Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως είναι δυνατόν να μπορείς να ασφαλιστείς σε ταμείο του "νταβατζή" σου ?. Είναι αυτό που λέμε και πονάει και μου αρέσει ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν ξεστρατίσει η κουβέντα και ξανα-πάει στη γνωστή διαμάχη ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ, να πώ μόνο ότι το ζήτημα είναι κυρίως (αλλά όχι μόνο) ηθικό....

Δεν γίνεται να μετέχουν σε καμιά διεργασία, δημιουργία ταμείου και (πρόσφατο) να αποδεχτούν κανέναν Κώδικα Δεοντολογίας, επαγγελματίες λογιστές, από ένα Επιμελητήριο που επιτρέπει όποτε το συμφέρει, ποιοι θα είναι μέλη του ή όχι.

Οταν πρόκειται για εισφορά χρημάτων (είτε πρόκειται για εκδόσεις-ανανεώσεις αδειών είτε για το ΕΤΑΟ) είναι όλοι καλοδεχούμενοι και ευπρόσδεκτοι (μαζί με τα πορτοφόλια τους φυσικά) αλλά όταν πρόκειται για την συμμετοχή στη λήψη αποφάσεων και αντιμετώπιση των -πολλών- προβλημάτων του κλάδου, υπάρχουν "πατρίκιοι και πληβείοι"

Πότε θα σταματήσει το ΟΕΕ να δέχεται ανηλεώς τα πυρά απο μερικούς μή οικονομολόγους Λογιστές?

Οταν θα σταματήσει να παίζει με τις λέξεις "οικονομολόγοι-λογιστές, οικονομολόγοι-μη λογιστές, (σκέτο)λογιστές, πτυχιούχοι,αδειοδοτούμενοι" και άλλες πολλές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Και η προισταμένη ενός νοσοκομείου έχει περισσότερη εμπειρία από έναν ειδικευόμενο γιατρό.Ελα όμως που δεν μπορεί να γίνει ποτέ της γιατρός.

Εδώ,στο ΟΕΕ την άδεια Α ταξης την παίρνουν ακόμη και εμπειρικοί.

Γιατί και η προισταμένη να μην μπορεί να γίνει γιατρός.Εστω άνευ ειδικότητας????

Γιατί πάλι το θέμα πάει εκει ????

Η πρόταση μου αφορουσε μη μέλη του ΟΕΕ , το δικό σου πρόβλημα Δημήτρη ποιό είναι ???

Αν θεωρείς πως κανω λάθος θα ήταν προτιμότερο να απαντήσεις σε εμένα .

Δεν είχα καμία διαθεση να γίνει το φορουμ αρένα όταν άνοιξα το θέμα .

Απλά προφανως δεν θέλουν μερικοί να καταλάβουν .

Και σε ρωτώ λοιπόν ,

υπάρχει ποτέ περίπτωση το ΤΣΑΥ να ζητήσει επίσημα από την προισταμένη που αναφέρεις να γίνει μέλος του ,

να ασφαλιστεί στο ταμείο των ιατρών ???

Πές μου , υπάρχει ????

Τι σημαίνει για εσένα το οτι το επικουρικο ταμείο των οικονομολόγων ασφαλίζει μή οικονομολόγους ,

μπορείς να μου εξηγήσεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Αααα είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα !!!!!!!!!!!

By the way ευκαιρίας δοθείσης...Γκρεγκ εκείνος ο δίσκος πότε θάρθει !!!!!!

Φρόντισε ναχει ..και καμιά ταινία μέσα έτσι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σε ευχαριστησω για την ώριμη πρόταση περί "τιμής ένεκεν" .... για ξαναψάξου λιγάκι για τα υπόλοιπα που αναφέρεις

Υ.Γ.

Το αν έχω άντερα ή όχι θα το κρίνουν άλλοι όχι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ΑΘΕΟΣ παντα ειχα μια απορια (πηρα και χαρτη απο την ενορια μου ως απορος)

post-1672-1182340668_thumb.jpgpost-1672-1182340680_thumb.jpg

ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ

(με ολο το σεβασμο μου σε αυτους που πιστευουν στο οποιοδηποτε θρησκευμα. Ο κυριος κρινεται για τα εργα του και οχι για την θεση που κατεχει στην ιεραρχια της Χριστιανικης Θρησκειας στην Ελλαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

==========================================

Ολο γκρίνια ειστε.

Το ΕΤΑΟ το έκανε το ΟΕΕ για τα μέλη του.

Με απόφαση της ΣτΑ, εχουν δικαίωμα να εγγραφούν και οσοι εχουν άδεια φοροτέχνη Λογιστή του ΟΕΕ.

Γιατί όμως το έκανε; Μήπως δεν του έβγαιναν το "κίκια"; Ή θες να πιστέψουμε πως νοιάζετε για μας;

Το ΕΤΑΟ δεν ειναι ενα απλό επαγγελματικό ταμείο.

Αν διαβάσετε και συγκρίνετε με άλλα, ειναι το καλύτερο προϊόν της αγοράς στις υπηρεσίες που προσφέρει.

Αν μάλιστα παρακολουθήσετε κάποια απο τις ενημερωτικές ημερίδες που κάνει το ΟΕΕ, θα δείτε και τις προοπτικές του.

Ο Νταβατζής θα τα κρατούσε όλα αυτά για την πάρτη του, και τους ομοίους του. Δεν θα το άνοιγε απο την πρώτη στιγμή σε όλους.

Και μόνον η υποψία (αν και εδώ είναι δεδομένο) ότι η δοιήκηση του ΕΤΑΟ θα ασκείτε από τα εξέχοντα μέλη που δοιηκούν και το ΟΕΕ το καθιστά αναποτελεσματικό. (βλέπε ΟΕΕ).

Αυτό (για να ξέρετε) εχει και αρνητικές επιπτώσεις σε πολλά απο τα μέλη του.

Προσωπικά αυτό επιθυμώ.

Απο την άλλη, (για να ξέρετε επίσης), τα στελέχη της ομοσπονδίας Εφοριακών, διαπιστώνοντας την μεγάλη ποιοτική διαφορά που υπάρχει μεταξύ του ΕΤΑΟ και του αντίστοιχου των Εφοριακών, προτρέπει τους εφοριακούς οικονομολόγους να εγγραφούν στο ΕΤΑΟ.

Ουδέν σχόλιο

Πότε θα σταματήσει το ΟΕΕ να δέχεται ανηλεώς τα πυρά απο μερικούς μή οικονομολόγους Λογιστές?

Όταν οι δοιηκούντες θα αρχίσουν να βλέπουν και πέρα από τη μύτη τους (τώρα δεν μπορούν γιατί τα προσωπικά οφέλη είναι πολλά)

Μήπως πρέπει να αλλάξει ρότα, και να γίνει σαν το ΤΕΕ εναντι των υπολοίπων που ασχολούνται με την Οικοδομή?

Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να ανανεώνουμε τις άδειες για να ρθετε παρακαλώντας; Ή νομίζεις ότι πιστέψαμε ότι η αναβάθμιση των αδειών έγινε προς όφελος των ενδιαφερομένων και όχι για το χρήμα;

Εκμεταλλευτείττε την ευκαιρία του ΕΤΑΟ.

Να η ευκαιρία

Υ.Γ. Όσο το ΟΕΕ θα λειτουργεί με τους σημαιοφόρους και πίσω τους θα τρέχουν μπλέ, πράσινα, κόκκινα και άλλων αποχρώσεων ανθρωπάκια (μη πείτε ότι δεν είναι έτσι) η πλήρη απαξίωσή του είναι δεδομένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς πληροφοριακά... το ACCA σήμερα δίνει exceptions σε μαθήματα, σε απόφοιτους γνωστών Ελληνικών ιδιωτικών σχολών, αλλά ΟΧΙ σε αποφοίτους ΑΕΙ.

Έτσι απλώς για να καταλάβουμε που ακριβώς έχουνε γραμμένα στην Ευρώπη, τα πτυχία μας (όσοι τα έχουν τέλος πάντων) από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια !

Και επειδή πιστεύω ότι είναι 150.000 χρόνια μπροστά από εμάς, δικαίωμα στις εξετάσεις των ACA, ACCA, AIA κλπ... έχει Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ έχει το μεράκι και την όρεξη να διαβάσει και να γράψει. Και όχι αυτό να κρίνεται με το αν στην ηλικία των 18 ετών είχε το μυαλό και την όρεξη να διαβάσει για κάποιες ΠΑΛΙΟεξετάσεις και αν είχε την ψυχραιμία τότε (18 ετών) να γράψει αυτά που ξέρει.

Αυτά ισχύουν είτε για απλούς λογιστές, είτε για λογιστές-ελεγκτές. Όσοι έχουν κάποια τυπικά προσόντα-πτυχία, ίσως πάρουν κάποιες εξαιρέσεις από κάποια θέματα και τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη μου σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για την ευγενική παρότρυνση σου, είμαι σίγουρος ότι εσύ ήδη έχεις κάνει την δική σου.

Να 'σαι καλά, επί του θέματος όμως τι έχεις να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβανω και παλι

το οτι το ΟΕΕ αναγκαστικε να ενταξη στο επαγγελματικο ταμειο και μη μελη του (προσοχη οχι μη πτυχιουχους αλλα μη μελη του) ειναι ενα θετικο βημα, που δεν παρθηκε ετσι απλα αλλα κατω απο πιεση συναδελφων μελων της ΣΤΑ

ολοι αυτοι που κατα καιρους τους τα χωνουμε και εχουν σχεση με τα χρωματακια που εβαλε ο Παντελης ηταν αρνητικη στο ανοιγμα του ταμειου

η ιδρυση και λειτουργια του ειναι ενα θετικο μετρο για τον κλαδο μας (ασχετα αν δεν εγινε απο ενα φοροτεχνικο - λογιστικο επιμελητηριο και εγινε απο το ΟΕΕ)

μην πετροβολαμε το μετρο γιατι εχουμε αντιθεσεις με τον φορεα του

διαβασα την προταση για να γραφτουμε ολοι μελη

δεν ειναι κακη γιατι τοτε μπορουμε να διεκδικησουμε να παρουμε την διοικηση του ταμειου, αποδεικνυοντας (ελπιζω) οτι ειμαστε αξιοι να διαχειριστουμε τις τυχες ενας φορεα δικου μας.

οσο για οσα λεει ενας αξιοσεβαστος κατα τα αλλα συναδελφος

ο.κ.

μολις το ΟΕΕ γινει ιατρικος ή δικηγορικος συλλογος ή ΤΕΕ

θα επανελθω στην συζητηση

παντος εγω ειμαι με τον Πανουση που με τα λεφτα που βγαζει ενισχυει μερικα ιδρυματα και δεν τα κραταει ολα για παρτη του

ουτε πηγαινει στα Παρισια στο Τεσσερεις Εποχες με τα χρηματα για του πτωχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς πληροφοριακά... το ACCA σήμερα δίνει exceptions σε μαθήματα, σε απόφοιτους γνωστών Ελληνικών ιδιωτικών σχολών, αλλά ΟΧΙ σε αποφοίτους ΑΕΙ...

όπα... εδώ δεν ήρθαμε..

ποιό είναι αυτό το ACCA και τι είναι αυτά τα exceptions που δεν μας δίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Επομένως η εμπειρία.

Απόστολε εμένα μου αρέσει η παθολογία,έχω εμπειρία σε αυτήν αλλά δεν έχω πτυχίο.

Θέλω να γίνω γιατρός Παθολόγος και να εγγραφώ στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών,αλλά δεν με γράφουν γιατί δεν έχω πτυχίο Ιατρικής.

Πως μπορώ να γραφτώ,αφού,όπως λές το πτυχίο δεν κάνει τον Γιατρό?

Γαμώ τη μου.Το ψάχνω και δεν μπορώ να βρώ άκρη. ;):rolleyes:

έγινες και γιατρός τώρα παππόύ..(οπως λέμε αλβανός τουρίστας!!!)έτσι σε θέλω@@ μαρέσει που τόσο στο πετσί σας έχετε καταλάβει ότι μόλις βγεί ο απόφοιτος ΙΕΚ με άδεια εσύ θα χάσεις την δουλειά σου και όλοι οι άσχετοι πτυχιούχοι ....εσυ δεν μου είπες ποιά η σχέση σου με την λογιστική ..πότε έμαθες λογιστική? εγώ την διδάχθηκα εσύ?

ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥ ΟΕΕ..ΟΥΤΕ ΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ρε παιδιά, για όλους εμάς που δεν είμαστε μέλη του ΟΕΕ αξίζει να εγγραφούμε στο ΕΤΑΟ?

Βλέποντας το από τη σκοπιά ενός αποταμιευτικού προγράμματος που παρέχει και τις ανάλογες φοροελαφρύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............ότι μόλις βγεί ο απόφοιτος ΙΕΚ με άδεια εσύ θα χάσεις την δουλειά σου και όλοι οι άσχετοι πτυχιούχοι ....εσυ δεν μου είπες ποιά η σχέση σου με την λογιστική ..πότε έμαθες λογιστική? εγώ την διδάχθηκα εσύ?

Ωπα....ωπα......εδω το κάψατε λιγουλάκι!!

Σας διαβεβαιώ ότι ως πτυχιούχος ΑΕΙ εχω διδαχθεί 8 εξάμηνα Λογιστική, 2 εξαμηνα Ελεγκτική, και 2 εξάμηνα Ε.Γ.Λ.Σ. και μάλιστα απο τον κορυφαίο στο χώρο ......ΣΑΚΕΛΛΗ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ!!

καλό θα ήταν πρίν εκφραστείτε όπως εκφραστήκατε......να το ψάχνατε λιγάκι!!

Σημειωτέον οτι εγω τάχθηκα εξαρχής με την κατοχύρωση των δικαιωμάτων ΤΕΙ ΙΕΚ.....αλλα μην απαξιώνουμε και τις γνώσεις των άλλων!!!!

Λιγος....πραγματικά λίγος , σεβασμός δεν θα έβλαπτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα....ωπα......εδω το κάψατε λιγουλάκι!!

Σας διαβεβαιώ ότι ως πτυχιούχος ΑΕΙ εχω διδαχθεί 8 εξάμηνα Λογιστική, 2 εξαμηνα Ελεγκτική, και 2 εξάμηνα Ε.Γ.Λ.Σ. και μάλιστα απο τον κορυφαίο στο χώρο ......ΣΑΚΕΛΛΗ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ!!

καλό θα ήταν πρίν εκφραστείτε όπως εκφραστήκατε......να το ψάχνατε λιγάκι!!

Σημειωτέον οτι εγω τάχθηκα εξαρχής με την κατοχύρωση των δικαιωμάτων ΤΕΙ ΙΕΚ.....αλλα μην απαξιώνουμε και τις γνώσεις των άλλων!!!!

Λιγος....πραγματικά λίγος , σεβασμός δεν θα έβλαπτε!!!

Άντε άλλη μια φορά ακόμα.

Η αξιωσύνη δεν αποκτιέται ούτε απο τα ΑΕΙ,ούτε από τα ΤΕΙ,ούτε από τα ΙΕΚ.

Όταν πριν από αρκετά χρόνια θέλησα να εφαρμόσω στην ΠΡΑΞΗ πλέον και όχι στην θεωρία την

Αναλυτική Λογιστική για μιά εκδοτική εταιρεία,πήγα και βρήκα ένα πολύ γνωστό καθηγητή που

συνεργαζότανε με μία ελεγκτική εταιρεία,προκειμένου να με βοηθήσει στο στήσιμό της.(της Α.Κ)

Αγαπητοί φίλοι,ο άνθρωπος δεν γνώριζε πως να εφαρμόσει στην πράξη αυτά που έγραφε και δί-

δασκε ώστε να μπορέσει να με βοηθήσει.

Ας μη ξαναρχίσουμε λοιπόν τα ίδια και τα ίδια.

Όλοι όσοι βγαίνουν από τα Πανεπιστήμια δεν είναι άριστοι,ούτε αυτοί που βγαίνουν από τα ΤΕΙ-ΙΕΚ,

είναι άχρηστοι.

Κάποιοι από τα ΤΕΙ-ΙΕΚ είναι πολύ καλλίτεροι από αρκετούς των ΑΕΙ και το βλέπουμε αυτό από τους

φίλους μας στην ιστοσελίδα μας,χωρίς να χρειάζεται να αναφέρω ονόματα.

Τα ονόματα αυτά τα γνωρίζει και ο φίλος μας ο Κερκυραίος,οπότε δεν θα έπρεπε να τους υποβιβάζει.

(Δημήτρη όπως βλέπεις δεν γράφω την λέξει υποτιμάς,διότι ξέρω ότι είσαι σωστός επαγγελματίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε άλλη μια φορά ακόμα.

Η αξιωσύνη δεν αποκτιέται ούτε απο τα ΑΕΙ,ούτε από τα ΤΕΙ,ούτε από τα ΙΕΚ.

Όταν πριν από αρκετά χρόνια θέλησα να εφαρμόσω στην ΠΡΑΞΗ πλέον και όχι στην θεωρία την

Αναλυτική Λογιστική για μιά εκδοτική εταιρεία,πήγα και βρήκα ένα πολύ γνωστό καθηγητή που

συνεργαζότανε με μία ελεγκτική εταιρεία,προκειμένου να με βοηθήσει στο στήσιμό της.(της Α.Κ)

Αγαπητοί φίλοι,ο άνθρωπος δεν γνώριζε πως να εφαρμόσει στην πράξη αυτά που έγραφε και δί-

δασκε ώστε να μπορέσει να με βοηθήσει.

Ας μη ξαναρχίσουμε λοιπόν τα ίδια και τα ίδια.

Όλοι όσοι βγαίνουν από τα Πανεπιστήμια δεν είναι άριστοι,ούτε αυτοί που βγαίνουν από τα ΤΕΙ-ΙΕΚ,

είναι άχρηστοι.

Κάποιοι από τα ΤΕΙ-ΙΕΚ είναι πολύ καλλίτεροι από αρκετούς των ΑΕΙ και το βλέπουμε αυτό από τους

φίλους μας στην ιστοσελίδα μας,χωρίς να χρειάζεται να αναφέρω ονόματα.

Τα ονόματα αυτά τα γνωρίζει και ο φίλος μας ο Κερκυραίος,οπότε δεν θα έπρεπε να τους υποβιβάζει.

(Δημήτρη όπως βλέπεις δεν γράφω την λέξει υποτιμάς,διότι ξέρω ότι είσαι σωστός επαγγελματίας).

Καλό θα ήταν πρίν δημοσιεύσουμε μια απάντηση σε δημοσίευση άλλου συναδέρφου να διαβάζουμε προσεκτικά τι έγραψε ο .....έρμος!

Δεν έκρινα αξίες......ούτε διέκρινα σε άριστους και άχρηστους.

Αυτός ο διαχωρισμός έγινε απο άλλο συνάδερφο.........και προσέξτε το!

Επίσης καλό θα ήταν να παρατηρήσετε οτι ο ανωτέρω "διαχωρισμός" έγινε με τον ακριβώς αντίστροφο τρόπο......δηλαδη οι ΑΕΙ αχρηστοι και οι ΙΕΚ άριστοι!

Καλό είναι να προσέχουμε όλοι τις εκφράσεις μας και το πως χαρακτηρίζουμε τον κόπο και τον μόχθο του αλλου!

Επίσης καλό θα ήταν να πάψει πιά αυτή η "καραμέλα" για το ποίος είναι μέλος ή όχι του ποιου επιμελητηρίου...Συλλόγου κλπ.

Ενα μεροκάμματο παλεύουμε να βγάλουμε.....νησάφι πια!!

Ειθε ο καλύτερος να επιβιώσει!!

Μου είναι παγερά αδιάφορο αν ο καλυτερος απο μένα θα είναι πτυχιούχος ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ Δημοσίου, ΙΕΚ Ιδιωτικού.

Προσωπικά , θα με "τσούξει" το ότι εγω δεν ήμουν αντάξια του ή και καλυτερη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς κύριο FAFOYTIS!!

αφενός επειδή απο ότι βλέπω υπάρχει μεγάλο fun club που σας περιβάλλει και δεν θέλω να το στεναχωρήσω......

αφετέρου γιατί δέχομαι την πιθανότητα να έκανα λάθος και να παρερμήνευσα την δημοσίευση σας......σας ζητώ συγνώμη για την "επίθεση" .......και ανακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως το ΟΕΕ βλέπει τα μή μέλη του ώς ευρώ .

Αυτο ήθελα να επισημάνω με το θέμα που άνοιξα και τίποτα άλλο .

Τοσο απλά και τόσο ήρεμα .

Τώρα εάν κάποιοι έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας ή κατωτερότητας , προσωπικά δεν με αφορά .

Εαν κάποιοι την βρίσκουν με την φασαρία πάλι δεν με αφορά .

Τα εχουμε ξαναπει ας ξεκαθαρίσουν τα προβλήματα τους με μία μάχη στην πλατεια συντάγματος .

Σχετικά με το θέμα , δεν έχω λογο να μην δεχθώ αυτο που λέει ο Απόστολος , το ότι κάποιοι από την ΣτΑ έδωσαν μάχη για να κερδίσουν το δικαίωμα της εγγραφής των μή μελών στο ΕΤΑΟ , δεν μπορώ όμως να δεχθώ πως το ΟΕΕ δέχθηκε την εισήγηση αυτή διότι αναγνώρισε ώς οικονομολόγους τα μή μέλη του .

Και δέν μπορώ να δεχθώ ότι το πνεύμα των διοικούντων του ΟΕΕ είναι αυτό της αναγνώρισης , διοτι πολύ απλά δεν μπορώ να ξεχάσω τοποθετήσεις όπως αυτές :

Apr 10 2006

Τι πρέπει να γίνει;

• Πρέπει να μην δοθεί η δυνατότητα απόκτησης άδειας Λ/Φ στους απόφοιτους των ΚΕΣ , ΠΣΕ και του Ανοικτού Πανεπιστήμιου.

• Πρέπει να ξανασυζητήσουμε τον αριθμό των εισακτέων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ όπως πληθώρα χωρών το έχει συζητήσει και σε πολλά επαγγέλματα έχει δραστικά περιοριστεί ο αριθμός των εισακτέων.

τοποθετήσεις που δέν έχουν καμία σχέση με το πνεύμα της ενότητας και της ομαδικότητας που προσπαθουν να περάσουν μέσα απο κινήσεις όπως αυτή του ΕΤΑΟ .

Και τέλος πάντων δεν μπορώ να δεχθώ πως κάποιος μου τα πάιρνει νταβατζίδικα κάθε χρόνο προσωπικά και εταιρικά , θέλει να μου τα πάρει και επικουροασφαλιστικά και να του πώ και ευχαριστω για την αναγνωριση .

Εκεί που μας χρωστούσανε μας πήραν και το βόδι , λένε στο χωριό μου .

Απορώ , πώς οι συνάδελφοι με κόμπλεξ ανωτερότητας δέχθηκαν να ασφαλιζονται στο ίδιο ταμείο με τους κατωτερους τους ,

ισχύει και το αντίστροφο.

Ενημερωτικά, είμαι απο αυτους που υποστηρίζουν πως το επάγγελμα μας θα πρεπει να έχει πανεπιστημιακή βάση , αλλά σίγουρα αυτο δεν μπορεί να γίνει σε ένα βραδυ , έτσι επειδή σε κάποιους τους ήρθε .

Γιά πές μου κάτι ,

το κάνεις απο καιρό αυτο ή έτσι σου ρθε ??????? :):P:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ρε παιδιά, για όλους εμάς που δεν είμαστε μέλη του ΟΕΕ αξίζει να εγγραφούμε στο ΕΤΑΟ?

Βλέποντας το από τη σκοπιά ενός αποταμιευτικού προγράμματος που παρέχει και τις ανάλογες φοροελαφρύνσεις.

ακριβώς έτσι το είδα εγώ και έχω γραφτεί είδη...

διαβάζω αρκετή ώρα όλες απόψεις των συνάδελφων και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι από εμάς που δεν είμαστε μέλη του οεε μας πειράζει τόσο πολύ που δεν είμαστε....????

χάνουμε κάτι...?

επίσης διαπιστώνω για άλλη μια φορά πως το θέμα τείνει να γυρίσει στην γνωστή διαμάχη ΑΕΙ ΤΕΙ ΙΕΚ….

Αυτά πιστεύω πως τα έχουμε λύσει….και είναι απολύτως κατανοητά

απ΄τα αει οικονομολόγοι που κάνουν και τους λογιστές

από τει ιεκ λογιστες και ειδικοι λογιστικου γραφείου που κάνουν τους λογιστές και τους ειδικούς λογιστικού γραφείου αν κάποιος δεν γουστάρει τον τίτλο του να τον αλλαξει θυμαστε τον ραβδολογο εξάλλου με λύπη μου διαπιστώνω πως εξακολουθεί να είσαι ότι δηλώσεις στο ελαδισταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΟΕΕ είναι μια βιομηχανία παραγωγής αδειών, ήδη τα ΤΕΙ με το καλημέρα βγάζουν την Γ τάξη οπότε το χρήμα ρέει άφθονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το θέμα έχει γίνει μπάχαλο..ας πω και γω μια μ.... να περνάει η ώρα..

κατ'αρχήν σίγουρα αν βγάλουμε την μεζούρα .. και τις μετρήσουμε.. τις γνώσεις μας..

μπορεί να βγει αποτέλεσμα διαφορετικό από το την ιεράρχηση των πτυχίων μας ή ακόμη περισσότερο από τον βαθμό του κάθε πτυχίου.. π.χ. εκτός από τον δεκαοχτάχρονο που δεν τον ενδιέφερε να διαβάσει ή ήταν αγχωμένος ή... και δεν πέρασε στο Πανεπιστήμιο.. υπάρχει και ο δεκαοχτάχρονος που πέρασε και δεν ακούμπησε έχοντας τελειώσει κάποια στιγμή με την παγκόσμια φοιτητική σταθερά..είτε γιατί δεν τον έθελξε το αντικείμενο..είτε γιατί θεώρησε πως είχε σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθεί....

αλλά το θέμα που άνοιξε ο Κίμων δεν είναι αυτό..

στο θέμα λοιπόν ..

Ας δούμε έναν άλλο χώρο που έχει αποφοίτους από διάφορα επίπεδα εκπαίδευσης ..

και πως "οργάνωσαν" τα του οίκου τους..

Τ.Ε.Ε.

Μέλη ΤΕΕ

Τακτικά μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας είναι υποχρεωτικά όλοι οι ελληνικής ιθαγένειας διπλωματούχοι του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, των πολυτεχνικών σχολών της χώρας και των ισότιμων σχολών του εξωτερικού. Προϋπόθεση για την εγγραφή μέλους στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας είναι η κατοχή άδειας άσκησης επαγγέλματος μηχανικού.

Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας είναι ο αρμόδιος οργανισμός που χορηγεί την άδεια άσκησης επαγγέλματος σε μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων, απόφοιτους των Πολυτεχνείων της Ελλάδος και ισότιμων σχολών χωρών του εξωτερικού. Η άδεια άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού χορηγείται μετά από εξετάσεις. Οι εξετάσεις αυτές διοργανώνονται από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας τρεις φορές το χρόνο.

ΤΣΜΕΔΕ

ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

Τα μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Αρχιτέκτονες, .Πολιτικοί Μηχανικοί κ.λ.π.) καθώς και οι Εργολήπτες Δημοσίων Εργων (Α.Ν. 2326/40) εγγεγραμμένοι στο ΜΕΕΠ

Οι ελεύθερα απασχολούμενοι υπομηχανικοί των Σχολών του Ν.Δ. 3971/59 που τελούσαν υπό την εποπτεία του Ε.Μ.Π. ( Ν. 915/79 )

Οι έμμισθοι υπομηχανικοί του Ν. 1027/80 και Ν. 1028/80

Οι Εργολήπτες Δημοσίων Εργων απόφοιτοι των ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 1156/1997, 34/2002 και 442/2002 Απόφαση του Δ.Σ. του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.

Οι μόνιμοι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ και του ΤΕΕ

Ο Διευθυντής Ιατρός και ο Αναπληρωματικός Διευθυντής ( επί θητεία ) του Κ.Υ.Τ. καθώς και οι με έμμισθη εντολή Δικηγόροι.

Στα Ι.Ε.Κ. όσο και να έψαξα δεν βρήκα ειδικότητες που να αναφέρονται στον χώρο .. εκτός δύο περιπτώσεων ..που όμως έχουν δικαίωμα απασχόλησης σαν μισθωτοί και ασκούν ελεύθερο επάγκελμα μόνο μετά από παραγγελία μηχανικού Ε.Μ.Π...

στον δικό μας χώρο εκτός από τα Α.Ε.Ι. και τα Τ.Ε.Ι. έχουμε και ειδικότητες στα Ι.Ε.Κ. με καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα..(άδεια μέχρι Γ' Τάξης αν τα βλέπω καλά..).

Για μένα λοιπόν (έστω και αν ακουστώ..κάπως..)..

τα Πτυχία μετράνε ..αλλιώς να τα καταργήσουμε.. τα Πανεπιστήμια ..τα Τ.Ε.Ι. και τα Ι.Ε.Κ. και ο καθένας ας κάνει ή ας "είναι" ότι δηλώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ πλήρως με την τοποθέτηση του Κίμωνα γιατί έχει δίκιο σε όλα και άδικο σε όλα.

Επαγγελματικό ταμείο είνια ευχής έργο.

Υπάρχουν 27.457 πράγματα στο ΟΕΕ λάθος αυτό δεν σημαίνει ότι θα αντιταχθούμε σε ένα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΟ ΤΑΜΕΙΟ.

Ναι τους αγνοούν σε όλα τα άλλα ====>(Εκεί πολεμάς).

Γίνεται ένα σωστό βήμα (Επαγγελματικό Ταμείο ή οι Αδειες κ.τ.λ) =====) (Εκει στηρίζεις και προσπαθέις να διορθώσεις)

Το παρακάτω άρθρο το παραθέτω για να σπάσω τα νεύρα του Κίμωνα !!! :lol:

------------------------------- 084 ----------------------------------------

Το νέο Επαγγελματικό Ταμείο Ασφάλισης Οικονομολόγων (και όχι μόνο...). Με απλά λόγια τα βασικά χαρακτηριστικά του ταμείου αυτού.

Το 2002 θεσμοθετήθηκε στη χώρα μας ο θεσμός της επαγγελματικής ασφάλισης. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο οι επαγγελματίες – μέσα από τα συλλογικά τους όργανα - μπορούν να δημιουργήσουν έναν ενιαίο ασφαλιστικό φορέα.

Η αυτοπροστασία του κάθε επαγγέλματος μέσα από τις ιδρύσεις αυτών των επαγγελματικών Ταμείων είναι πλέον αναγκαιότητα.

Καλή είναι η προστασία του «σπιτιού» μας από το Δημόσιο αλλά εάν δεν φροντίσει και ο νοικοκύρης να φτιάξει καλές πόρτες και δυνατούς φράχτες τότε το σπίτι του θα είναι κέντρο διερχομένων..

Σε αυτό το σημείο γεννήθηκε λοιπόν η ιδέα της δημιουργίας επαγγελματικού Ταμείου Ασφάλισης Οικονομολόγων (Ε.Τ.Α.Ο.) το οποίο έχει πάρει ήδη «σάρκα και οστά» αφού είναι ολοκληρωμένο καταστατικά και έχει ήδη εγγεγραμμένα μέλη (απόφαση Δ.Σ. για έναρξης εγγραφής μελών 5/10/05).

Ας δούμε όμως με απλά λόγια τα βασικά στοιχεία του Ταμείου.

Κατ’ αρχήν είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου Μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Δικαίωμα εγγραφής δεν έχουν μόνο οι Οικονομολόγοι αλλά όσοι έχουν άδεια εξασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος ή λογιστή από το Ο.Ε.Ε. σε οποιαδήποτε θέση (Δημόσιο, Ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλοι ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες). Αναφέρεται λοιπόν στο επάγγελμα μας και όχι μόνο στους Οικονομολόγους και γιατί όχι αφού αποτελεί Επαγγελματικό Ταμείο.

Όλοι βέβαια θα περιμέναμε ένα Ταμείο που θα μας οδηγήσει σε μια πλήρη αυτονομία ασφάλισης. Ένα Ταμείο που θα ήταν η ασθένεια μας, η σύνταξη μας, το επικουρικό μας … Σαν πρώτη φάση όμως το Ταμείο δεν μπορεί να ξεκινήσει τόσο δυνατά. Οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες θα συνεχίσουν να έχουν το Τ.Ε.Β.Ε. τους και οι υπόλοιποι την κύρια ασφάλισή τους. Το Ταμείο θα ξεκινήσει με την λογική της επικουρικότητας βασισμένο στους εξής δύο πυλώνες:

Α) ΠΡΩΤΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ: Κλάδος εφάπαξ.

Κάθε τρίμηνο θα πληρώνουμε από 60 ευρώ έως 1500 ευρώ. Τα 60 ευρώ είναι τα υποχρεωτικά ενώ είναι προαιρετική οποιαδήποτε μεγαλύτερη πληρωμή έως το όριο των 1.500 ευρώ.

Το Ταμείο μετατρέπει σε Αμοιβαία Κεφάλαια το 97,5 % των εισφορών αυτών ενώ κρατάει το 2,5% για τα λειτουργικά έξοδα του Ταμείου.

Υπάρχει στρατηγική μεγάλης επενδυτικής διασποράς ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος που κρύβει η τοποθέτηση σε μία μετοχή..

Το Ταμείο σύμφωνα με το άρθρο 32 δεν εγγυάται για το ύψος της απόδοσης. Δεν υπάρχει δηλαδή η δικλίδα τής εγγυημένης ελάχιστης απόδοσης. Η ασφάλεια στα χρήματα που θα επενδύσει ο ασφαλισμένος έγκειται στο γεγονός της μεγάλης διασποράς του επενδυτικού χαρτοφυλακίου καθώς και στο γεγονός ότι η το Ταμείο αποτελεί μη κερδοσκοπικός οργανισμός και δεν στοχεύει σε περιορισμό των κερδών των επενδυτών για ίδιο όφελος.

Τελικός στόχος είναι η λήψη του «ποσού εφάπαξ» από τον ασφαλισμένο. Οι προϋποθέσεις για την λήψη του εφάπαξ είναι:

Α)είναι ηλικίας 65 ετών και έχει χρόνο ασφάλισης στο Ταμείο τουλάχιστον ένα(1)έτος ή

Β)είναι ηλικίας62 ετών και έχει χρόνο ασφάλισης στο Ταμείο τουλάχιστον πέντε(5)έτη ή

Γ)είναι ηλικίας 55 ετών και έχει χρόνο ασφάλισης στο Ταμείο τουλάχιστον δώδεκα ( 12 ) έτη ή Δ)ανεξαρτήτως ηλικίας, εφόσον έχει είκοσι (20) τουλάχιστον έτη ασφάλισης στο Ταμείο.

Το εφάπαξ δεν πρόκειται να χαθεί σε περίπτωση που κάποιος σταματήσει να πληρώνει την συνδρομή του. Π.χ. εάν εγώ που είμαι 36 ετών πληρώνω 15 χρόνια (τότε θα είμαι 36+15=51ετών) και δεν θέλω να συνεχίσω γιατί μου δημιουργήθηκε το τάδε πρόβλημα σημαίνει ότι δεν παίρνω το εφάπαξ επειδή σύμφωνα με το δ) δεν έχω 20 χρόνια ασφάλειας. Όμως εάν περιμένω να γίνω 55 ετών τότε σύμφωνα με το γ) λαμβάνω το εφάπαξ χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά όταν θα φτάσω τα 65 χρόνια μου θα λάβω και την σύνταξη μου.

Πόσο θα είναι το εφάπαξ; Αυτό έχει σχέση με το τι θα εισφέρω κάθε τρίμηνο (θυμάστε από 60 έως 1500 ευρώ) και το τι απόδοση είχε η τοποθέτηση των χρημάτων σας από το Ταμείο. Λογικά τα χρήματα μας θα έχουν τουλάχιστον μια ετήσια απόδοση 3%. Θα έρθει βέβαια και ο «γκρινιάρης» που θα πει ότι μπορεί να μην υπάρξει αυτή η απόδοση, ίσως και να υπάρξει και αρνητική. Στην πραγματικότητα όμως όταν υπάρχει μεγάλη διασπορά στο επενδυτικό χαρτοφυλάκιο και η δε επένδυση δεν έχει βραχυχρόνιο χαρακτήρα τότε είναι πολύ δύσκολο να μην έρθει θετικό αποτέλεσμα. Δεν το συζητάμε από την πλευρά σύγκρισης με επένδυση στις Ασφαλιστικές του Ιδιωτικό Τομέα αφού το Ταμείο μας δεν είναι κερδοσκοπικό. Το κέρδος που αποκομίζουν οι ιδιωτικές ασφαλιστικές γιατί να μην το αποκομίσουμε εμείς οι ίδιοι;

Εξάλλου ας το δούμε και αλλιώς. Το ταμείο αυτό είναι το ΔΙΚΟ μας Ταμείο. Είναι σαν να επενδύουμε στο σπίτι μας. Γιατί δηλαδή να επενδύσουμε σε ιδιωτικές κερδοσκοπικές εταιρείες και να μην επενδύσουμε στο ΣΠΙΤΙ μας; Αν μπορείτε να μου το εξηγήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων..

Β) ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ: Κλάδος αλληλοβοήθειας.

Εδώ υπάρχει στάνταρ πληρωμή 50 ευρώ τον χρόνο. Σκοπός του κλάδου αυτού είναι η βοήθεια του ασφαλισμένου σε περίπτωση αναπηρίας άνω του 67% καθώς και η βοήθεια της οικογένειας του ασφαλισμένου σε περίπτωση θανάτου αυτού. Η κοινωνικότητα του κλάδου αυτού επικεντρώνεται κυρίως στους νεαρούς συναδέλφους (βλέπε στο πινακάκι παρακάτω).

Οι προϋποθέσεις λήψης αυτής της παροχής από τον ασφαλισμένο είναι οι κάτωθι:

(α) καθίσταται ανάπηρος, με ποσοστό ανικανότητας για εργασία τουλάχιστον 67%.

(β) κατά τον χρόνο επέλευσης της αναπηρίας δεν είναι συνταξιούχος φορέα κοινωνικής ασφάλισης.

(γ) έχει τουλάχιστον πέντε (5) έτη ασφάλισης στον Κλάδο Αλληλοβοήθειας

(δ) έχει καταβάλει τις εισφορές στον Κλάδο Αλληλοβοήθειας έως και το προηγούμενο ημερολογιακό έτος πριν από την επέλευση της αναπηρίας

(ε) Εφόσον η αναπηρία οφείλεται σε ατύχημα, για τη θεμελίωση δικαιώματος σε εφάπαξ παροχή από τον Κλάδο Αλληλοβοήθειας αρκούν δύο (2) έτη ασφάλισης στον Κλάδο αυτό.

Τα ποσά που θα λάβουν είναι:

Ηλικία ασφαλισμένου κατά την επέλευση

Του κινδύνου της αναπηρίας ή του θανάτου

Ποσό εφάπαξ παροχής

α. μη συμπλήρωση του 40ου έτους ηλικίας

20.000 ευρώ

β. συμπλήρωση του 40ου όχι όμως και του 45ου έτους ηλικίας

15.000 ευρώ

γ. συμπλήρωση του 45ου όχι όμως και του 50ου έτους ηλικίας

10.000 ευρώ

δ. συμπλήρωση του 50ου όχι όμως και του 55ου έτους ηλικίας

5.000 ευρώ

ε. συμπλήρωση του 55ου όχι όμως και του 62ου έτους ηλικίας

2.500 ευρώ

στ. συμπλήρωση του 62 έτους ηλικίας

1.000 ευρώ

Προσοχή: Αυτά τα ποσά δίδονται με 50 ευρώ το έτος….

Καλό θα ήταν να αναφέρουμε ότι δεν γίνεται να επιλέξουμε τον ένα ή τον άλλο κλάδο. Υποχρεωτικά επιλέγονται και οι δύο. Επίσης η εγγραφή στο Ταμείο κοστίζει 20 ευρώ. Πληροφορίες για το Ταμείο δίδονται στο 210-5202581-582. Αιτήσεις για εγγραφές βρίσκονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο στην οδό Κριάρη και Μυλωνογιάννη 21, 73100, Χανιά.

Αυτοί λοιπόν είναι οι δύο κλάδοι του νέου Επαγγελματικού Ταμείου μας. Ελπίζω στην στήριξη του. Ελπίζω στην διεύρυνσή του ως Κύριος Ασφαλιστικός Φορέας . Ελπίζω στην κατοχύρωση του επαγγέλματος μας και την προστασία του από τους διάφορους «ταλιμπάν»… Ελπίζω να δοθεί επιτέλους η πραγματική αξία του επαγγέλματος μας…

Το μοναδικό που δεν ελπίζω είναι ότι θα λυθούν όλα τα προβλήματα μας αύριο..

(άρθρο υπ’αρ 084)

Σταυρουλάκης Αρτ. Κωνσταντίνος

Απρίλιος 2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να δηλώσω τα παρακάτω:

Είμαι μέλος του ΟΕΕ από το 1992. Δεν πρόκειται όμως να δώσω ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤ για το ΟΕΕ ή για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα απορρέει από αυτό - εκτός από την ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ εισφορά γιατί αλλιώς δεν μπορώ να θεωρήσω- ούτε να πάω στις εκλογές να ψηφίσω οιονδήποτε, ούτε να του εμπιστευθώ τα χρόνια της σύνταξής μου, αν δεν εγγράψει ως μέλη του τους φίλους μου και συναδέλφους μου Ρούλη (αποφ. ΚΕΚ), Μέμο (ΤΕΙ) και Έφη (αποφ. ΚΕΚ) από τους οποίους όμως εισπράττει για να έχουν το δικαίωμα να εργαστούν, δικαίωμα που το έχουν κατοχυρώσει με χρόνια εργασιακής εμπειρίας και από τους οποίους έχω διδαχτεί πάρα πολλά και τους ευχαριστώ γι' αυτό.

Αχιλλέας Ευθ. Αρχοντής

Φοροτεχνικός Α(νευ) τάξης

Αγιά Λάρισας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...