. Εσύ δεν γεννήθηκες πριν το 1980 ή μετά ; Δεν υπάρχει πράξη γένησης ή δεν είσαι γραμμένη στα μητρώα;. Για τη δήλωση γιατί να μην υπάρχει αρχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν σε ενδιαφερει το ζητημα γιατι απαντας!

Λες ειναι παραλογο να υπαρχουν αρχεια!

Κι όμως Μαρία αυτός ο διάλογος έστω και ποιητικός υποδηλώνει την πραγματική κατάσταση που επικρατεί στις Δ.Ο.Υ.

Και εγώ σου ανέφερα πως είναι θέμα κάθε ΔΟΥ εάν υπάρχουν.

Κατ' αρχ'ην κάνε άιτηση για λήψη των εν λόγω αντιγράφων να δούμε μπας και υπάρχουν. Γιατί να το αποκλέισουμε χωρίς να το ελέγξουμε;

Επόμενο βήμα ίσως θα ηταν και οι Δνσεις Γεωργίας μπας και έχουν κάτι σχετικό αποδεικτικό σε σχέση με τις καλλιέργειες, ή οι Ενώσεις ή οι Δήμοι..

Ξεκίνα με την άιτηση στην ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βρείτε αντίγραφα στη ΔΟΥ , λογικά θα υπάρχουν στα κεντρικά στην Αθήνα είτε στο ΚΕΠΥΟ είτε σε κάποια υπόγεια αποθήκη .

Κατά τα λοιπά έαν όντως τα καλλιεργούσατε όπως είπε και ο Κωστής σίγουρα θα υπάρχουν αρχεία πχ ελαιοκομικού μητρώου στην Ένωση τα οποία πιθανώς να μπορείτε να πάρετε και από το Δήμο .

Αν και τα χαρτιά είναι τρανταχτό στοιχείο καλό είναι να υπάρχουν και πράξεις νομής (αν πρόκειται για κτηματική διαφορά) .

Δυστυχώς από ότι καταλαβαίνω υπάρχει (άλλη μια) κτηματική διαφορά πιθανότατα με συγγενείς . Όπως έχω γράψει , έχει καταντίσει μάστιγα και έχει πάρει τρομερές διαστάσεις , θεωρώ λοιπόν πως πρόκειται για ένα κοινωνικό φαινόμενο που δείχνει την κατάπτωση των αξιών όπως οικογένεια κλπ .*

*Το παραπάνω είναι στοχασμός(και δεν έχει καμία σχεση με το παρόν θέμα) που μου έρχεται συνεχώς στο μυαλό σε κάθε τέτοια περίπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καθένα μας,ξεχωριστά,δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα,ορισμένα έγγραφα να τα

φυλάμε στα σπίτια μας,όσα χρόνια και αν περάσουν.

Από προσωπική πείρα σας ενημερώνω ότι δεν θα βγείτε χαμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειναι δυσκολο να βρεθει κατι

και αν υπαρχει αυτο το αρχειο 27 εως 20 χρονια μετα (για το 1987) ειναι δυσκολο να βγει απο εκει που εχει καταχονιαστει

αν εχει φαει και καμια μετακομισει η ΔΟΥ κλαφτα Χαραλαμπε

Αποστολε

δεν υπαρχει αρχειο στο ΚΕΠΥΟ να εισαι σιγουρος γι αυτο

τωρα αγαπητη Μαρια

κανε μια αιτηση οπως σου ειπαν οι συναδελφοι και μετα βλεπεις τι γινεται

* σε προσφατη υποθεση για στοιχεια του 1993 ηταν σιγουροι οτι ο φακελος δεν ειχε καταστραφη αλλα δεν τον βρηκαν πουθενα στα υπογεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Maria-
Υπαρχει καποιος που γνωριζει αν μπορω να βρω αρχειο στην εφορια για τη δηλωση εισοδηματος που ειχα κανει το 1980?

Υπαρχει τροπος να βρω καποια τοσο παλια στοιχεια στην εφορια?

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Στην εφορια στην περιοχη εχουν αρχειο αλλα θα πρεπει να το ψαξουν.

Δεν ειμαι καθολου κοπελια ,καλλιεργω 30 χρονια το κτημα ,ειναι γραμμενο στον αντρα μου και τωρα θυμηθηκαν να ζητησουν μεριδια αχαριστοι συγγενεις που εχουν αλλα τοσα χρονια να ερθουν στην επαρχια και ειχαν πηρει και μερος της περιουσιας.

Τι να πω!!!Η αληθεια ειναι οτι πολλοι εχουν παρομοια προβληματα.

Ευτυχως εχω καποια χαρτια απο παλια και μαρτυρες.

Δεν φτανει που το πληρωσαμε μια φορα στην εφορια θα πρεπει να το ξαναπληρωσω τωρα αν κανω χρησικτησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Στην εφορια στην περιοχη εχουν αρχειο αλλα θα πρεπει να το ψαξουν.

Δεν ειμαι καθολου κοπελια ,καλλιεργω 30 χρονια το κτημα ,ειναι γραμμενο στον αντρα μου και τωρα θυμηθηκαν να ζητησουν μεριδια αχαριστοι συγγενεις που εχουν αλλα τοσα χρονια να ερθουν στην επαρχια και ειχαν πηρει και μερος της περιουσιας.

Τι να πω!!!Η αληθεια ειναι οτι πολλοι εχουν παρομοια προβληματα.

Ευτυχως εχω καποια χαρτια απο παλια και μαρτυρες.

Δεν φτανει που το πληρωσαμε μια φορα στην εφορια θα πρεπει να το ξαναπληρωσω τωρα αν κανω χρησικτησια.

Όταν λέτε ότι έιναι γραμμένο , εννοείτε ότι έχει γίνει πρώτη από εσάς συμβολαιογραφική πράξη μεταγεγραμμένη στο υποθηκοφυλακείο και επίσης έχετε τη νομή και κατοχή ?

Αν ναι δεν υπάρχει πρόβλημα , αν και μάλλον δε θα είναι έτσι μίας και λέτε για χρησικτήσια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μάλλον δε θα είναι έτσι μίας και λέτε για χρησικτήσια .

Σίγουρα Απόστολε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Μαρια-
Όταν λέτε ότι έιναι γραμμένο , εννοείτε ότι έχει γίνει πρώτη από εσάς συμβολαιογραφική πράξη μεταγεγραμμένη στο υποθηκοφυλακείο και επίσης έχετε τη νομή και κατοχή ?

Αν ναι δεν υπάρχει πρόβλημα , αν και μάλλον δε θα είναι έτσι μίας και λέτε για χρησικτήσια .

Ειχε γινει με γονικη παροχη το 89.Αλλα εμεις το καλλιεργουσαμε απο το 79.

Φοβαμαι οτι κατι πρεπει να υπολειπεται απο τα μεριδια τους.Τωρα αρχισα να το ψαχνω το ζητημα.

Απλως αν κανω χρησικτησια δεν θα μπορεσουν να παρουν μεριδιο απο το συγκεκριμενο.

Μαζευω στοιχεια για να παω σε δικηγορο αυτες τις μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε γινει με γονικη παροχη το 89.Αλλα εμεις το καλλιεργουσαμε απο το 79.

Φοβαμαι οτι κατι πρεπει να υπολειπεται απο τα μεριδια τους.Τωρα αρχισα να το ψαχνω το ζητημα.

Απλως αν κανω χρησικτησια δεν θα μπορεσουν να παρουν μεριδιο απο το συγκεκριμενο.

Μαζευω στοιχεια για να παω σε δικηγορο αυτες τις μερες.

Ωπα...

Δεν γίνεται αν σου έχουν κάνει γονικ΄παροχή και να κάνεις χρησικτησία..

Κάτι δεν πάει καλά..

Μήπως εννοέις γονική παραοχή στα λόγια;

Διότι εάν έχεις στα χαρτιά έχει τελειώσει το ζήτημα.

Δεν χρειάζεσαι χρησικτησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε γινει με γονικη παροχη το 89.Αλλα εμεις το καλλιεργουσαμε απο το 79.

Φοβαμαι οτι κατι πρεπει να υπολειπεται απο τα μεριδια τους.Τωρα αρχισα να το ψαχνω το ζητημα.

Απλως αν κανω χρησικτησια δεν θα μπορεσουν να παρουν μεριδιο απο το συγκεκριμενο.

Μαζευω στοιχεια για να παω σε δικηγορο αυτες τις μερες.

Μπερδεμένα μας τα λέτε. Αν υποθέσουμε ότι η γονική παροχή αφορά ολόκληρο το κτήμα, τότε δεν τίθεται θέμα χρησικτησίας. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω όμως είναι, με βάση ποιά λογική δηλώνατε εσείς τα εισοδήματα πριν από το '89. Λογικά θα έπρεπε να τα δηλώνει ο κύριος του κτήματος, εκτός και αν υπήρχε (τυπική) εκμίσθωση ή παραχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................................

με βάση ποιά λογική δηλώνατε εσείς τα εισοδήματα πριν από το '89. Λογικά θα έπρεπε να τα δηλώνει ο κύριος του κτήματος, εκτός και αν υπήρχε (τυπική) εκμίσθωση ή παραχώρηση.

Μα δεν υπάρχει λογική .

Συνάδελφε αν είσαι από επαρχία θα γνωρίζεις την κατάσταση που επικρατεί .

Και μιλάμε για προ 90 εποχές όπου το τυπικό και μη είναι όροι επιστημονικής φαντασίας .

Αλλά στο θέμα μας τώρα , από τι στιγμή που υπάρχει γονική παροχή η οποία είναι και η πρώτη και μεταγεγραμμένη κανονικά στο υποθηκοφυλακείο και επίσης η νομή και κατοχή είναι σε εσάς ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα , τα υπόλοιπα είναι Δικηγορίστικά .

Εννοέιτε ότι πρέπει να δείτε την εικόνα του ακινήτου στο υποθηκοφυλακείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Maria-
Μα δεν υπάρχει λογική .

Συνάδελφε αν είσαι από επαρχία θα γνωρίζεις την κατάσταση που επικρατεί .

Και μιλάμε για προ 90 εποχές όπου το τυπικό και μη είναι όροι επιστημονικής φαντασίας .

Αλλά στο θέμα μας τώρα , από τι στιγμή που υπάρχει γονική παροχή η οποία είναι και η πρώτη και μεταγεγραμμένη κανονικά στο υποθηκοφυλακείο και επίσης η νομή και κατοχή είναι σε εσάς ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα , τα υπόλοιπα είναι Δικηγορίστικά .

Εννοέιτε ότι πρέπει να δείτε την εικόνα του ακινήτου στο υποθηκοφυλακείο .

Η γονικη παροχη ειναι στο συζυγο μου.Ομως εγω ως ειχα την ιδιοτητα του αγροτη και τα καλλιεργουσα εισπρατοντας τα χρηματα απο οταν παντρευτηκαμε με τη βοηθεια του συζυγου.

Μου ειπαν οτι η γονικη παροχη μετριεται στις κληρονομικες μεριδες των αδερφων του αντρα μου και πως το καλυτερο εφοσον ειμαι κοντα 30 χρονια μεσα να κανω χρησικτησια.Σε δικηγορο θα παω απο την επομενη εβδομαδα,τωρα απλως ψαχνω το ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γονικη παροχη ειναι στο συζυγο μου.Ομως εγω ως ειχα την ιδιοτητα του αγροτη και τα καλλιεργουσα εισπρατοντας τα χρηματα απο οταν παντρευτηκαμε με τη βοηθεια του συζυγου.

Μου ειπαν οτι η γονικη παροχη μετριεται στις κληρονομικες μεριδες των αδερφων του αντρα μου και πως το καλυτερο εφοσον ειμαι κοντα 30 χρονια μεσα να κανω χρησικτησια.Σε δικηγορο θα παω απο την επομενη εβδομαδα,τωρα απλως ψαχνω το ζητημα.

Πάλι δε καταλαβαίνω , από τι στιγμή που έχει γίνει στο σύζυγος σας γονική παροχή μεταγεγραμμένη και υπάρχει νομή από την οικογένεια που είναι το πρόβλημα ?

Να υποστηριξούν ότι δεν έλαβαν μερίδιο και σύμφωνα με το άρθρο 1835 του Α.Κ. να εγείρουν αγωγή μέμψης άστοργης δωρεάς ?

Βέβαια δεν είμαστε και οι ειδικοί επί του θέματος οπότε καλύτερα θα ήταν να μιλήσετε με Νομικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι δε καταλαβαίνω , από τι στιγμή που έχει γίνει στο σύζυγος σας γονική παροχή μεταγεγραμμένη και υπάρχει νομή από την οικογένεια που είναι το πρόβλημα ?

Να υποστηριξούν ότι δεν έλαβαν μερίδιο και σύμφωνα με το άρθρο 1835 του Α.Κ. να εγείρουν αγωγή μέμψης άστοργης δωρεάς ?

Βέβαια δεν είμαστε και οι ειδικοί επί του θέματος οπότε καλύτερα θα ήταν να μιλήσετε με Νομικό .

Και εγώ είμαι περίεργος διότι δεν βλέπω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...