Προς το περιεχόμενο

Στις 12 μ. θα κλείσουν αύριο και την Τετάρτη οι δημόσιες υπηρεσίες λόγω καύσωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να δοθεί παράταση στον ΦΠΑ?Ηλεκτρονικά στέλνεις τις δηλώσεις.Το μηχάνημα δεν έχει πρόβλημα με την ζέστη και δουλεύει συνεχώς. :D

Ηλεκτρονικά τις στέλνεις αλλά για να τις ετοιμάσεις εργάζεσαι σε κάποια πατάρια που οι θερμοκρασίες κτυπούν κόκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΡΟΙΔΟ ΜΟΝΟ ΕΓΩ,ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ.ΤΟ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΟΜΩΣ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ.

Μπα !

Θίχτηκες;

Ανώνυμος και άγνωστος είσαι.

Μη φοβάσαι λοιπόν, δεν μπορούμε να σε δακτυλοδείξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς Απόστολε, οι περισσότεροι από εμάς, ακριβώς επειδή δεν είμαστε "Δημόσιο" (εγώ προσωπικά δεν το ονειρευόμουν ποτέ) αύριο και μέχρι το τέλος της "καυτής" εβδομάδας, θα κυνηγάμε προθεσμίες, πληρωμές ΦΠΑ, ΙΚΑ κλπ, κλπ

Με λίγα λόγια, δεν μας παίρνει να το "παίξουμε Δημόσιο".

Οχι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον :rolleyes:

ΥΓ. Καλά ρε παιδιά, ακόμα έχετε ελπίδες ότι θ'αλλάξει ποτέ κάτι σ'αυτή τη χώρα?

Νικολή αν και είμαστε από τα πλεόν αγχοτικά άτομα , θα ξέρεις καλύτερα από μένα πως η δουλεία(με σωστό τόνο) δεν τελειώνει ποτέ (μας έχουν μείνει και 6 παλιοδηλώσεις να τελειώνουμε) , άσε που μόλις δεχθήκαμε και πρόταση , "μετά τις 12,30 για παγωμένο φρεντάκι στη παραλία και όπως καταλαβαίνεις και μίας δεν έχουμε κλιματιστικό (ρυπαίνει)..... :D

Βέβαια το απόγευμα πάλι στις επάλξεις .

ΥΓ Προσωπική γνώμη είναι πως λίγα άτομα από αυτά που αρθογραφούν στο φόρουμ θα μπορούσαν να είναι στο δημόσιο , και μιάς και πήρε μορφή δημοψηφίσματος ποτέ δεν έχουμε κάνει αίτηση για το Δημόσιο διότι καλώς ή κακώς θεωρούμε πως δεν μπορούμε να μπούμε σε καλούπια παρόλο που χρηματικά , συνταξιοδοτικά κλπ εννοείτε ότι θα μας σύμφερε .

Προσοχή δεν απαξιώνουμε το Δημόσιο , αλλά το τρόπο με τον οποίο λειτουργεί και βέβαια το τρόπο με τον οποίο εμέις το αντιμετωπίζουμε διότι έχουμε ευθύνη όλοι . Πόσες φορές έχετε δεί καλό και τυπικό υπάλληλο (υπάρχουν πάρα πολλές τέτοιες περιπτώσεις) και επείδη απλώς προσπαθεί να κάνει την δουλεία του να τον κακολογήσετε ή να πείτε έλα μωρέ εσύ θα σώσεις την Ελλάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη SOTIRIS X.

O 'ATOΜΙΚΙΣΜΟΣ' ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΞΕΛΙΞΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΑΥΤΗ.

ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ "ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ" ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ , ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ, Η ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΣΟΥ, ή ΜΙΑ ΛΗΣΤΕΙΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ...

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Υ.Γ Eπειδή προβλέπετε να ανέβει κι άλλο η θερμοκρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12 μ. θα κλείσουν αύριο και την Τετάρτη οι δημόσιες υπηρεσίες λόγω καύσωνα

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE

Δευτέρα, 25 Ιουνίου 2007 14:13

Τελευταία Ενημέρωση : 25/06/2007 14:19 Εκτυπώστε το Στείλτε το με email Φυλάξτε το

«Εν όψει των δυσμενών καιρικών συνθηκών [Βλέπε άρθρο] και της αναμενόμενης περαιτέρω αύξησης των ήδη υψηλών θερμοκρασιών κατά το επόμενο διήμερο, οι δημόσιες υπηρεσίες να φροντίσουν για την αποχώρηση του προσωπικού τους την Τρίτη 26 και Τετάρτη 27 Ιουνίου 2007 στις 12 το μεσημέρι, πλην των Γενικών Διευθυντών οι οποίοι θα παραμείνουν ως το τέλος του κανονικού ωραρίου».

Τα παραπάνω επισημαίνει σε σημερινή του εγκύκλιο ο υπουργός Εσωτερικών, Δημόσιας Δηιοίκησης και Αποκέντρωσης Προκόπησης Παυλόπουλος.

Είναι προφανές, υπογραμμίζεται στην εγκύκλιο, ότι το ανωτέρω μέτρο δεν ισχύει για τις υπηρεσίες εκείνες οι οποίες οφείλουν βάσει ειδικών διατάξεων και συνθηκών εργασίας να λειτουργούν σε 12ωρη ή 24ωρη βάση (π.χ. Νοσηλευτικά Ιδρύματα).

Η εγκύκλιος εστάλη προς όλα τα Υπουργεία, τις Γενικές και Ειδικές Γραμματείες των Υπουργείων, τις Αυτοτελείς Γενικές Γραμματείες και τις Αυτοτελείς Υπηρεσίες, τις Ανεξάρτητες Αρχές, τις Περιφέρειες και τη Διεύθυνση Οργάνωσης και Λειτουργίας ΟΤΑ του ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α.

Οι ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού καλούνται να αποφεύγουν τις μετακινήσεις και σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης να τηλεφωνούν στο 1570.

Και επειδη ειμαστε Ελληναραδες σε σημερινη επισκεψη μου στην ΔΟΥ με ενημερωσαν οτι κλεινουν στις 11:00 :D:rolleyes::rolleyes:

Και για να ακριβολογω με ενημερωσε ο υπαλληλος που εχουν αφησει να σηκωνει τα τηλεφωνα για να δειχνουν παρουσια (λιγο υπερβολικο αυτο αλλα λειπουν πανω απο τους μισους )

Οι υπολοιποι εχουν εκδραμει ηδη στις παραλιες της πολης αλλα και της υπαιθρου απο το πρωι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δοθεί παράταση στον ΦΠΑ?Ηλεκτρονικά στέλνεις τις δηλώσεις.Το μηχάνημα δεν έχει πρόβλημα με την ζέστη και δουλεύει συνεχώς. :D

Δημήτρη, να διαβάζεις τις οδηγίες χρήσης των μηχανημάτων.

Έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν από 15 έως 25 βαθμούς κελσίου με όρια ανοχής το 5 έως 35.

Με δεδομένο όι τα περισότερα κλιματιστικά "τα φτύνουν" στους 45 βαθμούς (ή αν φύγει ο υπάλληλος και σβήσει για οικονομία το κλιματιστικό) να δεις τι θα πάθουν τα "μηχανήματα" που λες ότι δεν έχουν πρόβλημα με τη ζέστη.

Ήδη ένα κρούσμα, ο server του forum αυτού. "Χτύπησα" "SOTHRHS- X" και βγήκε το δικό μου προφιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δοθεί παράταση στον ΦΠΑ?Ηλεκτρονικά στέλνεις τις δηλώσεις.Το μηχάνημα δεν έχει πρόβλημα με την ζέστη και δουλεύει συνεχώς. :D
Ηλεκτρονικά τις στέλνεις αλλά για να τις ετοιμάσεις εργάζεσαι σε κάποια πατάρια που οι θερμοκρασίες κτυπούν κόκκινο.

Θυμάμαι πέρυσι που υποτίθεται ότι έληγε η προθεσμία για συγκεντρωτικές στις 30/9 (Σαββάτο)..

έκανα τηλεφωνική παρέμβαση σε πρωϊνάδικο που ο "ειδικός" έλεγε .. σήμερα λήγει..σήμερα λήγει..

όταν του το μετέφεραν απάντησε αυτό που λέει και ο dcorfu..τα μηχανήματα δεν "αργούν"..

ε λοιπόν .. οι άνθρωποι "αργούν" .. όταν το δικό μου μηχάνημα καταφέρει χωρίς εμένα να βγάλει και να στείλει το ΦΠΑ..

τότε ας μην δίνουν παρατάσεις ούτε αργίες..

Υ.Γ. Το μηχάνημα έχει πρόβλημμα με την ζέστη .. ειδικά αυτό του taxisnet θέλει 500000 btu για να αντέξει τον καύσωνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη ειμαστε Ελληναραδες σε σημερινη επισκεψη μου στην ΔΟΥ με ενημερωσαν οτι κλεινουν στις 11:00 :D:rolleyes::rolleyes:

Και για να ακριβολογω με ενημερωσε ο υπαλληλος που εχουν αφησει να σηκωνει τα τηλεφωνα για να δειχνουν παρουσια (λιγο υπερβολικο αυτο αλλα λειπουν πανω απο τους μισους )

Οι υπολοιποι εχουν εκδραμει ηδη στις παραλιες της πολης αλλα και της υπαιθρου απο το πρωι

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι σε κάθε γραφείο δημόσιας υπηρεσίας απασχολούνται 3 εργαζόμενοι, οι οποίοι δροσίζονται από ένα κλιματιστικό.

Αν τους στείλουμε σπίτι τους θα τριπλασιάσουμε απλώς τον αριθμό των μηχανημάτων που θα είναι σε λειτουργία. Εκτός αν η απόφαση πάρθηκε με την ελπίδα να εκδράμουν πράγματι στις κοντινές παραλίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη ένα κρούσμα, ο server του forum αυτού. "Χτύπησα" "SOTHRHS- X" και βγήκε το δικό μου προφιλ.

Αν δεν κάνω λάθος ο server είναι στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι σε κάθε γραφείο δημόσιας υπηρεσίας απασχολούνται 3 εργαζόμενοι, οι οποίοι δροσίζονται από ένα κλιματιστικό.

Αν τους στείλουμε σπίτι τους θα τριπλασιάσουμε απλώς τον αριθμό των μηχανημάτων που θα είναι σε λειτουργία. Εκτός αν η απόφαση πάρθηκε με την ελπίδα να εκδράμουν πράγματι στις κοντινές παραλίες...

ΝΑΙ ΚΑΛΑ...

ΣΕ ΔΙΠΛΑΝΕΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΜΕ "ΠΑΧΙΟ" ΙΣΚΙΟ,ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΦΟΥΛ,ΚΑΙ ΤΑ"ΜΟΝΤΕΛΑ" ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ.

υγ

ετρεχα να προλαβω στο κεντρο της λαρισας και τους βλεπω με τα ματακια μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν το πρωι στην εφορία στις 10,00 πμ ,για να κάνω μια διακοπή και με το που το λέω ...ξυνίσανε οι υπάλληλοι γιατί έπρεπε να φύγουν στις 11,00 και όχι στις 12,00 όπως ανακοινώθηκε και διώχνανε τον κόσμο από τις 10,00 ..ε.. να μην κερδίσουν επιπλέον και μια ώρα καθισιό..α ρε ελληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως διαβαζεται η αποφαση του υπουργου :

Ιδιωτης που θελει να εξυπηρετηθει:

Μεχρι της 12παρα ενα μπορω να παω και να εξυπηρετηθώ.

Προυσταμενος δημοσιας υπηρεσιας:

στις 12 να εχουν φυγει ολοι αρα για να μη συνοστιζονται στη σκαλα ας σταματησουμε απο τις 11 και μιση, ή μαλλον από τις 11 πιστεθω είναι καλά.

Δημοσιος υπαλληλος (με σεβασμο στις εντολες του υπουργου):

Καλά τη βγαλαμε και σημερα, 11 ειπε ο προυσταμενος

ε, κατα τις 10και μιση θα αρχισω να τους διωχνω.

Παραδειγμα για το αληθες:

ΔΟΥ Γαλατσ... εκανες τη κινηση να ανοιξεις τη πορτα στις 11 και πεντε και ακουγοταν η χοροδία

"ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΚΛΕΙΣΑΜΕ" πιο γρηγορο και απο το "αλλος" της τουαλετας.

(μονο το μητρωο δουλευε στις 11:00)

Δε θα μπορουσε ο υπουργος να αναφερει οτι οι υπηρεσιες θα ανοιξουν μια ωρα νωριτερα για να προλαβουμε και εμεις δυο-τρις υπηρεσιες,

επισης δεν θα επρεπε ο καθε προυσταμενος να πει προσελευση μεχρι τις 11και κατι,

και να δωσει εντολη οι υπαλληλοι του να εξυπηρετουν μεχρι τις δωδεκα παρα, δε λεω δωδεκα.

Ασχετο αλλα εδω κολαει,

Δεν ειδα καμια ΔΟΥ να δεχεται ευπροσδεκτα τους λογιστες εως τις 14:30 τις αλλες μερες,

αραγε αυτη δεν ειναι εντολη υπουργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε γεμάτοι ζήλεια και κακεντρέχεια :huh:

Στον επόμενο ΑΣΕΠ περιμένω να δω τα ονόματά σας, αλλιώς να πάρετε πίσω όσα σούρνετε στα κατατρεγμένα και δυστυχισμένα μέλη του δημόσιου τομέα.

:lol:^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ κολλάει το ανέκδοτο:

Συζητάνε 3 παιδιά, ένα Γιαπωνεζάκι, ένα Αμερικανάκι και ένα Ελληνόπουλο για την τεχνολογία της κάθε χώρας. Γιαπωνεζάκι: «ο μπαμπάς μου δουλεύει 15.000 χλμ. μακριά από το σπίτι μας, σχολάει στις 15:00, παίρνει το Super Express υπερηχητικό τρένο και είναι σπίτι για φαγητό στις 16:30!»

Αμερικανάκι: «τς τς τς , ο δικός μου μπαμπάς δουλεύει στο φεγγάρι και ενώ σχολάει στις 15:00 παίρνει το Super Express πύραυλο και είναι σπίτι για φαγητό στις 16:15!»

Ελληνάκι: « εμένα ο μπαμπάς μου είναι δημόσιος υπάλληλος και ενώ σχολάει στις 15:00 είναι σπίτι για φαγητό από τις 12:00!!!».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ειναι το σεπε να δει τους φορτοεκφορτωτες,τους εργατες,οδηγους στις μεταφορικες εταιριες,τους εργαζομενους στις αεροπορικες εταιριες(οχι γραφεια)?ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??????

ΕΞΩ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ 47 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ ΣΤΟ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θήβα σήμερα πήγα για θεώρηση πρωι πρωι ε τελειώνω από εκει μετά είχα να πληρώσω μια δόση φόρου εισοδήματος η υπαλληλος του εκδίδει το διπλότυπο επαιζε πασιέντζα (κλασικό φαινόμενο) και αφού περίμενα ευγενικα ευγενικά για να τελείωσει και να με εξυπηρετήσει μου λέει με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά: αχ τι καλά σήμερα να φύγουμε πιο νωρίς κατά τις δώδεκα θα είμαι σπίτι..... πάω δίπλα στο ταμείο να δώσω τα λεφτά ο υπάλληλος ειχε παει βολτα ερχετε με το καλο (εμενα να μου εχουν σπασει τα νευρα - εντωμεταξυ να εχει σχηματιστεί ουρα) και με υφάκι μασ ανακοινώνει οτι μέχρι τις 11,30 θα εξυπηρετήσει γιατί στις 12 έπρεπε να φύγει

και μετά φταίμε εμείς άμα τους αρχιζεις τα καντήλια!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σιγουριά της θέσης που προσφέρει ο ευρύτερος δημόσιος τομέας σε συνδιασμό με τον ρουσφετολογικό τρόπο χρησιμοποιησής των θεσεων αυτων, έχουν ως αποτέλεσμα την καταστροφή του κράτους .

Ελλάδα ,

μία απο τις μοναδικές χώρες στον κόσμο που παράγει έργο το 30% του εργατικού δυναμικού της για να μπορεί να κάθεται επισήμως το 70%.

Η μοναδικότητα αυτη ενισχύεται με το γεγονος του ότι το 70 % που συνήθως κάθεται , καταφέρνει να μειώνει μέσα από το καθισιό του, την παραγωγικότητα του 30 %.

Αυτο θα πει Ελληνική μοναδικότητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...