Προς το περιεχόμενο

ΚΑΠΝΙΣΜΑ - Αυτά που πρέπει να δούμε , αλλά δεν θέλουμε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειμένου να σκέφτεσαι κακά πράγματα, ας σου κάνω το χατήρι. Η υπογραφή άλλαξε. Τί άλλο να κάνω ο έρμος; :rolleyes:

Δημήτρη Αλλαξε την ξανά, τι θέλεις να μας πεις τώρα ότι και καλά δεν είμαστε αθάνατοι???? :D:o:o

Είναι δυνατόν?? δεν έχεις δει ποτέ σου Χαιλάντερ?

Το τσιγάρο προσπαθούμε να κοψουμε όχι να αρχισουμε τα ναρκωτικα.... :P:P:P

Πήζω λιγάκι, αλλά είμαι καλά. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε όλους 4 και σήμερα μακρυα απο το τσιγάρο

σαν να ημαστε κ λίγο φαντάροι ... χαχαχαχαχαχαχ

καλη δυναμη κ καλη συνέχεια.

Μαρακι ετσι για να ζηλέψεις λίγο, δικός μου καφες σημερα ηταν συνοδευμένος απο ενα υπεροχο κρουασαν σοκολατας... μμμμμμμμμμμμμμμουρλια σας λεω.. :rolleyes::o:(:o:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε das 'οπως είπα η μέθοδος ονομάζεται "τονοτικά διαλλείματα"( νονά εγω ε!) όταν λοιπόν σε πίανει εντονη επιθυμία για κάπνισμα ενώ είσαι στην δουλειά π.χ. ή σε κάποια άλλη δραστηριότητα, που όμως σου προκαλλεί άγχος , ξεκινάς ένα διάλλειμα κατα το οποίο, θα κάνεις κάτι που σ ευχαριστεί πολύ .Αυτο μπορεί να είναι.......... οτι θέλεις εσύ, αρκεί.......... να σ ευχαριστεί :lol::P<_<:lol:<_< .. πολύ....... :lol::o:P

Εμείς που δεν καπνίζουμε,μπορούμε να κάνουμε αυτά τα "τονοτικά διαλλείματα" ή θα μας

πέσουνε βαρειά;;;;;

Και για να βοηθήσω λίγο τους φίλους και φίλες που θέλουν να κόψουν το τσιγάρο,θα τους

πω ότι,όταν πρίν από καμιά δεκαριά χρόνια,αποφάσισα να κόψω ΟΛΑ τα αναψηκτικά,λόγω

της υπερβολικής ζάχαρης που περιέχουν,δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στέρησης,διότι

έβαλα καλά μέσα στο μυαλό μου,ότι αν συνεχίσω να "πίνω" τόσο μεγάλες ποσότητες ζάχαρης,

σε συνδιασμό με την επικίνδυνη δουλειά που κάνουμε,θα είχα τρομακτικό πρόβλημα υγείας.

Αν σκεφτείτε λοιπόν ότι μπόρεσα και έκοψα χωρίς καμία προσπάθεια κάτι το οποίο είναι εξ'

ίσου ναρκωτικό με το τσιγάρο,αλλά δεν κάνει όμως και τόσο μεγάλο κακό στην τσέπη και

στην υγεία κυρίως,τότε και σεις να είσαστε σίγουροι ότι μπορείτε να τα καταφέρετε αρκεί

να το θελήσετε.

Σκεφτείτε τους αγαπημένους σας και το εαυτό σας.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας και να σκέφτεστε και τον κο Στεφανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως.... Συγχαρητήρια στο Δημήτρη που ξεκίνησε το Θέμα και στην ομάδα του που ανέβηκε

στην ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στα φιλαράκια. Τελικά αυτή η παρέα έχει πολύ δύναμη !!!

Τί έχουμε σήμερα;

Tips and trips!

Δεν χτυπάτε ένα ... δαμάσκηνο;

Η συνταγή ενός καυκάσιου λαϊκού γιατρού, λέει πως όταν σε χτυπά το κύμα της στέρησης της νικοτίνης, μασάς αργά ένα αποξηραμένο δαμάσκηνο και τουλάχιστον για μισή ώρα μετά δεν έχεις ανάγκη από τσιγάρο.

Λέτε; Πάντως το δαμάσκηνο δεν παχαίνει, είναι φθηνό και κάνει καλό και στη ... δυσκοιλιότητα. Αν κάποιος το δοκιμάσει να μας πεί. Κακό πάντως δεν θα πάθει!

Κόψιμο με το μαχαίρι

Κι όμως πρόκειται για την πλέον αποτελεσματική μέθοδο, η οποία όμως θεωρείται από πολλούς δύσκολη. Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η σταδιακή απεξάρτηση είναι καλύτερη για τη δική τους περίπτωση, ενώ -δυστυχώς- η βαθμιαία ελάττωση του τσιγάρου σπάνια οδηγεί στο οριστικό κόψιμο. Στην τακτική της απότομης διακοπής, ένα μεγάλο ποσοστό πρώην καπνιστών αντιμετωπίζουν ως μόνο σύμπτωμα ένα ελαφρύ εκνευρισμό για λίγες ημέρες και μερικά πρόσθετα κιλά.

Εγώ πάντως όσες φορές επιχείρησα να το κόψω μειώνοντάς το, πάντα υπέκυπτα στον πειρασμό του ενός τσιγάρου που μετά γινόταν πολλά. Το "μαχαίρι" ήταν πιο αποτελεσματικό και οριστικό.

Αντε παιδιά. Οι πιο δύσκολες μέρες πέρασαν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στα φιλαράκια. Τελικά αυτή η παρέα έχει πολύ δύναμη !!!

Αντε παιδιά. Οι πιο δύσκολες μέρες πέρασαν !!!

τελικα αυτη η παρεα εχει..

πολυ δυναμη,καλους φιλους και υπεροχους εμψυχωτες!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαμασκηνο κοριτσια....

γιατι δεν μου το λεγανε και μενα και ταραξα τις σοκολατες ? :blink:

Οσο για το κοψιμο με το μαχαιρι ... ειναι η μονη μεθοδος.... Η σταδιακη ελαττωση ειναι μια περιοδος λιγων ημερων, για οσους ακολουθουν καποιο προγραμμα με ιατρικη παρακολουθηση...

Και επιμενω οτι υπαρχουν και πολυ δυσκολες περιπτωσεις, που η αποχη απο τη νικοτινη, αλλαζει τελειως το χαρακτηρα του ανθρωπου, προσκαιρα ευτυχως.

Εχω ζησει τον πιο ηρεμο και νηφαλιο ανθρωπο, στην προσπαθεια του να κοψει το τσιγαρο, να γινεται ταυρος εν υαλοπωλειο...να τα σπαει κυριολεκτικα.

Και το χειροτερο, οταν πια περασε η κριση, δεν καταλαβε ποτε τι περασε το περιβαλλον του με αυτη την ιστορια. Το αποτελεσμα οτι μετα απο τρια χρονια εχει ξαναρχισει να καπνιζει.

Αν μπορω να δωσω μια συμβουλη.....μην φτανετε τον εαυτο σας στα ορια του....μην απογοητευεστε και προπαντος μια αποτυχια δεν σημαινει οπωσδηποτε αδυναμια χαρακτηρα, αλλα δειχνει τη δυναμη της εξαρτησης .....

Το καπνισμα ειναι αρρωστια....αντιμετωπιστε το ετσι και ζητηστε ιατρικη βοηθεια, αν νιωθετε οτι η περιπτωση σας ειναι δυσκολη.

Μην φορτωνεστε αλλη μια αποτυχια ....

Καλημερα σας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν ρε παιδιά. Ελεος, φτάνει. Τελικά εμείς οι καπνιστές δεν θα αρρωστήσουμε από το τσιγάρο, αλλά από τη γκρίνια σας.

Τρώγε εσύ σοκολάτες τώρα ΧΡΥΣΑ. Το κακάο ρίχνει τον αιματοκρίτη και είναι εξάρτηση, χειρότερη από τη νικοτίνη!!!.

Με έκανε και ρεζίλι η γυναίκα μου,.... κάθε βράδι το χειμώνα αγοράζει σοκολάτα και το καλοκαίρι σοκολάτα παγωτό.

Την είπε ένα βράδι ο περιπτεράς...."Ελενίτσα για να τη βγάζεις τα βράδια με σοκολάτα...ο Δημήτρης δεν κάνει τίποτα........"

Κι εσύ compexpert τρώγε δαμάσκηνα, να μην ξέρεις το πρωί που να τρέχεις, θα σε θερίσουν....!!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν ρε παιδιά. Ελεος, φτάνει. Τελικά εμείς οι καπνιστές δεν θα αρρωστήσουμε από το τσιγάρο, αλλά από τη γκρίνια σας.

Τρώγε εσύ σοκολάτες τώρα ΧΡΥΣΑ. Το κακάο ρίχνει τον αιματοκρίτη και είναι εξάρτηση, χειρότερη από τη νικοτίνη!!!.

Με έκανε και ρεζίλι η γυναίκα μου,.... κάθε βράδι το χειμώνα αγοράζει σοκολάτα και το καλοκαίρι σοκολάτα παγωτό.

Την είπε ένα βράδι ο περιπτεράς...."Ελενίτσα για να τη βγάζεις τα βράδια με σοκολάτα...ο Δημήτρης δεν κάνει τίποτα........"

Κι εσύ compexpert τρώγε δαμάσκηνα, να μην ξέρεις το πρωί που να τρέχεις, θα σε θερίσουν....!!.

Δεν είναι γκρίνια Δημήτρη.

Είναι δύσκολο πράγμα η απεξάρτηση, χθες το βράδυ στο σπίτι ήπια ένα ποτηράκι λευκό κρασί (σούπερ) αλλά με πιάσανε και κάτι τρελά νεύρα από μια ταινία που έβλεπα, τσάκισα ένα τσιγαράκι.... Άλλο πράγμα!!! Μούδιασε όλο το κρανίο μου, σήμερα είμαι μια χαρά, συνεχίζω να το αποφεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν ρε παιδιά. Ελεος, φτάνει. Τελικά εμείς οι καπνιστές δεν θα αρρωστήσουμε από το τσιγάρο, αλλά από τη γκρίνια σας.

Τρώγε εσύ σοκολάτες τώρα ΧΡΥΣΑ. Το κακάο ρίχνει τον αιματοκρίτη και είναι εξάρτηση, χειρότερη από τη νικοτίνη!!!.

Με έκανε και ρεζίλι η γυναίκα μου,.... κάθε βράδι το χειμώνα αγοράζει σοκολάτα και το καλοκαίρι σοκολάτα παγωτό.

Την είπε ένα βράδι ο περιπτεράς...."Ελενίτσα για να τη βγάζεις τα βράδια με σοκολάτα...ο Δημήτρης δεν κάνει τίποτα........"

Κι εσύ compexpert τρώγε δαμάσκηνα, να μην ξέρεις το πρωί που να τρέχεις, θα σε θερίσουν....!!.

Εγώ Δημήτρη μου δεν τα χρειάζομαι τα δαμάσκηνα, εσύ μάλλον θα τα χρειαστείς. :blink:

Απο τη γκρίνια μας γιατί να αρρωστήσεις; Αν σε χαλάει δεν διαβάζεις το θέμα. Αν όχι, μάλλον προβληματίστηκες λίγο. Εδώ μέχρι κι ο quest_1προβληματίστηκε κι ας μην το λέει, μη σου πω και για το Θανάση δηλαδή. Δεν κάνεις κι εσύ μια δοκιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν ρε παιδιά. Ελεος, φτάνει. Τελικά εμείς οι καπνιστές δεν θα αρρωστήσουμε από το τσιγάρο, αλλά από τη γκρίνια σας.

Τρώγε εσύ σοκολάτες τώρα ΧΡΥΣΑ. Το κακάο ρίχνει τον αιματοκρίτη και είναι εξάρτηση, χειρότερη από τη νικοτίνη!!!.

Με έκανε και ρεζίλι η γυναίκα μου,.... κάθε βράδι το χειμώνα αγοράζει σοκολάτα και το καλοκαίρι σοκολάτα παγωτό.

Την είπε ένα βράδι ο περιπτεράς...."Ελενίτσα για να τη βγάζεις τα βράδια με σοκολάτα...ο Δημήτρης δεν κάνει τίποτα........"

Κι εσύ compexpert τρώγε δαμάσκηνα, να μην ξέρεις το πρωί που να τρέχεις, θα σε θερίσουν....!!.

Καλε μου tzimdim :blink: αφου σε ενοχλει γιατι μπαινεις και μας διαβαζεις ????

Δεν θελουμε να σε αρρωστησουμε εμεις.....μπορεις και μονος σου .... :D

δικαιολογιες οσοι δεν θελουν εχουν χιλιες δυο....

2-3 σοκολατες τη βδομαδα μπροστα στα 2-3 πακετα τσιγαρα την ημερα ...ε δεν κανουν τοσο κακο...

και να μην αναπτυξουμε τις αντιγηραντικες ιδιοτητες του δαμασκηνου....

πολλα λενε οι υπερμαχοι του καπνισματος...

για τα μικροσωματιδια...

για το τσερνομπιλ...

για τα γονιδια...

για τον παππου τους που καπνιζε απο τα 15 και πεθανε 108 χρονων....

για τον αλλο παππου τους που δεν καπνιζε ποτε και πεθανε νωρις...

....ειπα απ την αρχη πως σκοπος μου δεν ηταν να εξασφαλισω το μελλον μου κοβοντας το τσιγαρο.....

αλλα να καλυτερευσω την ποιοτητα της καθημερινοτητας μου.....

Η αληθεια ειναι οτι με αρκετα κιλα επιπλεον ολες οι αιματολογικες μου εξετασεις πλεον ειναι στα πιο φυσιολογικα ορια

τους τελευταιους δυο χειμωνες δεν εκανα ουτε γκουχ..... ο βηχας μου αρχιζε Σεπτεμβριο και σταματουσε τον Μαιο....ντρεπομουν να βρισκομαι και να βηχω μπροστα σε κοσμο..

Εχει μειωθει κατα πολυ το αγχος μου και η ενταση που μου δημιουργουσε το καπνισμα.... ειναι μυθος οτι το τσιγαρο βοηθαει να ξεπερασει καποιος αυτα...

Νιωθω πιο πολιτισμενος ανθρωπος σε πολλες εκδηλωσεις της κοινωνικης μου ζωης... ουτε να σκεφτω πια την μυρωδια που κουβαλουσα, τον καπνο που φυσουσα στα μουτρα του συνομιλητη μου ή του διπλανου μου.

Απαλλαχτικα απο τον πανικο μη μου τελειωσουν τα τσιγαρα, πως θα ταξιδεψω με μεσα οπου απαγορευεται το καπνισμα, πως θα παρακολουθησω μια εκδηλωση χωρις το αγχος να βγω για τσιγαρο.....

.

.

.

.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις και σήμερα!!!! :blink:

Παρήγγειλα και την ποδηλατάρα μου (σνιφ! δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο)

Τετάρτη μεσημέρι καφεδάκι (χωρίς τσιγάρο) στην Καλοπούλα (ανάβαση αυστηρά με ποδήλατα) και όσοι πιστοί προσέλθετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις και σήμερα!!!! :(

Παρήγγειλα και την ποδηλατάρα μου (σνιφ! δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο)

Τετάρτη μεσημέρι καφεδάκι (χωρίς τσιγάρο) στην Καλοπούλα (ανάβαση αυστηρά με ποδήλατα) και όσοι πιστοί προσέλθετε...

Κι εσύ τέκνον ΒΡΟΥΤΕ ??.

ΜΑΡΚΑ μ'έκαψες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσύ τέκνον ΒΡΟΥΤΕ ??.

ΜΑΡΚΑ μ'έκαψες.....

Πέντε και σήμερα!!! :(

Έτοιμη και η παραγγελιά Δημήτρη :(

Μάρκα μ' έκαψες

Στίχοι: Ιάκωβος Μοντανάρης, Γιακουμής

Μουσική: Ιάκωβος Μοντανάρης, Γιακουμής

Πρώτη εκτέλεση: Ρόζα Εσκενάζη

-Τα ματάκια σου κυρά μου

έχουν κάψει την καρδιά μου

ότι έχω θα πουλήσω

Ρόζα μου να σ' αποχτήσω

-Σύρε φύγε βρε συ μάγκα

έμαθα πως είσαι μάρκα

μάρκα φίνα από τις πρώτες

κι απ' αυτές που κλείνουν πόρτες

-Το ντουνιά μη τον πιστεύεις

κι από με οτί γυρεύεις

στα μετάξα θα σε δούνε

και τα μάτια τους θα βγούνε

-Σύρε φύγε βρε συ μάγκα

και δεν πιάνεις ματσαράγκα

είσαι μάρκα φίνα πρώτη

κι από κάθε νεντουδώτη

-θα σου βάλω βραχιολάκια

και ολόχρυσα γοβάκια

σα χορεύεις να γυαλίζουν

και τους μάγκες να ζαλίζουν

-Σύρε φύγε βρε συ μάγκα

βρε έμαθα πως είσαι μάρκα

μάρκα μ' έκαψες την προίκα

και γι αυτό.............κα

-Άντε βρε Στελλάκη είσαι μάρκα μ' έκαψες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους κ καλη εβδομάδα ..

εβδομαδα απεξάρτησης μάλλον..

η προσπαθεια συνεχίζεται το σαβ/κο δεν υπεκυψα αν και ηρθε εκεινη η στιγμη που ηθελα πολυ ..

όμως υποσχεθηκα σε καποιον οτι δεν θα το κανω .. και τελικα τηρησα την υποσχεση μου..

νομιζω τελικα οτι, οταν εχεις ενα σημαντικο λογο να κανεις κάτι, ενα λόγο που απορρεει απο κατι σπουδαιο κ μεγαλο για τον καθένα , τοτε η προσπάθεια εχει μεγαλύτερο δυναμισμο κ επιτυγχανεται πιο ευκολα.. :(:(<_<:rolleyes:;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω τους απεξαρτημένους.

Κρατάτε γερά δεν είναι τίποτα.

doctor

Εσυ καλέ που το ξέρεις οτι δεν έιναι τίποτα.???

Δέκα και σήμερα , παραλίγο να την πατήσω την Κυριακή το βραδάκι αλλά το πέταξα .

Βαστάτεεεεεεεεεεεεεεεεεεε γεραααααααααααααα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάνια ????? Τι είναι τα μπάνια?????

Για φετος το μονο που ξερω εγω ειναι η μπανιέρα :angry: :angry:

Αλλα και έτσι θα το παλέψουμε . ;)

Α, Δεν ξέρω για εσάς εκεί στη πρωτεύουσα και στα πέριξ της, εμείς εδώ στην επαρχία όλα τα προλαβαίνουμε!!!

Επειδή όμως παλιος ''πρωτευουσάνος'' και εγώ, καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς... Υπομονή όμως και καλή διάθεση και δεν πειράζει, εχετε άλλα καλά -καλύτερα- εσεις εκεί... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

παιδια δεν ξερω για σας αλλα εγω συνεχιζω κ μαλιστα αρχιζω να νοιωθω κ πολυ καλυτερα..

περιμενω κ τα δικα σας νεα..... φιλιαααααααααααα :(:P:(:P:lol::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...