Προς το περιεχόμενο

Πότε μια οικονομική συμφωνία πρέπει να δηλώνεται στην Εφορεία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνητικό μεταξύ ιδιώτη και εργολάβου για την εκτέλεση τεχνικού εργου μπορεί να τροποποιηθεί ως προς το τίμημα???

Μπορεί να γίνει τμηματική καταβολή του τιμήματος???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνητικό μεταξύ ιδιώτη και εργολάβου για την εκτέλεση τεχνικού εργου μπορεί να τροποποιηθεί ως προς το τίμημα???

Μπορεί να γίνει τμηματική καταβολή του τιμήματος???  

????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι λιγο αόριστο όπως το θέτεις...

Αν εσύ κάνεις ένα συμφωνητικό σα λογιστής με ένα πελάτη σου και συμφωνήσεις το χ ποσό εφάπαξ και θελεις να τροποποιήσεις το τρόπο καταβολής του π.χ σε δώδεκα δόσεις γιατί να μη μπορείς να κάνεις ένα νέο συμφωνητικό που να τροποποιεί το το τρόπο καταβολής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Συμφωνητικό συνεργασίας με εταιρεία του εξωτερικού θα πρέπει να συμπεριεληφθεί στην κατάσταση που θα υποβάλλουμε

με τα συμφωνητικά ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνητικό συνεργασίας μεταξύ τεχνικής εταιρείας και πολιτικού μηχανικού απο ποιόν πρέπει να κατατεθεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνητικό γιατρού με γιατρό που κάνει ιατρικές εξετάσεις γενετικού υλικού ασθενών με αμοιβή ανά ασθενή....κατατίθεται με ποσόν 10,00 ευρώ (πχ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

 

 

 

Καλησπέρα Γιάννη... Μπα, τίποτα νεότερο.

Για Πρέβεζα πολύ χλωμό το βλέπω!!

 

Εφοριακός δεν δέχθηκε συμφωνητικό μεταξύ εταιρείας που έχει χώρο εκδηλώσεων και του πελάτη (catering) διότι μπορούν πλέον να υποβάλλονται με τις τριμηνιαίες στον κωδικό 9.

 

Άλλες 2 Εφορίες που έχω ρωτήσει μου λένε κατηγορηματικά ότι τα συμφωνητικά αυτά πηγαίνουν ακόμα πριν τη δεξίωση και όχι με τις τριμηνιαίες.

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι περισσότερο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

accountant1234

*

  •  

 

 

 

Καλησπέρα Γιάννη... Μπα, τίποτα νεότερο.

Για Πρέβεζα πολύ χλωμό το βλέπω!!

 

 

Εφοριακός δεν δέχθηκε συμφωνητικό μεταξύ εταιρείας που έχει χώρο εκδηλώσεων και του πελάτη (catering) διότι μπορούν πλέον να υποβάλλονται με τις τριμηνιαίες στον κωδικό 9.

 

Άλλες 2 Εφορίες που έχω ρωτήσει μου λένε κατηγορηματικά ότι τα συμφωνητικά αυτά πηγαίνουν ακόμα πριν τη δεξίωση και όχι με τις τριμηνιαίες.

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι περισσότερο ? 

 

Εγώ στην Πρέβεζα πάντως δεν πήγα εάν αυτό σας βοηθάει!!! :D  :D  :D

 

 

 

Υ.Γ.: και σε μας τα δέχονται (με γκρίνια βέβαια) στην  ΔΟΥ πριν τη δεξίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκινητιστής με ΦΔΧ εκμισθώνει το αυτοκίνητο με την άδεια με μηνιαίο μίσθωμα 400,00 ευρώ.Πρεπει να κάνω συμφωνητικό στο ταξις και μετά μεταβολή στη Δου για να προσθέσω και καδ υπηρεσίες ενοικίασης;Εγώ αυτό πιστεύω.Ας απαντήσει κάποιος συνάδελφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοριακός δεν δέχθηκε συμφωνητικό μεταξύ εταιρείας που έχει χώρο εκδηλώσεων και του πελάτη (catering) διότι μπορούν πλέον να υποβάλλονται με τις τριμηνιαίες στον κωδικό 9.

 

Άλλες 2 Εφορίες που έχω ρωτήσει μου λένε κατηγορηματικά ότι τα συμφωνητικά αυτά πηγαίνουν ακόμα πριν τη δεξίωση και όχι με τις τριμηνιαίες.

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι περισσότερο ? 

 

έτσι γίνεται δυστυχώς!

 

στην μία ΔΟΥ για παράδειγμα, μας διώχνουν επειδή είναι κατηγορηματικοί πως πάνε με τρίμηνο και επικαλέστηκαν απάντηση από το ΥπΟικ (την οποία θα τους ζητήσω γιατί εμείς θα πληρώνουμε έπειτα). Στην δεύτερη δεν ήξεραν αρχικά κάτι για τρίμηνα και τα έπαιρναν. Εδώ και μια βδομάδα μας στέλνουν στο ηλεκτρονικό σύστημα.

 

Δεν λέω ψέματα, θα το προτιμήσω το ηλεκτρονικό, από το τρεχαλητό πριν από κάθε εκδήλωση και με την ψυχή στο στόμα, αφού μερικά υπογράφονταν κυριολεκτικά στο 90+!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το συμφωνητικό πρέπει να δηλώνεται πριν την εκδήλωση.

 

Πως θα γίνει αυτό με τις τριμηνιαίες ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το συμφωνητικό πρέπει να δηλώνεται πριν την εκδήλωση.

 

Πως θα γίνει αυτό με τις τριμηνιαίες ???

 

Εγώ, χωρίς να ξέρω κάτι περισσότερο, θα πρότεινα να τις καταθέτεις ηλεκτρονικά πριν από την εκδήλωση, αφού μπορείς όσες φορές θέλεις να καταθέτεις κατάσταση μέχρι την λήξη της προθεσμίας υποβολής του τριμήνου. Ποιός μπορεί να σε κατηγορήσει έπειτα για κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Εγώ, χωρίς να ξέρω κάτι περισσότερο, θα πρότεινα να τις καταθέτεις ηλεκτρονικά πριν από την εκδήλωση, αφού μπορείς όσες φορές θέλεις να καταθέτεις κατάσταση μέχρι την λήξη της προθεσμίας υποβολής του τριμήνου. Ποιός μπορεί να σε κατηγορήσει έπειτα για κάτι;

Και σε μένα μου το πήραν στημ εφορία λέει ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για τα συγκεκριμένα συμφωνητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΧΥΜΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ ΑΠΟ ΕΛΑΙΟΥΡΓΕΙΑ ΣΕ ΤΥΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΚΑΙ ΠΩΛΗΤΗ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ ΜΙΑ ΦΟΡΜΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ) ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ DEAL ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ..ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ..ΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ..ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΝΑ ΚΙΛΟ ΚΤΛ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΩΣΕΙ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΥ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ) ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΝΕΧΟΥΝ ΡΟΛΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ TAXIS ΑΝ ΤΡΙΜΗΝΟ 'Η ΟΧΙ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...