Jump to content
  • 0

Απάντηση ΙΚΑ για την ασφάλιση συγγενών Α΄& Β΄ βαθμού


T T
 Share

Question

Recommended Posts

  • 0
Guest YANNIS

Σημείωσε το όχι αυτοδίκαια. Δηλαδή, το ότι απασχολείται στην επιχείρηση δε σημαίνει ότι θα κολληθούν ένσημα, ούτε τα διεκδικεί το ΙΚΑ, ούτε επιβάλλει πρόστιμα. Επίσης δεν μπορούν να διεκδικηθούν ένσημα για την περίοδο αυτή εφόσον δεν έγινε γνωστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σ'ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινίσεις...

Για προχώρα και παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το θέμα είναι ο χρόνος ενημέρωσης του ΙΚΑ για την έναρξη ή λήξη της εργασιακής σχέσης μεταξύ συγγενών που είναι εντός 1 ημέρας (αν και δε νομίζω να κάνω λάθος ας το επιβεβαιώσει κάποιος που ασχολείται με τα ^$*%*%%^%εργατικοασφαλιστικά)!!!!!!

Ασφυκτικός ??? Μπααα !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σωστό...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Το θέμα είναι ο χρόνος ενημέρωσης του ΙΚΑ για την έναρξη ή λήξη της εργασιακής σχέσης μεταξύ συγγενών που είναι εντός 1 ημέρας (αν και δε νομίζω να κάνω λάθος ας το επιβεβαιώσει κάποιος που ασχολείται με τα ^$*%*%%^%εργατικοασφαλιστικά)!!!!!!

Ασφυκτικός ??? Μπααα !!! :D

Αυτο σημαινει οτι η εναρξη και η ληξη της ασφαλισης του συγγενικου προσωπου αρχιζει ή ληγει την ημερομηνια που εγγραφως γνωστοποιειται η εναρξη ή ληξη αντιστοιχα.

ΔΕΝ σημαινει οτι υπαρχει περιπτωση προστιμου για την εναρξη αν καποιος απασχολειται π.χ απο 1/8/2007, η ασφαλιση του μπορει να αναγγελθει και να αρχισει απο 25/8/2007 που θα γνωστοποιηθει στο ΙΚΑ, χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σύμφωνα με την διευκρινιστική απάντηση του ΙΚΑ αναιρείται (;) η Εγκύκλιος ΙΚΑ: 93/10.12.1996 (την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ : http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5304 ), και συγκεκριμένα ( αυτό με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή ) η παράγραφος που αναφέρει "Έναρξη... Ακόμα, στις περιπτώσεις εκείνες που δεν υπάρχει αναγγελία στο ΙΚΑ, ούτε αναγγελία στον ΟΑΕΔ, έχει όμως χωρήσει ασφάλιση με καταβολή των εισφορών στο ΙΚΑ ή στις τράπεζες με αγορά ενσήμως ή με άλλο τρόπο, θα λαμβάνεται ως ημερομηνίας αναγγελίας η επομένη της καταβολής των εισφορών

Υπάρχει κάποια άλλη εγκύκλιος, επόμενη της 93/10.12.1996 που την τροποποιεί;

Η περίπτωση με ενδιαφέρει καθώς το ΙΚΑ έστειλε χαρτί για έλεγχο εταιρείας, στην οποία εργάζονται ο σύζυγος και γιος.

Να πω οτι οι εργαζόμενοι στους οποίους αναφέρομαι έχουν ασφαλιστεί πολυ πριν το 1996. Ό ένας έχει συνταξιοδοτηθεί ( σύζυγος ) και ο γίος είναι ασφαλισμένος τουλάχιστον απο το 1988.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Σύμφωνα με την διευκρινιστική απάντηση του ΙΚΑ αναιρείται (;) η Εγκύκλιος ΙΚΑ: 93/10.12.1996 (την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ : http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5304 ), και συγκεκριμένα ( αυτό με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή ) η παράγραφος που αναφέρει "Έναρξη... Ακόμα, στις περιπτώσεις εκείνες που δεν υπάρχει αναγγελία στο ΙΚΑ, ούτε αναγγελία στον ΟΑΕΔ, έχει όμως χωρήσει ασφάλιση με καταβολή των εισφορών στο ΙΚΑ ή στις τράπεζες με αγορά ενσήμως ή με άλλο τρόπο, θα λαμβάνεται ως ημερομηνίας αναγγελίας η επομένη της καταβολής των εισφορών

Υπάρχει κάποια άλλη εγκύκλιος, επόμενη της 93/10.12.1996 που την τροποποιεί;

Η περίπτωση με ενδιαφέρει καθώς το ΙΚΑ έστειλε χαρτί για έλεγχο εταιρείας, στην οποία εργάζονται ο σύζυγος και γιος.

Να πω οτι οι εργαζόμενοι στους οποίους αναφέρομαι έχουν ασφαλιστεί πολυ πριν το 1996. Ό ένας έχει συνταξιοδοτηθεί ( σύζυγος ) και ο γίος είναι ασφαλισμένος τουλάχιστον απο το 1988.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Η ασφάλιση συγγενών στο ΙΚΑ δεν συμπεριλαμβάνει τις εταιρείες του άρθρου 101 του Κ.Φ.Ε,

παρά μόνο τις ατομικές επιχειρήσεις,οπότε δεν σε αφορά το θέμα στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest afoivat

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ ΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ? Π.Χ. ΓΙΑ ΙΚΑ ΤΕΑΜ 16%-28,06% ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ Α ΚΑΙ Β ΒΑΘΜΟΥ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ ΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ? Π.Χ. ΓΙΑ ΙΚΑ ΤΕΑΜ 16%-28,06% ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ Α ΚΑΙ Β ΒΑΘΜΟΥ ?

Γινονται για ΙΚΑ-ΤΕΑΜ 12,22% & 21,43% αντιστοιχα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

και για τις ΟΕ και ΕΕ ισχύει αυτό ε;

Ζηνων, δεν ισχυει για εταιρειες και η ειδ περιπτωση ειναι 8 για τα μελη οικογενειας στις ατομικες επιχειρησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 0
...................

ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ Α ΚΑΙ Β ΒΑΘΜΟΥ ?

και για τις ΟΕ και ΕΕ ισχύει αυτό ε;

εισική περίπτωση ασφάλισης 4 και όχι 8

Πως μπορεί κάποιος να είναι συγγενής Α ή Β βαθμού με νομικό πρόσωπο???? (εργοδότης φαίνεται η εταιρεία, όχι οι εταίροι)...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

εργοδότης φαίνεται η ομόρρυθμη, διαχειριστής ένας εταίρος και δουλεύει ως υπάλληλος η γυναίκα του διαχειριστή

ισχύουν τα μειωμένα ποσοστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
εργοδότης φαίνεται η ομόρρυθμη, διαχειριστής ένας εταίρος και δουλεύει ως υπάλληλος η γυναίκα του διαχειριστή

ισχύουν τα μειωμένα ποσοστά;

βρε Ζήνων

Μου θυμίζεις το ανέκδοτο «αφού σε χαλάει, γιατί επιμένεις?»

Τι εννοείς όταν λες «εργοδότης φαίνεται η ομόρρυθμη» ?

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΟΡΡΥΘΜΗ ,

ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Να συμπληρώσω: ΚΠΚ 154:

http://www.ika.gr/gr/infopages/kad/tab_II_b.doc

doctor

ΩΡΑΙΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ SITE TOY IKA ME KAΔ 5222 ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

532030 ΕΧΕΙ ΚΠΚ 101.ΘΑ ΑΓΝΟΗΣΩ ΤΟ 101 ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΤΟ 154 ΛΟΓΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ;

ΤΟΝ 154 ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΛΑΝΟΔΙΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΩΡΑΙΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ SITE TOY IKA ME KAΔ 5222 ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

532030 ΕΧΕΙ ΚΠΚ 101.ΘΑ ΑΓΝΟΗΣΩ ΤΟ 101 ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΤΟ 154 ΛΟΓΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ;

ΤΟΝ 154 ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΛΑΝΟΔΙΩΝ.

Aκριβως!

Και στην περιπτωση που εχουμε μηχανογραφικο προγραμμα μισθοδοσιας, δημιουργουμε εμεις ενα κωδικο με το πακετο καλυψης 154.

Επισης, βαζουμε ειδικη περιπτωση ασφαλισης το 8 (Ασφαλισμενοι Ν.1759/88 συγγενεις κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης
βρε Ζήνων

Μου θυμίζεις το ανέκδοτο «αφού σε χαλάει, γιατί επιμένεις?»

Τι εννοείς όταν λες «εργοδότης φαίνεται η ομόρρυθμη» ?

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΟΡΡΥΘΜΗ ,

ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ

Εαν το παιδί γεννηθηκε απο μανα η οποια εχει σε ισχή 2 γαμους, ενα πολιτικο και ενα θρησκευτικό με δυο διαφορετικους ανδρες. Οι οποιοι ομως εχουν μια εταιρεια ΟΕ. Εκανε το παιδι και δεν γνωριζει ποιος απο τους 2 ειναι ο πατερας. Το παιδι δουλευει στην εταιρεια των ανδρων της μαμας του, τους οποιους αποκαλει <<Μ π α μ π α>> . Τοτε ποια σχεση υπαρχει για το ΙΚΑ, νομικού προσώπου ή φυσικων προσώπων; Μηπως εχουμε εδω κοινωνια οσον αφορα το παιδί; ή μηπως το ΙΚΑ θα πρπεπει να κανει διπλή ασφαληση;

Απορία ψαλτου Βιξ

ant. vassilakis

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Σύμφωνα με την διευκρινιστική απάντηση του ΙΚΑ αναιρείται (;) η Εγκύκλιος ΙΚΑ: 93/10.12.1996 (την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ : http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5304 ), και συγκεκριμένα ( αυτό με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή ) η παράγραφος που αναφέρει "Έναρξη... Ακόμα, στις περιπτώσεις εκείνες που δεν υπάρχει αναγγελία στο ΙΚΑ, ούτε αναγγελία στον ΟΑΕΔ, έχει όμως χωρήσει ασφάλιση με καταβολή των εισφορών στο ΙΚΑ ή στις τράπεζες με αγορά ενσήμως ή με άλλο τρόπο, θα λαμβάνεται ως ημερομηνίας αναγγελίας η επομένη της καταβολής των εισφορών

Υπάρχει κάποια άλλη εγκύκλιος, επόμενη της 93/10.12.1996 που την τροποποιεί;

Η περίπτωση με ενδιαφέρει καθώς το ΙΚΑ έστειλε χαρτί για έλεγχο εταιρείας, στην οποία εργάζονται ο σύζυγος και γιος.

Να πω οτι οι εργαζόμενοι στους οποίους αναφέρομαι έχουν ασφαλιστεί πολυ πριν το 1996. Ό ένας έχει συνταξιοδοτηθεί ( σύζυγος ) και ο γίος είναι ασφαλισμένος τουλάχιστον απο το 1988.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δηλαδη ειτε στο ΙΚΑ γινει η αναγγελια ειτε στον ΟΑΕΔ εχει την ιδια ισχυ? Εαν καποιος απο λαθος κανει αναγγελια προσληψης στον ΟΑΕΔ συγγενικου προσωπου με ημ. πχ. 06/04/2009 μετα θα πρεπει να κανει και γνωστοποιηση στο ΙΚΑ ή θα μετραει ως ημερομηνια εναρξης η 06/04/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Δηλαδη ειτε στο ΙΚΑ γινει η αναγγελια ειτε στον ΟΑΕΔ εχει την ιδια ισχυ? Εαν καποιος απο λαθος κανει αναγγελια προσληψης στον ΟΑΕΔ συγγενικου προσωπου με ημ. πχ. 06/04/2009 μετα θα πρεπει να κανει και γνωστοποιηση στο ΙΚΑ ή θα μετραει ως ημερομηνια εναρξης η 06/04/2009

Το link το έχουν δώσει παραπάνω....

Κάνε ένα κόπο να πας εκεί και να διαβάσεις.....

Εναρξη: Οπως είναι γνωστό, η αναγγελία πρόσληψης μισθωτού στον ΟΑΕΔ, ως διαδικασία πρόσληψης, είναι σε όλους γνωστή (εργοδότες - εργαζόμενους). Στις περισσότερες περιπτώσεις ασφάλισης συγγενικών προσώπων χωρίς αναγγελία της απασχόλησης στο Ιδρυμα, οι ενδιαφερόμενοι επικαλούνται ότι η αναγγελία έχει γίνει στον ΟΑΕΔ και ότι αυτή αποτελεί όχι μόνο δήλωση της βούλησής τους για απασχόληση, αλλά και δήλωση ασφάλισης στο Ιδρυμα. Θεωρούμε, ότι το Ιδρυμα πρέπει να αναθεωρήσει τη θέση του και, από τη λήψη της παρούσας, εάν δεν υπάρχει έγγραφη αναγγελία στο Ιδρυμα, αλλά προσκομίζεται αναγγελία πρόσληψης μισθωτού στον ΟΑΕΔ, ως ημερομηνία αναγγελίας για την έναρξητης ασφάλισης, θα λαμβάνεται η ημερομηνία αναγγελίας στον ΟΑΕΔ.
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest STEFANOS

γινεται ασφαλιση συγγενή Α' βαθμου για απασχόλησε σε οικία. π.χ. κηπουρός?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Μια μικρή προσφορά & από μένα...

αυτό σημαίνει ότι αν εγώ θέλω μπορώ να απασχολώ στην ατομική, ΟΕ ή ΕΕ επιχείρηση μου συγγενείς πρώτου βαθμού χωρίς να είναι ασφαλισμένοι;

σε αυτήν την περίπτωση εφόσον επίσης δεν τους πληρώνω, προκύπτει από κάπου ότι είναι εργαζόμενοι στην επιχείρηση μου; θα πρέπει πχ να τους δηλώνω στην κατάσταση προσωπικού, στο Ε7 ή στις ΑΠΔ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...