Προς το περιεχόμενο

ΚΑΠΝΙΣΜΑ - Αυτά που πρέπει να δούμε , αλλά δεν θέλουμε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί ,

Αρχίστε απο εμάς τους παλιανθρώπους και τους ειδεχθείς εγκληματίες

"Κλουβίστε μας" , φυλακίστε μας , στείλτε μας στα κάτεργα , σουβλίστε μας , ανασκολοπίστε μας , απαγχονίστε μας , και γενικώς αφανίστε μας απο προσώπου γής.!!!!!!

Ανασκολόπιση

Από την Live-Pedia.gr

Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση ανασκολόπιση η (ουσιαστικό)

  1. θανατική εκτέλεση με παλούκωμα: "οι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν βάρβαρη την ποινή της ανασκολόπισης"
  2. το παλούκωμα γενικά.

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το τσιγάρο, βλέπω ότι πίνετε κιόλας..... πρωινιάτικο.....

Τι λέτε μωρέ, σας απαγόρευσε κανείς να καπνίζετε...?????

Καπνίσετε όσο θέλετε.....

ΈΞΩ όμως!!!!!!!

Όχι μέσα, εκεί που δεν θέλουν οι άλλοι να μυρίζουν τη τσιγαρίλα, να μη βρωμάνε τα ρούχα τους, να μη θέλουν μπάνιο από τη βρώμα, να μη γουστάρουν όταν γυρίσουν σπίτι τους και πάρουν αγκαλιά το μωρό τους να βρωμάνε τσιγαρίλα...............

Είναι σαν να πηγαίνει κάποιος σε ένα εστιατόριο να φάει με την ησυχία του και να πηγαίνω εγώ δίπλα του και να κοπανάω ταμπούρλα, γιατί έτσι βρίσκω εγώ την ηρεμία και τη γαλήνη μου............ Ο άλλος τι μου φταίει....??????

Ελα

Πάρε να βγάλεις τα απωθημένα σου :rolleyes:

6404_3_preschool6404solid03.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πρώτη φορά την βλέπω για να μην πω την ακούω τη λέξη αυτή!!!!!!!!!!!!! είναι πολύ ωραίο να υπαρχουν δίπλα μας άτομα που πραγματικά χειρίζονται άψογα την πλούσια γλώσσα μας !!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................ΠΡΕ3ΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ & ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ-ΕΙΤΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΙΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ- ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΗΘΙΚΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ .....ΠΕΡΙΤΡΥΓΥΡΙΖΟΝΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΡΟΊΚΕΣ κ.λ.π. ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.

ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΗΔΗ) ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ.

.....................

Τι λετε ωρε αδερφια ...!!!

Μην ηρθε η απαγορευση του τσιγαρου, να ολοκληρωσει το σχεδιο περι εξοντωσης του ελληνικου ιδεωδους ...unsure.giflaugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το όρθιο είναι παλούκι....?????????

Ταβουλόβεργα , άσχετε

ταβουλόβεργα

ακατάλληλη για ανασκολόπιση τρίτου :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωϊ έξω από την κα' αθηνών πήγα στο περίπτερο να πάρω μια κάρτα για το κινητό και βλέπω ένα μικρό κοριτσάκι κάτι να συζητά χαμηλόφωνα με τον περιπτερά...

Υποψιάστηκα ότι ζητά προφυλακτικά με το ύφος που είχε και μετά τι είδα...μια σακούλα με 10 περίπου κούτες τσιγάρα.

Τον ρωτάω λοιπόν (τον περιπτερά): Συγνώμη κύριε, γνωρίζετε ότι απαγορεύεται να πουλάτε προϊόντα καπνού σε ανήλικους??

Μου απάντησε (κάπως φοβισμένα θα έλεγα): Είναι για την μητέρα της, το γνωρίζω το κοριτσάκι...

Ε και, του απάντησα η μαμά της ας έρθει μόνη της να τα πάρει.

Χωρίς πλάκα θα τον καταγγείλω. :rolleyes: Θα γίνει τίποτα ή .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

εγω θα το σταματησω το τσιγαρο, οταν το αποφασισω εγω, γιατι πολυ θελουν τελευταια να μας επιβαλουν το τι πρεπει να κανουμε. μετα την εκστρατεια της γριπης που ολοι παγκοσμια μας την επεσαν για να εμβολιαστουμε και παροτι δεν πηγε κανεις μας εκτος απο μερικους αφελεις, ειμαστε ολοι μια χαρα και τωρα μας λενε οτι πρεπει να κοψουμε το τσιγαρο. στο χωριο του πατερα μου, μια θεια του καπνιζε και πεθανε απο γεραματα στα 123. μηπως για τις διαφορες μορφες καρκινου φταινε οι τροφες, το στρες, αυτα που πινουμε και αυτα που αναπνεουμε. θα ηθελα να δω μια ερευνα ποσο εχει αυξηθει ο μεσος ορος ζωης αυτον που δεν καπνιζουν ή το εκοψαν. στην τελικη ολοι θα πεθανουμε.

οσο αφορα την γριπη ολοι καταλαβαμε σε τι αποσκοπουσαν, με το τσιγαρο θα φανει στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Σήμερα πήγα να δω το Νοσοκομείο της περιοχής μου μιας και κάτι μου έλεγε πως

αφού το υπουργείο υγείας νοιάζεται τόσο πολύ για την υγεία μας τότε κάτι θα έχει κάνει

και στα νοσοκομεία (αυτά και αν δεν αφορούν την υγεία μας).

Τίποτε, το ίδιο νοσοκομείο με τα ίδια χάλια.

Ρε υπουργείο δεν μας αφήνεις ήσυχους με τις φασιστικές απαγορεύσεις σου λέω εγώ

και τις ανόητες προφάσεις που τις συνοδεύουν.

Όσο για τους μη καπνιστές, άποψη μου είναι πως έχουν όλο το δίκιο με το μέρος τους.

Κανείς δεν έχει το ελεύθερο να στερεί από κάποιον το δικαίωμα να εισπνέει καθαρό αέρα

όπου και να βρίσκετε, αυτό είναι ξεκάθαρο νομίζω.

(βέβαια γι αυτό δεν ευθύνομαι φαντάζομαι μονο εγώ σαν καπνιστής)

Εγώ σαν καπνιστής το μόνο που ζητάω είναι να έχω το δικαίωμα της επιλογής.

Της επιλογής να μπορώ να βάλω μία τεράστια νεκροφαλή έξω από το γραφείο μου και

να λέει ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΕΙΣΕΡΧΕΣΤΕ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ-ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ και να

μπορώ να το ντουμανιάζω βρε αδερφέ, χωρίς να ενοχλώ κανέναν παρά την θέληση του.

Το ίδιο θα ήθελα και για τους χώρους ψυχαγωγίας μου.

Να έχω απλά δικαίωμα επιλογής. Τίποτα άλλο δεν θέλω.

Δεν νομίζω πως ζητάω πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ακρότητες της αντικαπνιστικής εκστρατείας, στο πλαίσιο ελέγχου της συμπεριφοράς των ασθενών από τους σύγχρονους γιατρούς, τους οδηγούν π.χ. στο να σταματούν συχνά το τσιγάρο σε ασθενείς άνω των 75 ετών που εξετάζονται προληπτικά ενώ είναι κλινικά υγιείς, κι εκεί η κατάθλιψη που αναπτύσσεται μετά τη διακοπή του καπνίσματος είναι πιο θανατηφόρα από το τσιγάρο. Εδώ θα παραθέσω αποσπάσματα από άρθρο του γνωστού Αμερικανού συγγραφέα Mαρκ Tουέιν, που δημοσιεύθηκε στις 17 Ιουνίου 1865 σε εφημερίδα με τίτλο The Moral Statistician (μτφρ. Ο ηθικός στατιστικολόγος). Το άρθρο απαντά σε όσους φανατικά κυνηγούν τους καπνιστές (μτφρ. από το πρωτότυπο, Γρηγόρη Λάσκαρη):

«Δεν θέλω καμία από τις στατιστικές σας. Τις χρησιμοποίησα όλες για να ανάψω την πίπα μου. Μισώ το σινάφι σας. Συνέχεια προσπαθείτε να αποδείξετε πόσο βλάπτεται η υγεία του ανθρώπου, πόσο πολύ παρεμποδίζεται η διανοητική του λειτουργία και πόσα δολάρια ξοδεύει κατά τη διάρκεια των 92 χρόνων της ζωής του στην απόλαυση της μοιραίας συνήθειας του καπνίσματος, αλλά και στην εξίσου μοιραία απόλαυση του καφέ και του μπιλιάρδου και κανενός ποτηριού κρασί μαζί με ένα ωραίο δείπνο Kαι ποτέ δεν προσπαθήσατε να ανακαλύψετε πόση παρηγοριά, χαλάρωση και απόλαυση αντλεί κατά τη διάρκεια της ζωής του ένας άνθρωπος από το τσιγάρο (όλα αυτά αξίζουν δέκα φορές τα λεφτά που θα εξοικονομούσε αν δεν κάπνιζε), ποτέ δεν μπήκατε στον κόπο να υπολογίσετε το φρικτό κόστος της απώλειας της ευτυχίας μιας ζωής χωρίς κάπνισμα. Φυσικά και μπορείτε να εξοικονομήσετε κάποια χρήματα αρνούμενοι για πενήντα χρόνια να υποκύψετε σε όλες αυτές τις μικρές ακόλαστες απολαύσεις. Αλλά τι θα τα κάνετε; Πού θα τα ξοδέψετε;

Τα χρήματα δεν μπορούν να σώσουν την απειροελάχιστη ψυχούλα σας.

Τώρα που σας τα είπα, τα μάθατε πια όλα αυτά. Ετσι δεν είναι; Για ποιο λόγο τότε θέλετε να ζήσετε ισχνοί και μαραμένοι μέχρι τα βαθιά σας γεράματα; Για ποιο λόγο μαζεύετε χρήματα, αφού σας είναι τελείως άχρηστα; Εν ολίγοις, γιατί δεν πάτε να πεθάνετε κάπου αλλού, αντί να προσπαθείτε με τις μοχθηρές σας “ηθικές στατιστικές” να πείσετε τους ανθρώπους να γίνουν το ίδιο στεγνοί και αγέλαστοι με εσάς;»

Χωρίς να είμαι πολέμιος του καπνίσματος,ούτε και των φίλων καπνιστών κυρίως,οφείλω να ομολογήσω ότι τέτοιου

μεγέθους μαλακία όπως αυτή που αλίευσε ο αγαπημένος φίλος Θανάσης,δεν έχω ξαναματακούσει ποτέ μου.

Σκέφτομαι επίσης,πόσο Δημοκρατικό είναι να γράφει κάποιος τέτοια πράγματα σε ευρείας κυκλοφορίας έντυπα και

πόσο φασιστικό να μην τον παίρνουν οι άλλοι με τις πέτρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτά που λέω μπορεί να έχουν ξαναειωθεί. Βλέπεις, ένα θέμα που φθάνει τις είκοσι σελίδες δεν μπορώ να το διαβάσω όλο.(είμαι και κάποιας ηλικίας)

Λοιπόν το όλο θέμα είναι απλό. Οι σοφοί οικονομολόγοι έβαλαν κάτω τα χαρτιά και τα μολύβια τους, έτρεξαν τα σενάρια τους στα μοντέλα τους και κάνοντας στο τέλος ταμείο είπαν: "τα έξοδα από τις συνέπειες του καπνού είνα περισσοτερα από τα έσοδα, άρα η επιχείρηση του καπνού είναι αντιοικονομική, και άρα πρέπει να την εξαφανίσουμε ως ανθυγιεινή".

Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό και τίποτε άλλο. Αν κόπτονται οι καλοί αυτοί προστάτες για την υγεία μας γιατί δεν καταργούν τα χημικά, τα μεταλλαγμένα, και ένα σωρό άλλα αποδεδειγμένα ανθυιγεινά. Αλλά μάλλον ενδιαφέρονται για την υγεία μας και πολύ, γιατί πως μπορώ να ξεχάσω εκείνη την αξιέπαινη και συγκινητική προσπάθεια να εμβολιαστεί όλος ο κόσμος τον προηγούμενο χειμώνα, για να μην αρρωστήσει; Πως να τα ξεχάσεις αυτά δεν γίνονται... Σταματώ εδώ γιατί τα δάκρυα της ευσπλαχνίας δεν με αφήνουν να συνεχίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καπνίζω αλλά συμπονώ τους "κατατρεγμένους" καπνιστές...

Η μάλλον όχι :rolleyes:

Δεν με ενοχλεί το κάπνισμα αλλά ο αριθμός των ανθρώπων που τους ενοχλεί είναι πολύ μεγάλος.

Φυσικά ο λόγος των διατάξεων είναι οικονομικός, αλλά για τους μη-καπνιστές κάτι καλό θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι πολέμιος του καπνίσματος,ούτε και των φίλων καπνιστών κυρίως,οφείλω να ομολογήσω ότι τέτοιου

μεγέθους μαλακία όπως αυτή που αλίευσε ο αγαπημένος φίλος Θανάσης,δεν έχω ξαναματακούσει ποτέ μου.

Σκέφτομαι επίσης,πόσο Δημοκρατικό είναι να γράφει κάποιος τέτοια πράγματα σε ευρείας κυκλοφορίας έντυπα και

πόσο φασιστικό να μην τον παίρνουν οι άλλοι με τις πέτρες?

Τόσο όσο δημοκρατική είναι η δημοκρατία και όσο φασιστικός είναι ο φασισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της επιλογής να μπορώ να βάλω μία τεράστια νεκροφαλή έξω από το γραφείο μου και

να λέει ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΕΙΣΕΡΧΕΣΤΕ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ-ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ και να

μπορώ να το ντουμανιάζω βρε αδερφέ, χωρίς να ενοχλώ κανέναν παρά την θέληση του.

Το ίδιο θα ήθελα και για τους χώρους ψυχαγωγίας μου.

Να έχω απλά δικαίωμα επιλογής. Τίποτα άλλο δεν θέλω.

Δεν νομίζω πως ζητάω πολλά

Δε σε αφορά ο νόμος. Το γραφείο σου υποθέτω ότι είναι γραφείο ελ. επαγγελματία. Δεν έχεις πάρει καμία άδεια λειτουργίας από κανέναν φορέα, δεν είναι κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, κατά συνέπεια δεν αποτελει "δημόσιο χώρο" ή τουλάχιστον όχι περισσότερο από το σπίτι σου.

Ανοίγεις την πόρτα σε όποιον θέλεις όπως ακριβώς κάνεις στο σπίτι σου και για να μπει ο οποιοσδήποτε να κάνει έλεγχο, απαιτείται ένταλμα ερεύνης.

Σταματήστε τους "πανηγυρισμούς", ανακτήστε τη μνήμη σας και θυμηθείτε ότι ο συγκεκριμενος νόμος είναι ο 3ος επί του θέματος σε 8 χρόνια και έχει ήδη αποτύχει μόνο και μόνο από την παράταση 1 μήνα για "συστάσεις" και την ανάθεση των ελέγχων στη δημοτική αστυνομία, η οποία θα αναλάβει για μια ακόμη φορά το ρόλο του "προστάτη" των καταστηματαρχών και του "εισπράκτορα" υπόπτων εσόδων για λογαρασμό του αληταριού που αποκαλείται "τοπική αυτοδιοίκηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο όσο δημοκρατική είναι η δημοκρατία και όσο φασιστικός είναι ο φασισμός...

Α,γειά σου?????,διότι εδώ και κάμποσα χρόνια οι λέξεις έχουν χάσει την σημασία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σ' αυτό τον άθλιο τόπο, πρέπει μονίμως να συζητάμε τα αυτονόητα.

Δεν μπορώ να ακούω εξυπνάδες για συνωμοσίες, αυτά ούτε μικρά παιδιά δεν μπορούν να τα χάψουν.

Δεν έχουμε καμία διάθεση να σουβλίσουμε κανέναν, αυτό έλειπε να σας κάνουμε και ήρωες...

Εν κατακλείδι.

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας να καπνίζετε μόνοι σας ή με άλλους που επίσης καπνίζουν.

Απο κει και πέρα:

Είναι δικαίωμά σας να καπνίζετε σε χώρο εργασίας όπου είστε διευθυντής,προϊστάμενος, ιδιοκτήτης και ο υπάλληλός σας εκών-άκων να εισπνέει τις εξατμίσεις σας; Η είναι κατάχρηση δικαιώματος και φασιστική αντίληψη του στυλ "αν δεν θέλει να πάει αλλού";

Είναι δικαίωμά σας να καπνίζετε σε χώρους διασκέδασης,εστίασης κλπ και ο έρμος εργαζόμενος να ρουφάει τον καπνό δεκάδων και εκατοντάδων ανθρώπων ; Η είναι κατάχρηση δικαιώματος και φασιστική αντίληψη του στυλ "να κάνει άλλη δουλειά";

Είναι δικαίωμά σας να καπνίζετε στο σπίτι σας και να εθίζετε τα παιδιά σας στο κάπνισμα; Η μήπως είναι κατάχρηση δικαιώματος και φαστιστική αντίληψη του στυλ "δικά μου είναι κι ότι θέλω τα κάνω";

Δεν θα πάω σε στατιστικά στοιχεία περι απουσίας απο την εργασία και επιβάρυνσης λόγω ασθενειών των ταμείων , γιατί αυτά θα τα αμφισβητήσετε.

Πρέπει όμως να αντιληφθείτε ότι όλη η Ευρώπη έχει περιορίσει το κάπνισμα και ο νόμος εφαρμόζεται. Εμείς για ακόμη μια φορά το παίζουμε πρωταθλητές και αντιστασιακοί (ξεφτυλίστηκαν και οι λέξεις). Δεν ξέρω αν αυτό είναι ένδειξη επιπέδου πολιτισμού.

Θέλω όμως εν τέλει να σας πω πως αυτή τη φορά ο νόμος θα εφαρμοστεί. Οχι απο τους απο πάνω, αλλά απο μας. Γιατί πλέον η υπομονή μας έχει εξαντληθεί. Η εγκληματική και επειδικτική σας αδιαφορία τόσα χρόνια μας έχει θυμώσει και δεν θα δείξουμε άλλη ανοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατία έχουμε, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του αρκεί να σέβετε τους άλλους. Είμαι καπνίστρια, μου αρέσει το τσιγάρο και ας γνωρίζω τις συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία μου δεν θέλω να το κόψω όχι ότι δεν μπορώ. Όμως δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι κάποιους τους πήρε ο πόνος για την υγεία των καπνιστών.

Θα το καταλάβαινα καλύτερα αν τους έπερνε ο πόνος για τους χαμηλοσυνταξιούχους, για τις παροχές υγείας, για το περιβάλον κλπ.

Πιστεύω ότι τα νέα μέτρα για το καπνισμα είναι καθαρά εισπρακτικού χαρακτήρα. Να αρπάξουμε χρήματα από όπου μπορούμε. Αν θέλανε να προστατεύσουν την υγεία μας ας αρχίζανε παράλληλα αντικαπνιστική εκστρατεία από τα σχολεία ακόμη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατία έχουμε, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του αρκεί να σέβετε τους άλλους. Είμαι καπνίστρια, μου αρέσει το τσιγάρο και ας γνωρίζω τις συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία μου δεν θέλω να το κόψω όχι ότι δεν μπορώ. Όμως δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι κάποιους τους πήρε ο πόνος για την υγεία των καπνιστών.

Θα το καταλάβαινα καλύτερα αν τους έπερνε ο πόνος για τους χαμηλοσυνταξιούχους, για τις παροχές υγείας, για το περιβάλον κλπ.

Πιστεύω ότι τα νέα μέτρα για το καπνισμα είναι καθαρά εισπρακτικού χαρακτήρα. Να αρπάξουμε χρήματα από όπου μπορούμε. Αν θέλανε να προστατεύσουν την υγεία μας ας αρχίζανε παράλληλα αντικαπνιστική εκστρατεία από τα σχολεία ακόμη......

Αν ειχαν τα κοτσια ας απαγορευαν την παραγωγη και διαθεση προιοντων καπνου :angry: . Εξ αλλου μια σειρα ειναι σε μια τροπολογια σε ενα οποιοδηποτε ασχετο νομοσχεδιο οπως εχουν κανει κατα χιλιαδες φορες.

Αλλα το κοψιμο τους δεν εναι η υγεια μας. Να μας ξεκανουν θελουν ετσι και αλλοιως για να εξοικονομησουν απο τις συνταξεις που δεν θα δωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Είμαι εκτός θέματος;

Δεν πειράζει, η ζωή συνεχίζεται...

Θα ήθελα γνώμες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Οχι δεν άρχισα το κάπνισμα. ;)

Υ.Γ. Ο Σούλης στη συνάντηση, "άτμιζε" ή μου φάνηκε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εκτός θέματος;

Δεν πειράζει, η ζωή συνεχίζεται...

Θα ήθελα γνώμες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Οχι δεν άρχισα το κάπνισμα. ;)

Υ.Γ. Ο Σούλης στη συνάντηση, "άτμιζε" ή μου φάνηκε; :)

Καλημερα ατμιζω απο τον 5/2011 και εχω δοκιμασει τα παντα ολα οτι θες στειλε μου πμ το τηλ σου να σε παρω .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Ο Σούλης στη συνάντηση, "άτμιζε" ή μου φάνηκε; :)

Άτμιζα και συνεχίζω να ατμίζω (6μήνες τώρα) ..

Από την πρώτη μέρα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα..

τσιγάρο δεν έχω ξανακαπνίσει..

Όμως ακόμη το "εργαλείο" θέλει αναβαθμίσεις.

Υ.Γ. Σοβαρό ρόλο έπαιξε η αδυναμία της ΣΕΚΑΠ να με προμηθεύει τα BF μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι καπνιστρια δεν ντρεπομαι καθολου οσο μπορω και τα πληρωνω.............ΜΑΚΑΡΙ αυριο ολοι μα ολοι οι καπνιστες να σταματησουν να καπνιζουν, να ατμιζουν και οτιδηποτε ....ιζουν ............Θα πληρωνουμε ολοι και οταν λεμε ολοι ενοουμε ΟΛΟΙ φορο πια τσιγαρων .Επισης μπραβο σε οσους καταφεραν να το κοψουν ,αλλα μη το κανετε και θεμα ξερουμε το κακο που μας κανει ...........εξαλλου μια ωραια βολτα περπατημα στην Αθηνα που εχουν ανοιξει και τα πνευμονια και 2 βαθιες αναπνοες =1 πακετο πισσα !

Ευχαριστω

Ελένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι καπνιστρια δεν ντρεπομαι καθολου οσο μπορω και τα πληρωνω.............ΜΑΚΑΡΙ αυριο ολοι μα ολοι οι καπνιστες να σταματησουν να καπνιζουν, να ατμιζουν και οτιδηποτε ....ιζουν ............Θα πληρωνουμε ολοι και οταν λεμε ολοι ενοουμε ΟΛΟΙ φορο πια τσιγαρων .Επισης μπραβο σε οσους καταφεραν να το κοψουν ,αλλα μη το κανετε και θεμα ξερουμε το κακο που μας κανει ...........εξαλλου μια ωραια βολτα περπατημα στην Αθηνα που εχουν ανοιξει και τα πνευμονια και 2 βαθιες αναπνοες =1 πακετο πισσα !

Ευχαριστω

Ελένη

Ελένη, κανείς δεν είπε πως πρέπει να ντρέπεσαι!

Η ερώτησή μου είχε σαν στόχο να ακούσω εντυπώσεις απο μακροχρόνια χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου κι αν υπάρχει τρόπος οριστικής διακοπής και του συμβατικού και του ηλεκτρονικού.

Τώρα όσον αφορά στην πρόβλεψή σου για πληρωμή φόρου απο όλους , έχω να σου πως προς το παρόν, τη δική σας συνήθεια , την πληρώνουμε ΟΛΟΙ με τις υπέρογκες δαπάνες των νοσοκομείων για τους καπνιστές, με χαμένες εργατοώρες λόγω ασθενειών ή διαλειμμάτων για τσιγάρο και με χιλιάδες θανάτους κάθε χρόνο, όχι μόνο καπνιστών , αλλά και εργαζομένων στους χώρους εστίασης που υποχρεωτικά ρουφάνε τις αναθυμιάσεις σας (και μην μου πεις, ας αλλάξουν δουλειά) μιας και οι περισσότεροι των καπνιστών δεκάρα δεν δίνουν για τις συνέπειες της δικής τους συνήθειας στους άλλους και βλέπουν μόνο τα δικά τους δικαιώματα. Καταφέρατε να μην εφαρμοστεί ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος. Μπράβο σας! Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω τη γνώμη σου όταν θα αναγκαστείς, να το κόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελένη, κανείς δεν είπε πως πρέπει να ντρέπεσαι!

Η ερώτησή μου είχε σαν στόχο να ακούσω εντυπώσεις απο μακροχρόνια χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου κι αν υπάρχει τρόπος οριστικής διακοπής και του συμβατικού και του ηλεκτρονικού.

Τώρα όσον αφορά στην πρόβλεψή σου για πληρωμή φόρου απο όλους , έχω να σου πως προς το παρόν, τη δική σας συνήθεια , την πληρώνουμε ΟΛΟΙ με τις υπέρογκες δαπάνες των νοσοκομείων για τους καπνιστές, με χαμένες εργατοώρες λόγω ασθενειών ή διαλειμμάτων για τσιγάρο και με χιλιάδες θανάτους κάθε χρόνο, όχι μόνο καπνιστών , αλλά και εργαζομένων στους χώρους εστίασης που υποχρεωτικά ρουφάνε τις αναθυμιάσεις σας (και μην μου πεις, ας αλλάξουν δουλειά) μιας και οι περισσότεροι των καπνιστών δεκάρα δεν δίνουν για τις συνέπειες της δικής τους συνήθειας στους άλλους και βλέπουν μόνο τα δικά τους δικαιώματα. Καταφέρατε να μην εφαρμοστεί ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος. Μπράβο σας! Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω τη γνώμη σου όταν θα αναγκαστείς, να το κόψεις.

Αγαπητε,

ΟΛΟΙ πληρωνουμε ιατρικες δαπανες και εγω προσωπικα και ιδιωτικα.Στα υπερογα ποσα για τους καπνιστε αν εννοεις τον καρκινο ακουσα οτι ακομη και τα μαγνητακια απο την Μυκονο στο ψυγειο ειναι κι αυτα υπευθυνα. Οι εργατοωρες που αφορουν εμενα ειναι καλυμενες απο τις υπερωριες μου τις κλεινω ετσι . Για τους εργαζομενους μη καπνιστες στην εστιαση θα συμφωνησω αλλα ευτυχως ζω σε χωρα με 7 μηνες καλοκαιρι οποτε τους επιβαρυνω λιγο (οχι οτι αυτο ειναι σωστο).Στο διαταυτα λοιπον,

Σε υπερ ευχαριστω για τις ευχες σου να μου το κοψει ο Γιατρος........ελπιζω να εχω ορεξη τοτε να σου ξανα κανω συζητηση ,Αλλα μεχρι τοτε ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ!

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και επαναφέρατε το θέμα. Και εγώ που είμαι καπνιστής γιατί να μην μπορώ σαν υπάλληλος να καπνίζω και να δουλεύω? και αυτό φασιστικό δεν είναι? ή γιατί να μην σε προσλαμβάνουν διάφορες εταιρείες επειδή καπνίζεις?.

Τελικά φασιστικό για έναν άνθρωπο είναι μόνο όταν δεν του δίνονται επιλογές (και δη με νόμο) και σε καμιά άλλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...