Προς το περιεχόμενο

ΚΑΠΝΙΣΜΑ - Αυτά που πρέπει να δούμε , αλλά δεν θέλουμε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βδομαδα και μια μερα.... και 1 κιλο παραπανω αλλα...δεν πειραζει

Θα το χασω με το ποδήλατό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βδομαδα και μια μερα.... και 1 κιλο παραπανω αλλα...δεν πειραζει

Θα το χασω με το ποδήλατό μου!

Νινα μπραβο σου ...πρεπει να ξερεις οτι ηδη εχεις καταφερει το δυσκολοτερο...

εδω πρεπει να προσεξεις μην πεσεις στην παγιδα του ενος τσιγαρου και μετα συνεχιζω....εστω και μια ρουφηξια θα σε ριξει παλι στα ιδια και το χειροτερο απ ολα ειναι οτι θα πεσει η ψυχολογια σου και η αυτοεκτιμηση σου....

τα παρακατω ειναι μερικα τρυκ που εκανα εγω εκεινη την περιοδο

αν δεν μπορεις να αδιαφορησεις για οσους γυρω σου συνεχιζουν να καπνιζουν , απλα κοροιδεψε τους :)

απο μεσα σου, δεν χρειαζεται να σε ακουνε και να μπλεκεις σε διαλογους και να ακους τις σαχλες δικαιολογιες τους....δες μονο ποσο αστειες ειναι οι γκριματσες τους και πως ξεφυσανε .....νιωσε λυπη γι την ασχημη μυρωδια που κουβαλανε......παρατηρησε τους και ασε τη βρωμικη φαντασια σου να χαιρεται με την καταντια τους ..... :rolleyes:

παρε κομπολοι

εχε διπλα σου παντα εναι μπουκαλι νερο και πινε συνεχεια γουλιτσες ....ειναι ενας τροπος να αντικαταστησεις την συνηθεια της κινησης του καπνισματος με μια αλλη πιο υγειηνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχης εργον θα ειναι να προτιμησεις φρουτα ξερα δαμασκηνα μπασουνακια λαχανικων και ο,τι αλλο για να μην το ριξεις πολυ στα γλυκα στα μπισκοτα και τις σοκολατες (εγω αυτο δεν το καταφερα)

κανε απο τωρα καποια ασκηση και για να βοηθησεις τον μεταβολισμο σου αλλα και την ψυχολογια σου και να ξεχνεισαι (ουτε αυτο το καταφερα και ακομα παλευω να αρχισω γυμναστικη)

οσο λιγοτερα κιλα παρεις τσοσο πιο ευκολα θα ειναι το μετα για σενα , αλλα προς το παρον αυτο να ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολει. Δεν υπαρχει συγκριση με το καπνισμα και με το ποσο καλα θα νιωσθεις σε λιγο καιρο, με οσα κιλα και αν καταφερεις να βαλεις . Επισης σε αυτο το θεμα υπαρχουν πολυ καλες λυσεις περα απο τις διαιτες.... :rolleyes:

αυτα

τα υπολοιπα απο κοντα στην Ξανθη

(εχει και κατι ωραια σιροπιαστα εκει και τελειες καριοκες !!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω πρεπει να προσεξεις μην πεσεις στην παγιδα του ενος τσιγαρου και μετα συνεχιζω....εστω και μια ρουφηξια θα σε ριξει παλι στα ιδια και το χειροτερο απ ολα ειναι οτι θα πεσει η ψυχολογια σου και η αυτοεκτιμηση σου....

Συμφωνώ και το τονίζω!!!!

9 μήνες το έκοψα και με το σκεπτικό "έλα μωρέ τώρα πια το ελέγχω"... πάλι τα ίδια και χειρότερα σήμερα!!!

Νίνα κράτα γερά...

Με λίγη ορθή σκέψη και περισσότερη αυτοσυγκράτηση... θα σε συναντήσω στην προσπάθεια σύντομα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ει ψιτ ξεχασα....

εμεις θα σε αγαπαμε και με τσιγαρο και χωρις τσιγαρο ....

το θεμα ειναι οτι ειμαι σιγουρη, οτι εσυ θα αγαπησεις περισσοτερο τον εαυτο σου αν απαλλαγεις απο αυτο...

γι αυτο συνεχισε....

γερα με τσαμπουκα.......... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα & Μαρία καλές μου φίλες σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Επίσης για όλους τους φίλους που διαβάζουν και λένε "δεν πειράζει έχω την απόλαυση ..τί το τσιγάρο θα με πειράξει εδω αναπνέουμε χιλιάδες ρυπους στην πόλη" ή λενε "δεν μπορω τωρα κάποτε θα το κόψω"

Λεω τι λενε γιατι τα έλεγα και εγω μεχρι που είδα πως θεραπεύεται μια βρογχίτιδα σε χρονο ρεκορ χωρίς τσιγάρο και πως μονο μια βδομαδα άκαπνη και ανεβαίνω 20 σκαλια χωρις να σταματησω όταν ανεβαινα μονο 10 και σταματαγα για να βρω την αναπνοή μου.

Αλλα τρυκ

Ηλιόσπορος

Τσικλες-καραμελλες

Και στην μεγαλη τρελλα ( πρωι -απογευματινος καφες - βραδυ στο μπαλκονι ή βραδυ με φίλους)

3 στιγμες ειναι που χρειάζεται το τσιγαρο ή μαλλον 4

Ε αυτες τις 4 στιγμες μια τσιχλα Nicorette Με γευση φρουτων. 2mg νικοτινη ενω το τσιγαρο είχε 0,8

Συνολικα όμως με 30 τσιγαρα την ημερα έπαιρνα 24 mg νικοτινη την ημερα και δεν ξερω ποσα mg απο ποσες άλλες ουσιες.

Τωρα παιρνω 8 mg νικοτινη. Δεν είναι αβλαβης αλλα ειναι σαφως καλύτερα για το αναπνευστικο τον βηχα κλπ κλπ

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΡΑ

1,5 -2 πακετα τσιγαρα= 4,8 - 6,40 ευρω/ημερα

4-6 τσικλες nikorette = 0.53-0.8 λεπτά/ημερα + 1 πακετο καραμελλες 0,6 ευρω/ημερα+ 1/2 σακκουλα ηλιοσπορος = 0,5 ευρω ΣΥΝΟΛΟ 2 ευρω

ΔΙΑΦΟΡΑ 3 - 6 ευρω/ ημερα

Αν υπολογίσουμε ότι έκοψε και ο Κωστας το τσιγαρο απο τον Μαιο χωρις τσικλες και αλλες εξαρτησεις

( ΜΠΡΑΒΟ ΚΩΣΤΑ!)

Εχουμε ενα οφελος σαν οικογενεια 10 ευρω την ημερα * 365 = 3650 = super καλοκαιρινες διακοπές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωμή Αλήθεια:

Τα παιδιά σας σας αντιγράφουν:

http://www.youtube.com/watch?v=KlPwPTEme5k...feature=related

Να κι ένας τρόπος αντιμετώπισης των καπνιστών: :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σταματήσει το κάπνισμα από το 2005 (μία και έξω - μαχαίρι)

από τη στιγμή που σταμάτησα να καπνίζω ένιωσα έλευθερη...

Ο άντρας μου λογιστής (ελ.επαγγελματίας-νευρικός) καπνιζε μανιωδώς (έπινε και κανα κρασάκι,ουισκάκι)...

τους τελευταίους μήνες είχε αυτόν το τσιγαρόβηχα..

πήγαινε ρε Νίκο στο γιατρό...μια χαρά είμαι μου απαντούσε...

το τσιγάρο πάντα αναμεσα μας για καυγά...

ναι κάνει κακό στην υγεία αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ και την εξέλιξη...

ναι ακούω διάφορα γύρω μου - συμπάσχω - αλλά ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα

μου χτυπούσε και εμένα τη πόρτα ο θάνατος..

ο Νίκος στα 48 του δυστηχώς δεν προλαβε να ανακάμψει..

ένα Μαρία είπε και έφυγε....

η γιατρος από το 166 απλά μου είπε "λυπάμαι, ανακοπή"

Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω...και τίποτα δεν μπορεί να διορθωθεί..

στις 10/02 ο Νικος μου κλείνει 2 χρόνια απο το βράδυ που έφυγε από κοντά μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σταματήσει το κάπνισμα από το 2005 (μία και έξω - μαχαίρι)

από τη στιγμή που σταμάτησα να καπνίζω ένιωσα έλευθερη...

Ο άντρας μου λογιστής (ελ.επαγγελματίας-νευρικός) καπνιζε μανιωδώς (έπινε και κανα κρασάκι,ουισκάκι)...

τους τελευταίους μήνες είχε αυτόν το τσιγαρόβηχα..

πήγαινε ρε Νίκο στο γιατρό...μια χαρά είμαι μου απαντούσε...

το τσιγάρο πάντα αναμεσα μας για καυγά...

ναι κάνει κακό στην υγεία αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ και την εξέλιξη...

ναι ακούω διάφορα γύρω μου - συμπάσχω - αλλά ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα

μου χτυπούσε και εμένα τη πόρτα ο θάνατος..

ο Νίκος στα 48 του δυστηχώς δεν προλαβε να ανακάμψει..

ένα Μαρία είπε και έφυγε....

η γιατρος από το 166 απλά μου είπε "λυπάμαι, ανακοπή"

Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω...και τίποτα δεν μπορεί να διορθωθεί..

στις 10/02 ο Νικος μου κλείνει 2 χρόνια απο το βράδυ που έφυγε από κοντά μας..

Απ' όλες τις εξυπνάδες που κατά καιρούς διαβάσαμε εδώ μέσα κρατείστε αυτό το κείμενο που έγραψε η συνάδελφος.

Πέρα απο τη λύπη μας για ένα νέο άνθρωπο και συνάδελφο, πρέπει να περάσει απο το μυαλό όλων ότι η επόμενη πόρτα μπορεί να είναι η δική μας.

Κι αν είμαστε τόσο σκληροί που δε μας νοιάζει , ας σκεφτούμε αυτούς που μένουν.

Γιατί τίποτα μα τίποτα δεν είναι το ίδιο μετά απο το χαμό ενός νέου ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ασφαλώς τα πράγματα εξελίχθηκαν ακριβώς όπως τα είχα προβλέψει σε άλλο θέμα. Ο "νόμος Αβραμόπουλου" πήγε στον κάλαθο των αχρήστων. Γιατί εκτός του ότι ήταν εξωφρενικός και ανεφάρμοστος, είναι πολύ γλυκά ...τα 900 εκατ. ευρώ έσοδα που προσδοκούν να μαζέψουν από το φόρο του καπνού ειδικά στην κατάσταση που είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Ο Mαρκ Tουέιν και η ακραία αντικαπνιστική ηθικολογία,

του Θ. Δρίτσα

mark_twain_caricature_111165.jpg

Πέραν των επιστημονικών δεδομένων, στην άνευ όρων καταδίωξη των καπνιστών έχουν υπεισέλθει και ψυχοκοινωνικά στοιχεία.

Του Θανάση Δρίτσα στην Καθημερινή της 13/6/2010

Η αντικαπνιστική εκστρατεία δεν είναι καθόλου πρόσφατη και φαίνεται ότι η επίθεση εναντίον του καπνίσματος έχει ξεκινήσει εδώ και πολλούς αιώνες. Στο εξαιρετικά ενδιαφέρον πρόσφατο βιβλίο του συγγραφέα Christopher Snowdon, με τίτλο Velvet Glove-Iron Fist (μτφρ. Βελούδινο γάντι - Σιδερένια γροθιά) (εκδ. Little Dice 2009) παρουσιάζεται το ταξίδι της συνήθειας του καπνίσματος από την Κούβα του 15ου αιώνα μέχρι την Καλιφόρνια τού σήμερα με ενδιάμεσους σταθμούς όπως η Γαλλία της Eπανάστασης, η βικτωριανή Αγγλία, η ναζιστική Γερμανία. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην Ισπανία του 1493 καταδικάστηκε από την Ιερά Εξέταση ο πρώτος Ευρωπαίος καπνιστής, στην Αγγλία το 1604 υπήρξε πολύ μεγάλη αύξηση στον φόρο του καπνού –όπως ακριβώς συμβαίνει και σήμερα–, το 1676 στον Καναδά απαγορεύτηκε το κάπνισμα στους δρόμους, στις ΗΠΑ το 1899 ο αντικαπνιστικός ακτιβισμός κορυφώνεται και ζητεί την απαγόρευση του καπνίσματος, στη ναζιστική Γερμανία το κάπνισμα θεωρείται αισχρή εβραϊκή συνήθεια και το 1944 απαγορεύθηκε στα μέσα μαζικής μετακίνησης. Αντίθετα, το κάπνισμα υπήρξε αγαπημένη συνήθεια του συμμαχικού στρατού κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και μάλιστα αμέσως μετά τον πόλεμο οι μη καπνιστές θεωρήθηκαν περίεργοι. Ακόμη και η διάσημη Αγκαθα Κρίστι έπρεπε να απολογηθεί δημόσια γιατί δεν μπορούσε να καπνίσει.

Τις τελευταίες δύο δεκαετίες, η κορύφωση της αντικαπνιστικής εκστρατείας βασίζεται και σε αντικειμενικά επιστημονικά δεδομένα που αποδεικνύουν π.χ. τη θετική σχέση μεταξύ ενεργητικού καπνίσματος και καρκίνου του πνεύμονα ή ενεργητικού καπνίσματος και στεφανιαίας νόσου. Ομως εξακολουθούν να υπάρχουν αντίθετες απόψεις σχετικά με τους κινδύνους από το παθητικό κάπνισμα και μάλιστα ο Βρετανός γιατρός Michael Fitzpatrick στο βιβλίο του με τίτλο «Η Τυραννία της Υγείας» ισχυρίζεται ότι σε πολλές κλινικές μελέτες που αφορούν το παθητικό κάπνισμα υπάρχει ένα πρόβλημα στατιστικής μεθοδολογίας, που ενώ μεν ο σχετικός κίνδυνος (ως ποσοστό αύξησης) για καρκίνο του πνεύμονα εμφανίζεται σημαντικός, όμως οι απόλυτοι αριθμοί όσων παθητικών καπνιστών έπαθαν καρκίνο εξακολουθούν να μη διαφέρουν αξιοσημείωτα από τους μη καπνιστές. Ακόμη ίσως δεν έχουν προβληθεί και συζητηθεί επαρκώς κάποιες κλινικές μελέτες που δεν έχουν δείξει σημαντική σχέση μεταξύ καρκίνου και παθητικού καπνίσματος.

Είναι βέβαιο ότι –πέραν των επιστημονικών δεδομένων– στην άνευ όρων καταδίωξη των καπνιστών έχουν υπεισέλθει και ψυχοκοινωνικά στοιχεία, όπως π.χ. η απαγόρευση των απολαύσεων από την προτεσταντική ηθική και μια προσπάθεια ελέγχου των μαζικών συμπεριφορών από τη σύγχρονη εξουσία. Ο Christopher Snowdon καταλήγει στο συμπέρασμα ότι στο μέλλον αναμένεται η ανάπτυξη ενός ακτιβισμού γενικά εναντίον απολαύσεων, ο οποίος πιθανά θα διώκει τους καταναλωτές fast food, σοκολάτας, αλκοόλ και αρωμάτων.

Οι ακρότητες της αντικαπνιστικής εκστρατείας, στο πλαίσιο ελέγχου της συμπεριφοράς των ασθενών από τους σύγχρονους γιατρούς, τους οδηγούν π.χ. στο να σταματούν συχνά το τσιγάρο σε ασθενείς άνω των 75 ετών που εξετάζονται προληπτικά ενώ είναι κλινικά υγιείς, κι εκεί η κατάθλιψη που αναπτύσσεται μετά τη διακοπή του καπνίσματος είναι πιο θανατηφόρα από το τσιγάρο. Εδώ θα παραθέσω αποσπάσματα από άρθρο του γνωστού Αμερικανού συγγραφέα Mαρκ Tουέιν, που δημοσιεύθηκε στις 17 Ιουνίου 1865 σε εφημερίδα με τίτλο The Moral Statistician (μτφρ. Ο ηθικός στατιστικολόγος). Το άρθρο απαντά σε όσους φανατικά κυνηγούν τους καπνιστές (μτφρ. από το πρωτότυπο, Γρηγόρη Λάσκαρη):

«Δεν θέλω καμία από τις στατιστικές σας. Τις χρησιμοποίησα όλες για να ανάψω την πίπα μου. Μισώ το σινάφι σας. Συνέχεια προσπαθείτε να αποδείξετε πόσο βλάπτεται η υγεία του ανθρώπου, πόσο πολύ παρεμποδίζεται η διανοητική του λειτουργία και πόσα δολάρια ξοδεύει κατά τη διάρκεια των 92 χρόνων της ζωής του στην απόλαυση της μοιραίας συνήθειας του καπνίσματος, αλλά και στην εξίσου μοιραία απόλαυση του καφέ και του μπιλιάρδου και κανενός ποτηριού κρασί μαζί με ένα ωραίο δείπνο Kαι ποτέ δεν προσπαθήσατε να ανακαλύψετε πόση παρηγοριά, χαλάρωση και απόλαυση αντλεί κατά τη διάρκεια της ζωής του ένας άνθρωπος από το τσιγάρο (όλα αυτά αξίζουν δέκα φορές τα λεφτά που θα εξοικονομούσε αν δεν κάπνιζε), ποτέ δεν μπήκατε στον κόπο να υπολογίσετε το φρικτό κόστος της απώλειας της ευτυχίας μιας ζωής χωρίς κάπνισμα. Φυσικά και μπορείτε να εξοικονομήσετε κάποια χρήματα αρνούμενοι για πενήντα χρόνια να υποκύψετε σε όλες αυτές τις μικρές ακόλαστες απολαύσεις. Αλλά τι θα τα κάνετε; Πού θα τα ξοδέψετε;

Τα χρήματα δεν μπορούν να σώσουν την απειροελάχιστη ψυχούλα σας.

Τώρα που σας τα είπα, τα μάθατε πια όλα αυτά. Ετσι δεν είναι; Για ποιο λόγο τότε θέλετε να ζήσετε ισχνοί και μαραμένοι μέχρι τα βαθιά σας γεράματα; Για ποιο λόγο μαζεύετε χρήματα, αφού σας είναι τελείως άχρηστα; Εν ολίγοις, γιατί δεν πάτε να πεθάνετε κάπου αλλού, αντί να προσπαθείτε με τις μοχθηρές σας “ηθικές στατιστικές” να πείσετε τους ανθρώπους να γίνουν το ίδιο στεγνοί και αγέλαστοι με εσάς;»

http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%BF-m%CE%B1%CF%81%CE%BA-t%CE%BF%CF%85%CE%AD%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7%CE%B8%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B8-%CE%B4%CF%81%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγνος και μαραμενος αυτος ειναι...δεν τον βλεπεις πως καταντησε και εχει μουτρα και μιλαει?

Σουλη, πουλακι μου, κοψτο να βαλεις κανενα κιλο να γινεις ανθρωπος tongue.giflaugh.gifbiggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγνος και μαραμενος αυτος ειναι...δεν τον βλεπεις πως καταντησε και εχει μουτρα και μιλαει?

Σουλη, πουλακι μου, κοψτο να βαλεις κανενα κιλο να γινεις ανθρωπος tongue.giflaugh.gifbiggrin.gif

Όταν ξυπνήσω το πρωί…

…τα βλέπω όλα μαύρα.

Θέλω μια κούπα με καφέ και 4 τσιγάρα

Νίκος Παπάζογλου

kroatia600_110470_251603.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Δεν θέλω καμία από τις στατιστικές σας. Τις χρησιμοποίησα όλες για να ανάψω την πίπα μου. Μισώ το σινάφι σας. Συνέχεια προσπαθείτε να αποδείξετε πόσο βλάπτεται η υγεία του ανθρώπου, πόσο πολύ παρεμποδίζεται η διανοητική του λειτουργία και πόσα δολάρια ξοδεύει κατά τη διάρκεια των 92 χρόνων της ζωής του στην απόλαυση της μοιραίας συνήθειας του καπνίσματος, αλλά και στην εξίσου μοιραία απόλαυση του καφέ και του μπιλιάρδου και κανενός ποτηριού κρασί μαζί με ένα ωραίο δείπνο Kαι ποτέ δεν προσπαθήσατε να ανακαλύψετε πόση παρηγοριά, χαλάρωση και απόλαυση αντλεί κατά τη διάρκεια της ζωής του ένας άνθρωπος από το τσιγάρο (όλα αυτά αξίζουν δέκα φορές τα λεφτά που θα εξοικονομούσε αν δεν κάπνιζε), ποτέ δεν μπήκατε στον κόπο να υπολογίσετε το φρικτό κόστος της απώλειας της ευτυχίας μιας ζωής χωρίς κάπνισμα. Φυσικά και μπορείτε να εξοικονομήσετε κάποια χρήματα αρνούμενοι για πενήντα χρόνια να υποκύψετε σε όλες αυτές τις μικρές ακόλαστες απολαύσεις. Αλλά τι θα τα κάνετε; Πού θα τα ξοδέψετε;"

Aν αρχίσουμε να επιστρατεύουμε ότι μαλακία έχει πει ο οποιοσδήποτε, για να δικαιολογήσει μια εξάρτηση και να βγάλει τους μη εξαρτημένους προβληματικούς, ανθρώπους που δεν ξέρουν τί θα πει απόλαυση, δυστυχισμένους κι ότι άλλο ένα εθισμένο απο τη νικοτίνη μυαλό μπορεί να πει, πιστέψτε με δεν θα βγάλουμε άκρη...

Ζήτω λοιπόν οι παντός είδους εξαρτημένοι.

Βλέπετε, όλοι οι εθισμένοι, ακριβώς όπως ο Μαρκ Τουέιν σκέφτονται.

Γιατί να μην αρχίσουμε π.χ. και την κοκαϊνη, να μας παρηγορεί και να μας κάνει ευτυχισμένους; Επειδή το αντίθετο ισχυρίζονται οι στατιστικές;

Και εν πάσει περιπτώσει ο καθένας κάνει τις επιλογές του, για τον ίδιο και την οικογένειά του ("ενός ανδρός αρχή..."). Ας επωμιστεί και τις συνέπειες. Είναι θέμα χρόνου... Δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Έχουμε βιομηχανικές ζώνες με υψηλούς δείκτες μόλυνσης του περιβάλλοντος δίπλα σε μεγάλες πόλεις

- Η ρύπανση της ατμόσφαιρας εξαιτίας των αυτοκινήτων αυξάνεται συνεχώς

- Καταναλωνουμε μεταλλαγμένα προϊόντα με αποτέλεσμα να σακατεύεται η υγεία κυρίως των παιδιών μας, στα οποία παρουσιάζεται αυξημένη παχυσαρκία και χοληστερίνη, αλλεργίες και μείωση του ανοσοποιητικού τους.

- Έχουμε εκχωρήσει τη συντήρηση των ήδη άθλιων δρόμων μας σε ιδιώτες και κάθε χρόνο θρηνούμε εκατόμβες θυμάτων στην άσφαλτο (το πέταλο του Μαλιακού, μόνο, να θυμηθούμε, αρκεί.)

- Χρησιμοποιούμε αλόγιστα ηλεκτρική ενέργεια, καταστρέφοντας δάση και μειώνοντας τα αποθέματα νερού

- Δεχόμαστε ακτινοβολία από κινητά και Η/Υ που χρησιμοποιούμε, καταστρέφοντας εγκεφαλικά κύτταρα

- Ζούμε μια ζωή γεμάτη άγχος, στο κυνήγι του κέρδους - των άλλων - και πεθαίνουμε από εγκεφαλικά επεισόδια και υπέρταση

- Στέλνουμε τα παιδιά μας να σκοτωθούν υπερασπιζόμενοι τα συμφέροντα των πολυεθνικών

- Πνιγόμαστε σαν τα ποντίκια σε κάθε φθινοπωρινή μπόρα της Αθήνας

- Καιγόμαστε ζωντανοί κάθε καλοκαίρι στις πυρκαγιές

- Στα νοσοκομεία πεθαίνουν άνθρωποι από ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις ή από έλλειψη εξοπλισμού,φαρμάκων και φακελακίων

Επιτέλους! Βρήκαμε λύση! Το κάπνισμα φταίει! Ξεχνάμε όλα τα παραπάνω, και τα ρίχνουμε εκεί όλα τα βάρη! Σωθήκαμε! Σωθήκαμε! Κρεμάστε, εξολοθρεύστε, ανασκολοπείστε όλους αυτούς τους άθλιους και ελεεινούς ψυχοπαθείς που απειλούν την υγεία μας!

ΥΓ1: Μη ξεχνάμε ότι εξακολουθούμε να φορολογούμαστε για μια δραστηριότητα που θεωρείται - εν πολλοίς - παράνομη

ΥΓ2: Κανείς δεν είπε ότι το κάπνισμα είναι ωφέλιμο, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Η υποκρισία μας πρέπει να έχει και ένα όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν απαγορεύουν και το πότο ? Ή τη χρήση υπολογιστή ή τη τηλεόραση ???

Μήπως λιγότερο κακό στην υγεία προκαλούν ..... :angry:

Δε διαφωνώ με το μετρό , αλλά 500,00 € στον ιδιοκτήτη και αυτόφορο , τα θεωρώ λιγάκι υπερβολικά ή θα κάτσει κάποιος να τσακωθεί με τον πελάτη (που τον κυναγάει με το ντουφέκι) ???

Αλλά ξέχασα σε αυτό το μέτρο φαίνεται πόσο το Κράτος νοιάζεται για τον πολίτη ..... :angry:

Υγ Εγώ σκέφτομαι να πάρω τις κούτες από τα τσιγάρα που θα πετάξουν όλοι μετά από αυτό το μέτρο για να τις έχω για προσάναμα για το χειμώνα , διότι πετρογαλο το βλέπω ψιλοχλωμό ... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους καπνιστές έχω καλά νεά....

Ο ναργιλές (κοινώς τσιμπούκι) έμαθα ότι δεν απαγορεύεται....

Επομένως μπορούν να κόψουν το τσιγάρο και να αρχίσουν.......... το τσιμπούκι.......... ή το ναργιλέ, όπως θέλετε................ tongue.giftongue.giftongue.gif

200px-Hoookah.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Δεν θέλω καμία από τις στατιστικές σας. Τις χρησιμοποίησα όλες για να ανάψω την πίπα μου. Μισώ το σινάφι σας. Συνέχεια προσπαθείτε να αποδείξετε πόσο βλάπτεται η υγεία του ανθρώπου, πόσο πολύ παρεμποδίζεται η διανοητική του λειτουργία και πόσα δολάρια ξοδεύει κατά τη διάρκεια των 92 χρόνων της ζωής του στην απόλαυση της μοιραίας συνήθειας του καπνίσματος, αλλά και στην εξίσου μοιραία απόλαυση του καφέ και του μπιλιάρδου και κανενός ποτηριού κρασί μαζί με ένα ωραίο δείπνο Kαι ποτέ δεν προσπαθήσατε να ανακαλύψετε πόση παρηγοριά, χαλάρωση και απόλαυση αντλεί κατά τη διάρκεια της ζωής του ένας άνθρωπος από το τσιγάρο (όλα αυτά αξίζουν δέκα φορές τα λεφτά που θα εξοικονομούσε αν δεν κάπνιζε), ποτέ δεν μπήκατε στον κόπο να υπολογίσετε το φρικτό κόστος της απώλειας της ευτυχίας μιας ζωής χωρίς κάπνισμα. Φυσικά και μπορείτε να εξοικονομήσετε κάποια χρήματα αρνούμενοι για πενήντα χρόνια να υποκύψετε σε όλες αυτές τις μικρές ακόλαστες απολαύσεις. Αλλά τι θα τα κάνετε; Πού θα τα ξοδέψετε;

Τα χρήματα δεν μπορούν να σώσουν την απειροελάχιστη ψυχούλα σας.

Τώρα που σας τα είπα, τα μάθατε πια όλα αυτά. Ετσι δεν είναι; Για ποιο λόγο τότε θέλετε να ζήσετε ισχνοί και μαραμένοι μέχρι τα βαθιά σας γεράματα; Για ποιο λόγο μαζεύετε χρήματα, αφού σας είναι τελείως άχρηστα; Εν ολίγοις, γιατί δεν πάτε να πεθάνετε κάπου αλλού, αντί να προσπαθείτε με τις μοχθηρές σας “ηθικές στατιστικές” να πείσετε τους ανθρώπους να γίνουν το ίδιο στεγνοί και αγέλαστοι με εσάς;»

http://tvxs.gr/news/...%84%CF%83%CE%B1

Θεωρώ πολύ μεγαλύτερη απόλαυση την άσκηση και τη σωματική ευεξία ..... Σαφώς και όλοι δικαιούμαστε τις μικροαπολαύσεις της ζωής , αλλά το τσιγάρο ίσως είναι η μοναδική η οποία ακόμη και στη μικρότερη ποσότητα κάνει ζημία ανεπανόρθωτη .... Ακόμη και τα λιπαρά και το ποτό κτλ κτλ σε μικρές ποσότητες συνιστώνται σε αντίθεση με το τσιγάρο !!

Ακλούω τελευταία για την τρομοκρατία των καπνιστών κτλ κτλ .... Εάν θέλετε να καπνίσετε κάντε το , αρκεί να είστε σε ένα κλουβί μακριά από ανθρώπους που δε χρωστάνε τίποτα να αναπνέουν δηλητήριο !

και παρεπιπτόντως δεν είναι τυχαίο ότι οι μεγαλύτεροι αντικαπνιστές και πιο φανατικοί είναι ΤΕΩΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ... ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να φτανουμε στα ακρα, επιστρατευοντας χαζες δικαιολογιες για να υποστηριξουμε την αποφαση μας να καπνιζουμε ή να μην καπνιζουμε.

Νιωθω ακομα οτι κουβαλαω μεσα μου εναν καπνιστη και για το μονο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι εδω και πεντε χρονια δεν εχω καπνισει ποτε. Το μελλον θα δειξει...

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαστε επιρρεπεις σε ενα σωρο αλλες εξαρτησεις. Ενταξει ενα τσιγαρο κοψαμε, δεν φτασαμε και στο ανωτατο πνευματικο και ψυχικο επιπεδο ...

Οποτε αντικαπνιστρια δεν με παιρνει και πολυ να δηλωσω ...

Για το μονο που ειμαι πεπεισμενη πλεον ειναι το παραμυθι που περιβαλλει το καπνισμα.

Αυτο που περιγραφει γαληνη, ηρεμια , χαλαρωση και σε παει σε κοσμους μαγεμενους και ονειρικους. Ειναι ενα μεγαλο ΨΕΜΑ . Μονο εκνευρισμο , ταραχη και νευρικοτητα προσφερει, και ενα θολο και δυσοσμο περιβαλλον. Οποιος θελει σε ολα αυτα να προσθεσει και την αγωνια του πως και που θα παει για να καπνισει , ας συνεχισει να καπνιζει.

Δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα της απαγορευσης. Απλα με βολευει και με διευκολυνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κανείς δε διαφωνεί , αλλά νομίζω (τουλάχιστον όσον αφορά εμενά) είναι τό τελευταίο που απασχολεί τον Έλληνα πολίτη , πχ εμένα θα με ενδίέφερε πιο πολύ να ήξερα ότι το πετρελαιο θα έχει 0,30 λεπτά το χειμώνα ή ότι θα πάγωνε το ΤΕΒΕ για 2 χρόνια ή ακόμη ακόμη ότι όταν θα έμπαινα σε ρύθμιση πχ στο ΙΚΑ δεν θα κινδύνευα να τη χάσω διότι δεν θα είχα να πληρώσει τον Ιούλιο (ωραία ρύθμιση παρεπιπτώντος !!!! :angry: ) ή ότι τα Νοσοκομεία (που θα με έστελνε το κάπνισμα) θα ήταν σε άριστη κατάσταση κλπ κλπ και μετά θα κοίταγα το τσιγάρο ........

Θέλω να πω δεν θα το έκανα σημαία ........ :angry:

Δεν το υποβαθμίζω αλλά με τη ψυχολογία στο ναδίρ και με τα δύσκολα να έρχονται τότε πιστεύω ότι το τσιγάρο θα είναι το απλό γιατί βλέπω να το ρίχνούμε όλοι στα σκληρά .... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πολύ μεγαλύτερη απόλαυση την άσκηση και τη σωματική ευεξία ..... Σαφώς και όλοι δικαιούμαστε τις μικροαπολαύσεις της ζωής , αλλά το τσιγάρο ίσως είναι η μοναδική η οποία ακόμη και στη μικρότερη ποσότητα κάνει ζημία ανεπανόρθωτη .... Ακόμη και τα λιπαρά και το ποτό κτλ κτλ σε μικρές ποσότητες συνιστώνται σε αντίθεση με το τσιγάρο !!

Ακλούω τελευταία για την τρομοκρατία των καπνιστών κτλ κτλ .... Εάν θέλετε να καπνίσετε κάντε το , αρκεί να είστε σε ένα κλουβί μακριά από ανθρώπους που δε χρωστάνε τίποτα να αναπνέουν δηλητήριο !

και παρεπιπτόντως δεν είναι τυχαίο ότι οι μεγαλύτεροι αντικαπνιστές και πιο φανατικοί είναι ΤΕΩΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ... ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ !!!

Ναί ,

Αρχίστε απο εμάς τους παλιανθρώπους και τους ειδεχθείς εγκληματίες

"Κλουβίστε μας" , φυλακίστε μας , στείλτε μας στα κάτεργα , σουβλίστε μας , ανασκολοπίστε μας , απαγχονίστε μας , και γενικώς αφανίστε μας απο προσώπου γής.!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΕΥΧΟΜΕΝΗ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ & ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΑΣ & ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΤΟΥ( ΠΕΡΙΤΤΟΝ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ).

ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΠΡΕ3ΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ & ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ-ΕΙΤΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΙΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ- ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΗΘΙΚΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ .....ΠΕΡΙΤΡΥΓΥΡΙΖΟΝΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΡΟΊΚΕΣ κ.λ.π. ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.

ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΗΔΗ) ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ.

ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΚΟΜΗ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΣ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ....

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΑ Τ' ΑΛΛΑ ΑΣ Τ' ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ "ΒΕΡΕΣΕ" ΚΑΙ ΑΣ ΨΑΣΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ .

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το τσιγάρο, βλέπω ότι πίνετε κιόλας..... πρωινιάτικο.....

Τι λέτε μωρέ, σας απαγόρευσε κανείς να καπνίζετε...?????

Καπνίσετε όσο θέλετε.....

ΈΞΩ όμως!!!!!!!

Όχι μέσα, εκεί που δεν θέλουν οι άλλοι να μυρίζουν τη τσιγαρίλα, να μη βρωμάνε τα ρούχα τους, να μη θέλουν μπάνιο από τη βρώμα, να μη γουστάρουν όταν γυρίσουν σπίτι τους και πάρουν αγκαλιά το μωρό τους να βρωμάνε τσιγαρίλα...............

Είναι σαν να πηγαίνει κάποιος σε ένα εστιατόριο να φάει με την ησυχία του και να πηγαίνω εγώ δίπλα του και να κοπανάω ταμπούρλα, γιατί έτσι βρίσκω εγώ την ηρεμία και τη γαλήνη μου............ Ο άλλος τι μου φταίει....??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...