Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ;


koroivos

Ερώτηση

Κάποιος ο οποίος έκοψε πλαστά τιμολόγια αξίας (το 1998) περίπου 60 εκ Δρχ. εντοπίστηκε, υποβλήθηκαν τα σχετικά πρόστιμα τα οποία ανέβασαν συνολικά τις οφειλές σε 100 εκ Δρχ. και συγχρόνως έπεσε και καμπάνα 10 χρόνια φυλακή.

Ο ανωτέρω συνελήφθη εξέτισε την ποινή και πριν λίγο καιρό αποφυλακίστηκε.

Τώρα θέλει να συνεχίσει την επαγγελματική δραστηριότητα που έκανε πριν μπει φυλακή, όμως ο Προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. που ανήκε πριν, του "ζητάει" τα 100 εκ Δρχ. για να του επιτρέψει να κάνει επανέναρξη δραστηριότητας, αλλιώς, απ' ότι του είπε, δεν θα μπορέσει να κάνει ποτέ τίποτα.

Δεν υπάρχει κάποια επιείκια για ανανίψαντες, ώστε να ξεκινήσουν ξανά τη ζωή τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
μαλλον ειναι νομικο θεμα και οχι θεμα λογιστικο - φοροτεχνικο

Η νομική πλευρά, πιστεύω, ότι έχει κλείσει με την φυλάκιση.

Στην εφορία που ρώτησα μου είπαν ότι το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δουλέψει κάπου ως μισθωτός και ο εργοδότης του θα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να του κάνει παρακράτηση το 25% του μισθού του και να το αποδίδει στο Δημόσιο.

Κατ΄ άλλα το Δημόσιο δεν μπορεί πλέον να του απαιτήσει τα 100 εκ Δρχ, γιατί τα "ισοφάρησε" με την φυλάκιση, όμως από την άλλη δεν του παρέχει και το δικαίωμα να ξεκινήσει ξανά εμπορική δραστηριότητα γιατί τα 100 εκ Δρχ είναι "οφειλόμενα".

Αυτό είναι το παράλογο, κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η νομική πλευρά, πιστεύω, ότι έχει κλείσει με την φυλάκιση.

Στην εφορία που ρώτησα μου είπαν ότι το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δουλέψει κάπου ως μισθωτός και ο εργοδότης του θα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να του κάνει παρακράτηση το 25% του μισθού του και να το αποδίδει στο Δημόσιο.

Κατ΄ άλλα το Δημόσιο δεν μπορεί πλέον να του απαιτήσει τα 100 εκ Δρχ, γιατί τα "ισοφάρησε" με την φυλάκιση, όμως από την άλλη δεν του παρέχει και το δικαίωμα να ξεκινήσει ξανά εμπορική δραστηριότητα γιατί τα 100 εκ Δρχ είναι "οφειλόμενα".

Αυτό είναι το παράλογο, κατά την γνώμη μου.

Ε, στην Ελλάδα είμαστε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...