Προς το περιεχόμενο

Πότε μια οικονομική συμφωνία πρέπει να δηλώνεται στην Εφορεία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Αλεξάνδρα

καλημέρα

Ερώτηση: Μισθωτήριο συμβόλαιο ακινήτου με ενοικιαστή εταιρεία ΕΕ και ιδιοκτήτη ιδιώτη, διάρκειας 5 ετών έληξε πριν 10 μήνες περίπου (1/2012) και δεν ανανεώθηκε. Ωστόσο η μίσθωση ισχύει (η εταιρεία πληρώνει ενοίκιο και το εμφανίζει στα έξοδά της). Για να κάνουμε νέο συμβόλαιο -αορίστου χρόνου αυτή τη φορά- μπορούμε να δηλώσουμε έναρξη ενοικίασης την 1/1/2012 και να το καταθέσουμε σήμερα -μετά από 10 μήνες- δηλώνοντας παράλληλα ότι συντάχθηκε σήμερα (ώστε σύμφωνα με το νόμο που έχει όριο δήλωσης για εταιρείες τις 15 ημέρες από την σύνταξή του συμβολαίου και να μη θεωρηθεί εκπρόθεσμο?). Πως και πότε πρέπει να δηλωθεί ώστε να είναι νόμιμη η συναλλαγή και να μπορεί η εταιρεία να το εμφανίζει νόμιμα στα έξοδα και ο ιδιοκτήτης νόμιμα στα έσοδά του? Το τυχόν πρόστιμο ποιόν από τους δύο (ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή) βαρύνει? Σημειωτέον ότι δεν έχει λήξη το έτος φορολογίας που πρέπει να το δηλώσουν και οι δύο (2012).???

Θα είμαι ευγνόμων σε όποιον μου απαντήσει υπευθυνα και με βάσει κάποιο νόμο που πρέπει να ανατρέξω, διότι ρώτησα σε ΔΟΥ και κανένας προϊστάμενος δεν ήξερε κάποιο νόμο αλλά μόνο ότι πρέπει να πληρώσω πρόστιμο ως ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι καλό είναι να το παρουσιάσεις σαν τροποποίηση του παλιού , τροποποιώντας τους όρους

που θέλεις,με ημερομηνία τωρινή και σε μια παράγραφο να γράψεις οτι το παρόν ισχύει απο 01/01/2012 και να

κατατεθεί στη δου εντός μηνός,το ίδιο μπορείς να το κάνεις και σαν νέο μισθωτήριο. Ετσι έχεις μεγάλη πιθανότητα

να ξεπεράσεις το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
επισκέπτη Γιάννης

Να καταγγελθεί συμφωνητικό σε αρμόδια ΔΟΥ γίνετε; Μεταξύ Ανέργου και ιδιωτικού νοσοκομείου για δικαστική κυρίως αποκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Να καταγγελθεί συμφωνητικό σε αρμόδια ΔΟΥ γίνετε; Μεταξύ Ανέργου και ιδιωτικού νοσοκομείου για δικαστική κυρίως αποκατάσταση...

 

 

Να καταγγελθεί συμφωνητικό σε αρμόδια ΔΟΥ γίνετε; Μεταξύ Άμισθου (Ανέργου) ατόμου και ιδιωτικού νοσοκομείου για δικαστική κυρίως αποκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιάννης

Να καταγγελθεί συμφωνητικό σε αρμόδια ΔΟΥ γίνετε; Μεταξύ Άμισθου (Ανέργου) ατόμου και ιδιωτικού νοσοκομείου για δικαστική κυρίως αποκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

πολύ ωραίο άρθρο προς ενημέρωσή μας για συμφωνητικά! Τι ισχύει όμως τα συμφωνητικά από πολιτικούς μηχανικούς προς ιδιώτες για την... κλασική ανακαίνιση του σπιτιού; Τίθεται θέμα θεώρησης και από τι ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Αν ιδιώτης συμφωνήσει να κάνει κοινωνικη εκδήλωση πχ δεξίωση γάμου, βάπτιση κλπ σε ταβέρνα:

- 1ον: μπορεί να συνάψει (εστιάτορας και ιδιώτης) συμφωνητικο στην ΔΟΥ με αριθμό ατόμων, είδη σερβιρίσματος, ποσό ανά άτομο και να εκδόσει μία απόδειξη στην αρχή του σερβιρίσματος με το συνολικό ποσό και για κάθε extra είδος (εκτός συμφωνητικού) ξεχωριστή απόδειξη ή

2ον: Πρέπει υποχρεωτικά να εκδίδει αποδείξεις με κάθε σερβίρισμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Αν ιδιώτης συμφωνήσει να κάνει κοινωνικη εκδήλωση πχ δεξίωση γάμου, βάπτιση κλπ σε ταβέρνα:

- 1ον: μπορεί να συνάψει (εστιάτορας και ιδιώτης) συμφωνητικο στην ΔΟΥ με αριθμό ατόμων, είδη σερβιρίσματος, ποσό ανά άτομο και να εκδόσει μία απόδειξη στην αρχή του σερβιρίσματος με το συνολικό ποσό και για κάθε extra είδος (εκτός συμφωνητικού) ξεχωριστή απόδειξη ή

2ον: Πρέπει υποχρεωτικά να εκδίδει αποδείξεις με κάθε σερβίρισμα??

Έχει κανείς άποψη επί του θέματος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άποψη επί του θέματος??

η περίπτωση 2 της απόφασης(νομίζω πως ισχύει ακόμα) κάνει λόγο για το 1ον..http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10693

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η περίπτωση 2 της απόφασης(νομίζω πως ισχύει ακόμα) κάνει λόγο για το 1ον..http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10693

 

καλημέρα..

Καλησπέρα Δημήτρη κι εγώ σε αυτό το έγγραφο και σε αυτή τη φράση πατάω "... μπορεί να εκδίδεται μία «συνολική» απόδειξη με το αρχικώς συμφωνηθέν «συνολικό» τίμημα..." και για να είμαι ακόμη πιο σίγουρος το καταθέτω στην ΔΟΥ πριν την δεξίωση αν και κάθε φορά τσινάνε επειδή είναι ιδιώτης ο αντισυμβαλλόμενος...!!

Απλώς αναρωτιόμουν κατά πόσο καλυμένος είμαι σε τυχόν έλεγχο ...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα  καλο απογευμα,

 

μεσα  σε ολα τα παραπανω, η ημερομηνια καταθεσης του συμφωνητικου κατα την αποψη μου πρεπει να ειναι δυο εργασιμες πριν την εκδηλωση οπως  γραφει και παραπανω ο +λακης .Εχεις κατι νεωτερο ωστε να πηγαινει το συμφωνητικο  με τριμηνιαια..?( χωρις μουσικα οργανα κλπ...)..

 

ευχαριστω..!

 

Πρεβεζα θα σε δουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κωστα  καλο απογευμα,

 

μεσα  σε ολα τα παραπανω, η ημερομηνια καταθεσης του συμφωνητικου κατα την αποψη μου πρεπει να ειναι δυο εργασιμες πριν την εκδηλωση οπως  γραφει και παραπανω ο +λακης .Εχεις κατι νεωτερο ωστε να πηγαινει το συμφωνητικο  με τριμηνιαια..?( χωρις μουσικα οργανα κλπ...).. 

 

ευχαριστω..!

 

Πρεβεζα θα σε δουμε?

 

Καλησπέρα Γιάννη... Μπα, τίποτα νεότερο.

Για Πρέβεζα πολύ χλωμό το βλέπω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Καλησπέρα Γιάννη... Μπα, τίποτα νεότερο.

Για Πρέβεζα πολύ χλωμό το βλέπω!!

 

Kωστα  ευχαριστω,,

αλλα γιατι οχι σε Πρεβεζα??

ολοι χρειαζωμαστε  ξεκουραση.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kωστα  ευχαριστω,,

αλλα γιατι οχι σε Πρεβεζα??

ολοι χρειαζωμαστε  ξεκουραση.....!

Εγώ ξεκουράστηκα λίγο το καλοκαιρι.. :)

Άσε που μου πέφτει λίγο μακριά η Πρέβεζα..! Δυστυχώς! :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΠΑΡΤΗ  η λαθος?

Ακριβώς !!! ;)

Κρίμα πάντως, γιατί θα περάσατε τέλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Εχει καποιος συνάδελφος κάποιο πρότυπο συμφωνητικό με ορχήστρα..?

Ισχύει ακόμη η προθεσμία των 10 ημερών κατάθεσης..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Έχω ένα γυμναστήριο που κάνει ανακαίνιση και έχει μπει σε αναπτυξιακό πρόγραμμα.Πρέπει να καταθέσω συμφωνητικό με τον υδραυλικό εντός 10 ημερών ή στο τρίμηνο σε κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Έχω ένα γυμναστήριο που κάνει ανακαίνιση και έχει μπει σε αναπτυξιακό πρόγραμμα.Πρέπει να καταθέσω συμφωνητικό με τον υδραυλικό εντός 10 ημερών ή στο τρίμηνο σε κατάστασΚαποιος 

Κάποιος γι' αυτό το θέμα, μ' ενδιαφέρει κι εμένα... Επίσης έχει αλλάξει κάτι ως προς την αξία<3.000 δε χρειάζεται; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνητικα με εργολαβο εχουν προθεσμια 10 ημερων ακομα η μπορουν να πανε με...

photo-thumb-20609.jpg?_r=0 Καταχωρήθηκε από dodos σε Χθες, 05:47 πμ στο Κατηγορία Λοιπών θεμάτων

KAROLOS, on 10 Mar 2014 - 7:43 PM, said:snapback.png

Όσοι αναθέτουν εργολαβίες ή υπεργολαβίες εκτελέσεως τεχνικών έργων αξίας άνω των 6.000,00 ευρώ, υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν στη Δ.Ο.Υ. της έδρας τους, τα στοιχεία του εργολάβου ή υπεργολάβου κ.λπ. ή να καταθέσουν αντίγραφο του συμφωνητικού πριν την έναρξη των εργασιών.

(Σχετικές διατάξεις άρθρο 19   ν. 820/1978, σχετικά έγγραφα Υ.Ο. 1085208/1511/Α0012/14.10.2008 και  1073246/1449/Α0012/4.10.2007).

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνητικα με εργολαβο εχουν προθεσμια 10 ημερων ακομα η μπορουν να πανε με...

photo-thumb-20609.jpg?_r=0 Καταχωρήθηκε από dodos σε Χθες, 05:47 πμ στο Κατηγορία Λοιπών θεμάτων

KAROLOS, on 10 Mar 2014 - 7:43 PM, said:snapback.png

ευχαριστω πολυ

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος γι' αυτό το θέμα, μ' ενδιαφέρει κι εμένα... Επίσης έχει αλλάξει κάτι ως προς την αξία<3.000 δε χρειάζεται; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

αθλητικό σωματείο έχει συνάψει σύμβαση διαφημιστικής προβολής έναντι 7000Ε με εταιρεία τηλεπικοινωνιών (διαφημιστικές πινακίδες σε χωρο γηπέδου). Τέτοια σύμβαση κατατίθεται με τριμηνιαία κατάσταση στη δου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθλητικό σωματείο έχει συνάψει σύμβαση διαφημιστικής προβολής έναντι 7000Ε με εταιρεία τηλεπικοινωνιών (διαφημιστικές πινακίδες σε χωρο γηπέδου). Τέτοια σύμβαση κατατίθεται με τριμηνιαία κατάσταση στη δου?

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...