Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ ΟΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΤΑΙΡΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΜΙΑΣ ΟΜΟΡΡΥΘΜΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ Η ΙΔΙΑ

ΕΠΩΝΥΜΙΑ Π.Χ Δ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ & ΣΙΑ ΟΕ. ΑΠΟΧΩΡΕΙ Ο Δ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΚΑΙ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ Μ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΣΧΥΕΙ Η ΙΔΙΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΤΑΙΡΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΜΙΑΣ ΟΜΟΡΡΥΘΜΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ Η ΙΔΙΑ

ΕΠΩΝΥΜΙΑ Π.Χ Δ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ & ΣΙΑ ΟΕ. ΑΠΟΧΩΡΕΙ Ο Δ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΚΑΙ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ Μ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΣΧΥΕΙ Η ΙΔΙΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ

ΟΧΙ

ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΗΣ Ο.Ε. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ.

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΟΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΤΑΙΡΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΜΙΑΣ ΟΜΟΡΡΥΘΜΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ Η ΙΔΙΑ

ΕΠΩΝΥΜΙΑ Π.Χ Δ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ & ΣΙΑ ΟΕ. ΑΠΟΧΩΡΕΙ Ο Δ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΚΑΙ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ Μ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΣΧΥΕΙ Η ΙΔΙΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ

Χωρίς να ξέρω κάτι "συγκεκριμένα" από μόνο του δείχνει "παράλογο". Γιατί δεν δοκιμάζεται να έχετε έναν διακριτικό τίτλο? Ίσως να μπορεί να γίνει μια "μικρή" τροποποίηση με το όνομα του υιου π.χ. Μ. Δ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ & ΣΙΑ Ο.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ. Επισκέπτα, αν έχετε διαφορετική γνώμη επί του θέματος γιατί δεν την διατυπώνετε, και επιτίθεστε προσωπικά στο κ. gzorka, για υπερβολική ενασχόληση με τις ερωτήσεις του site αυτού.

Αν έχετε διαφορές μαζί του πηγαίνεται στη Λάρισα, ή καλέστε τον στη δική σας περιοχή για να τις λύσετε.

Στο κάτω-κάτω, τα αστεράκια κάτω από το δικό μας ψευδώνυμό είναι τόσα πολλά, που δικαιούμαστε των επιθέσεών σας και των ειρωνειών σας περισσότερο από το κ. gzorkas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ κ. ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και πολύ περισσότερο η αλάθανστη ικανότητα αντίληψης που σε χαρακτηρίζει.

θα είναι χαρά μου να σε μιλήσω μαζί σου και τιμή μου να σε συμβουλευτώ πριν κάνω στην εταιρία που ανέφερες.

Κάνε μου την τιμή να σε γνωρίζω plz!!!!

6974 778425

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νόμος δίνει το δικαίωμα στις εμπορικές εταιρίες να συνεχίσουν την λειτουργία τους με την ίδια αρχική ονομασία τους έστω και αν αλλάξουν όλοι οι εταίροι, επιτρέποντας έτσι την συνέχιση της λειτουργίας τους με την ονομασία που είναι γνωστές στο ευρύτερο κοινό για λόγους διατήρησης της φήμης και πελατείας τους. Με την προυπόθεση να μην αντίκειται στη θέληση των αποχωρούντων εταίρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νόμος δίνει το δικαίωμα στις εμπορικές εταιρίες να συνεχίσουν την λειτουργία τους με την ίδια αρχική ονομασία τους ..................................

μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος . Γιατί νομίζω ότι αυτό που αναφέρει ο ΛΑΚΗΣ είναι σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νόμος δίνει το δικαίωμα στις εμπορικές εταιρίες να συνεχίσουν την λειτουργία τους με την ίδια αρχική ονομασία τους έστω και αν αλλάξουν όλοι οι εταίροι, επιτρέποντας έτσι την συνέχιση της λειτουργίας τους με την ονομασία που είναι γνωστές στο ευρύτερο κοινό για λόγους διατήρησης της φήμης και πελατείας τους. Με την προυπόθεση να μην αντίκειται στη θέληση των αποχωρούντων εταίρων.

Είναι η σωστή θέση. Το έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν και διατηρήσαμε την αρχική επωνυμία με την σύμφωνη γνώμη του αποχωρούντος εταίρου. Εαν βρώ την σχετική διάταξη στην οποία είχαμε στηριχθεί θα σας την γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νόμος δίνει το δικαίωμα στις εμπορικές εταιρίες να συνεχίσουν την λειτουργία τους με την ίδια αρχική ονομασία τους έστω και αν αλλάξουν όλοι οι εταίροι, επιτρέποντας έτσι την συνέχιση της λειτουργίας τους με την ονομασία που είναι γνωστές στο ευρύτερο κοινό για λόγους διατήρησης της φήμης και πελατείας τους. Με την προυπόθεση να μην αντίκειται στη θέληση των αποχωρούντων εταίρων.

Είναι η σωστή θέση. Το έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν και διατηρήσαμε την αρχική επωνυμία με την σύμφωνη γνώμη του αποχωρούντος εταίρου. Εαν βρώ την σχετική διάταξη στην οποία είχαμε στηριχθεί θα σας την γράψω.

Συμφωνώ κι εγώ. Σε παρόμοια περίπτωση στην τροποποίηση καταστατικού (θα γίνει ούτως ή άλλως), αναφερόταν η αλλαγή επωνυμίας, μετά από ένα χρόνο. Με τη συναίνεση των αποχωρούντων φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να μπορώ να διαφωνήσω θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μας το στηρίξει με κάποιο νόμο, απόφαση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ .

ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ .

ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ

Περιμένουμε νέα σου .

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΟΠΟΤΕ ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ανάλογη περίπτωση βασισθήκαμε στο Αρθρον 21 του Εμπορικού νόμου

Μόνο τα ονόματα των συνεταίρων μπορούν να συστήσωσι την εταιρική επωνυμίαν.

Θεωρώντας (ισως λάθος) οτι ειναι μονο για την συσταση και οχι για τροποποίηση . Δεν θυμαμαι αν υπάρχει κατι άλλο , αλλα ετσι ξεπεράσαμε το μητρωο στην εφορια γιατι το επωνυμο του εταιρου ηταν πολυ σημαντικο για την επιχείρηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΦΕΥΓΩ (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΛΙΓΟ

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ

ΟΤΙ Ο ΑΠΟΧΩΡΩΝ ΕΤΑΙΡΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ

ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΦΕΥΓΩ (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΛΙΓΟ

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ

ΟΤΙ Ο ΑΠΟΧΩΡΩΝ ΕΤΑΙΡΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ

ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Διάλογος

-Η στατιστική λέει ότι τα 80% των παντρεμένων γυναικών απατά τον άνδρα τους .

-δεν θέλουμε στατιστική . Ονόματα Διευθύνσεις , τηλέφωνα Θέλουμε

Στο θέμα μας ;

Συγκεκριμένα από πού προκύπτει η δυνατότητα αυτή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω το ανέκδοτο του Χαρυ Κλυν αλλά εγώ διάβασα ένα άρθρο της Καθημερινής που έλεγε ότι υπάρχει ένα γονίδιο που ωθεί τον άνθρωπο στην απιστία. Αυτό το γονίδιο μόνο ένα 5% της ανθρωπότητας δεν το έχει.

ΠΟΣΟ ΕΥΤΥΧΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ !!!!

:lol::lol:

Κατά τα άλλα ο free απόλυτο δίκαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, αν θυμώσει, και ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ θα έχει απόλυτο δίκιο.

Σε ποιό εδάφιο, έρθρο, παράγραφο, υποσημείωση έστω, του Εμπορικού Νόμου, ή όποιου άλλου αναφέρεται αυτό ρητά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ άμεσα για τα αυτονόητα

ΔΕΝ μπορεί να παραμείνει η ίδια επωνυμία με το όνομα του ομορρύθμου εταίρου που αποχωρεί, ούτε με τη θέληση του αποχωρήσαντος. ΜΟΝΟ ο διακριτικός τίτλος μπορεί να παραμείνει με τη θέληση του/των αποχωρησάντων.

Σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο Εμπορικού Δικαίου περί ομορρύθμων εταιρειών μπορείτε να το βρείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ άμεσα για τα αυτονόητα

ΔΕΝ μπορεί να παραμείνει η ίδια επωνυμία με το όνομα του ομορρύθμου εταίρου που αποχωρεί, ούτε με τη θέληση του αποχωρήσαντος. ΜΟΝΟ ο διακριτικός τίτλος μπορεί να παραμείνει με τη θέληση του/των αποχωρησάντων.

Σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο Εμπορικού Δικαίου περί ομορρύθμων εταιρειών μπορείτε να το βρείτε.

Συμφωνούμε, και πιστεύουμε ότι η αντίθετη άποψη πρέπει να το τεκμηριώσει.

Το συμπέρασμά μας προκύπτει από την απαίτηση του νόμου να αναγράφονται τα ονόματα των εταίρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΕΛ.1831 (9η εκδοση 2004)

68.ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

...

κατ΄εξαίρεση συμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του αρθρου 2 του ΝΔ28/`4-7`/5/1923 "αποθανόντος εταίρου , δύναται να συνεχισθεί η μεχρι τούδε επωνυμία εμπορικής εταιρείας ...

προς τεκμηρίωση της πιο πάνω απάντησης μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΕΛ.1831 (9η εκδοση 2004)

68.ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

...

κατ΄εξαίρεση συμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του αρθρου 2 του ΝΔ28/`4-7`/5/1923 "αποθανόντος εταίρου , δύναται να συνεχισθεί η μεχρι τούδε επωνυμία εμπορικής εταιρείας ...

προς τεκμηρίωση της πιο πάνω απάντησης μου .

Ναι έτσι είναι αλλά μήπως ισχύει αποκλειστικά σε περίπτωση θανάτου? Αν ναι δεν ισχύει για την αρχική ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΕΛ.1831 (9η εκδοση 2004)

68.ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

...

κατ΄εξαίρεση συμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του αρθρου 2 του ΝΔ28/`4-7`/5/1923 "αποθανόντος εταίρου , δύναται να συνεχισθεί η μεχρι τούδε επωνυμία εμπορικής εταιρείας ...

προς τεκμηρίωση της πιο πάνω απάντησης μου .

Ναι έτσι είναι αλλά μήπως ισχύει αποκλειστικά σε περίπτωση θανάτου? Αν ναι δεν ισχύει για την αρχική ερώτηση.

Περίμενα την απάντηση αυτή , και καλά κάνεις γιατί έτσι θα απαντούσε και ο εφοριάκος οταν θα πάει κάποιος για την μεταβολή στο μητρώο .

Δεν θα απαντήσω , αλλά θα περιμένω τα επιχειρήματα της αντίθετης άποψης , και τα σχετικά αποσπάσματα απο εγχειρίδια Εμπορικού Δικαίου . Διαβάστε πάντως τον Σταματόπουλο .

Η περίπτωση που είχαμε ήταν με θάνατο , και το επώνυμο πολύ σημαντικό . Για να περάσουμε το μητρώο ταλαιπωρηθήκαμε , αλλά τελικά τι κερδίσαμε ? Πριν απο εμας αρκετοί άλλαξαν επωνυμία , χάσανε τίποτα ? (για τους Λογιστές μιλάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΑΥΤΟ ?????

ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥ.

ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΑΝΕ.

ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΕΛΕΓΚΤΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΟΙΑΖΕΙ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση αυτή, είναι χαρακτηριστική των περιπτώσεων ύπαρξης μόνο αρχικού και όχι περιοδικού ελέγχου.

Με το τρόπο αυτό αν κάτι αλλάξει από τα δεδομένα που ίσχυσαν στην αρχή, είναι αδύνατον να εντοπιστεί, εκτός αν υπάρξει καταγγελία, ή με άλλο τρόπο γνωστοποίηση του αρμόδιου οργάνου.

Στη περίπτωσή μας, α) είναι προαπαιτούμενη η ύπαρξη των ονομάτων των συνεταίρων στην επωνυμία της ΟΕ, και κατά την ίδρυσή της διενεργείται έλεγχος. β) Ρητά είναι επιτρεπτή η συνέχιση της ίδιας επωνυμίας λόγω θανάτου, γεγονός το οποίο δημοσιοποιείται από άλλες διατάξεις, και μπορεί να υποπέσει στην αντίληψη των αρμοδίων οργάνων, αντίθετα με το γ) που αφορά την αντικατάσταση κάποιου εταίρου, γεγονός που αν δεν ενημερωθούν επί τουτου τα αρμόδια όργανα, δεν υπάρχει τρόπος να υποπέσει στην αντίληψή τους.

Στην πραγματικότητα τώρα, εάν είναι σημαντική η διατήρηση του ονόματος του αποχωρούντος, φανταζόμαστε ότι αυτός έχει έννομο συμφέρον, είτε να ζητήσει τη μη χρήση του ονόματός του, είτε να ζητήσει αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...