Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ "Δεν σε πληρώνω και τράβα όπου θέλεις".


επισκέπτη dkolida

Ερώτηση

Έτσι είπε ο Εργοδότης σε έναν εργαζόμενο και αυτός ΔΕΝ πήγε στην Επιθεώρηση Εργασίας γιατί ήταν Εργοδοτική. Εκτός από Αγωγή που μπορεί να πάει για καταγγελία; Του χρωστάει 6 μηνιάτικα και τον δηλώνει στο ΙΚΑ που και αυτό δεν το πληρώνει ο Εργοδότης!

Ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Χωρίς να υπερασπίζομαι την επιθεώρηση εργασίας, δεν είναι λίγο τρελό να της κολλάμε τον τίτλο ¨εργοδοτική¨ χωρίς να απευθυνθούμε σ αυτήν και χωρίς να δούμε τι θα κάνει ?

Όσο για το αν πληρώνει ο εργοδότης το ΙΚΑ ή όχι είναι δικό τους πρόβλημα και όχι του εργαζόμενου (αν τον ασφαλίζει φυσικά. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έτσι είπε ο Εργοδότης σε έναν εργαζόμενο και αυτός ΔΕΝ πήγε στην Επιθεώρηση Εργασίας γιατί ήταν Εργοδοτική. Εκτός από Αγωγή που μπορεί να πάει για καταγγελία; Του χρωστάει 6 μηνιάτικα και τον δηλώνει στο ΙΚΑ που και αυτό δεν το πληρώνει ο Εργοδότης!

Ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει.

αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα.

πως έβγαλε ο εργαζόμενος το συμπέρασμα αυτό ?

το Σ.ΕΠ.Ε. είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνει....πιστεύω οτι αν όντως συμβαίνει αυτο "Δεν σε πληρώνω και τράβα όπου θέλεις" και το οτι του χρωστάει 6 μηνες θα βρεί άκρη εκεί.

η τουλάχιστον ας προσπαθήσει....ας κάνει μια αρχή απο κάπου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πλάκα με κανεις :blink: ...σε ποιο πλανητη ζουν εργοδοτης και εργαζομενος

Θα πεις στον εργαζομενο τα εξης:

1 - Να ξυπνησει και να δει τη ζωη καταματα διοτι οχι μονο δε θα πληρωθει αλλα στο τελος θα αποδειχθει οτι χρωσταει και απο πανω.

2 - Σε μια Επιθεωρηση στην Αττικη μια φορα ο επιθεωρητης ΑΡΝΗΘΗΚΕ να επιβαλλει προστιμο σε μια επιχειρηση για βεβαιωμενη παραβαση που ειχε διαπιστωθει λεγωντας μου το εξης -...κυριε δικηγορε εγω δεν επιβαλλω το προστιμο κανε οτι θελεις... - και εγω του ειπα ΟΚ εσυ εισαι το αφεντικο και εφυγα. Ενα μηνα αργοτερα με πηρε τηλεφωνο ο ιδιος επιθεωρητης στο δικηγορικο μου γραφειο (χωρις να του εχω δωσει ποτε το τηλεφωνο !!!) και μου ειπε οτι επεβαλλε προστιμο 2.500 ευρω στην επιχειρηση !!!.

ΟΧΙ βεβαια δεν το ειχε πιασει ο πονος για τον εργαζομενο που ειχε προσφυγει σ΄αυτον για προστασια αλλα οι 22 προσφυγες, μηνυτηριες αναφορες, καταγγελιες που κατεθεσα εναντιον αυτου και της επιθεωρησης εργασιας ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΟΝΤΑΣ επισημα και ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΟΝΤΑΣ οτι ο ιδιος υπο την ανοχη της υπηρεσιας του λαδωθηκε. Δεν μου εκανε ΟΥΤΕ μια μηνυση απλα με πηρε τηλεφωνο και μου ζητησε οτι αφου επεβαλλε το προστιμο να ανακαλεσω.

Προχωρα σ' αυτες τις ενεργειες:

1 - Καταγγελια στο τοπικο ΣΕΠΕ με αιτημα τη διενεργεια εργατικης διαφορας κατα τη συζητηση κανε τη δηλωση -επιθυμω τη ποινικη διωξη του εργοδοτη μου βαση του Ν. 690/1933 διοτι αρνηται να μου καταβαλλει δεδουλευμενες ΑΠΟΔΟΧΕΣ- Αν σου ζητησει αναβολη ΜΗΝ ΔΕΧΘΕΙΣ - αν ο επιθεωρητης δεχθει αναβολη τοτε καλεις ΑΜΕΣΩΣ την αστυνομια και ζητας να εφαρμοστει η αυτοφορη διαδικασια του Ν. 690/1933, οποτε η αστυνομια ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟΥ ΣΕΠΕ τον εργοδοτη ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ με την αυτοφορη διαδικασια. Ο εργαζομενος παει μαζι στο αστυνομικο τμημα και ολοι μαζι στο αυτοφορο, οταν ο δικαστης ρωτησει τον εργαζομενο αν επιθυμει την τιμωρια του εργοδοτη λεσ ΝΑΙ.

2 - Καταθετεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στο ΙΚΑ για παρακρατησει δεδουλευμενων εισφορων και ζητας να ασκησει ΤΟ ΙΚΑ μηνυση για υπεξαιρεση εργοδοτικων εισφορων ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ !!!.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ βλεπουμε πληρωνει ή οχι......

Υ.Γ. Για την ιστορια εμαθα οτι ο επιθεωρητης μετατεθηκε μετα 2 μηνες σε αλλη υπηρεσια του Υπουργειου Εργασιας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πλάκα με κανεις :blink: ...σε ποιο πλανητη ζουν εργοδοτης και εργαζομενος

Θα πεις στον εργαζομενο τα εξης:

1 - Να ξυπνησει και να δει τη ζωη καταματα διοτι οχι μονο δε θα πληρωθει αλλα στο τελος θα αποδειχθει οτι χρωσταει και απο πανω.

2 - Σε μια Επιθεωρηση στην Αττικη μια φορα ο επιθεωρητης ΑΡΝΗΘΗΚΕ να επιβαλλει προστιμο σε μια επιχειρηση για βεβαιωμενη παραβαση που ειχε διαπιστωθει λεγωντας μου το εξης -...κυριε δικηγορε εγω δεν επιβαλλω το προστιμο κανε οτι θελεις... - και εγω του ειπα ΟΚ εσυ εισαι το αφεντικο και εφυγα. Ενα μηνα αργοτερα με πηρε τηλεφωνο ο ιδιος επιθεωρητης στο δικηγορικο μου γραφειο (χωρις να του εχω δωσει ποτε το τηλεφωνο !!!) και μου ειπε οτι επεβαλλε προστιμο 2.500 ευρω στην επιχειρηση !!!.

ΟΧΙ βεβαια δεν το ειχε πιασει ο πονος για τον εργαζομενο που ειχε προσφυγει σ΄αυτον για προστασια αλλα οι 22 προσφυγες, μηνυτηριες αναφορες, καταγγελιες που κατεθεσα εναντιον αυτου και της επιθεωρησης εργασιας ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΟΝΤΑΣ επισημα και ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΟΝΤΑΣ οτι ο ιδιος υπο την ανοχη της υπηρεσιας του λαδωθηκε. Δεν μου εκανε ΟΥΤΕ μια μηνυση απλα με πηρε τηλεφωνο και μου ζητησε οτι αφου επεβαλλε το προστιμο να ανακαλεσω.

Προχωρα σ' αυτες τις ενεργειες:

1 - Καταγγελια στο τοπικο ΣΕΠΕ με αιτημα τη διενεργεια εργατικης διαφορας κατα τη συζητηση κανε τη δηλωση -επιθυμω τη ποινικη διωξη του εργοδοτη μου βαση του Ν. 690/1933 διοτι αρνηται να μου καταβαλλει δεδουλευμενες ΑΠΟΔΟΧΕΣ- Αν σου ζητησει αναβολη ΜΗΝ ΔΕΧΘΕΙΣ - αν ο επιθεωρητης δεχθει αναβολη τοτε καλεις ΑΜΕΣΩΣ την αστυνομια και ζητας να εφαρμοστει η αυτοφορη διαδικασια του Ν. 690/1933, οποτε η αστυνομια ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟΥ ΣΕΠΕ τον εργοδοτη ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ με την αυτοφορη διαδικασια. Ο εργαζομενος παει μαζι στο αστυνομικο τμημα και ολοι μαζι στο αυτοφορο, οταν ο δικαστης ρωτησει τον εργαζομενο αν επιθυμει την τιμωρια του εργοδοτη λεσ ΝΑΙ.

2 - Καταθετεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στο ΙΚΑ για παρακρατησει δεδουλευμενων εισφορων και ζητας να ασκησει ΤΟ ΙΚΑ μηνυση για υπεξαιρεση εργοδοτικων εισφορων ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ !!!.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ βλεπουμε πληρωνει ή οχι......

Υ.Γ. Για την ιστορια εμαθα οτι ο επιθεωρητης μετατεθηκε μετα 2 μηνες σε αλλη υπηρεσια του Υπουργειου Εργασιας ;)

Αγαπητέ φίλε,

Αφού σου εκφράσω προσωπικά τις ευχαριστίες μου,για την τιμή που μας κάνεις ως δικηγόρος,

να συμετέχεις και να μας βοηθάς σε νομικά θέματα,θα ήθελα να σε ενημερώσω,οτι όλα αυτά

που ανάφερες παραπάνω για τις νομικές ενέργειες που αφορούν καταγγελία εργαζόμενου στο

ΣΕΠΕ,δεν εφαρμόζονται στην πράξη για τους εξής λόγους.

1. Σχεδόν ποτέ δεν παραβρίσκεται σε συζήτηση εργατικής διαφοράς,ο ίδιος ο επιχειρηματίας.

Θα εξουσιοδοτήσει ακόμα και έναν υπάλληλο γραφείου,ο οποίος θα πει ότι ο καταγγέλων

θα πληρωθεί τον επόμενο μήνα κ.λ.π.

2. Ακόμα και αν δεν συμφωνήσει ο καταγγέλων,το ΣΕΠΕ λόγω έλλειψης προσωπικού,θα στείλει

την καταγγελία στον εισαγγελέα μετά από ένα χρόνο,οπότε ζήσε μαύρε μου.

3. Δεν πρόκειται ποτέ κάποιο όργανο να συλλάβει τον επιχειρηματία και να τον οδηγήσει στο

αυτόφωρο,απλούστατα διότι δεν θα τον "βρει" ποτέ στην επιχείρηση ή στο σπίτι του.

4. Εαν ο ίδιος ο καταγγέλων μεταβεί στον εισαγγελέα υπηρεσίας με την καταγγελία παραμάσχαλα

(αφού του την δώσει με εισαγγελική μόνο παραγγελία το ΣΕΠΕ),και πάλι πρέπει να τρέξει ο

ίδιος ο εργαζόμενος με αμφίβολα αποτελέσματα.

5. Σε κάθε δικαστήριο λοιπόν που θα πρέπει να παραβρεθεί ο επιχειρηματίας,παρίσταται ο μόνιμος

πλέον δικηγόρος του,ο οποίος παίρνει πολύ εύκολα παράταση στην παράταση.

6. Για τα πρόστιμα του ΣΕΠΕ σ' αυτές τις περιπτώσεις που η επιχείρηση δεν πληρώνει τους εργαζό-

μενούς της,καλλίτερα να μην πούμε τίποτα.

Θα μπορούσα να σου απαριθμήσω πολλά περιστατικά από την εμπειρία μου,στα οποία ποτέ δεν

δικαιώθηκαν οι εργαζόμενοι,ακολουθώντας τέτοιες νόμιμες διαδικασίες.Θα μπορούσα επίσης να

σου αναφέρω μέσω Π.Μ ονόματα εταιρειών και επιχειρηματιών που δεν ενοχλήθηκαν ούτε κατ'

ελάχιστον από αυτές τις διαδικασίες.

Πιθανώς να υπάρχουν και κάποιοι επιχειρηματίες που να πλήρωσαν κάποιο αντίτιμο,αλλά για να

εξαγοράσουν ποινές και όχι να εξοφλήσουν δεδουλευμένα στους πρώην υπαλλήλους των.

Ενας επιχειρηματίας λοιπόν που μιλάει κατα τον τρόπο που μας ανάφερε ο εκκινητής του θέματος,

ξέρει ότι έχει δέσει τον γάιδαρό του,δυστυχώς.

Συμβουλή: (δεν είναι ανάγκη να το δέσετε και κόμπο.)

Είναι καλλίτερον για κάποιον που αντιληφθεί από τις πρώτες μέρες το πρόβλημα της εταιρείας να

την κάνει και να χάσει όσο το δυνατόν λιγώτερα χρήματα και να κοιμάται ήσυχος ή να κάνει επί-

σχεση εργασίας από τις πρώτες μέρες,τουλάχιστον να μην εργάζεται και ξοδεύει χρόνο και χρήμα

και ταυτόχρονα να ψάχνει για δουλειά.

Και πάλι σε ευχαριστούμε για την βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οντως η καθυστερηση αποτελει το μεγαλυτερο προβλημα σ' ολη αυτη τη διαδικασια. Παντως σε διαβεβαιωνω οτι παραβρεθηκα 3 φορες σε τετοια διαδικασια και μπορω να σου μεταφερω τα εξης:

- Οντως η αισθηση που μου δοθηκε ηταν οτι το ΣΕΠΕ ηταν εργοδοτικο ακριβως οπως το εννοησε η dkolida

- Σ' ολες τις περιπτωσεις δοθηκε 1η αναβολη

- Οι εργοδοτες πατανε το ποδι τους ΜΟΝΟ στη πρωτη συναντηση στο ΣΕΠΕ μετα οντως στελνουν παρατρεχαμενους υπαλληλους κ.λπ., γι' αυτο και ειπα ΜΗΝ ΔΕΧΘΕΙΣ ΑΝΑΒΟΛΗ

- Στις 2 φορες (απο τις 3) εκπροσωπουσα 32 εργαζομενους με ειδικο Συμβολαιογραφικο Πληρεξουσιο και σε πληροφορω οτι ΚΑΙ αστυνομια ηρθε ΚΑΙ εγινε συλληψη του εργοδοτη ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΕΠΕ παρα τις διαμαρτυριες του εργοδοτη και του ΣΕΠΕ (σημειωνω οτι το ΣΕΠΕ δεν δικαιουται να παρεμβει κατα τη συλληψη καθ' οσον εκεινη τη στιγμη ο εργαζομενος μεσω εμου εχει ασκησει νομιμα ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ της προσβασης στα δικαστηρια).

- και οτι 1 φορα εκπροσωπησα εταιρεια την οποια και συμβουλευσα να μην στηλει το νομιμο εκπροσωπο της μαζι μου αλλα το λογιστη.

ΓΕΝΙΚΑ ειμαι της αποψης οτι ουδεις πρεπει να παραιτηται απο τα δικαιωματα του επειδη οι διαδικασιες ειναι αργες, ζωντανο παραδειγμα το βιντεο που κυκλοφορει με τον αστυνομικο που βασανιζε τους μεταναστες για φαντασου αυτοι οι μεταναστες αν ειχαν ασκησει ΤΟΤΕ εγκληση κατα του αστυνομικου και το δικαστηριο να ειχε αθωωσει τον βασανιστη λογω αμφιβολιων - ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ΤΙ ΣΑΛΟΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ+ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ. Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ----->Η ΑΛΗΘΕΙΑ (ΔΙΑΡΡΟΗ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟ) ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΡΥΨΕΙ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΟΔΗΓΟΥΝΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΣΙΔΗΡΟΔΕΣΜΙΟΣ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΡΥΨΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως αντί να "χειρουργούμε" εμείς με εικασίες τον ασθενή, πάει σε κανα δικηγόρο με ειδίκευση στα εργατικά-εργοδοτικά; Τουλάχιστον η πληροφορία του τι πρέπει να κάνει, είναι δωρεάν! Μετά αποφασίζει τι να κάνει, μόνος του ή με την υποστήριξη του δικηγόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΜΦΩΝΩ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΤΑ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απευθύνομαι στον DAAS. Θα μπορούσε να κάνει επίσχεση εργασίας χωρίς δικηγόρο, με μια απλή συστημένη επιστολή; Έτσι για να έχειμ, ώστε αν τελικά δεν πληρωθεί να μπορεί να διεκδικήσει σε δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη iek forotexnikoy

επεσε το ΣΕΠΕ μέσα πέσανε τα δικαστήρια όλους τους πήρε η μπάλλα...όταν η μή πρόσληψη του παρανόμως παρέχοντα εργασία αλλοδαπού χρεώνεται 500 ευρώ ενω γλυτώνει κάτι χιλιάρικα, ε και εγώ θα το έκανα,όταν το κράτος παρανόμως δεν δίνει τα λεφτά που δικαιούτε το ΙΚΑ ο επιχειρηματίας τι θα κάνει? θα το παίξει τίμιος Το ΣΕΠΕ συνήθως δεν θέλει να έρχεται σε πολλές ρήξεις με τους εργοδότες, άμα ξερεις τα δικαώματα σου καλώς αν όχι...υπαρχουν και σωστές επιθεωρήσεις όμως ...

Ας μπεί μια ταξη στις "συμβάσεις εργου" των ΟΤΑ που το ικα χάνει εκατομμύρια των εκατομμυριων και μετά πάμε πιο κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απευθύνομαι στον DAAS. Θα μπορούσε να κάνει επίσχεση εργασίας χωρίς δικηγόρο, με μια απλή συστημένη επιστολή; Έτσι για να έχειμ, ώστε αν τελικά δεν πληρωθεί να μπορεί να διεκδικήσει σε δικαστήριο.

Φιλε YANNIS

xιλια συγνωμη αλλα αυτο το καιρο πνιγομαι απο δικαστηρια, και γι' αυτο δεν θα ειμαι διαθεσιμος για λιγο καιρο... :rolleyes:

---------------

Παντως μια προχειρη απαντηση ειναι οτι θα προτιμουσα να γινει με εξωδικο (με τη βοηθεια δικηγορου) ή

μεσω ΣΕΠΕ οπου ο εργαζομενοσ κανει μια αιτηση εργατικης διαφορας και δηλωνει στην αιτηση οτι ασκει το δικαιωμα της επισχεσησ για δεδουμευμενους μισθους κ.λπ.. Την επιστολη αυτη στελνει το ΣΕΠΕ με υπευθυνη του στον εργοδοτη οποτε σε αυτη τη περιπτωση δεν μεσολαβει δικηγορος και αποδεικνυεται οτι ο εργαζομενοσ εχει ασκησει ΝΟΜΙΜΑ το δικαιωμα επισχεσης απο τα πρωτοκολλημενα εγγραφα του ΣΕΠΕ.).

Η ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΜΩ. ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑς ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΩΠΙΟΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΑΡΧΩΝ (ΣΕΠΕ, ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΕΞΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Σπυρος-

Καλησπερα σε ολους.Ψαχνοωτας στο ιντερνετ για να βρω κατι σχετικο με το θεμα που με απασχολει επεσα πανω σε υατο το φορουμ και θα εκτιμουσα την βοηθειας σας.

Εχω ανοιξει μια επιχειρηση εδω και εναμιση μηνα περιπου(πιτσαρια) και πριν καλα καλα προλαβω να ξεχρεωσω τα χρεη μου την πατησα χοντρα.Θα σας εξηγησω...

Γυρω στις 20 Ιουλιου το καταστημα μετα απο εργασιες τεσσαρων μηνων ηταν ετοιμο να λειτουργησει.Βαλαμε μια αγγελια για μαγειρα και βρηκαμε εναν και αποφασισαμε να συνεργαστουμε μαζι του.Η συμφωνια ηταν στα 50 ευρω την ημερα και εννοειτε ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ.Το εργασιακο καθεστως στην Ελλαδα ολοι ξερουμε ποιο ειναι και σας μιλαω ειλικρινως ειμαι ο τελευταιος ο οποιος θα συντηρει αυτην την αρρωστη κατασταση της ανασφαλιστης εργασιας.Τελος παντων ο Συγκεκριμενος μαγειρας ηρθε στο καταστημα για καποιες δοκιμες μειναμε ολοι ευχαριστημενοι και μετα απο δυο τρεις μερες το μαγαζι ανοιξε κανονικα και δεχοτανε κοσμο.Στις ημερες των δοκιμων μας ζητησε 600 δανεικα γιατι τα παιδια του ηταν σε δυσκολη κατασταση οπως ισχυρηστηκε και καναμε την βαλακεια και του τα δωσαμε.Δουλεψαμε μαζι για οχτω μερες ακριβως και την εννατη μερα ζητησαμε απο τον μαγειρα να φερει τα χαρτια του για να του κανουμε επισημη προσληψη και για να τον ασφαλισουμε.Εκεινος ισχυρηστηκε οτι θα τα φερει και τελικα εξαφανιζετε!!!!Στην αρχη νομισαμε οτι κατι θα παθε ο ανθρωπος.τελος παντων μας περνει ενα τηλεφωνο μετα απο καποιεσ μερεσ και μας λεει οτι δεν θα ξαναρθει επειδη βρηκε δουλεια με περισοτερα λεφτα.Το καταστημα αναγκαστηκε σχεδον ολον τον Αυγουστο να βαλει λουκετο γιατι δεν μπορουσαμε να βρουμε αντικαταστατη.Παρ ολα οσα περασαμε αρχες σεπτεμβριου το χαμε ξεχασει το θεμα και κοιτουσαμε να κανουμε ενα νεο ξενικημα.Μας ερχετε τοτε ενα μηνυμα στο κιν με εναν αριθμο λογαριασμου και μας λεει οτι η μου βαζετε αλλα 600 ευρω σε αυτον τον λογαρισμο η παω για κατταγελια στο ικα.Αρνηθηκαμε να ξαναδωσουμε χρηματα στον εκβιαστη και καταστροφεα μας και σαν συνεπεια ολων αυτων ειδοποιηθηκαμε εγρραφως οτι εκρεμει καταγγελια εις βαρος μας.

Τι κανουμε?Εχω απογοητευτει γιατι ξερω οτι ο εργοδοτης δεν δικαιονετε ποτε σε αυτες τις περιπτοσεις.Ειναι πραγματικα αδικο αυτο που συμβαινει,οχι τοσο για συγκεκριμενη υποθεση αλλα κυριως γιατι δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος και θα πρεπει καπου να μου δοθει η ευκαιρια να το αποδειξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αλήθεια είναι ότι έχεις ψιλομπλέξει.

Η πιό εύκολη λύση που μου έρχεται είναι:

Συζήτα το με τον λογιστή σου.

Βγάλτε μια μισθοδοσία για τις λίγε μέρες που δούλεψε (τις πραγματικές)

Πλήρωσε τα ένσημα εκπρόθεσμα για τον ένα μήνα (Σεπτέμβρη αντί για τέλος Αυγούστου)

Υποβάλετε την ΑΠΔ εμπρόθεσμα αφού αυτή υποβάλλεται το Οκτώβρη

Και στείλε του κι ένα εξώδικο να σου φέρει πίσω τα χρήματα που δανείστηκε.

Εχεις Βέβαια θέμα με κάρτα ΟΑΕΔ και κατάσταση επιθεώρησης εργασίας αλλά........

Υπάρχει και θέμα με την απογραφή σου στο ΙΚΑ αν δεν έχεις ήδη απογραφεί αλλά ξεκίνα από τον Λογιστή σου να δεις τι προτείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

....................εκτός των όσων σου είπε ο συνάδελφος,προσκόμισε το κινητό σου με το

μήνυμα στο εισαγγελέα,για μιά αγωγή και άστον να τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η αλήθεια είναι ότι έχεις ψιλομπλέξει.

Η πιό εύκολη λύση που μου έρχεται είναι:

Συζήτα το με τον λογιστή σου.

Βγάλτε μια μισθοδοσία για τις λίγε μέρες που δούλεψε (τις πραγματικές)

Πλήρωσε τα ένσημα εκπρόθεσμα για τον ένα μήνα (Σεπτέμβρη αντί για τέλος Αυγούστου)

Υποβάλετε την ΑΠΔ εμπρόθεσμα αφού αυτή υποβάλλεται το Οκτώβρη

Και στείλε του κι ένα εξώδικο να σου φέρει πίσω τα χρήματα που δανείστηκε.

Εχεις Βέβαια θέμα με κάρτα ΟΑΕΔ και κατάσταση επιθεώρησης εργασίας αλλά........

Υπάρχει και θέμα με την απογραφή σου στο ΙΚΑ αν δεν έχεις ήδη απογραφεί αλλά ξεκίνα από τον Λογιστή σου να δεις τι προτείνει

Τι να συζητήσει με τον Λογιστή του???

Δεν έχει τα στοιχεία του πως θα κάνει πρόσληψη, πως θα υποβάλλει ΑΠΔ κλπ... :rolleyes:

ζητησαμε απο τον μαγειρα να φερει τα χαρτια του για να του κανουμε επισημη προσληψη και για να τον ασφαλισουμε.Εκεινος ισχυρηστηκε οτι θα τα φερει και τελικα εξαφανιζετε!!

Κατά την δική μου γνώμη μήνυση. Ασε που αν ακούσει για εισαγγελείς κλπ θα εξαφανιστεί. Σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γυρω στις 20 Ιουλιου το καταστημα μετα απο εργασιες τεσσαρων μηνων ηταν ετοιμο να λειτουργησει.Βαλαμε μια αγγελια για μαγειρα και βρηκαμε εναν και αποφασισαμε να συνεργαστουμε μαζι του.Η συμφωνια ηταν στα 50 ευρω την ημερα και εννοειτε ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ.Το εργασιακο καθεστως στην Ελλαδα ολοι ξερουμε ποιο ειναι και σας μιλαω ειλικρινως ειμαι ο τελευταιος ο οποιος θα συντηρει αυτην την αρρωστη κατασταση της ανασφαλιστης εργασιας.Τελος παντων ο Συγκεκριμενος μαγειρας ηρθε στο καταστημα για καποιες δοκιμες μειναμε ολοι ευχαριστημενοι και μετα απο δυο τρεις μερες το μαγαζι ανοιξε κανονικα και δεχοτανε κοσμο.Στις ημερες των δοκιμων μας ζητησε 600 δανεικα γιατι τα παιδια του ηταν σε δυσκολη κατασταση οπως ισχυρηστηκε και καναμε την βαλακεια και του τα δωσαμε.Δουλεψαμε μαζι για οχτω μερες ακριβως και την εννατη μερα ζητησαμε απο τον μαγειρα να φερει τα χαρτια του για να του κανουμε επισημη προσληψη και για να τον ασφαλισουμε.Εκεινος ισχυρηστηκε οτι θα τα φερει και τελικα εξαφανιζετε!!!!Στην αρχη νομισαμε οτι κατι θα παθε ο ανθρωπος.τελος παντων μας περνει ενα τηλεφωνο μετα απο καποιεσ μερεσ και μας λεει οτι δεν θα ξαναρθει επειδη βρηκε δουλεια με περισοτερα λεφτα.Το καταστημα αναγκαστηκε σχεδον ολον τον Αυγουστο να βαλει λουκετο γιατι δεν μπορουσαμε να βρουμε αντικαταστατη.Παρ ολα οσα περασαμε αρχες σεπτεμβριου το χαμε ξεχασει το θεμα και κοιτουσαμε να κανουμε ενα νεο ξενικημα.Μας ερχετε τοτε ενα μηνυμα στο κιν με εναν αριθμο λογαριασμου και μας λεει οτι η μου βαζετε αλλα 600 ευρω σε αυτον τον λογαρισμο η παω για κατταγελια στο ικα.Αρνηθηκαμε να ξαναδωσουμε χρηματα στον εκβιαστη και καταστροφεα μας και σαν συνεπεια ολων αυτων ειδοποιηθηκαμε εγρραφως οτι εκρεμει καταγγελια εις βαρος μας.

Τι κανουμε?Εχω απογοητευτει γιατι ξερω οτι ο εργοδοτης δεν δικαιονετε ποτε σε αυτες τις περιπτοσεις.Ειναι πραγματικα αδικο αυτο που συμβαινει,οχι τοσο για συγκεκριμενη υποθεση αλλα κυριως γιατι δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος και θα πρεπει καπου να μου δοθει η ευκαιρια να το αποδειξω.

Έχω να παρατηρήσω τα παρακάτω:

1) Δεν υπάρχει δοκιμαστική περίοδος εργασίας χωρίς ασφάλιση

-η "δοκιμαστική" περίοδος ξεκινά με όλες τις νόμιμες προυποθέσεις (Ι.Κ.Α, Ο.Α.Ε.Δ., Επιθεώρηση Εργασίας)

2) Δίνει κάποιος δανεικά σε έναν που δεν γνωρίζει καν τα στοιχεία του;

-γνωρίζοντας ένα μέρος από αυτά, μπορούν να βρεθούν και τα υπόλοιπα και να γίνουν οι νομότυπες διαδικασίες εκπρόθεσμα

3) Έχει δικαίωμα εργασίας ο εν λόγω εργαζόμενος;

-περίπτωση αλλοδαπού χωρίς τις νόμιμες προυποθέσεις, όπως άδεια παραμονής κλπ..

και τέλος "ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ"

Υ.Γ. αν δεν γνωρίζει τα παραπάνω ο εργοδότης, υπάρχουν οι Λογιστές που τα υποδεικνύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αγανακτισμένος

Πιστεύω πως τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχει μια καταγγελία στο ΙΚΑ. Το αφεντικό μου μου ζήτησε το Μάρτιο να δουλεύω για 600 ευρώ ωράριο καταστημάτων πλήρες 6 μέρες τη βδομάδα και φυσικά αρνήθηκα. Αφού παραιτήθηκα με έπρηξε να επιστρέψω με τα ίδια χρήματα(800 ευρώ),πράγμα που έκανα τον Απρίλιο(μετά από 3 βδομάδας απουσίας). Δεν μου έχει κάνει πρόσληψη επίσημα εδώ και πέντε μήνες(παρά τις συνεχείς μου αιτήσεις σχετικά)μου χρωστά 2 μήνες(παρά το γεγονός ότι η επιχειρισή του ανθεί) και το "ανέκδοτο" είναι πως η επιθεώρηση εργασίας του ήρθε στις 29 Αυγούστου όταν ήμουν σε άδεια...Τυχαίο;;;Φυσικά μόλις φύγω(λίαν συντόμως)θα φάει μια καταγγελία στο ΙΚΑ που θα είναι όλη δικιά του...έχουν ξεφύγει τελείως ορισμένοι και πρέπει να τιμωρηθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίπου το ίδιο πράγμα με αυτό που περιέγραψες είπε κι ο εργοδότης του πατερά μου σε αυτόν κι με ακόμα χειρότερους χαρακτηρισμούς όταν του είπε ότι θα πάει στον επόπτη εργασίας κι ότι θα του κάνει καταγγελία ....ακόμα μας είπε πως δε χαμπαριάζει αυτός από νόμους κι επόπτες κι ότι τους έχει γραμμένους στα ....του (μετα συγχωρήσεως )....κι πολλά αλλά απειλούσε ζητούσε να μας δώσει μόνο 6000 χιλ ευρώ αποζημίωση από τα 13000 που όφειλε να δώσει βάση συλλογικής σύμβασης κι ετών απασχόλησης του πατερά μου στην επιχείρηση του ......πηγαμε στην επιθεώρηση εργασίας τον κάλεσε να παρεβρεθη εκεί κι τότε τους ειπε μα δεν τον απολύω να έρθει να δουλέψει λέει κι θα τα βρούμε ..πηγαίνει ο πατέρας μου για δουλεία κι του λέει να υπογράψει προειδοποιητικό 3μνηνης απασχόλησης μετά απόλυση του με το 50% της αποζημίωσης του λέει επίσης πως θα πηγαίνει για δουλεία όποτε αυτός θέλει κι πως θα δουλεύει το πολύ 10 μέρες το μηνά κι θα αμείβετε ημιαπασχοληση για δουλεία 3-4 ωρών την ημέρα αυτές τις μέρες ο πατέρας μου φυσικά αρνήθηκε κι επίσης του είπε πως πρέπει να δουλέψει φουλ ωράριο όπως προβλέπει ο νομός κι να πάρει το μισθό του εις το ακέραιο .....ξανα απειλές κι τα σχετικά ότι εγώ κάνω κουμάντο δικό μου το μαγαζί κι σας κάνω ότι θέλω έλεγε ο εργοδότης πάμε επόπτη εργασίας το λέμε τι συνέβη του τηλεφωνεί κι δεν απαντούσε στα τηλεφωνά 2 μέρες ο τύπος τελικά τη 3 μέρα απάντησε κι του είπε να πάει ο πατέρας μου να υπογράψει την απόλυση του πηγαίνει εκεί ξανά απειλές ιστορίες κι τα λοιπά αλλά αυτή τη φορά πήγα κι εγώ μαζί του λέω πες ότι θες αν έχεις λογιστή κι δικηγόρο ρωτά τους ο νομός ορίζει αυτά κι δεν υπάρχει περιπτώσει να στα χαρίσουμε αρκετά έκλεψες τόσα χρόνια από τους μισθούς που έδινες κι δεν ανταποκρίνονταν στη συλλογική σύμβαση κι το ότι δεν πληρώνεστε μεταφορικά γιατί η απόσταση ήταν πάνω από 100 χιλιόμετρα πήγαινε έλα εκεί ...τελικά κατάφερα κι μετά από 3 μέρες μου είπε έλα υπογράψεις την απόλυση φυσικά με την αποζημίωση που τον βόλευε 10000 ευρώ σε 3 δόσεις έλαβα μια κι ακόμα χρωστά άλλες 2 στο πατερά μου τα υπόλοιπα 3 κάμνανε φτερά κι πέταξαν πάντως ο επιθεωρητής μου είπε ότι μπορώ να κάνω αγωγή κι να τα διεκδικήσω εφόσον έχω γράψει στην απόλυση τη φράση με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος μου την όποια κι είχα φροντίσει να γράψω διότι κάτι λίγα σαν νέος λογιστής τα ήξερα κι εγώ.....

έχω να κάνω 2 ερωτήσεις

1ον μπορεί ο πατέρας μου να διεκδικήσει δικαστικός υπόλοιπα 3 χιλιάδες κι επίσης κι τα χρήματα για τα μεταφορικά που δε του έδινε η αλλιώς επίδομα ενοικίου για τα 6 χρόνια που δούλευε εκεί ;

2ον μπορεί να ζητήσει επίσης και την εξέταση όλων τον ετησίων αποδοχών του για κάθε ένα ξεχωριστά από τα 6 αυτά έτη κι αν κριθούν ότι είναι λιγότερα από τα προβλεπόμενα από τη συλλογική σύμβαση να τα διεκδικήσει κι αυτά ;

τέλος επισημάνω ότι ο πατερά μου ουδέ ποτέ συμφώνησε η υπέγραψε να παίρνει χρήματα λιγότερα από τη συλλογική σύμβαση εργάζονταν ως μισθωτός σε βαρέα κι ανθυγιεινά ως χειρίστης σε λατομείο

βεβαία την ιστορία την έγραψα περισσότερο για να δείξω πως το φαινόμενο με τους εργοδότες τέτοιου στιλ είναι εκτεταμένο κι οι περιπτώσεις είναι πολλές βεβαία υπάρχουν κι εξαιρέσεις

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας κι τις απαντήσεις θα συμβουλευτώ βεβαία κι δικηγόρο δερματολόγο απλά μιας κι είδα το θέμα σκέφτηκα να το αναφέρω κι εγώ τη δική μου προσωπική εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...