Jump to content
Guest SpirosK

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ Α.Ε. ΑΠΟ Α.Ε.

Recommended Posts

Guest SpirosK

Καλησπέρα,

Θα ήθελα βοήθεια από κάποιο συνάδελφο σχετικά με:

Α.Ε. απορροφά άλλη Α.Ε.

- Η λογιστική εγγραφή είναι απλή, δηλαδή μεταφορά των υπολοίπων της απορροφόμενης?

- Είναι υποχρεωτική η δημιουργία νέων λογαριασμών αποκλειστικά για την απορροφόμενη?

- Με ιδιαίτερους λογαριασμούς τι γίνεται π.χ. τον λογ.40. Απλά αυξάνεται ή προχωράμε και σε διαδικασία αύξησης κεφαλαίου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σπύρος

Είμαι βέβαιος ότι η απορρόφηση θα γίνει με βάσει κάποιον από τους νόμους 1297 ή 2166. Θα υπάρξει απόφαση του Τμήματος Εμπορίου για το σκοπό αυτό. Εκεί καθορίζεται ακριβώς πως θα γίνει η απορρόφηση. Υπάρχει εκτενής βιβλιογραφία για τα θέματα αυτά (Καραγιάννης, Ηλιόκαυτος, Λεοντάρης κλπ).

Guest SpirosK

ΜΕ ΤΟΝ 2166. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ. Η ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ

ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΑ.

ΣΠΥΡΟΣ

Καλησπέρα,

Θα ήθελα βοήθεια από κάποιο συνάδελφο σχετικά με:

Α.Ε. απορροφά άλλη Α.Ε.

- Η λογιστική εγγραφή είναι απλή, δηλαδή μεταφορά των υπολοίπων της απορροφόμενης?

- Είναι υποχρεωτική η δημιουργία νέων λογαριασμών αποκλειστικά για την απορροφόμενη?

- Με ιδιαίτερους λογαριασμούς τι γίνεται π.χ. τον λογ.40. Απλά αυξάνεται ή προχωράμε και σε διαδικασία αύξησης κεφαλαίου?

Σπύρος

Σε συνέχεια με τα αναφερόμενα απο τον συνάδελφο ΚΠ να προσθέσω οτι λογιστικά οι εγγραφές είναι σχετικά απλές.

1) Εγω σε παρόμοια περίπτωση (νομίζω οτι ήταν ο 2166) ανοιξα ένα λογαριασμό 8999998 (Απορόφηση εταιρείας ΧΧΧ) και με αυτόν αντικινούμενο χρεωπίστωνα τους αναλογους λογαριασνούς της απορροφούσας. Αν έχουν πάει όλα καλά όταν περάσεις όλα τα νούμερα ο αντικινούμενος πρέπει να είναι 0.

2)Ενα άλλο θέμα ήταν ότι χρησιμοποίησα μια περίοδο (13) μονο για αυτές τις εγγραφές ώστε να είναι εύκολο να αντλήσεις τα ποσά της απορρόφησης μονα τους σε ένα ισοζύγιο. Αυτό εύκολα μπορεί να τσεκαριστεί με την Εκθεση του Ορκωτού όποτε βλέπεις αν όλα έχουν πάει καλά.

3) Αν η απορροφηση γίνει σε διαφορετική ημερομηνία απο 1/1 ή 31/12 προσοχή τι θα έγγραψεις απο τους αποτελεσματικούς σου ως κέρδος και ως "εις νέον"

Guest SpirosK

ΤΟΝ ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ REPORTING ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

ΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ (3). ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Παρότι τα δεδομένα που δίνεις είναι πολύ λίγα, εντούτοις τολμώ μια απάντηση υποψιαζόμενος την πιθανή εξέλιξη των γεγονότων.

Υποθέτω ότι προϋπήρξε σύνταξη ισολογισμού μετασχηματισμού της απορροφώμενης και κάποιο διάστημα για την ολοκλήρωση της διαδικασίας μέχρι την έγκριση της νομαρχίας στο οποίο η απορροφώμενη λειτουργούσε για λογαριασμό της απορροφώσας.

Συνεπώς θα έχεις να μεταφέρεις στα βιβλία της απορροφώσας τα κονδύλια που απεικονίζονται στον ισολογισμό μετασχηματισμού και αναφέρονται στην έκθεση του ορκωτού και επίσης τις πράξεις που έγιναν στο διάστημα που η απορροφώμενη λειτουργούσε για λ/σμό της απορροφώσας.

Το πρώτο είναι μάλλον πιό απλό το δεύτερο μπορεί να γίνει είτε με μία εγγραφή συγκεντρωτικά είτε μεταφέροντας όλες τις κινήσεις (μηχανογραφικά) στα βιβλία της απορροφώσας προσέχοντας μόνο την σύνταξη της κατάστασης του ΚΕΠΥΟ. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση επέλεξα το δεύτερο

Θα προσέχεις το θέμα του κεφαλαίου πως αναφέρεται στην έκθεση των ελεγκτων γιατί σε περίπτωση συγχώνευσης μητρικής-θυγατρικής έχεις συμψηφισμό κεφαλαίου με συμμετοχές.

Πολύ σωστα τα γραφει ο ype.

Εσυ απορροφάς Ισολογισμό δεν αποροφάς αποτέλεσμα. Αρα στα εις νεο που θα απορροφήσεις πρέπει να υπάρχει και το αποτέλεσμα των πρώτων 9 μηνών της θυγατρικής. Αν η ημερομηνία μετασχηματισμού είναι 30/9/2007 υποθετικά την έγκριση θα την πάρεις προς το τέλος του 2007. Θεωρώ οτι δεν μπορείς να κάνεις καμία κίνηση πριν βγεί η έγκριση απο το υπουργείο αναπτυξης. Αρα έστω την 31/12/2007 θα καταχωρήσεις στα βιβλία σου Ισολογισμό μέχρι την 30/9/2007 (θα ταυτίζεται με την έκθεση του ορκωτού) και απο εκεί και πλέον αποτέλεσμα 10/07 έως 12/07 θα θεωρηθεί οτι είναι της μαμάς και υπόλοιπα Ισολογισμού για τους 3 τελευταίους μήνες. Μετά πρέπει να κάνεις εγγραφές απαλοιφής σαν να έκανες ενοποίηση:

1) Απαλοιφή Συμμετοχής με μετοχικό κεφάλαιο

2) Απαλοιφή διαιτερικών υπολοίπων

3) Απαλοιφή συναλλαγών (πωλήσεις - αγορές) για τους 3 τελευταίους μήνες.

Προσοχή επίσης σε ενημέρωση των προμηεθυτών-πελατών να μην στέλνουν τιμολόγια στο όνομα της απποροφηθήσας μετά την 1/10/2007. Θα μπλέξετε με την ΜΥΦ.

Προσοχή και στην αλλαγή των φορολογικών μηχανισμών (θέλει κατάργηση και ξαναάνοιγμα στην ξκαινούργια εταιρία)

Η αποροφηθησα θα κάνει δηλωση Φόρου εισοδήματος την 30/9/2007 και θα αποδώσει φόρο (αν έχει κέρδη)

Guest SpirosK

Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕ 30/4/2007.

ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΩΝ ΟΡΚΩΤΩΝ ΗΔΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ

ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΜΕΝΕΙ (~10/9/07).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΕΓΓΡΑΦΕΣ?

ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΟΥ ΙΣΟΛ.ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ

ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟ 1/5 ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΙΝΗΣΕΙΣ?

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ?

(ΣΗΜ: Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΤΕΛΟΥΣ ΕΤΟΥΣ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΣΠΥΡΟΣ Κ.

Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕ 30/4/2007.

ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΩΝ ΟΡΚΩΤΩΝ ΗΔΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ

ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΜΕΝΕΙ (~10/9/07).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΕΓΓΡΑΦΕΣ?

ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΟΥ ΙΣΟΛ.ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ

ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟ 1/5 ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΙΝΗΣΕΙΣ?

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ?

(ΣΗΜ: Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΤΕΛΟΥΣ ΕΤΟΥΣ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΣΠΥΡΟΣ Κ.

Eγω τα περασα με 2 εγγραφές ωστε να φαίνεται καθαρα τι εχω ως μετασχηματισμό και τι μεταγενέστερα....

Guest DAFUR

Αντιμετωπίζω την ιδια περιπτωση και εγω τώρα με την απορροφηση ΑΕ απο ΑΕ χωρίς να εχουν σχεση εξαρτησης.

Ημερομηνια εγκρισης συγχωνευσης της Νομαρχίας 1-11-2010

Ο ισολογισμος μετασχηματισμου της απορροφουμενης εγινε με 30-6-10.

Η εγγραφες που θα γινουν στην απορροφωσα θα αφορουν :

α) Τα υπολοιπα Ισολογισμου της απορροφουμενης στις 30-6-2010 και

β) Τα υπολοιπα των λογαριασμών του ισοζυγιου της απορροφουμενης που κινηθηκαν μονο το διαστημα απο 1-7-2010 έως και 1-11-2010.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

- 1. Για αυτο το διαστημα δηλαδη (1-7-10/1-11-10) ποια εταιρεια εχει υποχρεωση να υποβάλει τις συγκεντρωτικες καταστασεις πελατων προμηθευτων ? Αν υποχρεωση εχει η απορροφωσα πως θα παρει το προγραμμα της τις καθαρες αξιες των πραξεων αυτου του διαστηματος αφου εγγραφονται στα βιβλια της τα υπολοιπα μονο ?

- 2. Στη συγκεντρωτικη ΦΠΑ 2010 ποια εταιρεια θα εγγραψει τις πραξεις του διαστηματος αυτου και πως ?

Ευχαριστω για το χρονο σας

Αντιμετωπίζω την ιδια περιπτωση και εγω τώρα με την απορροφηση ΑΕ απο ΑΕ χωρίς να εχουν σχεση εξαρτησης.

Ημερομηνια εγκρισης συγχωνευσης της Νομαρχίας 1-11-2010

Ο ισολογισμος μετασχηματισμου της απορροφουμενης εγινε με 30-6-10.

Η εγγραφες που θα γινουν στην απορροφωσα θα αφορουν :

α) Τα υπολοιπα Ισολογισμου της απορροφουμενης στις 30-6-2010 και

β) Τα υπολοιπα των λογαριασμών του ισοζυγιου της απορροφουμενης που κινηθηκαν μονο το διαστημα απο 1-7-2010 έως και 1-11-2010.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

- 1. Για αυτο το διαστημα δηλαδη (1-7-10/1-11-10) ποια εταιρεια εχει υποχρεωση να υποβάλει τις συγκεντρωτικες καταστασεις πελατων προμηθευτων ? Αν υποχρεωση εχει η απορροφωσα πως θα παρει το προγραμμα της τις καθαρες αξιες των πραξεων αυτου του διαστηματος αφου εγγραφονται στα βιβλια της τα υπολοιπα μονο ?

- 2. Στη συγκεντρωτικη ΦΠΑ 2010 ποια εταιρεια θα εγγραψει τις πραξεις του διαστηματος αυτου και πως ?

Ευχαριστω για το χρονο σας

Απαντήσεις θα βρεις εδώ:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/2674/hl/2166

Guest DAFUR

Επισης,

Αν υπαρχουν συναλλαγες μεταξυ των 2 ΑΕ τοσο πριν οσο και μετα τον Ισολογισμο μετασχηματισμου θα απαλειφθουν τοσο τα υπολοιπα Ισολογισμου οσο και οι πραξεις του μεσοδιαστηματος εως την εγκριση της Νομαρχιας?

Ευχαριστω.

Guest DAFUR

Οι αποριες μου σχετικα με τις συγκεντρωτικες λυθηκαν και ευχαριστω τον Andy γι' αυτο.

Στη δευτερη παρεμβαση μου, που αφορα τις διεταιρικες συναλλαγες εχω ακομη απορια.

Πως η απορροφωσα θα κανει εγγραφη απαλληφης των υποχρεωσεων και απαιτησεων που εχει απο την απορροφομενη?

Ευχαριστω και παλι.

Guest ΣΚ

Οι αποριες μου σχετικα με τις συγκεντρωτικες λυθηκαν και ευχαριστω τον Andy γι' αυτο.

Στη δευτερη παρεμβαση μου, που αφορα τις διεταιρικες συναλλαγες εχω ακομη απορια.

Πως η απορροφωσα θα κανει εγγραφη απαλληφης των υποχρεωσεων και απαιτησεων που εχει απο την απορροφομενη?

Ευχαριστω και παλι.

Καλημέρα μετά από επτά χρόνια!
έχω το εξής θέμα και θα ήθελα βοήθεια από όποιο συνάδελφο μπορεί...
ΑΕ συμμετέχει με 40% σε μια ΙΚΕ και την απορροφά. Η αξία της συμμετοχής είναι 104.400,00*40%=41.760,00. Συστάθηκε η επιτροπή του άρθρου 9 και αποτίμησε την καθαρή θέση της ΙΚΕ σε 170.000,00. Το κεφάλαιο όμως της ΑΕ με την απορρόφηση αυξήθηκε μόνο κατά 102.000,00.(170.000,00*60%) διότι δεν υπολογίζεται στην αύξηση η συμμετοχή. Δημοσιεύτηκε από το ΓΕΜΗ η απόφαση της απορρόφησης και πρέπει να γίνουν οι εγγραφές της ενοποίησης. Το ερώτημα είναι πώς θα γίνει η εγγραφή της απαλοιφής της συμμετοχής; Ποιος λογαριασμός θα πιστωθεί; Και επίσης με ποιο ποσό από τη στιγμή που η συμμετοχή αποτιμήθηκε από τη επιτροπή του αρθ 9 σε 68.000,00;