Jump to content
  • 0

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ


EMILY*
 Share

Question

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΟ FORUM ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΣΤΟΝ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ, ΘΕΤΩ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΜΑ:

ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ ( ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΕΤΑΙ, ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΧΩΡΑ ΕΟΚ (ΚΥΠΡΟ).

Ο ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ

1) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ

2) ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ?

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΣΑΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ'ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ελληνικη επιχειρηση αγοραζει εμπορευματα απο Αμερικη  με παραδοση σε πελατη  στην Μαλτα .

Αμερικανικη εταιρεια τιμολογει  στην Ελληνικη .

η Ελληνικη τιμολογει στην Μαλτεζικη.

ερωτημα

α) η αγορα απο Αμερικη ειναι εισαγωγη . πληρωνει στην Μαλτα φπα κατα τον εκτελωνισμο ?

β) η τιμολογηση απο την ελληνικη στην μαλτεζινη ειναι ενδοκοινοτικη συνναλλαγη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ελληνικη επιχειρηση αγοραζει εμπορευματα απο Αμερικη  με παραδοση σε πελατη  στην Μαλτα .

Αμερικανικη εταιρεια τιμολογει  στην Ελληνικη .

η Ελληνικη τιμολογει στην Μαλτεζικη.

ερωτημα

α) η αγορα απο Αμερικη ειναι εισαγωγη . πληρωνει στην Μαλτα φπα κατα τον εκτελωνισμο ?

β) η τιμολογηση απο την ελληνικη στην μαλτεζινη ειναι ενδοκοινοτικη συνναλλαγη ?

Καλημέρα,

 

αν τα πράγματα πάνε απευθείας Αμερική-Μάλτα η πράξη εκτός πεδίου φπα.Οπότε δεν υπάρχει θέμα ενδοκοινοτικής.

 

Στον εκτελωνισμό των πραγμάτων λογικά θα μπει φπα από το τελωνείο της Μάλτας.Απλά εκεί θα είναι υπόχρεος ο Μαλτέζος ο οποίος και θα αποδόσει και θα εκπέσει τον φπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

αρα εμεις στελνουμε ενα τιμολογιο ανευ φπα και καμια ενεργεια αλλη ( δεν ειναι ενδοκοινοτικη συνναλαγη )

Ακριβώς. Έτσι κάνουμε και εμείς για Ισραήλ-Κύπρο.

 

Απλά στο τιμολόγιο δεν γράφουμε καμία απαλλαγή.

 

Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή ο Τάσος είχε πει ότι ίσως θα έπρεπε να βάζουμε απαλλαγή άρθρου 2.Εκτός πεδίου φπα δηλαδή.Αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...