Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΜΕΣΩ ΑΓΓΛΙΑΣ


TSAP

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή μας εβδομάδα.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και ζητάω σκέψεις και προτάσεις.

Παρέλαβα τιμολόγιο από Αγγλία σε $. Τα εμπορεύματα δεν εκτελωνήστηκαν κατά την εισαγωγή τους στην Αγγλία (πιθανόν ήταν σε φορολογικές αποθήκες), και όταν παρέλαβα τα εμπορεύματα στην Ελλάδα, πλήρωσα και ΦΠΑ και δασμό (χώρα καταγωγής Κίνα).

Ποιες είναι οι εγγραφές που θα πρέπει να κάνω? Από την μία υπάρχει υποχρέωση να συμπληρωθεί INTRASTAT, άρα θα κάνω εγγραφή με 04.00.12 (ενδοκοιν.αποκτήσεις) αλλά τι γίνεται με τον ΦΠΑ, που έχει πληρωθεί πραγματικά και δεν χρεωπιστώνεται όπως στις ενδοκοινοτικές?

:idea: Όσο κι αν έψαξα, ειδικά στον Καραγιάννη, δεν βρήκα αντίστοιχη περίπτωση. Μήπως δεν πρέπει να την θεωρήσω ως ενδοκοινοτική απόκτηση, επειδή δεν έγινε αρχικά ο εκτελωνισμός στην Αγγλία :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ.

ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 402 ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΠΑ. (ΛΟΙΠΑ ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΑ ΠΟΣΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ.....

1) Η ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΕΟΚ....

2) ΚΑΙ Η ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΕΟΚ.

ΕΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ..

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΑΝ Ο ΑΓΓΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ

ΕΣΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΚΤΕΛΩΝΗΣΕΣ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ.

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ.... ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο 402...Ο 402 "ΑΣΧΕΤΕ" ΘΑ ΕΠΑΙΖΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΠ/ΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΕΔΙΔΕ ΤΟΝ ΦΠΑ ΜΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.....

ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ ΣΑΝ ΕΙΣΑΓΕΙΣ ΕΜΠ/ΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ.....

1) Η ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΕΟΚ....

2) ΚΑΙ Η ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΕΟΚ.

ΕΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ..

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΑΝ Ο ΑΓΓΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ

ΕΣΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΚΤΕΛΩΝΗΣΕΣ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ.

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ.... ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο 402...Ο 402 "ΑΣΧΕΤΕ" ΘΑ ΕΠΑΙΖΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΠ/ΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΕΔΙΔΕ ΤΟΝ ΦΠΑ ΜΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.....

ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ ΣΑΝ ΕΙΣΑΓΕΙΣ ΕΜΠ/ΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ.........

Α) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΙΣΗΓΑΓΕ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ.

Β) ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕ ΑΓΓΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΗΓΑΓΕ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ-ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

1) Η ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΕΟΚ....

2) ΚΑΙ Η ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΕΟΚ.

Η ΜΗΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΑΘΟΣ...ΑΝ ΝΑΙ .... ΤΟΤΕ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΝΗ...

ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟΝ 402 ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΠΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ 36Α. (ΦΠΑ).

ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΜΑ (ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ) ΕΧΩ ΔΕΧΘΕΙ 5 (ΠΕΝΤΕ) ΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΑΠΟ ΔΟΥ & ΤΕΚ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΠΡΩΤΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΟΤΕ,ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο 402

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να διευκρινήσεις αν έγινε φυσική μεταφορά από την Αγγλία στην Ελλάδα ή τα εμπορεύματα ήρθαν από την Κίνα στην Ελλάδα. Θα δεις τα έγγραφα μεταφοράς και θα διαπιστώσεις τι ισχύει. Εγώ κάνω τριγωνικές πωλήσεις από την Ελλάδα στην Κύπρο (πρόσφατα μέλος της Ε.Ε). Τα εμπορεύματα φορτώνονται με τόπο προορισμού την Κύπρο από την Κίνα. Στην περίπτωση αυτή το υπουργείο Οικονομικών (Διεύθυνση ΦΠΑ) μου ανέφερε ότι πρέπει να ορίσω φορολογικό εκπρόσωπο για την απόδοση του ΦΠΑ και των δασμών στην Κύπρο. Ο 2859/2000 αναφέρει ότι μπορεί και ο λήπτης των αγαθών (δηλάδή εσύ) να αποδόσεις τον ΦΠΑ και τους δασμούς. Άρα στην περίπτωση αυτή πρόκειται για εισαγωγή αγαθών από τρίτη χώρα άσχετα αν σε τιμολογεί η Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάπου, στο ΦΠΑ, στη Συνθήκη για τη Τελωνειακή Ένωση, στις συνήθειές μας, στη Λογική μας, είναι γραμμένο ότι τα εμπορεύματα αποκτούν την ιδιότητα, γίνονται κοινοτικά, αποτελούν αντικείμενο ενδοκοινοτικών συναλλαγών, ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΙ (ΤΥΧΟΝ) ΔΑΣΜΟΙ.

Επειδή θόλωσα με τους άσχετους που δεν είναι άσχετοι και τους απαντώντες επωνύμως με ψευδώνυμο, ή ανωνύμως χωρίς ψευδώνυμο, χάσαμε την απάντηση του κ. ΤΣΟΦΗ, και δεν διακρίναμε την απάντηση στο αρχικό ερώτημα, επαναλαμβάνουμε ας μη θεωρηθεί ενδοκοινοτική γιατί δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Κ.ΤΣΟΦΗ... ΚΥΡΙΕ LANDS

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΑΠΛΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ FORUM ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΕΠΩΝΥΜΟΙ"

ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΒΑΡΝΑ ΟΛΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ. ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Η ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΑΣΧΕΤΟΥ". ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΩ OTI TO FORUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ BRITNEY SPEARS. ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ?????. ΑΝΤΕ ΠΕΣΤΟΥ ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΛΑΘΟΣ....

ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ....

EINAI ????

ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ FORUM ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.. ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο Κ.LANDS ??

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ. Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΩΣΤΟ.

ΑΥΤΑ ΕΝΑΣ ...ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Κ.ΤΣΟΦΗ... ΚΥΡΙΕ LANDS

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΑΠΛΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ FORUM ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΕΠΩΝΥΜΟΙ"

ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΒΑΡΝΑ ΟΛΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ. ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Η ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΑΣΧΕΤΟΥ". ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΩ OTI TO FORUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ BRITNEY SPEARS. ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ?????. ΑΝΤΕ ΠΕΣΤΟΥ ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΛΑΘΟΣ....

ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ....

EINAI ????

ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ FORUM ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.. ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο Κ.LANDS ??

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ. Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΩΣΤΟ.

ΑΥΤΑ ΕΝΑΣ ...ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Να ξεκαθαρίσω και εγώ τα λεγόμενα μου.

Καλώς κακώς αρκετές απαντήσεις που δίνονται δεν είναι τεκμηριωμένες αυτό ίσως με τον καιρό ξεκαθαρίσει.

Εγώ έθεσα το θέμα της "επώνυμης" απάντησης μόνο και μόνο για τον εξής λόγο με τον οποίο δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε.

Όλοι παρακολοθούμε τις απαντήσεις που δίνονται και έχουμε το μυαλό να τις "κρίνουμε".

Τώρα απαντώντας επώνυμα δίνουμε στον άλλο συνάδελφο του δίνουμε την ευχέρια να μας "αξιολογεί"

Δεν το θεωρώ ούτε κακό ούτε άδικο... η κρίση δική σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Κ.ΤΣΟΦΗ... ΚΥΡΙΕ LANDS

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΑΠΛΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ FORUM ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΕΠΩΝΥΜΟΙ"

ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΒΑΡΝΑ ΟΛΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ. ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Η ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΑΣΧΕΤΟΥ". ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΩ OTI TO FORUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ BRITNEY SPEARS. ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ?????. ΑΝΤΕ ΠΕΣΤΟΥ ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΛΑΘΟΣ....

ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ....

EINAI ????

ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ FORUM ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.. ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο Κ.LANDS ??

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ. Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΩΣΤΟ.

ΑΥΤΑ ΕΝΑΣ ...ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Αγαπητέ,

Επειδή όπως λέτε παρακολουθείτε το forum πολύ καιρό, θα έχετε παρατηρήσει ότι ο ή η ή οι που χρησιμοποιεί ή χρησιμοποιούν το ψευδώνυμο LandS έχει ή έχουν την εκνευριστική συνήθεια της χρήσης του α΄πληθυντικού. Έτσι εμείς στη δική μας θολούρα, χάσαμε την απάντηση του κ. ΤΣΟΦΗ, και όπως αποδυκνείεται και άλλων, και έτσι πλεονάσαμε επαναλαμβάνοντας αυτό που ο κ. ΤΣΟΦΗΣ αλλά και οι άλλοι, όπως και εμείς, θεωρούν σωστό. Μάλιστα είναι από τις λίγες φορές που δεν αναφερθήκαμε σε συγκεκριμμένη διάταξη συγκεκριμμένου νόμου, μια και το αντικείμενο το κάλυπτε η αναφορά στη Λογική ( ως κοινού νου).

Δεν θέλαμε να ούτε το κάναμε με οποιοδήποτε τρόπο να θίξουμε τη δική σας διαύγεια ή παρατηρητικότητα.

Όσο για την ερώτηση που μας απευθύνετε, αν καταλάβαμε καλά, μας ρωτάτε αν έχουμε αντιληφθεί ότι "ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ .................ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ". Γιατί επί της ουσίας όπως εκθέσαμε και πριν απαντήσαμε.

Επίσης η "ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΑΣΧΕΤΟΥ'", τυχαίνει μεν να είναι άστοχη στο συγκεκριμένο θέμα, σε άλλα όμως όχι. Θα προτιμούσαμε λοιπόν η κυριολεξία μιας ιδιότητας ενός ατόμου, να μην εξαρτάτο από μόνο μία επιτυχία η αποτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΑΣΧΕΤΟΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ

ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ (ΚΑΚΟΣ) ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ "asxetos"

ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ 1ο ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ.

ΤΕΛΟΣ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΛΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΕΠΩΝΥΜΑ (ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ) ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΤΥΧΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΛΠ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠ ΟΨΙΝ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ :ASXETOS:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ & ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΑΣΧΕΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν κάνεις Εγγραφή .

Οι απαντήσεις που δίνουν οι εγγεγραμμένοι χρήστες Εχουν διακριτικά στο δεξιό μέρος, και μπορεί καποιος να καταλάβει εάν είσαι ασύ ή κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...