Jump to content

AΓΟΡΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ


Guest PACCIOLO
 Share

Recommended Posts

Guest PACCIOLO

ΑΦΟΡΑ ΔΗΜΙΣΙΕΥΣΗ ΜΟΥ ΤΗΝ 20/7/07 ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ.-(ΑΠΟ ΕΛΒΕΤΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑΜΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛ.ΤΟΥ ΠΑΝΕΠ.ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΦΠΑ)-

ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΩΘΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ.

Χ. 16.5

Π.ΠΡΟΜΗΘ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΠΙΣΤΩΣΗ ΤΟΥ 54 ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

περυσι που καναμε download ενα προγραμμα, θυμαμαι οτι καναμε το εξης: ανοιξαμε εναν τεταρτοβαθμιο στον 16.17, για αγορες λογισμικου με 0%ΦΠΑ και πιστωσαμε τον 50.01. Δευτερα γυρναω γραφειο απο αδεια και θα το κοιταξω καλυτερα, αλλα θυμαμαι οτι αυτο ειχαμε κανει.

Link to comment
Share on other sites

Guest PACCIOLO

trogo σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Εχω μπλέξει γιατί ρωτωντας στο Τμήμα του ΦΠΑ μου είπαν ότι πρέπει να χρεωπιστώσω τον λογ/σμό φπα και δεν γνωρίζω ποιους λογ/σμους να χρησιμοποιήσω.Αυτό δεν ισχύει για ενδοκοινοτικές συναλλαγές? Ειναι η πρώτη φορά που αντιμετώπίζω τέτοιο θέμα και δεν ξέρω πως να κινηθώ.Καλή επιστροφή από τις διακοπές σου,και αν έχεις χρόνο κοιταξέ το.

Σ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

χρεωση 54.00.8084 φπα ληψεων υπηρεσιων & αλλων πραξεων ληπτη χρεωστικ. 19%

πιστωση 54.00.8984 φπα ληψεων υπηρεσιων & αλλων πραξεων ληπτη πιστωτικ. 19%

Link to comment
Share on other sites

Τάσο καλησπέρα

η λήψη λογισμικού από ξένη χώρα σύμφωνα με την περίπτωση ια του άρθρου 14, εχει απαλλαγή από ΦΠΑ. πρέπει να χρησιμοποιηθούν οι λογαριασμοί που ανέφερες; σε ρωτάω επειδή σε αναλογη περίπτωση στην εταιρία που εργάζομαι, δημιουργήσαμε απλά έναν τεταρτοβάθμιο για αγορες λογισμικου απαλλασομενου απο ΦΠΑ και απλα πιστωσαμε την προμηθευτρια εταιρία.

Σε ευχαριστώ

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Τάσο καλησπέρα

η λήψη λογισμικού από ξένη χώρα σύμφωνα με την περίπτωση ια του άρθρου 14, εχει απαλλαγή από ΦΠΑ. πρέπει να χρησιμοποιηθούν οι λογαριασμοί που ανέφερες; σε ρωτάω επειδή σε αναλογη περίπτωση στην εταιρία που εργάζομαι, δημιουργήσαμε απλά έναν τεταρτοβάθμιο για αγορες λογισμικου απαλλασομενου απο ΦΠΑ και απλα πιστωσαμε την προμηθευτρια εταιρία.

Σε ευχαριστώ

Μιχάλης

Mιχαλη δεν υπαρχει απαλλαγη ΦΠΑ. Ο ληπτης της υπηρεσιας ειναι υποχρεωμενος να αποδωσει τον ΦΠΑ στο Ελληνικο Δημοσιο. Επειδη ομως ειναι υποκειμενος στο φορο, ασκει ταυτοχρονα και το δικαιωμα εκπτωσης και ουσιαστικα δεν πληρωνει ΦΠΑ.

Αν ομως η ελληνικη εταιρια δεν ειχε το δικαιωμα εκπτωσης του ΦΠΑ (π.χ. φροντιστηριο, δικηγορος ) θα επρεπε να πληρωσει το ΦΠΑ με εκτακτη δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από πρόσφατη έκδοση του ΔΗΜ.ΓΛΕΖΑΚΟΥ ( ΦΠΑ τα δύσκολα στην πράξη):

Άρθρο 14-τόπος παροχής υπηρεσιών ( σελίς 152)

Τόπος παροχής είναι η Ελλάδα, εφόσον παρέχεται από εγκατεστημένο σε τρίτη χώρα ή στην κοινότητα σε Έλληνα υποκείμενο στο εσωτερικό της χώρας.

Η Ελληνική επιχείρηση είναι υπόχρεη γιά την απόδοση του ΦΠΑ και τον συμψηφίζει με τις εγγραφές στους κωδικούς 303-333,

353-373 και επίσης, την αξία, στον κωδικό 343.

Link to comment
Share on other sites

Guest PACCIOLO
Αντιγράφω από πρόσφατη έκδοση του ΔΗΜ.ΓΛΕΖΑΚΟΥ ( ΦΠΑ τα δύσκολα στην πράξη):

Άρθρο 14-τόπος παροχής υπηρεσιών ( σελίς 152)

Τόπος παροχής είναι η Ελλάδα, εφόσον παρέχεται από εγκατεστημένο σε τρίτη χώρα ή στην κοινότητα σε Έλληνα υποκείμενο στο εσωτερικό της χώρας.

Η Ελληνική επιχείρηση είναι υπόχρεη γιά την απόδοση του ΦΠΑ και τον συμψηφίζει με τις εγγραφές στους κωδικούς 303-333,

353-373 και επίσης, την αξία, στον κωδικό 343.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ?

Χ.16 (ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΤΙΜ.ΕΞΩΤΕΡ.)

Π.5001

ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ

Χ.54008084 (ΜΕ ΤΟΝ ΦΠΑ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ)

Π.54008984 ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ?

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο george41310 SXETIKA ME TIS ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔ.ΦΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΤΥΠΩΣΩ?

ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ?

ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

ΟΙ υπηρεσίες  διαφήμισης μέσω ιντερνετ από επιχειρήσεις τρίτων χωρών σε υποκείμενους στο φόρο στο  εσωτερικό  φορολογούνται στον τόπο λήπτη ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...