Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΓΑ- ΟΑΕΕ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕΠΕ


ΒΑΓΓΕΛΗΣ Α.

Ερώτηση

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΟΓΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΕΠΕ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΑΕΕ; ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ; ΑΝ ΟΧΙ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΑΕΕ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΟΝΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αποψή μου:

Αφού ο ΟΓΑ είναι κύριο ταμείο ασφάλησης,

και αφού το μέλος της ΕΠΕ υπάγεται στο ν.2084 περί νέων ασφαλισμένων,

ΝΑΙ μπορέι να έχει μόνο ΟΓΑ κια να πάρει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επειδή συμβαίνει να γνωρίζω αρκετά τα ασφαλιστικά: Ο ΟΓΑ έχει ιδιάζουσες διατάξεις. Δεν ισχύουν γι' αυτόν οι διατάξεις του Ν. 2084/92 "περί νέων ασφαλισμένων". Εφόσον ενημερωθεί ότι κάποιος ασφαλισμένος του ασκεί ελεύθερο επάγγελμα (δηλ. έχει υποχρέωση ασφάλισης στον ΟΑΕΕ), τον διαγράφει από τα Μητρώα ασφαλισμένων του. Συνεπώς δεν μπορεί ο ενδιαφερόμενος να πάρει απαλλαγή και να εξακολουθήσει να είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, αλλά αντίθετα έχει υποχρέωση να ασφαλιστεί για την ΕΠΕ στον ΟΑΕΕ και για τους δύο ασφαλιστικούς Κλάδους (Κλάδο Σύνταξης και Κλάδο Υγείας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Επειδή συμβαίνει να γνωρίζω αρκετά τα ασφαλιστικά: Ο ΟΓΑ έχει ιδιάζουσες διατάξεις. Δεν ισχύουν γι' αυτόν οι διατάξεις του Ν. 2084/92 "περί νέων ασφαλισμένων". Εφόσον ενημερωθεί ότι κάποιος ασφαλισμένος του ασκεί ελεύθερο επάγγελμα (δηλ. έχει υποχρέωση ασφάλισης στον ΟΑΕΕ), τον διαγράφει από τα Μητρώα ασφαλισμένων του. Συνεπώς δεν μπορεί ο ενδιαφερόμενος να πάρει απαλλαγή και να εξακολουθήσει να είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, αλλά αντίθετα έχει υποχρέωση να ασφαλιστεί για την ΕΠΕ στον ΟΑΕΕ και για τους δύο ασφαλιστικούς Κλάδους (Κλάδο Σύνταξης και Κλάδο Υγείας).

Πολύ σωστά.

Για τον ΟΓΑ δεν ισχύουν οι διατάξεις του Ν 2084/92 για τους νέους ασφαλισμένους όπως επίσεις και για τους παλιούς ασφ/νους δεν χορηγείται απαλλαγή κλάδου ασθενείας.

Ο επαγγελματίας γράφεται στον ΟΑΕΕ και διαγράφεται από τον ΟΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη δημητρης σερρες

μια ερωτηση εχω η συζηγος μου ειναι στο προγραμμα νεων γεωργων εδω και 3 χρονια περιπου θα ηθελα να μαθω εγω που ειμαι ανεργος τωρα και θελω να φυγω γερμανια μπορει να ερθει μαζι μου και τα παιδια να μεινει εκει και αν μπορει να εργαστει βεβαια εκει κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...